Skocz do zawartości
Gość

Chromis Viridis płochliwość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Mam problem ze swoimi chromisami, zamiast być ozdobą akwarium ciągle siedzą w skałach. Akwarium ok 170l (70x70x35h) w tym panel o pojemności ok 15l. Obsada 2x błazenek, 1x garbik chrysiptera hemicyanea i przedmiotowe chromisy sztuk 4 (kupione kilka tygodni temu). Chromisy są dorosłe, z info uzyskanych w sklepie mają ok 2 lat, 3 z nich są spore, 1 sztuka mniejsza. Początkowo myślałem, że ganiają je błazny lub garbik teraz widzę, że raczej nie zwracają na siebie uwagi i większe gonitwy czynią między sobą. Chromisy większość dnia potrafią przesiedzieć w skałach, wypływają jedynie na karmienie i jakiś czas po karmieniu wykazują aktywność natomiast w trakcie karmienia nawret uderzenie o tafle innej ryby (czy nawet chromisa) powoduje szybką ucieczkę w skały. Pozajmowały sobie szczeliny itp. do tego stopnia, że potrafią w nich "parkować" tyłem.
Liczyłem, że będą aktywnie pływały i tym mi bardzo zależało bo błazny siedzą w ukwiale większość czasu a jeden garbik na takie akwarium to średnia ozdoba. Nie chciałbym się ich pozbywać bo u kogo innego również mogą zachowywać się podobnie. Może ktoś miał podobny przypadek lub ma jakieś pomysły jak można "oswoić" chromisy aby zaczęły pływać w toni a nie przesiadywać w skałach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt nie miał podobnego przypadku, może jakieś sugestie czy mógłbym coś zrobic aby bardziej ośmielić ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam stadko chromisków -4szt:). Ale one pływają po całym akwa. Tylko praktycznie do spania chowają się w skale. Może kupno jeszcze dwóch sztuk coś zmieni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3szt (były 4, ale.zatlukly najmniejszego) i zawsze pływają w toni - poprzednio w 200l a teraz 400l. Tak jak poprzednik pisał chowają się w skale tylko na noc.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałam chromisow, ale oglądałam te rybki u wielu osób jak i w sklepach i pływały sobie smiało w toni.

Obstawiam jednak chrysiptera. Akwarium jest stosunkowo nieduże, a chrysiptera lubi mieć sporą "przestrzeń osobistą" do tego blazenki też nie pozwolą sobie pływać w pobliżu ukwiału. 

Według moich obserwacji, kiedy blazenki są w akwarium mniejszym, niż 100l to nawet rękę akwarysty samica dziobie. Może być inaczej, jeśli mają ukwiał wtedy ich strefa może się ograniczać tylko do powiedzmy 10-20 cm od ukwiału.

Proponowałabym odlowic chrysiptera i sprawdzić, czy to pomoze. To bardzo terytorialna ryba i nawet, jeśli nie widujesz objawów agresji, to może być ona powodem chowanie się chromisow. Może boją się samej jej obecności.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W takim razie spróbuję odłowić osobnika garbika, będzie to spore wyzwanie ale zobaczymy, jak coś to postaram się o pułapkę.

Z zakupami kolejnych chromisów wolałbym się wstrzymać bo jeśli rzeczywiście garbik gania chromisy to będę musiał w jego miejsce kupić rybę równie kolorową lecz bardziej spokojną:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację , chromisy wychodziły tylko na jedzenie.Od kiedy wpuściłem 3 pseudantiasy dispar wszystkie ryby pływają w toni.Jak puknę w szybę akwarium to chromisy natychmiast chowają się w skały, a athiasy dalej pływają . Po kilku minutach ponownie razem pływają.Są to moje 2-dniowe obserwacje , czy tak zawsze  będzie to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam aktualnie 9 szt w akwarium i pływają w toni cały czas, jak podchodzę do akwarium to zaraz przyplywaja do karmienia.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ws1940 napisał:

Miałem podobną sytuację , chromisy wychodziły tylko na jedzenie.Od kiedy wpuściłem 3 pseudantiasy dispar wszystkie ryby pływają w toni.

Potwierdzam to co napisał @ws1940, kiedyś miałem bodajże 6 chromisów plus kilka innych płochliwych rybek i akwarium wyglądało jak puste. Gdy dodałem 3 anthiasy squimpinisy, akwarium ożyło. Moja teoria jest taka - na rafie jak nie ma ryb w okolicy to znaczy, że może jakiś drapieżnik pływa w pobliżu - trzeba się chować. Jak w toni wesoło pływają anthiasy to jest bezpiecznie - można swobodnie popływać.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co zrobić jak ktoś nie ma takiego litrażu aby dodać anthiasy?

Mam w zbiorniku parkę błaznów, 4 chromisów, 1 garbika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stado 20 chromisów pływa w ławicy, mam jeszcze 30 anthiasów ale one są pochowane między koralami i w skale są bardziej płochliwe od chromisków. Moje duże pokolce przeganiają chromiski ale zbite są w ławicy i tak uciekają przed większymi rybami. U Ciebie na pewno przyczyną jest chrysipter  i przegania te ryby. Zobacz jak to u mnie wygląda:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne, próbowałem odłowić garbika na różne sposoby, bez skutku. W takim razie pozostaje rozbiórka konstrukcji skalnych i złapanie agresora. Przy okazji pewnie wyłapie pozostałe ryby i chyba wymienię na młode osobniki i wpuszczę jednocześnie, może większą szansa na powodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sęsu wyciągać skały. Pożycz od kogoś pułapkę na ryby i spokojnie gdy ją ustawisz na terenie garbika i włożysz do środka coś smakowitego złapiesz bestię!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem pułapki, co prawda DIY ale nawet nie miała zamiaru się nią zainteresować, stała w 3 różnych miejscach. O ile chromisy można odłowić przy karmieniu bo pobierają pokarm z powierzchni, o tyle ten gagatek trzyma się w środkowej strefie i czeka aż coś zacznie opadać.

Edytowane przez Konrad_Wwa
Literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14028398_0330.jpg

W taką pułapkę każdą rybę złapiesz tylko nie karm ryb po za pułapką i już!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko trzeba posiadać takie cudo:) zrobię jeszcze podejście przy podmianie jak będzie mniej wody i lampy podniesione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Warszawki więc sklepów u Ciebie jak mrówków. Pożycz od kogoś. Popytaj a na pewno ktoś ci pożyczy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepy są, gorzej z $$$ :)

jak mi się nie uda metodami tradycyjnymi to wrzucę ogłoszenie czy ktoś nie ma pożyczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo żeby zadziałało trzeba ryby przegłodzić i tylko do pułapki wkładać przysmaki.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ale czym większy tym lepsza.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.