Skocz do zawartości
igacopierz

49L własnej rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Solniczka ma miesiąc, jej start był na żywej skale, podmiance wody z innego akwarium oraz żywym piasku. Paramenty wody od poczatku były na idealnym poziomie więc ruszyłem z obsadą 

Zestaw aquael nano reef duo 49 L

IMG_20180817_174425-1209x1612.jpg

IMG_20180817_174403-1512x2016-1134x1512.jpg

IMG_20180817_174419-1512x2016-756x1008.jpg

Edytowane przez igacopierz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz dołożyć "wiatrak" . Bujanie wody tylko przez kaskade to za mało. ;). Lampeczka też troszkę za mała. Nie masz tła. Planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falownik zamówiony- jvp-110 powinien starczyć :) lampeczka we wrześniu. A nad tłem nie myślałem- chyba zbędne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło zmieni całkowicie urodę zbiornika, światło wygląda całkiem inaczej z tłem. Gdybyś miał możliwość przyłożyć coś czarnego z tyłu akwarium zobaczył byś różnicę.


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milka w świeżym zbiorniku to kiepski pomysł :mellow: Czytałeś o potrzebach koralowca sps?? Lampka 10w to stanowczo za mało itd.  Szkoda zwierzaczka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam zastaw, już trochę zupgrejdowany. Lampka - zdecydowanie za mało na sps. U mnie miękkie dają radę na razie, ale i tak zmienię, choćby ze względu na brak jakiejkolwiek regulacji tej lampki (ilość białego, niebieskiego), o ilości światła już nie wspominając.

Co do obsady to też wydaje mi się, że się pośpieszyłeś troszeczkę. Tak na oko to skała jeszcze bialutka jakby dopiero co włożona, dopiero gdzieś tam jakieś glony nieśmiało Ci się pojawiają. Okrzemki na piasku. Jak dla mnie to tam jeszcze się żadne dojrzewanie nie rozpoczęło na dobre, a Ty już załadowałeś szczepek  (w tym sps), 2 błazny i pterapogona (swoja drogą, chyba  ciut za dużo ryby na taki zbiornik). Ślimak tectus sobie pewnie poradzi, ale reszta może mieć ciężko, jak Ci to wszystko eksploduje plagą cyjano. A z glonem nitkowym też ciężej walczyć w zbiorniku obsadzonym już przez korale. Jak masz gdzie, to oddaj komuś na przechowanie przynajmniej szczepki i przemyśl ilość ryb.

Polecam też sklecić jakąś koronę na górę, żeby zasłonić lampę - światło powyżej linii wody mocno psuje efekt i jest uciążliwe dla obserwatora.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała nie była świeżo włożona tylko jest na niej po tej stronie biały nalot, skała jest ze zbiornika który funkcjonuje od 5 lat. 

Narazie nic złego się nie dzieje więc obsady nie ruszam, zgadzam się co do ryb, niestety ptera się nie lubią i jeden drugiego dziubie

Edytowane przez igacopierz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, igacopierz napisał:

skała jest ze zbiornika który funkcjonuje od 5 lat

To nie koniecznie musi być zaleta skały, że przez 5 lat wchłaniała różne różności. Poza tym, 5-o letnia skała powinna być chyba nieco bardziej porośnięta glonami wapiennymi. Chyba że leżała w ciemnym sumpie. No ale tu nie o tym rzecz.

24 minuty temu, igacopierz napisał:

niestety ptera się nie lubią i jeden drugiego dziubie

To Ty masz tam 2 pterapogony, a nie jednego (na zdjęciu dopatrzyłem się jednego tylko)? Kardynały rosną do 7-10cm, wymagają 120-250l zbiornika (różnie piszą w różnych miejscach). Kostka 35 to podobno nawet na błazna za ciasno, chociaż on głównie w jednym miejscu siedzi i pilnuje. Kardynały są bardziej ruchliwe, i większe... Pewnie dlatego się skubią, bo im za ciasno i są zestresowane. Nie mówiąc o tym, że rybki muszą dostawać regularnie żarełko, a potem robią kupkę. W takim zbiorniku (w praktyce pewnie ze 40l wody netto, albo i mniej), przy 4 nie za małych rybach (i raczej z tych lubiących zjeść), szybko zrobi Ci się ściek tam. O odpieniaczu nic nie piszesz, to zakładam, że bez odpieniania chcesz. Może być ciężko.

34 minuty temu, igacopierz napisał:

Narazie nic złego się nie dzieje

U mnie też pierwszy miesiąc się nic praktycznie nie działo. Aż kawałki krewetki koktajlowej wrzucałem, bo wydawało mi się że za sterylnie jest. Fakt, to co najgorsze (cyjano i dino) mnie omineło (puk, puk!!!!), ale prawdziwy wysyp zielonych nitkowatych miałem 4 miesiące od startu dopiero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, igacopierz napisał:

A jak masz ustawiony falownik ? 

W sensie że ja? Mam OW-10. W dzień praca ciągła (tryb H) na pół gwizdka (4 kropki zapalone z 8 na skali). Aktywowany tryb nocny, więc po zgaszeniu światła przełącza się moc na jedną kreseczkę. Cyrkulator na tylnej ściance, obok rurki do kaskady, tak z 10cm od powierzchni, ustawiony tak, żeby strumień wody uderzał w miarę w środek lustra wody (czyli żeby powierzchnia była pofalowana, ale strumień jednak nadal rozbijał się na przeciwległej ściance i woda zakręcała w dół i na boki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawilem w taki sposób bo grzałka i rurka od kaskady troche hamuje ruch, a widze że zaraz mi euphylie wywieje gdzieś :(

15349336372692149632945291989507.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację to kombinuj tak, żeby nigdzie nie było stojącej wody. Przede wszystkim zwróć uwagę na narożniki przy podłożu. Nie ma jakiejś super jednej metody, kręcisz aż będzie dobrze. Jak chcesz trochę przyhamować prąd wody, to opuść niżej cyrkulator i skieruj go pod skosem w górę, w kierunku powierzchni. Przy okazji, ładniej Ci pofaluje powierzchnie wody.

Podstawki od szczepek to po prostu musisz zamocować jakoś do skały. Bo jak nie prąd wody, to kiedyś ślimaki/kraby/ryby i tak Ci poprzewracają takie szczepki tylko postawione. Klej, igły strzykawek, gumki... cokolwiek, byle się trzymało.

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale są poprzyklejane kropelką w żelu:) Bardziej się marwilem że euphylia się poobija od prądu wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się pompuje, to pewnie jej pasuje. Zawsze tez możesz przestawić euphylię. Raczej idź w tę stronę, żeby uzyskać dobrą cyrkulację, a potem przestawiaj tak korale, żeby im pasowało w danym miejscu. Bo jak pustawiasz korale, a dopiero potem będziesz próbował ustawić cyrkulację tak, żeby wszystkim było dobrze, to pewnie się nie uda. Albo gdzieś będzie dmuchało za bardzo, albo gdzieś się martwe strefy zrobią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, powiedz mi proszę jak pterapogony i nemo dają rade w takim litrażu ? :) 

Jaka ekipa sprzątająca? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, calak napisał:

Witaj, powiedz mi proszę jak pterapogony i nemo dają rade w takim litrażu ? :) 

Jaka ekipa sprzątająca? 

 

pteropageony wcale nie nadają sie do takiego litrażu. 

Co do akwarium to według mnie dojrzewanie się nie zaczęło jeszcze, a już przerobione do tego widzę lpsy i spsa za wcześnie na takie korale i mogą nie przetrwać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, calak napisał:

Witaj, powiedz mi proszę jak pterapogony i nemo dają rade w takim litrażu ? :) 

Jaka ekipa sprzątająca? 

 

Nemo da, pterapogony będę sprzedawał, 

Z ekipy ślimak tylko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.