Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko do przodu.

Najdłużej będę czekał na szkło, bo ma zostać wysłane dopiero po 1 listopada... (chociaż czas realizacji podano mi na początku na 14 dni roboczych).

Na tą chwilę wygląda to tak:

Webp.net-resizeimage.thumb.jpg.b06c0aad8b5ea2e1d9097b725b302c34.jpg

Lada dzień będę jechał do castoramy po materiały na szafkę. Zdecydowałem, że taniej i lepiej będzie, jak zrobię to samodzielnie.

Na zdjęciu nie ująłem lampy, którą kupiłem - używka Jebao Matrix AK 60... nie jestem jakoś do niej przekonany - mój telefon (Xiaomi) nie chce w ogóle wspólpracować z aplikacją do sterowania + chyba wolałbym jednak oświetlenie na całej długości zbiornika, a nie punktowe. Prawdopodobnie będę próbował tą lampkę sprzedać, a na jej miejsce wjedzie Sirius NANO 40 (36W), a docelowo DIY.

Ostatnim zakupem będzie żywa skała - ale to dopiero, jak już wszystko będzie stało na miejscu.

 

Generalnie wrazem z Day One - planuję założyć nowy temat w dziale "Nasze Akwaria", gdzie będę w miarę dokładnie relacjonował rozwój zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ta lampa póki działa jest bardzo fajna, tą kostkę oświetli całą bez żadnego problemu, do tego daje fajne bliki. Problem z nią i oprogramowaniem jest taki, że lubi się psuć. Aplikacja jest na poziomie projektu na zaliczenie w liceum. Kupiłem AK60 pod koniec życia mojej kostki z myślą o dokupieniu drugiej jak zmienię akwarium. W mojej padł niebieski kanał i obecnie świeci tylko biały.

Nie polecam czegokolwiek tej firmy. Miałem też problem z falownikiem i dozownikiem ballinga. Dlatego przy zakładaniu obecnego akwarium trzymałem się z daleko od ich produktów.

 

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj chwilę wolnego czasu (uroki Home Office :D) i zainstalowałem cały system RO.

Po żywicy wynik 0, znaczy chyba wszystko działa, jak należy :)

Muszę jeszcze tylko zamontować zaworek po membranie, żeby była cały czas wypełniiona wodą.

909539439_Webp.net-resizeimage(1).thumb.jpg.a28f0adab59586f5dac847dce745119b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko idzie w dobra stronę:-). Też na sam koniec czekałem na szkło, a to czekanie jest najgorsze. Pamiętaj dobrze wypłukać piasek. Mam ten sam i bardzo długo go musiałem płukać, dość mocno pylił. Ja pierwsze płukałem pod kranówą, a na koniec przed wsadzeniem do zbiornika w RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update: ostatecznie sprzedałem Jebao AK-60 i na 99% będe startował na Sirius Nano 40, a docelowo (perspektywa kilku miesięcy) zastąpię ją lampą DIY - ze sterownikiem i "bajerami".

PS. Też tak mieliście, że cały sprzęt już czekał i z utęsknieniem czekaliście na szkło? :D Chyba mniej wyczekiwałem prezentów od św. Mikołaja za dzieciaka, niż dostawy zbiornika :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update: szafka gotowa, całość DIY. Poniżej zamieszczam dwie fotki:

received_725271357829158.thumb.jpeg.824c570494511026e1486a419168993e.jpeg

received_1546339692134012.thumb.jpeg.a32d11cc0d3a2ee41b94ecde69238e9e.jpeg

 

Lampa i szkło przyjdą prawdopodobnie w środę za tydzień. Start zbiornika planuję na weekend za 1.5 tygodnia :D

 

Chciałbym chronologicznie przedstawić cały plan startu od strony praktycznej - będę bardzo wdzięczny za komentarze.

1. Przygotowanie 64l RODI, napełnienie zbiornika, wsypanie odpowiedniej ilości soli, odpalenie pompki cyrkulacyjnej i zostawienie całości na 2 doby. Czy też tak mieszaliście swoją solankę? Jakoś nie widzi mi się rozrabianie osobno 4 wiader po 15 litrów. Wolałbym całość zrobić razem.

2. Żywa skałą... myślałem, żeby wymoczyć ją w RODI w jakimś wiadzre (dosłownie pół godziny?) i dopiero potem ustawić jakąs sensowną konstrukcję w zbiorniku. Też moczyliście początkowo swoje żywe skały, czy od razu lądowały w baniaku? Czekaliście, aż jacyś nieproszeni goście wyjdą w fazie moczenia, czy dosłowne "przepłukanie" i skała lądowała w akwarium?

3. Podłoże - w moim przypadku Bali Sand (nie zdecydowałem się na żywy piach) - całość planuję dokładnie przepłukać pod wodą z kranu, następnie RODI i dopiero do baniaka. Prawdopodobnie 1-2 dni od włożenia skały.

 

Plan sensowny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pamiętaj żeby dać coś pod szafkę np. teflonowe podkładki, jak woda podcienie łatwiej odparuje jak będzie dostęp powietrza. 

Nigdy nie moczyłem żywej skały w roku i nie polecam bo wtedy po co dopłacać do żywej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywej skały nie mocz w ro. Zabijesz w niej to co żyje. Daj  ją do solanki włącz pompki po 2, 3 dniach wypompuj syfek, ktory wyleci ze skały i wsyp piasek. Zaworki na wszystkie przewody filtra ro musisz założyć. Tzn. jeśli filtr nie masz zamontowany na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za rady :)

Filtr mam zamontowany na stałe pod zlewem, ale czytałem, że warto dodać dodatkowy zaworek po membranie, żeby cały czas cała była wypełniona wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaworki daj na wyjściach, czyli woda czysta, woda brudna. W szafce oczywiście wentylacja jest:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, tak zrobię :) co do wentylacji - można powiedzieć, że jest, bo kuchnia jest przed remontem i w szafce brak tylnej ścianki, także powietrze cały czas tam w jakimś stopniu cyrkuluje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w sobotę start :) muszę to tylko mądrze rozegrać w kwestii dostawy żywej skały, żeby nie czekała w firmie kurierskiej.

Czy ktoś z osób śledzących mój wątek jest może z okolic Legnicy? Byłbym bardzo wdzięczny za odrobinę wody z podmianki, żeby przyspieszyć nieco dojrzewanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żywa skała przyjdzie kurierem? Gdzie ją kupowałeś?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały jeszcze nie kupiłem. Ostatecznie postanowiłem, że zakupu dokonam w sklepie coralhouse, bo punkt mają w Bielawie, czyli ok. 80km od Legnicy.

Chyba dużo lepsze rozwiązanie, niż przesyłka kurierska / konduktorska (nie wiem czy ktoś w ogóle wysyła ją kurierem). A tak - praktycznie w 2 godziny skała będzie już w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz po skalę to zadzwoń i zapytaj się o wodę, może będą podmianę robić akurat.Ja dostałem tak chyba z 50l.Tez po skałę byłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł mi podsunąłeś. Dzwoniłem i jak najbardziej będzie opcja zabrania wody z podmianki. Mam kanister 30l, także zbiornik będzie startował w 1/2 na wodzie z działającego zbiornika. Zapewne mocno przyspieszy to proces dojrzewania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka szybkich pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi:

1. Czy sól wsypywać do zimnej wody, czy lepiej najpierw zagrzać ją do docelowej temperatury 25 stopni?

2. Czy na czas mieszania się soli warto już uruchamiać kaskadę, czy dopiero jak skała wyląduje w środku?

3. Macie jakiś patent na zabezpieczenie tafli przed czynnikami zewnętrznymi? Chodzi mi o wszelkie muchy, owady, sierść itd. Mam w domu goldena, także gubi bardzo dużo sierści. Jakaś siatka na profilach aluminiowych? Czy w ogóle nie ma sensu nic kłaść na górę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Mistral napisał:

Kilka szybkich pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi:

1. Czy sól wsypywać do zimnej wody, czy lepiej najpierw zagrzać ją do docelowej temperatury 25 stopni?

2. Czy na czas mieszania się soli warto już uruchamiać kaskadę, czy dopiero jak skała wyląduje w środku?

3. Macie jakiś patent na zabezpieczenie tafli przed czynnikami zewnętrznymi? Chodzi mi o wszelkie muchy, owady, sierść itd. Mam w domu goldena, także gubi bardzo dużo sierści. Jakaś siatka na profilach aluminiowych? Czy w ogóle nie ma sensu nic kłaść na górę?

1. Musi być najpierw podgrzana do 25

2. Im szybciej zacznie "mielić' wodę tym lepiej

3. Pomysłów na zabezpieczenie przed wyskakiwaniem ryb było kilka ale przed kłakami psa hmm... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz dawaj tunze 9004 miałem na poczatku takie rozwiązanie " Odpieniacz - póki co nie planuję, ale docelowo Tunze 9001, który planuję zmieścić w FZN " i powiem szczerze nie polecam. Dopiero po 9004 baniak stał sie stabilny wzloty i spadki parametrów kontrolowalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.