Skocz do zawartości
Marti701

Czy można rozcieńczać Aquaforest Component 1+2+3+ ?

Rekomendowane odpowiedzi

W obiegu mam ok. 35 litrów wody. KH spada o 1,5 w ciągu 7 dni. Lanie z ręki trochę już mnie męczy,  razem z KH spada Mg, innym razem Ca, a MG stoi jak drut :) dlatego chciałbym wprowadzić component 1+2+3+ i pompy dozujące, ale czy można rozcieńczyć każdy z elementów wodą RO 1:2?

Chodzi o to by dzienna dawka nie wynosiła np. 2ml, tylko  6ml.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz dozowac ballinga, samymi podmiankami przy tym litrazu uzupelnisz wszystko. Uzywaj tylko kh plus reszte zalatwi co tygodniowa podmianka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieszać z RO.  Nawet w większym stosunku, aby były stabilniejsze parametry ( więcej dawek). Tylko bez przesady, aby wody nie przelać w akwarium.

Edytowane przez Piotrek1 (wyświetl historię edycji)

Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A po co chcesz dozowac ballinga, samymi podmiankami przy tym litrazu uzupelnisz wszystko. Uzywaj tylko kh plus reszte zalatwi co tygodniowa podmianka
Podmiany co tydzień na soli Red Sea Coral Pro, a i tak kh spada o 1,5 w tydzień, Ca potrafi spaść nawet o 30 tygodniowo.
Namnożyło się u mnie setki rórówek w panelu, do tego widzę wzmożony rozrost glonów wapiennych.
Takie lanie z ręki samego KH i nieraz Ca, lub Mg może zachwiać równowagę jonową i jest strasznie upierdliwe. Raz Ca leci jak głupie, a w następnym miesiącu Mg, dlatego chcę przejść na balling i lać wszystkiego po równo.
Dodatkowo podaję Red Sea Coral Color A B C D, z którego też mógłbym zrezygnować gdy przejdę na component 1+2+3+.


b1b261add5fb7effe28dda4a3ca9074c.jpg

Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Marti701 napisał:

W obiegu mam ok. 35 litrów wody. (...)  dlatego chciałbym  wprowadzić (...) i pompy dozujące, (...)

a za pół roku ...

przesada.jpg.1df5d6883b83e9c159be03cf61067975.jpg

w takich litrażach w olbrzymiej większości przypadków wystarcza cotygodniowa podmiana (mniejsza lub większa)  - nielicznymi wyjątkami są "twarde lasy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marti701 napisał:

Podmiany co tydzień na soli Red Sea Coral Pro, a i tak kh spada o 1,5 w tydzień, Ca potrafi spaść nawet o 30 tygodniowo

Ja mam nominalnie 49l, więc pewnie ze 40l praktycznie, i też mi spada KH, chociaż żadnych twardych nie mam. Jak zacząłem drążyć temat, to wyszło że zasolenie mam jednak niższe niż byłem przekonany (kochane spławiki:-). Niskie Ca, Mg, Kh może czasem po prostu wskazywać na niskie zasolenie. A zasolenie samo z siebie powoli spada, jak nie kompensujesz tego (sól krystalizuje, UFO podkrada, nie wiem czemu, ale zawsze powolutku zasolenie w akwarium spada). Więc może warto się też temu przyjrzeć zamiast kombinować z suplementacją.

Druga sprawa, to wydaje mi się, że jest związek pomiędzy glonami i spadkiem KH. Niskie KH sprzyja glonom, ale tez wydaje mi się że obecność glonów sprzyja spadkom KH. To tylko takie moje spekulacje (nadal kombinuję nad tym, czemu mi KH spada). Np może jest tak, że w glonach gromadzi się więcej syfku, a syfek się rozkłada, co powoduje obniżanie pH i "konsumpcję" KH.

Zmierzam do tego, że spadające KH nie zawsze musi świadczyć o kalcyfikacji w zbiorniku, może czasem też wskazywać na jakieś inne problemy (zasolenie, akumulacja syfu gdzieś), warto się uważniej przyjrzeć zbiornikowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a za pół roku ...
przesada.jpg.1df5d6883b83e9c159be03cf61067975.jpg
w takich litrażach w olbrzymiej większości przypadków wystarcza cotygodniowa podmiana (mniejsza lub większa)  - nielicznymi wyjątkami są "twarde lasy"
Głupoty piszesz jak zawsze. W 300 litrowym z 30 SPS trzeba suplementować, ale w 30 litrowym z 10 SPS już nie?
Z powietrza małe akwarium pobiera KH, Ca, Mg? Zastanów się. One niczym się nie różnią, w większym będziesz lać po np. 45ml dziennie a w mniejszym po 4,5ml danego preparatu.

Zasolenie mam ok, refraktometr jest co tydzień kalibrowany płynem wzorcowym 35ppt.
W małym akwarium konsumpcja jest taka sama jak w dużym, mamy mniej korali, ale i wody w obiegu jest tak mniej.
Od miesiąca ruszyły glony wapienne, zaczynają pokrywać skałę, dno, szyby.
Mam na tą chwilę 2 SPS (docelowo będzie ok. 10), 2LPS i miękkie.
SPS zalały podstawy i zaczynają z niej wyrastać nowe korale. Więc konsumpcja jest i podmiany nie starczają. Po drugie ile podmiana podbije? Tyle co nic. Z 430 spada do 400, nowa solanka ma 430 Ca, więc po podmianie 10% wzrośnie do 403. A gdzie brakujące 27? Z powietrza ma zassać?
Teoria że w małym akwarium wystarczy podmiana jest wyssana z palca, chyba że jest to Fish only, lub z samymi miękkimi.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Marti701 napisał:

Głupoty piszesz jak zawsze. W 300 litrowym z 30 SPS trzeba suplementować, ale w 30 litrowym z 10 SPS już nie?

ale przeczytałeś co napisałem a ty zacytowałeś ? - zwłaszcza o "twardych lasach" ?

10 minut temu, Marti701 napisał:

Z powietrza małe akwarium pobiera KH, Ca, Mg?

tak z powietrza :P bo podmianki robisz samym RO ...

10 minut temu, Marti701 napisał:

Po drugie ile podmiana podbije? Tyle co nic. Z 430 spada do 400, nowa solanka ma 430 Ca, więc po podmianie 10% wzrośnie do 403. A gdzie brakujące 27?

i by uzupełnić te 27 potrzebujesz pompy dozującej ? i rozcieńczonego preparatu ? - bo nie chce Ci sie wziąć strzykawki ręką - spoko ... jeszcze zamontuj robota wynajmij kogoś do podmian wody (ewentualnie zamień akwarium na fototapetę - nie będziesz musiał NIC robić)

co to za przyjemność prowadzić MAŁY (słowo klucz) na "full automatyce" ?

co innego z dużymi zbiornikami gdzie dziennie trzeba lać preparaty "litrami" a nie po 1-2 krople

poza tym jak uzupełnisz braki 2x w tygodniu RĘKĄ - to zbiornik Ci nie wybuchnie bo spadki nie są aż tak duże by zachwiać zbiornikiem

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co cię obchodzi czy będę lał z ręki, czy pompa dozująca to zrobi?
Aby nie robić huśtawki, nalepiej byłoby dozować 6 razy dziennie x 3 preparaty to już masz 18 razy na dobę. Dodatkowo dozuję codziennie Red Sea ABCD, razem 22/ dzień. Chcesz się bawić z ręki, twoja sprawa. Raz w tygodniu mam podbijać o 1,5 KH i o 30 Ca?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Marti701 napisał:

Mam na tą chwilę 2 SPS (docelowo będzie ok. 10), 2LPS i miękkie.

w 35l wody tzn że wychodzi (wyjdzie) mniej niż 3l wody na 1 SPS ? przemyśl to jeszcze raz - chyba że planujesz szepkarium a nie główny

 

3 minuty temu, Marti701 napisał:

Ale co cię obchodzi

nic

3 minuty temu, Marti701 napisał:

Raz w tygodniu mam podbijać o 1,5 KH i o 30 Ca?

nie raz a trzy razy  (czytaj ze zrozumieniem)  podmianka + 2x z reki to 3 

(poza tym i tak w tak małym zbiorniku i planowanej obsadzie "testować" i "poprawiać" pompę będziesz 2x w tygodniu ? ... bo korale rosną więc dozowanie także się zmieni ... więc z reki jest wygodniej - chcesz "las" SPS ? to stawiaj większy zbiornik albo spędzaj większość wolnego czasu przy mniejszym )

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, silvia napisał:

poza tym i tak w tak małym zbiorniku i planowanej obsadzie "testować" i "poprawiać" pompę będziesz 2x w tygodniu ? ... bo korale rosną więc dozowanie także się zmieni ... więc z reki jest wygodniej - chcesz "las" SPS ? to stawiaj większy zbiornik albo spędzaj większość wolnego czasu przy mniejszym )

 

Zmiana dawki w niektórych pompach dozujących zajmuje dosłownie 5 sekund i z głowy aż do następnej zmiany parametrów .

W kwestii parametrów mały zbiornik zajmuje tyle czasu co duży, bez znaczenia - wszystko tylko idzie przez X razy.

 

KH warto utrzymywać na najbardziej stabilnym poziomie ile się da, tu bardzo pomoże dozująca (kilka razy dziennie). Ma się z głowy także przy wyjazdach, weekendach i różnych nagłych przypadkach.

A ile zjada KH akwarium, zależy od X czynników i żaden wróżbita tu nie zadziała. Pozostają testy i zapiski.

Edytowane przez Raffy14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Raffy14 napisał:

W kwestii parametrów mały zbiornik zajmuje tyle czasu co duży, bez znaczenia - wszystko tylko idzie przez X razy.

tylko w mniejszym zbiorniku mniej wody odparowuje a jak kolega rozcieńczy preparaty by "idealnie" utrzymywać parametry 24/h to może się okazać że dolewa więcej preparatów niż wody odparuje ... ale to tylko moje luźne przemyślenie bo NIGDY nie miałem i nie będę nawet planował takiej obsady do takiego zbiornika

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większym zbiorniku ballingi lecą po kilka litrów, w mniejszym X mniej. W większym zbiorniku odparuje więcej wody, w mniejszym X mniej. Nie da się mieć na tyle koralowców w małym zbiorniku, żeby lać 3litry ballinga dziennie - jest to nierealne. Dawki prawdopodobnie będą na poziomie kilka - max kilkanaście ml dziennie, i warto to rozbijać na kilka dawek dziennych za pomocą pompy dozującej i ma się z głowy.

Jednak wrócimy do początku. Sprawą jest to, że Componentów 1+2+3+ się nie rozcieńcza, kiedyś już natrafiłem na taką informację od AF - w środku są jakieś konserwanty czy coś, żeby niektóre mikroelementy się nie rozpadały/wtrącały.

Zamiast componentów 1+2+3+, stosowałbym zwykłego ballinga z dodatkiem mikroelementów np. component strong, tu można manipulować dawkami w zależności od potrzeby zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie będę rozcieńczać.
Wyliczyłem że muszę podawać dziennie po 3ml każdego roztworu. Zrobię to w 3 dawkach. Moje pompy dozujące mają wydajność 4,5ml/minutę, więc nie ma problemu z dokładnością do 0,1ml.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy mniejszej konsumpcji uruchomiłem ballinga af 1,2,3. Tygodniowo spadek kh o 0,5 wapń 5-10ppm a mg około 1 max 2ppm. To co oposujesz powyżej nie wiąże się z koniecznością rozcienczania. U Ciebie konsumpcja jest większa ale masz 35% objętości mojej solanki w akwarium. Z obliczeń wynika że musisz podawać tyle co ja. Narazie podaje każdego po 1,2ml podzielone na 6 dawek i jest stabilniej niż podzielone na 2 dawki bo przy dwóch cyklach zbiera się powietrze w weżykach. A nierownomierne spadki też obserwowałem i jest to efekt jeszcze lekkich zachwiań w konsumpcji. Z czasem się unormuje i każdy z komponentów będzie trzeba dodawać tyle samo. Większe zachwiania wyrównywalem podmianą lub plusem z af. Ale uwierz że te trzy komponenty są ściśle ze sobą powiązane i przy nierownomiernym ubytku w krótkim czasie zauważasz, że brakuje czegoś innego. Od miesiąca nie miałem potrzeby dolewać czegoś z ręki a parametry utrzymują się na stałym poziomie biorąc pod uwagę testy z okresu dwóch tygodni. Wyniki testów z tygodnia pokazują coś innego, ale kolejny tydzień doprowadza do równowagi. Mam wrażenie że wpadłeś w pułapkę tą samą co ja wcześniej. Jak dodawalem ca z ręki żeby wyrównać po jakimś czasie dzwigał się mg. Potem korygowałem. Jak dodawalem kh to spadło ca też z opóźnieniem. Pewnego dnia powiedziałem "dosyć" bo kociokwiku dostanę z obliczaniem i korygowaniem. Zacząłem lać mniejsze dawki ale jednakowe i okazało się że konsumcja została zrównoważona. Spróbuj i sam zobaczysz. A jak zacznie ubywać wszystkiego po trochu zwiększ dawkę. Mam nadzieję że zrozumiałeś coś z tego mojego bełkotu. 

Aaa zapomniałem o jeszcze jednym. Kiedy zacząłem używać tej samej firmy sól i balling micro jest na lepszym poziomie niż produkty różnych firm. Więc uważam że zależność pomiedzy producentami i produktami też jakaś jest. Obecnie stosuję af, ale myślę że z innymi producentami jest podobnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło że muszę dozować 3ml/dzień.
25ml/100l podnosi KH o 0,65, więc w moim akwarium podniosło by 0,65x2,85=1,8525.
Spadek tygodniowy mam ok. 1,5KH, więc musiałbym dozować 21ml/ tydzień, czyli 3ml/dzień. Jeśli coś źle liczę to proszę o korektę.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad tygodnia dozuję component 1+2+3+ po 3ml/dobę każdego preparatu.

Parametry trzymają się idealnie. Pomiary Hanką i testami kropelkowymi Aquaforest.

Podmiany co tydzień robię teraz na soli Microbe-Lift Premium Reef.

Ca 420, Mg 1290 i stoją jak drut [emoji16] (pomiary robione Colombo)

Jak na razie jestem zachwycony, że podjąłem decyzję przejścia na balling.

Delikatny skok KH - 15 września jest po podmianie wody 10%.

b902e3267c236e70491c7c824b52e79d.jpg

 

 

 

 

 

 


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.