Skocz do zawartości
human_87

Special Blend + Nite-Out II Jak lać?

Rekomendowane odpowiedzi

Zadowolony z bakterii Special Blend postanowiłem nowe akwarium również wystartować na nich w połączeniu z Nite-Out II. Wszystko wydaje się proste, ale się zgubiłem. Niechciałbym przedobrzyć. Mam problem aby ustalić sobie dni i dawki dla Nite-Out II

Jak dowiedziałem się z opisu na oficjalnej stronie Microbe-Lift, Nite-Out II (dwa bo zawiera dwie grupy bakterii) bakterie Nitrosomonas rozkładają amoniak do azotynów a następnie bakterie Nitrobacter oraz Nitrospira rozkładają azotyny na azotany.

Na samej ulotce Nite-Out II napisano, aby dozować co drugi dzień oraz standardowo - aby zwiększyć dawkę od 25% - 50% dla akwarium morskiego. Kłóci się to jednak z dodatkowym wyjaśnieniem stosowania Nite-Out II, w którym napisano:

a) przed użyciem Nite-Out II należy użyć Special Blend aby ten wyeliminował pozostałe 'resztki organiczne', ponieważ wysokie 'ich' stężenie ogranicza lub wręcz uniemożliwia proses nitryfikacyjny.
b) Nite-Out II należy użyć najpóźniej dzień lub dwa dni po podaniu Special Blend, bo tylko wtedy będzie działać. (Use Nite out II only one or two days after the application of MICROBE-LIFT® special blend so that it can only do its work.)
c) PH musi być pomiędzy 7.9 a 8.5 aby proces ruszył.
d) Bakterie nitryfikacyjne Nite-Out II wyciągają z wody KH jako swoje paliwo i trzeba kontrolować spadek KH (w KH mniejszym niż 3dH bakterie nie przeżyją - to raczej adnotacja dla słodkiego);
e) Na jedną cząsteczkę skonsumowanego amoniaku bakterie zużywają aż 4 cząsteczki KH!

Dodatkowo producent w swojej ulotce pt. 'Step by Step Instructions to Set Up Your New Aquarium' od Microbe-lift napisano, że bakteriom z Nite-Out II może zająć od 5 do 6 tygodni rozpropagowanie tych dwóch szczepów bakterii aby utrzymać akwarium czyste oraz bez toksyn.

Z kolei na bakteriach Special Blend napisano, że w przypadku używania drugiego produktu od Microbe-Lift należy zmniejszyć dawkę drugiego produktu o połowę.

Zatem nie jestem pewien jak tą całą wiedzę sprowadzić do jednego mianownika. To znaczy nie mam pewności.

Czy - podawać Nite-Out II raz w tygodniu na drugi dzień po podaniu Special Blend?
Czy - podawać Nite-Out II co drugi dzień, jednak zmniejszyć dawkę o 50%?
Czy - Czy mierzyć amoniak i podawać tak długo jak testy wykrywają amoniak?
Czy - podawać Nite-Out II przez 6 miesięcy bez względu na wartość amoniaku?

Moje watpliwości pojawiąją się ze względu na dużą rozbieżność między opisem z pudełka (co 2 dni) a opisem z FAQ Microbe-Lift (co tydzień). Wydaje mi się, że to spora rozbieżność... 2 dni a 7 dni...

Na ten moment, wlałem dawkę startową Special Blend (150ml) oraz dwa dni później wlałem Nite-Out II (75ml) i nie wiem co dalej zrobić?

Zrobiłem testy Salifera oraz Colombo na amoniak. Colombo wykrył około 0,25  a Salifert 0... KH rzeczywiście spadło z 11 do 10,7 przez dwa dni po podaniu Nite-Out II (KH ogólnie wysokie bo Red Sea Coral Pro używam i tak jest ok dla mnie.) Chyba, że był to błąd pomiaru. Sprawdzę jeszcze raz jutro.

Kurczę, nie chciałbym wlać za dużo aby nie zrobić mleka ani jakiegoś fito, ani za mało...

Ktoś się pochyli nad tym? Ktoś powie jak łączył z sukcesem u siebie te dwa produkty?
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magisterkę można by z tego co napisałeś zaliczyć ;).

Ja stosuję dawki z butelki jako maintenance. Na Nite-Out II napisano: Lać 5ml na każde 40l wody przy podmianie. Na SpecialBlend 30ml na 416l wody.

Każdy zbiornik jest inny i w każdym system filtracji działa inaczej. Korale żywią się masą bakteryjną więc dawka też zależy od obsady. Rozwój bakterii zależy też od ilości węgla który absorbują, stąd spadek twardości węglanowej. Dozując węgiel z zewnątrz (np VSV, biopelets) zapobiegniesz spadkom Kh.

Podsumowując:

Ile masz lać nie wiadomo bo to zależy od twojego systemu. Ustal jakąś dawkę i się jej trzymaj, Po pewnym czasie zwiększ i obserwuj jak zbiornik reaguje.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek85

Ja 3 dni temu zalałem nowe akwarium; Na Nite-Out II, jest napisane nieco wyżej pod tytułem "Nowe akwaria" co drugi dzień 5ml preparatu na 40L wody. Jednak jak już obszernie napisałem, mam wątpliwości wymienione wyżej. Maintenance to odległa przyszłość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej dawkę raz w tygodniu. Nie rozdrabniaj się tak. System jest nowy i nie skrócisz dojrzewania znacząco stosując się do precyzyjnych wytycznych producenta które trzeba traktować jako sugestie. Ja przez pierwszy miesiąc lałem ProBio bo zostało mi trochę ampulek, a pierwsze dawki były dwukrotne żeby rozruszać system. Potem zacząłem Special Blend i Nite Out ll bo na nich prowadziłem poprzedni zbiornik. 

Bakterie namnożą się w skale, piasku, siporaxie i zabiorą się za filtrację. Temat jest obszerny i na pewno samo lanie bakteri nie zapewni odpowiednich parametrów. Sporo ludzi mimo dozowania ma problemy z NO2, PO4 albo NO3. Nie spodziewaj się że twój poziom NO2 zmieni się od razu bo podałeś bakterie i nie zastanawiaj się nad prawidłowo podana dawką kiedy poziom nie spada bo nie tedy droga.

Przyjmij dawkę zbliżona do tego co pisze producent. Czy będziesz to lac co dwa dni czy co 7 moim zdaniem bez znaczenia. Koniecznie wyłącz odpieniacz do momentu wpuszczeniu pierwszego życia. Bez odpienka bakterie szybciej się osiedla. Pożywka dla bakteri też pomaga. Polecam ceramike do sumpa jak siporax, albo biobale i inne media zwiększające powierzchnię dla bakterii. 

I na koniec czekaj i jeszcze raz czekaj. Parametry i tak skoczą w górę mimo że podajesz regularnie bakterie. Dojrzewanie może trwać nawet do roku i dłużej jak będziesz za bardzo kombinować.   


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku dzięki za rady i czas poświęcony mojej osobie. Wiem już co nieco o akwarium, bo od 2 lat w drugim pokoju z bólami, wirkami a obecnie aptasiami kręci się 200L. Zadałem konkretne pytania, może ktoś odpowie mi tutaj lub na reef central bo działam dwutorowo. Są producenci, którym się nie wierzy a są i tacy, którym się wierzy. Są osoby, które wyłączą odpieniacz bo ktoś im na forum tak poradził, a są tacy, którzy czytali instrukcję aby wodę natleniać podczas stosowania bakterii by utrzymać odpowiednie PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, human_87 napisał:

Darku dzięki za rady i czas poświęcony mojej osobie. Wiem już co nieco o akwarium, bo od 2 lat w drugim pokoju z bólami, wirkami a obecnie aptasiami kręci się 200L. Zadałem konkretne pytania, może ktoś odpowie mi tutaj lub na reef central bo działam dwutorowo. Są producenci, którym się nie wierzy a są i tacy, którym się wierzy. Są osoby, które wyłączą odpieniacz bo ktoś im na forum tak poradził, a są tacy, którzy czytali instrukcję aby wodę natleniać podczas stosowania bakterii by utrzymać odpowiednie PH.

Ściąg kubek z odpieńka będziesz miał napowietrzanie bez odpieniania ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niechaj mnie ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że bakterie nie bytują w kolumnie wody, tylko sobie żyją na "czymś"; np na skale lub siporaxie lub szybie... Niestety mój odpieniacz nie ma takich super mocy jak Wasze... by wyssać bakterie ze skały... :(

btw proszę nie offtopować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, human_87 napisał:

bakterie nie bytują w kolumnie wody

oczywiście że "bytują"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

oczywiście że "bytują"

nie sądzę aby tego pragnęły w swym życiu; po za tym mówimy o bakteriach nitryfikacyjnych, nigdzie lepiej im nie będzie jak na mojej skale w przeciwnym razie, zatem marny ich los w naszych odpieniaczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, human_87 napisał:

 zatem marny ich los w naszych odpieniaczach.

to do czego służy odpieniacz :D i dlaczego jak masz filtr z palletami to zaleca się jego wylot dać blisko odpieniacza ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku nie chcę z Tobą prowadzić tej rozmowy. Koniecznie chciałbyś abym przyznał, że nie mam racji bo bakterie żyją w kolumnie wody. Pewnie i tak. Jednak gdyby procentowo ktoś przestawił gdzie mieści się ich najwięcej... nie jestem przekonany, że byłaby to woda. Gdyby tak było, to skały i całej reszty byśmy nie potrzebowali do filtracji. Nie jestem też przekonany, że odpieniacz w swej kluczowej roli ma za zadanie pozbyć się bakterii. Białka które odpieniacz odpienia to rzecz jasna zwłaszcza resztki pokarmów i odchody zwierzaków. Im więcej ryb tym większy odpieniacz potrzebny - tak zalecają. Marku, czy Ty też uważasz, że powinienem wyłączyć odpieniacz lub ściągnąć kubek? Sądzisz jak poprzednicy, że to ma jakikolwiek wpływ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

oczywiście że % to zupełnie inna skala woda a "siedlisko" (skały siporax itp.)

wodę należy napowietrzać - więc jak nie chcesz jednocześnie odpieniać to ściągasz kubek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu i moich wątpliwości co do jednoczesnego stosowania Special Blend oraz Nite-Out II zwróciłem się do Microbe-Lift aby oni wyjaśnili jak powinno się to stosować. Jeśli będą w porządku i nie oleją "Polaczka" to powinni odpisać. Dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od firmy. Screen maila na obrazku.

W skrócie i po polsku (dla potomnych, którzy w przyszłości będą szukać informacji o Nite-Out II):

a) Dozować zgodnie z opisem na butelce.

b) Jeśli test na amoniak nie wykryje amoniaku w wodzie nie ma sensu tego w ogóle stosować, gdyż bakterie umrą, bo do życia potrzebują amoniaku.

c) Oba produkty, tj. Special Blend oraz Nite-Out II można stosować w tym samym czasie.

d) Można stosować Nite-Out II codziennie, do momentu aż amoniak spadnie do 0. (Pan Scott Berke napisał, że już po 24 godzinach powinno być widać  spadający amoniak i że zazwyczaj już dwie dawki wystarczą.)

e) do morskiego wlać przynajmniej 20% więcej niż standardowa dawka.

f) W późniejszym okresie można stosować Nite-Out II po wprowadzeniu nowych ryb do systemu, lub gdy nastąpi skok amoniaku.

Tak więc, temat można zamknąć. Zastosuje się do otrzymanego maila.

Btw. Fakt, że pracownik firmy pochylił się nad moim zawiłym mailem jaki wystosowałem do nich, potwierdza moją dobrą opinię o nich.

 

email from microbelift.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, human_87 napisał:

Niechaj mnie ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że bakterie nie bytują w kolumnie wody, tylko sobie żyją na "czymś"; np na skale lub siporaxie lub szybie... Niestety mój odpieniacz nie ma takich super mocy jak Wasze... by wyssać bakterie ze skały... :(

btw proszę nie offtopować

Co że niby ja ? Offtopowałem ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Moljzesz Ten temat dotyczy, bakterii Nite-Out II oraz Special Blend i nie ma nic wspólnego z odpieniaczem oraz tym czy go wyłączyć, czy ściągnąć kubek. Ale oczywiście byle coś napisać... osoby takie jak Ty wywołują innych do dyskusji nie na temat.  A że i ja brałem udział w tej dyskusji to tylko dlatego, że zostałem wywołany niejako do tablicy. Powróciłem dzisiejszego ranka na właściwe tory, firma przesłała mi odpowiedzieć, którą się z Wami podzieliłem.

btw, czy ktoś może zamknąć ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=23226]Moljzesz[/mention] Ten temat dotyczy, bakterii Nite-Out II oraz Special Blend i nie ma nic wspólnego z odpieniaczem oraz tym czy go wyłączyć, czy ściągnąć kubek. Ale oczywiście byle coś napisać... osoby takie jak Ty wywołują innych do dyskusji nie na temat.  A że i ja brałem udział w tej dyskusji to tylko dlatego, że zostałem wywołany niejako do tablicy. Powróciłem dzisiejszego ranka na właściwe tory, firma przesłała mi odpowiedzieć, którą się z Wami podzieliłem.
btw, czy ktoś może zamknąć ten temat?
Chciałeś natleniać wodę dałem ci proste rozwiązanie, nie wiem co ty gościu bierzesz ale nie bierz tego albo nie odpisuj na moje posty pod wpływem tego świństwa. Pozdro

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Moljzesz napisał:

 Chciałeś natleniać wodę dałem ci proste rozwiązanie, nie wiem co ty gościu bierzesz ale nie bierz tego albo nie odpisuj na moje posty pod wpływem tego świństwa. Pozdro

Nie udzielaj się. O natlenianiu było tutaj tylko tyle, że jednym z powodów dla których nie zamierzam wyłączyć odpieniacza jak mi radzono - było natlenianie wody by utrzymać PH. Jednak cały wątek o odpieniaczu jest offtopem tutaj, gdyż pytałem o stosowanie Nite-Out II. Gdybyś raczył przeczytać, że o opinie pytałem ludzi, którzy startowali swój  zbiornik używając tych bakterii, nie zabrałbyś głosu w ogóle, ponieważ w kwestii Nite-Out II nie masz nic do powiedzenia.

Edytowane przez human_87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.