Skocz do zawartości
anney

Nowe akwa 60x60x60-200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :) 

mamy tropikalne akwa w domu i juz od jakiegos czasu przymierzalismy sie co morskiego. Duzo czytamy, a im wiecej czytamy, tym mniej wiemy ;)

zap prosze o pomoc oczywiscie.

 

Wlasnie klei sie szklo 10mm optiwhite 60x60x60cm bez wzmocnien (na wieksze miejsca nie mamy-londyn..)  i teraz tak:

1:  w sklepie akwa, gosc od solnych proponuje mi 20kg zywej skaly (kupilam 23kg od babki, ktorej peklo akwarium za 1/6ceny sklepowej-mam nadzieje,ze dobry pomysl, bo babka miala kilka akwa w domu i pieknie 'kwitnace')

2:  9kg zywego piasku

3;   filtr.... no wlasnie. proponuje mi karnistrowy fluval filtr na 300l a w nim media: 1 (od dolu) gabka, 2 kamienie zywej skaly, 3 media usuwajace fosforany, 4 drewienko, 5 nic.

mam mozliwosc zamowienia u tegoz samego szklarza sumpa, ale tptalnie nie mam pojecia czy przy tym litrazu sie oplaci, jesli tak, to jaki i jak go zagospodarowac (help?!)

4:  powerhead x2 (ma znaczenie jaki? )

5: odpieniacz - tu sugerowal mi fluval

6: oswietlenie:  sugerowal fluval marine albo t5 2xblue i 2xwhite :/  i tu +sump potrzebuje najwiecej pomocy, bo planujemy miec miekkie korale, wiec licze na wasza olbrzymia wiedze i laskawe oko :p

 

Pacific sun poleca mi ponizsze: 

Quote

Triton S 145W Master, która jest z jednym panelem ledwym i ma wymiary
380x190x80mm lub lampę Pandora S 145W, 2x24W, która ma wymiary 600x320x50mm

ale mowiac szczerze koszta sa odrobine powyzej naszego budzetu.

 

ania

 

 

p.s. mam mozliwosc wywiercenia wszystkiego w tym akwa jeszcze, 'nawet serduszek' jak potrzeba ;)

 

obsada:  nie bedzie zadnej przez 8tyg od zalania ;) 

 

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jakiś panel filtrujący zamiast kubełka ?

Ja mam klejone akwa 80x50x50 ale do tylnej szyby jest przyklejony panel 15 cm. Co prawda to zmniejszy ci miejsce na życie ale to zawsze alternatywa dla sumpa. Ale niech sie wypowie ktoś z większym doświadczeniem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tylko możesz to zrób sump ułatwisz sobie obsługę komin zewnętrzny jak masz miejsce, żeby nie marnować miejsca w display-u, a sump mnóstwo wątków co i jak. Poszukasz to coś wybierzesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam miejsce na sump. szafka pod spodem 60x60x100h  tylko kazdy ze 'specjalistow' w sklepach tu co innego proponuje i w zwiazku z tym,zem jeszcze laikiem (i pewnie jezcze dlugo, mimo clodziennych lektur)  zglupialam totalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sumpem będziesz miała większe możliwości. Możesz zrobić DSB i refugium w nim. Jak zrobisz trochę większą komorę na odpieniacz to masz możliwość zmiany na większy w razie czego. I jeszcze kilka plusów na plus sumpa się znajdzie. Ja osobiście mam panel. W pierwszym akwarium miałem zewnętrzny, dołożony do już działającego akwarium. W drugim to już jest panel fabrycznie wbudowany, ale trochę go przerobiłem.  Według mnie, panel też jest dość dobrym rozwiązaniem, na pewno lepszym niż kubełek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, boo12 said:

jak tylko możesz to zrób sump ułatwisz sobie obsługę komin zewnętrzny jak masz miejsce, żeby nie marnować miejsca w display-u, a sump mnóstwo wątków co i jak. Poszukasz to coś wybierzesz

potwierdzam, jeżeli masz możliwość to sump będzie dobrą inwestycją. Przy projektowaniu komór warto w pierwszej kolejności wybrać sprzęt, tak aby wszytko pasowało i miejsce się nie marnowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Ania :) Pozwoliłem się odnieść do twoich pytań...

11 godzin temu, anney napisał:

1:  w sklepie akwa, gosc od solnych proponuje mi 20kg zywej skaly (kupilam 23kg od babki, ktorej peklo akwarium za 1/6ceny sklepowej-mam nadzieje,ze dobry pomysl, bo babka miala kilka akwa w domu i pieknie 'kwitnace')

Na Twoje 200l akwarium 20kg żywej skały to bedzie za dużo. Tak się stawiało zbiorniki dawno, dawno temu. Teraz jest duże prawdopodobieństwo że zrobisz sobie po prostu gruzowisko. Po za tym zastanawiam się, jak przechowujesz tą skałę, skoro ją kupiłaś, a akwarium nadal się klei...

11 godzin temu, anney napisał:

2:  9kg zywego piasku

Kupowanie żywego piasku jest bez sensu. Szkoda pieniędzy. Kup suchy piasek koralowy, aragonitowy. On się sam ożywi, a "żywy piasek" nie wiele ma wspólnego z życiem, które w nim się powinno znajdować...

11 godzin temu, anney napisał:

3;   filtr.... no wlasnie. proponuje mi karnistrowy fluval filtr na 300l a w nim media: 1 (od dolu) gabka, 2 kamienie zywej skaly, 3 media usuwajace fosforany, 4 drewienko, 5 nic.

mam mozliwosc zamowienia u tegoz samego szklarza sumpa, ale tptalnie nie mam pojecia czy przy tym litrazu sie oplaci, jesli tak, to jaki i jak go zagospodarowac (help?!)

Moim zdaniem jeżeli tylko masz możliwość to sump. Rozwiązanie jest estetyczne, praktyczne i rozwojowe. Skoro zasugerowałaś, że nie masz miejsca na większy zbiornik, to warto postawić na pożądne "serce" całego systemu. Zbiornik z sumpem podłącz kominem, najlepiej zewnętrzym, gorzej wewnętrzym (zajmuje miejsce rybkom i koralom) najgorszym moim zdaniem rozwiązaniem w tej sytuacji będzie pudełko przelewowe, choć niektórzy sobie chwalą.

11 godzin temu, anney napisał:

5: odpieniacz - tu sugerowal mi fluval

Mam wrażenie że Pan w sklepie ma na celu wszystko Ci sprzedać z fluvala....

Odpieniacz, jeżeli na nim chcesz oprzeć działanie akwarium, kup sprawdzony przez innych akwarystów. Może to być np Deltec 1450, Deltec 1350, Schuran 100 itp..

11 godzin temu, anney napisał:

6: oswietlenie:  sugerowal fluval marine albo t5 2xblue i 2xwhite :/  i tu +sump potrzebuje najwiecej pomocy, bo planujemy miec miekkie korale, wiec licze na wasza olbrzymia wiedze i laskawe oko :p

W mojej opinii chcąc posiadać miękkie korale ( życie pokaże, że bedziesz miała też jakieś lpsy a nawet może prostego spsa) Kup zwykłą lampę T5 6x24w i świetlówki sobie dobierzesz sama, albo akwaryści na forum pomogą, albo kup lampę led. Uwierz mi, że wystarczy Ci tzn chinka. Kosztuje kilka stówek zł i super spełnia swoją rolę...

Na koniec mojego wywodu, tylko podkreślę, że moje propozycje są praktyczne i sprawdzone na kilkuletnim prowadzeniu własnych zbiorników.

Edytowane przez Felipe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  Felipe. Mam 18cm miejsca za tylna ściana akwa.

 

co do skaly, to siedzi ona w pobliskim akwarystycznynm w widzie (mamy tam możliwość przetrzymywania ryb, skał i wszystkiego czego potrzeba za w sumie niewielka opłata, bo £15 na tydzien, wiec i tak mi sie opłaca jeszcze ja tam trzymać kolejny tydzien niz płacić za nowa skale ze sklepu £15/kg) 

Swoją droga, dlaczego 20kg to za dużo? Wszedzie  polecane jest (nawet na tym forum) pomiędzy 10-25%objetosci zbiornika, wiec to 20kg teoretycznie powinno byc minimum. 

 

piasek:  jak czytam posty tutaj, to w sumie prawie każdy sypał żywy piasek czyż nie?  

 

Bylam wczoraj w innym akwa i maja większość zbiorników na sumpach i maja tez dwa na kubelkach ale .... akwa ma 300l a kubełek maja na 1200l i mówią, ze akwa jest super stabilne. 

 

 

No nic, jeszcze  jakbyście mogli poradzić mi jaki najzgrabniejszy (wymiary ) komin muszę dokleić? Mam  jak juz wspomniałam 18cm Max do tylnej ściany. 

 

Bardzo dziekuje za wszystkie sugestie, sa na wagę złota (choc pewnie postów nowicjuszy macie powyżej koronek ;)  )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18cm spokojnie wystarczy. W kominie musisz zrobić trzy otwory pod hydraulikę. Myślę że na pompę obiegową fi20 , spływ i rewizja fi25. Powinno być ok. Więc komin powinien mieć jakieś 20cm długości i z 10cm szerokości spokojnie wystarczy.

Co do skały... pomijam już jej zadania biologiczne, ale dużo zależy od gustu. Jeden chce mieć gruzowisko, a drugi woli bardzo lekkie i przestrzenne konstrukcje. Nadmiar skały możesz trzymać właśnie w sumpie, gdzie będzie dalej spełniała swoje zadanie, a nie będzie zagracać przestrzeni dla ryb i korali. Kolejna sprawa to jakość skały. Jeżeli jest porowata, to będzie lekka w stosunku do swojej objętości, a jeżeli jest zbita to może być nadal wizualnie mało. 

Skoro skała po taniości kupiona to jak zalejesz zbiornik to zobaczysz jak wyjdzie, nadmiar do sumpa albo sprzedać :)

 

Tu masz wątek który troche powinien rozjaśnić moje rozumowanie nt żywej skały.

Co do piasku, każdy ma żywy, ale nie każdy go sypał :) Zrozum proszę, że na piasku osiądą się bakterie i inne zwierzaki, tym bardziej, jeśli startujesz na żywej skale. Na upartego, wystarczy do suchego piasku w zbiorniku dorzucić garść piachu z działającego zbiornika i biologia zrobi swoje.

Edytowane przez Felipe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Felipe napisał:

W kominie musisz zrobić trzy otwory pod hydraulikę

Nie koniecznie, powrót z pompy możesz zrobić rurą z tyłu akwarium po przeciwnej stronie niż komin wtedy masz obieg wody po całym akwarium sam mam 3 otwory w kominie, ale z perspektywy czasu zrobiłbym dwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Felipe said:

 

Skoro skała po taniości kupiona to jak zalejesz zbiornik to zobaczysz jak wyjdzie, nadmiar do sumpa albo sprzedać :)

i tak zrobie.

 

zewnetrzny komin juz zamowiony  i zdaza jeszcze wyciac mi tylnia sciane akwa, grzebien zamowiony.

otwory w kominie 25, 25 i 20 i teraz (dla mnie czarna magia) jest moze tu ktos w uk, ktory polecilby mi ktore uszczelki, laczniki, wezyki sa najlepsze (totalnie nieprzygotowana na sumpa jestem, bo ciagle w glowie mialam ow kubelek) i juz lece szukac tutoriali jak je zamontowac diy tudziez komu oddac to zamontowania ;) 

dzieki za cierpliwosc.

 

 

sump zamowiony  45x45x35h czyli 70l (wiekszego w szafce nie zmieszcze) i bedzie musial dac rade. 

 

 

moze jakies sugestie co do osprzetowania na tych 216l? jaka pompa, odpieniacz (przegrody w sumpie bede mogla wyregulowac)

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, anney napisał:

otwory w kominie 25, 25 i 20

tutaj musisz poprawić bo przeloty przez szkło mają większą średnice niż rury, rozmiar otworów w kominie musisz dobrać pod potrzebny otwór dla przelotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI sunpower 6x24w moze byc? mam budzet do 1800zl (£350) moze byc uzywka... co myslicie?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały. Nie można mówić/sugerować, że 20kg to za dużo. Zależy jakiej skały. Jedna skała będzie zbita jak beton i będzie miała małą objętość, a inna będzie porowata i jej objętość będzie większa. Więc 20kg nie równe 20kg. Trzeba dobrać ilość według własnych upodobań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podpowiem ci co najlepiej zrobić z własnego doświadczenia bo tez kompletowałem akwarium w angli i właśnie kompletuje drugie znacznie większe . Odpowiedz to ebay . Nic ze sprzętu nie kupuj w sklepie . Zaoszczędzisz bardzo dużo a kupisz wszystko ze znacznie wyższej pułki . Jak chcesz to napisz na priv pomogę przez telefon 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hoom, jutro zadzwonie :) dzieki za nr!

 

 

akwarium dopiero jedzie,  opoznienie transportu z PL niestety, ale co sie odwlecze, to nie uciecze.  Otwory w kominie potwierdzone 1x20 i 2x25mm (teraz doszkalam sie w hydraulice o matulu..)

Kompletujemy sprzet, i juz mamy :

cyrkulator Jebao RW-4P (wystarczy 1? 400l/h  ale do akwa 60cm wg instrukcji)

pompe Jebao DCS 4000 

AguaMedic titanium heater 200W 

Odpieniacz Tunze 9006

Zywy piasek z Red Sea 10kg, dorwalam za grosze, nowa nieotwarta paczka.

skaly oczywiscie sie mocza w akwarystycznym i maja sie dobrze wg zeszlotygodniowej wizyty.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poradzcie prosze. juz prawie wsyzstko mam.

 

ATI sun power 4x24 czy 6x24w?  z mozliwoscia sciemniania oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulatory to 2 musza być mogą być te jebao co napisałaś 

 pompa ok

odpieniacz to ten tunze chyba wewnątrz akwariowy kup lepiej jakiś inny ten za słaby będzie 

lampa 6 lub nawet 8x 24w z pacyfic san sa fajne lampy diuna na świetlówki masz sterowanie w programie kiedy dana para świetlówek ma sie włączać w ATI zas sa 2 kable jeden od pary swietlowek a drugi od reszty  z tego co wiem , według mnie warto dopłacić do PS jesi nie będzie to jakaś bardzo duza kwota 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje panowie. zatem biore 6x24, dokupuje cyrkulator.

 

4 minutes ago, azgar said:

 

odpieniacz to ten tunze chyba wewnątrz akwariowy kup lepiej jakiś inny ten za słaby będzie 

lampa 6 lub nawet 8x 24w z pacyfic san sa fajne lampy diuna na świetlówki masz sterowanie w programie kiedy dana para świetlówek ma sie włączać w ATI zas sa 2 kable jeden od pary swietlowek a drugi od reszty  z tego co wiem , według mnie warto dopłacić do PS jesi nie będzie to jakaś bardzo duza kwota 

 

wlasnie PC jest ponad dwa razy drozsza, a jaki odpieniasz polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bubble Magus Curve 5 lub  TWISTMAN OB-100-IN ja mam ten pierwszy ale po opiniach co czytałem ten drugi pewno najlepszy będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hello :) 

czy ten salimetr jest ok? 

 

Prawie caly sprzet juz przyjechal, akwarium jest juz uk, jutro bedzie u nas yay :D:D:D 

jutro przywoze juz nasze skaly i bede budowac konstrukcje (tu kupialam  Ceresit cx5 + plastikowe pelne rurki i klej do skal)

jutro tez przywoze zywa wode, piasek juz jest (rowniez zywy), ALE teraz mam wazne pytanie i prosze nie umierac ze smiechu ;) haha .... mam ponizsze przepusty szczelne i w sklepie nie byli mi w stanie powiedziec ktora strona do gory :p mam je wklejac....(a na zdjeciach w necie sa tez w rozne strony odwroxone :p haha )  wiem,ze to kosmicznie glupie pytanie, ale ja mam inny zawod i na hydraulice znam sie tyle, co czyszczenie kolanek w zlewie ;) 

 

co do sumpa, nie wiem czy sobie to dobrze wykombinowalam, wiec prosze o poprawki:

sump ma 2 przegrody, w 1 oczywiscie rura zrzutu i rewizji (obie 25mm) splyw bezposrednio na wate(jest odrobine powyzej tafli wody na plastikowej kratce) zeby wylapac wieksze brudy, przez wate woda splywa do panelu ponizej, w ktorej znajduje sie odpieniacz.

panel nr2 ma refugium

panel nr 3 pompa i termometr.

moze byc?

 

 

kolejne pytanie (nie znalazlam a forum odpowiedzi, a pewno jest, ale w wyszukiwarce mi ni wyrzucalo nic), na jakiej wysokosci i z jaka roznica wysokosci maja byc rurki splywu i rewizji w kominie?

 

 

ah i jeszcze jedno pytanie, algi w refugium wrzucam juz od samego poczatku?

Screen Shot 2018-11-05 at 17.02.32.png

Screen Shot 2018-11-05 at 17.07.11.png

Screen Shot 2018-11-05 at 17.07.33.png

ah. lampa ATI sunpower 6x24w zamowilam, sciemniana. jeszcze 20% znizki dostalam :) 

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.