Skocz do zawartości
rymar666

Tama w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko - macie jakiś patent, żeby pod wodą uszczelnić szybę na zasadzie tamy? Potrzebuję wstawić przegrodę do sumpa i żeby to zrobić muszę odciąć jego część taką tamą. Wystarczy jak wytrzyma dobę, zanim silikon nie zwiąże, a nie mogę opróżnić sumpa - za dużo chec tam jest. Za tani pomysł będę dozgonnie wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobę to możesz wyłączyć sumpa. Media do wiadra z cyrkulatorem i grzałką. Przynajmniej będzie okazja do porządnego sprzątania. Akwarium spokojnie da sobie radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że da radę, jednak to ponad 100 litrów sumpa, chcę iść na skróty :) więc tama mi się marzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej szkłem tego nie zrobisz( tama)  ale możesz opróżnić część  sumpa, wkleić przegrodę i po około 2 godzinach już zalać to z powrotem,  silikonowe powinien już to trzymać i doschnie sobie pod wodą. Widziałem tak wklejane przegrody i nie było z tym żadnych problemów. 

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żeby opróżnić tylko część muszę wstawić tame. Wiem że to dziwnie brzmi, ale mam popieprzone przegrody, a chcę doprowadzić to do logicznego porządku. Potrzebuję coś co pod wodą uszczelni na chwilę kawał szyby, podpartej. Nie musi trzymać jej, tylko uszczelnić boki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokombinować z paskami cienkiej i dość miękkiej gumy wlozonymi między szyby i zaklinowanie w ten sposób  przegrody, oczywiście na całym obwodzie, może zadziała. 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczelnie Ci się nie uda tego zrobić bezpiecznie dla ryb. Poza tym silikon nawet akwarystyczny żeby był całkowicie bezpieczny dla życia musi wyschnąć na powietrzu. 100l to nie tragedia. Jeśli nie masz pojemnika na wodę, to kup mały basenik dmuchany, cena około 30 zł. Sprawdza się idealnie do takich prac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

silikon nawet akwarystyczny żeby był całkowicie bezpieczny dla życia musi wyschnąć na powietrzu

Przecież nie posmaruje całej szyby a po dwóch godzinach zewnętrzna powłoka jest już na tyle utwardzona że już będzie się to trzymało, ponadto skąd takie info zaczerpnąłeś? Ja wiem że nic się  złego żadnemu z żyjących, w akwariach w których to robiono,  stworzeń  się nic nie stało po takiej operacji. Oczywiście  do klejenia używać tylko silikonu akwarystycznego,  np soudal.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę skrócić obieg sumpa? - tzn podpiąć spływ do dalszej komory lub dać obiegówkę do wcześniejszej?

Lub podłączasz na wężach "sumpa zewnętrznego" np kastra budowlana.

Lepiej chyba mieć dodatkowy zbiornik obok przez 24-48h niż rzeźbić z ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach są sylikony , którymi można kleić pod wodą . W słodkim kleilem , w akwarium były palety . Lecz w Morskim bym się nie odważył . Oczywiście spoina nie wyglada wtedy ładnie . Musisz oczyścić powierzchnie szkła , z glonów i wszystkiego co jest na szybie , oczywiście samą gąbką . Komory sumpa trzymają już po jakiejś godzinie . Zewnętrznych ścian nie próbowałem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, andzior70 napisał:

Przecież nie posmaruje całej szyby a po dwóch godzinach zewnętrzna powłoka jest już na tyle utwardzona że już będzie się to trzymało, ponadto skąd takie info zaczerpnąłeś? Ja wiem że nic się  złego żadnemu z żyjących, w akwariach w których to robiono,  stworzeń  się nic nie stało po takiej operacji. Oczywiście  do klejenia używać tylko silikonu akwarystycznego,  np soudal.

Silikon twardnieje przez odparowanie rozpuszczalnika. Więc nie wiem czy bezpieczne jest zalewanie go wodą przed wyschnięciem. Być może Tobie się udało. Być może kilka razy. Jednak czy zagwarantujesz koledze, że nic mu się nie stanie z koralami lub rybami??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon utwardza się pod wpływem wilgoci i tak wklejane elementy były wykonywane przez profesjonalną firmę więc  chyba wiedzą co robią i nie narażają swoich klientów  na straty,  tym bardziej że serwisują te akwariach i w przypadku strat odpowiadają za to. 

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, chwialek napisał:

Dasz radę skrócić obieg sumpa? - tzn podpiąć spływ do dalszej komory lub dać obiegówkę do wcześniejszej?

Lub podłączasz na wężach "sumpa zewnętrznego" np kastra budowlana.

Lepiej chyba mieć dodatkowy zbiornik obok przez 24-48h niż rzeźbić z ....

Taki mam sump, że skrócić mogę na zasadzie splywu do komory z pompą obiegową :) i dlatego potrzebuję go nieco przerobić. Ale patent z drugim zbiornikiem niezły, też o tym myślałem, tylko  chciałem to zrobić po najmniejszej linii oporu, bez wywalania 20 l ceramiki, glona i całej wody.

8 godzin temu, Ariel napisał:

W sklepach są sylikony , którymi można kleić pod wodą . W słodkim kleilem , w akwarium były palety . Lecz w Morskim bym się nie odważył . Oczywiście spoina nie wyglada wtedy ładnie . Musisz oczyścić powierzchnie szkła , z glonów i wszystkiego co jest na szybie , oczywiście samą gąbką . Komory sumpa trzymają już po jakiejś godzinie . Zewnętrznych ścian nie próbowałem . 

No i takie coś byłoby ok, pytanie czy są takie obojętne dla zwierza? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedłóg ulotki na opakowaniu , nieszkodliwy dla zwierząt . Ja kleilem jak były dyskowce i nic się nie stało . W Morskim jeszcze nie próbowałem . Zapytaj w sklepie o sylikony do klejenia pod wodą . W Niemczech są dostępne od ręki , Polsce niewidziałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, a nie przypomnisz sobie nazwy tegoż specyfiku? jak dyski przeżyły to raczej nie toksyczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, rymar666 napisał:

Super, a nie przypomnisz sobie nazwy tegoż specyfiku? jak dyski przeżyły to raczej nie toksyczny :)

Jeśli się nie mylę to ( Marina unterwasserkleber ) . Zdziwił byś się jakie palety są wytrzymałe . Wtedy dałem też do filtra zewnętrzneg 2 litry węgla i silne napowietrzanie . Ale czy było to potrzebne ? Tego nie wiem . 

Tu masz kurtki opis Der Marina Unterwasser-Kleber ist ein einkomponentiger Klebstoff auf Grundbasis eines Prepolymers mit besten abdichtenden Eigenschaften. Er besticht durch seine optimal hohe Klebkraft. Der Unterwasser-Kleber ist geruchslos, oxim-isocyanat-, lösemittel sowie silikonfrei und reagiert unter Luftfeuchtigkeit zu einer hoch elastischen Massen und ist UV- und witterungsbeständig.

Czyli normalnie to nawet nie jest sylikon , tylko klei , służy do uszczelniania akwarium , wklejania tła strukruralnego ( co ja akurat robiłem ) i takie tam . Znajomy wklejał tym komin w swoim akwarium tylko na sucho . 

Do wklejenia przegród będzie dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, wielkie dzięki, takie cuś będzie świetne :) Do kupienia bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.