Skocz do zawartości
Gość

Half Cube 0,7x0,7x0,35

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Po długich oczekiwaniach i perypetiach związanych z samym szkłem finalnie jest, w sumie upragniona pół kostka 70x70x35cm w tym panel filtracyjny 40x14cm, co do wyposażenia technicznego:

- lampa Mars aqua 120(165)w tzw. black box z chin, tutaj na pewno będzie albo zmiana albo dokładka 2x24w bo nie wyrabia na taka powierzchnię dna

- cyrkulacja, obieg: tunze 6025 + jvp 110 + obieg hydor pico 1000

- odpieniacz Tunze 9004

- ceramika: sera siporax 2l mniejszego i 1l tego większego

- tunze osmolator nano

Koralowce:

- kilka odmian zoa (te bardziej popularna), niestety nie było sukcesów w przyrostach, wręcz w odwrocie

- favia

- euphyllia

- 2 odmiany blastomussa

- quadri (po przenosinach już 2 sztuki)

- rhodactis flip

- rhodactis inchoata ( niestety nie wiem czy po przenosinach dojdzie do siebie, skurczył się i nie ma relacji żadnej:( )

- grzybki czerwone i niebieskie

- resztki pavony (po spotkaniu z ukwiałem)

- dunca

- acana

- i kilka nie wymienionych

Większość to jeszcze szczepki zobaczymy jak się sytuacja rozwinie.

+ Zwierzaki:

- parka błazenków

- garbik

- krewetka czyszcząca

- krewetka na aiptasie, niestety nie rusza szklanych róż

- różne ślimaki

 

Zdjęcia postaram się zrobić w weekend, jak będzie więcej wolnego czasu. W pierwszej kolejności chciałbym zakupić jakieś ryby bo jest strasznie pusto w akwarium, najchętniej coś co pływa i nie jest drogie typu pterapogony, chromis itp. do tego na pewno kilka korali bo również jest dosyć pusto. Wiadomo budżet już na wyczerpaniu: światła za mało, mało życia w zbiorniku same wydatki:) ale co zrobić takie hobby trzeba sobie odmówić innych przyjemności.

Wcześniej, prze morskim, miałem ryby z tanganiki, niby taniej ale akwarium musiało być znaaaaacznie większe na co obecnie miejsca brak:)

Chętnie posłucham rad co do obsady, chcoiaż bardzo podobają mi sie pterapogony bo noszą ikrę jak pielęgnice i musi być to ciekawa obserwacja, do tej pory kilka razy miałem tarło błazenków jeszcze w starym akwa ale po tygodniu ikra znikała

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miały być zdjęcia, ale zostaje tylko update do dziennika:
W weekend nie dość, że dodałem zamiast wody rodi to odpad z osmozy bo pomyliłem wężyki (jakieś 2,5l), to jeszcze dałem większa niż powinienem dawkę bakterii prodibio, skutek: wywaliło okrzemki na skale i szybach do tego zmętnienie wody, prawdopodobnie zakwit bakteryjny. Korale napompowane na maksa, mleko dziś w lekkim odwrocie.
W międzyczasie do akwarium trafiła grupka chromis: 4 sztuki. Chciałem pterapogony ale były takie maleństwa, że jeden atak samicy błazenka i po rybce. Na pytanie czemu 4 to tyle bylo podrośniętych w sklepie. Aklimatyzują sie, w akwarium pojawił się ruch i to cieszy.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę dokładałeś? Woda świeża była czy sama "żywa". I faktycznie bez podglądu na nowe oczo ciężko ocenić, doradzić, pochwalić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To tak, odnośnie samej przekładki: skała w większości z mojego zbiornika plus kilka kg suchej (nie wiem co za rodzaj), połowa ceramiki również z działającego zbiornika, woda to ok 70-80l z poprzedniego zbiornika reszta świeża solanka (oczywiście odpowiednio wcześniej przygotowana). Miałem brać wodę od jednego z forumowych kolegów jednak zrezygnowałem z tego pomysłu z kilku przyczyn: uzupełniłem wodę o zbliżonych parametrach bo na tej samej soli, której używam (Instant Ocean), dolewałem sobie partiami bez obawy czy jeszcze może postać czy nie, zrobiłem zasolenie takie jak miałem w działającym zbiorniku no i nie musiałem nigdzie po nią jechać:)

Co do stanu obecnego pozostawia jeszcze wiele do życzenia, atak glonów brązowych (być może okrzemki), teraz lekko ustąpiły to na suchej skale wyszły zielone ( jak nie urok to ....:)), woda nie jest klarowna wręcz lekko mętna, być może zakwit bakteryjny chociaż od ostatniego tygodnia nie podawałem kolejnej dawki bakterii, nie wiem czy podawać czy na razie się wstrzymać. Wstrzymałem również podawanie dodatków dla korali Red Sea A+B z uwagi na glony.

Ze zmian to jestem w trakcie dokładania oświetlenia do swojej chinki LED będzie to 2x24W t5, wszystko zakupione, nie przewidziałem tylko, że przewody z oprawek bryzgoszczelnych nie sięgną szafki i muszę rozwiązać ten problem, nie wiem czy mogę je przedłużyć, na stateczniku mam rozpisane max 1m lub 3m w zależności od miejsca podłączenia sprawdzałem na przewodach 1,5m i działa. Mam odbłyśniki aluminiowe + stelaż na profilu aluminiowym, docelowo chciałbym to pomalować na czarno, nie wiem czy zwykły spray będzie do tego odpowiedni. Małżonka nie do końca jest zadowolona bo to rozwiązania wygląda jak prowizorka a akwarium jest w salonie i docelowo jakoś będę musiał to estetycznie zabudować, na razie finanse na akwarium praktycznie na wykończeniu a jeszcze jakieś drobiazgi muszę ogarnąć typu siatka na akwa itp.

Wklejam kilka zdjęć chociaż fotograf ze mnie żaden a mętna woda nie pomagała, na zdjęciach cyrkulatory w wacie bo wczoraj filtrowałem część wody przez watę i zrobiłem lekki meksyk, dziś na noc już wyleci wata do kosza. Aha no i chromisy nie lubią obiektywu, wszystkie się schowały

8B44Ajf.jpg

RWRfgGr.jpg

24n0X2L.jpg

NFzn7ZU.jpg

5H3QxIv.jpg

m1PQNEZ.jpg

jyXNCcS.jpg

HxqO7jv.jpg

lpyXyAS.jpg

b5syE14.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale poukładasz, woda się wyklaruje i będzie pięknie. Ładna kosteczka. Piasek będzie? Pomyśl nad niewysoką koroną w kolorze szafki i możesz też to połączenie lampy led z t5 obudować w tym samym kolorze lub dać wyższą koronę i oświetlenie dać niżej. Robiłeś pomiary wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za dobre słowo. Glony na razie nie ustępują do końca ale nie podejmuje pochopnych działań, jeszcze za wcześnie niech wszystko się unormuje. Korony właśnie nie będzie, lubię taki wygląd bez, ewentualnie dojdzie siatka nad akwarium taka z budowlanego rozpięta na profilach pcv klamrowych.
Piasek będzie suchy, mam już zakupiony ale jeszcze czekam z uwagi na glony, później będę bardzo stopniowo dosypywał małe ilości co tydzień.
Oświetlenie T5 w trakcie przygotowania, na razie wersja ekonomiczna ale patent jak to wykończyć już mam przemyślany.
Co do testów to przyznaje się bez bicia, że nigdy nie robiłem żadnych. Nie wykluczam zakupu jakiegoś podstawowego zestawu tylko jak czytam jak losowe są to wyniki zastanawiam się nad sensem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

T5 doświetla już baniak, trochę żółto z uwagi na świetlówki ale na razie musi wystarczyć.
Zmętnienie raz jest, raz nie ma, nie wiem co ma na to wpływ na razie czekam, zwierzaki ładnie się otwierają nie widzę negatywnego wpływu.
Mam problem z chromisami, notorycznie terroryzuje je garbik chrysysema i nie chcą pływać. Nie wiem czy powinienem odłowić garbika, czy dołożyć mu ze 2 kompanów tak żeby ganiały się między sobą?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, super rozmiar zbiornika...

Pewnie manewry w srodku do czysta przyjemnosc przy takiej wysokosci a mnie tak od dawna przesladuje taki shallow rimless zbiornik i myslalem o wysokosci 40 cm, ale widze ze 35 cm jest idealnie dla moich upodoban...

Jak wysoki jest stelaz?...

Zmetnienie jest normalne przy takim naruszeniu zycia, jak masz UV to ja bym podlaczyl i na drugi dzien mialbys jeden problem z glowy...

Powodzenia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Manewry niestety w z racji lokalizacji w samym rogu nie są wcale takie proste, czujnik dolewki montowałem w samym rogu w panelu i była gimnastyka:)
Co do szafki nie pamiętam ok 90-95cm,.nie jest to stelaż a szafka (niestety), następny zbiornik to już na pewno stelaż, ale chyba już większy mi nie wejdzie niestety:)
Ogólnie wymiar dla mnie super, lubię takie niskie zbiorniki ale lepiej mieć dostęp z 3 stron, u mnie niestety nie było takiej możliwości.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Batalia trwa, niestety glony nie ustępują i chyba mam większy problem. Na tylnej czarnym lacobelu jest kumulacja glonów takich jak na zdjęciu (pożyczone z sieci) Prawdopodobnie dino lub cyjano. Na razie będę usuwał mechanicznie i zastanowię się co dalej, może macie jakieś pomysły? Postaram się wrzucić jakaś próbkę pod powiększenie, o ile znajde takie szkło żeby zdiagnozować czy to na pewno Dino, chyba że macie inne sposoby jak to sprawdzić.09-29-53-Slime+Algae+2.jpeg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Za wiele się nie zmieniło, walka z glonami ale bez rewelacji, czekam i kontroluję. Poniżej kilka zdjęć, jakość nie powala bo robione telefonem już przy samych LED796aa983e8b12a6a52e1ef88b8bab8aa.jpg22e7b413daed861a3b80bd2ec84ca542.jpg5a0c6635e11ae1879015a855f05c3e4b.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym niebieskim oświetleniu to prawie korali nie widać :P. Ogólnie ładne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niestety jest pusto, tym bardziej że 2 ukwiały wola siedzieć z tyłu a jeden siedzi w grocie. Korale są, w sumie raczej szczepki ale na wszystko będzie czas:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chromisów jest 4, ciężko stwierdzić czy pływają razem bo głównie siedzą w skałach za sprawą innego garbika, są u mnie od 2 czy 3 tygodni więc na razie obserwuję.w porze karmienia trzymają się razem. Pewnie ostatecznie skończy się na złapaniu garbika i separacji czasowej (co pewnie będzie nielada wyzwaniwm:))

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakieś sugestie co to może być: Dino, cyjano, okrzemki? Sam już nie wiem co to jest i jakie dalsze kroki podjąć:/b6d6b8a7475d5a8001d570d367679947.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano, przynajmniej na to mi wygląda i może też dino sugerując się kolorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, zipke napisał:

to może być: Dino

na 99,9%

w skrócie :

odsysać , nie podmieniać wody , zmniejszyć oświetlenie lub zaciemnić całkowicie na co najmniej 24h (stosowałem - działa) , odpieniacz na mokro i węgiel

z chemii to chyba ReeFlowers RemAlgae albo .. DinoXal  ? ktoś polecał

ps.

propo cyjano - do poczytania

https://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/

 

 

ps2. sprawdź też cyrkulację czy wystarcza / jest dobrze ustawiona

37 minut temu, maciej01 napisał:

 może też dino sugerując się kolorem.

a zwłaszcza lewą górną stroną fotki gdzie widać bąble powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie jest Dino.  Dino to brązowe gluty/smarki ciągnące się go góry z bąbelkami powietrza. Według mnie to są okrzemki. Kiedy jest ich dużo to potrafią się zbierać w takie nitki. Akwarium niedawno zalane, w dodatku dostało odpadu zamiast RO,  więc okrzemki są bardzo prawdopodobne. Ja zalała chyba w lutym, a co coś grzebne czy zrobię podmianę mam niewielki nalot okrzemek. 

Spróbowałabym najpierw silicarbon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Nik@ napisał:

  Dino to brązowe gluty/smarki ciągnące się go góry z bąbelkami powietrza.

są na skale z lewej na górze fotki

to na piasku dopiero "dojrzewa" by za jakiś czas wyglądać np. tak

Dinoflagellates-13.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, silvia napisał:

są na skale z lewej na górze fotki

to na piasku dopiero "dojrzewa" by za jakiś czas wyglądać np. tak

Dinoflagellates-13.jpg

 

Na razie wygląda inaczej, nawet po tej lewej stronie to mogą być zwykłe okrzemki.

A to cos na powyższym zdjęciu to też niekoniecznie dino. Okrzemki w dużej ilości zbierają się w nitki i też potrafią trzymać bąbelki powietrza. 

Ten zbiornik jest świeży, mocny wysyp okrzemka przez miesiac- dwa po zalaniu  to norma, tym bardziej, że poszedł do akwarium odpad z ro, zamiast ro. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.