Skocz do zawartości
Gibo

jałowe kolory korali pod lampą led, pomoc w doborze diód power led

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jaki power led podkreśli kolor czerwony/różowy korali?

Naczytałem się amerykańskich forów i zrobiło mi to jeszcze większy mętlik w głowie.

Jakie proporcje diód powinienem zastosować, żeby najbardziej uwydatnić kolory korali?

Aktualnie mam lampę 44 diody power led 3w

33:11 (royal blue:10 000K) 

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J w swojej lampie mam CREE blue, royal blue, (18szt) i białe 6500K (12szt.). Do tego dorzuciłem czerwone (4szt.) UV (3szt) i aktynika (3szt).. Lampa świeci nad baniaczkiem z ukwiałami i miekasami, ok 150l. Nie świeci na ful, kolory są niezłe, miekasy i LPS w estuarium (plytsza część) pompują się bardzo fajnie. Doświadczalnie na najwyższych patykach w głębszej części umieściłem kilka szczepek talerzówki i pavony, jest też duza seriatopora callendarium - wszystko pompuje się aż miło, a i kolory nie są najgorsze, chociażprzydało by sie dołożyć jakieś bulby.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z pompowaniem się korali, wszystkie ładnie rosną. Z uv (395-400nm) zrezygnowałem, bo nie było widać zmiany (zbyt słabo świecily). Jeśli chodzi o czerwone diody to jest bardzo wiele negatywmych opinni na polskich jak i zagranicznych forach-plagi glonów zielonych.

Trafiłem na zagraniczny artykuł, gdzie autor opisał zalety i wady każdego rodzaju barwy ledów. Polecił stosowanie barwy białej ciepłej (2700-3500K) do podkreślania czerwonych barw koralowców (zamiast czerwonych diód), jednak kilka takich diód powoduje miszmasz wizualny w akwarium i niestety nie podał w jakich proporcjach i z jakimi diodami można je łączyć, żeby nie bylo takiego efektu...

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żeby korale nie były koloru cielistego to musisz dodać diody koloru niebieskiego albo royal blue i być może że odjąć diody "białe".

Poniżej porównanie świetlówek ATI. Obrazek tylko dla pokazania jak wygląda ten sam koralowiec pod inną barwą światła.

Kolory-ATI-T5-reefguard-SPS.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, Gibo napisał:

Aktualnie mam lampę 44 diody power led 3w

2 kanały ? jest jakieś sterowanie czy tylko ON / OFF ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, silvia napisał:

2 kanały ? jest jakieś sterowanie czy tylko ON / OFF ?

2 kanały, on off

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Gibo napisał:

2 kanały, on off

no to kicha :(

żeby dobrać diody "pod siebie by było ładnie" musiałbyś np.

zaświecić świetlówkami np (pożyczyć od kolegi lampę) 4x i sprawdzić jaki układ (ile i jakie) Ci pasują - bo gusta są różne - jedni wolą mniej drudzy więcej niebieskiego czy fluo

potem sprawdzić dane techniczne tych świetlówek i na tej podstawie dobierać ilość i moc diod .. "głupiego robota" a i tak nie wyjdzie tak jakbyś chciał

innym wyjściem jest zmiana lampy na sterowaną i np.

a jeszcze innym ..

zerknięcie na firmową lampę i próba skopiowania .. tylko która lampa w/g Ciebie jest warta uwagi ?

może taka ?

PH84_F_18_130822123205.JPG.2ca0ce5af84c1ff021057e0984fee240.JPG

a jeszcze innym ...itd. bo możliwości sporo tylko trzeba rozważyć ile chcesz wydać i co osiągnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mniej diodek białych, myślę że za 4szt 10000k niech da 4 niebieskie i będzie się mu podobać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, fresz33 napisał:

Mniej diodek białych, myślę że za 4szt 10000k niech da 4 niebieskie i będzie się mu podobać ;) 

jak juz to dałbym coś poniżej 10 000 - by poszerzyć pasmo / dodać ciut "ciepła" i dałbym z powrotem te UV / Violet z okolicy 400nm (bo to że słabo świecą nie znaczy że są zbędne dają efekt fluo i gdyby tylko je zaświecić w nocy to .. byłby efekt że ho ho :P )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, silvia napisał:

jak juz to dałbym coś poniżej 10 000 - by poszerzyć pasmo / dodać ciut "ciepła" i dałbym z powrotem te UV / Violet z okolicy 400nm (bo to że słabo świecą nie znaczy że są zbędne dają efekt fluo i gdyby tylko je zaświecić w nocy to .. byłby efekt że ho ho :P )

Właśnie ja jako nocne mam uv, w akwarium ciemno a korale świecą że hoho :)

9f29d224abc609d1.jpg

8fb5f805d7a93230.jpg


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do czerwonego światła to trafiłem kiedyś na opracowanie naukowe,  które ewidentnie mówiło, że to jest zabójcze dla niektórych korali.  Test był na jakimś sps. Prawdopodobnie z tych głębszego pochodzenia bo tam czerwone światło nie dociera. Niebieskie z kolei przyśpiesza utratę wzroku u ludzi. A tak z praktyki to kryształ woda i duża "moc" światła w powoduje , że korale same nabierają pięknych barw. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.10.2018 o 21:26, rozwielita napisał:

Co do czerwonego światła to trafiłem kiedyś na opracowanie naukowe,  które ewidentnie mówiło, że to jest zabójcze dla niektórych korali.  Test był na jakimś sps. Prawdopodobnie z tych głębszego pochodzenia bo tam czerwone światło nie dociera. Niebieskie z kolei przyśpiesza utratę wzroku u ludzi. A tak z praktyki to kryształ woda i duża "moc" światła w powoduje , że korale same nabierają pięknych barw. 

z drugiej strony wiele firm robiących lampy led używa czerwonych diod i w Stanach, gdzie ledy są bardziej popularne ludzie z powodzeniem trzymają pod nimi acroporki ;)

Dodałem do swojej lampy 2 diody 660nm (deep red) i zastanawiam się czy nie lepiej zastosować 630nm. Krewety czyszczące aż pod nią świecą tak samo mocno czerwone acany za to talerzówka dalej nijaka :p

Wiadomo, że to wyższsza liga, ale się da ;)

dc87e088fafc.jpg

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odgrzebię kotleta.

Które diody podkreślają kolory czerwony i zielony koralowców?  Przeczytałem różne wątki i czasem są sprzeczne informacje.  Na filmach korale pod ledami są wyjątkowo barwne. Szczególnie na filmach zza oceanu. Czy to zasługa głownie niebieskich (blue, royal blue) i aktyniki? We wszystkich markowych lampach zawsze jest dodatek w postaci zielonej i czerwonej diody. Czy to one za to odpowiadają? Doczytałem się, że to pasmo jest zbyteczne dla korali, tylko efekt wizualny, czyli czy to one odpowiadają w jakimś stopniu za te "soczyste" kolory? Czy może to ta photo red 660nm, do której jest nawiązanie w poście powyżej odpowiada za te krwiste kolory?

Nie pytam o wybarwienie i pastelowe kolory które są widoczne pod białym światłem, chodzi mi raczej o barwy wieczorne i może poranne, czyli trochę te udawane, te w którym przeważnie dominuje niebieska sceneria.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Syrius177 napisał:

Nie pytam o wybarwienie i pastelowe kolory które są widoczne pod białym światłem, chodzi mi raczej o barwy wieczorne i może poranne, czyli trochę te udawane, te w którym przeważnie dominuje niebieska sceneria.

Zielone fluo jest wzbudzane przez światło niebieskie (nie tylko violet i royal blue, "blue" 460nm też bardzo ładnie działa). Czerwone/pomarańczowe fluo to bardziej w kierunku zielonego. U mnie super wyglądają czerwone i pomarańczowe grzybki po dołożeniu "cyjan" 480nm (takie niby ni to zielone, ni to niebieskie, ale bardzo ładnie wygląda i działa). Bo typowy zielony w nadmiarze to psuje efekt całości. Generalnie to głównie chodzi o to, żeby było dużo PAR (niebiesko) a mało luxów (wizualnie ciemniej), czyli światło poniżej 500nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zielone fluo jest wzbudzane przez światło niebieskie (nie tylko violet i royal blue, "blue" 460nm też bardzo ładnie działa). Czerwone/pomarańczowe fluo to bardziej w kierunku zielonego. U mnie super wyglądają czerwone i pomarańczowe grzybki po dołożeniu "cyjan" 480nm (takie niby ni to zielone, ni to niebieskie, ale bardzo ładnie wygląda i działa). Bo typowy zielony w nadmiarze to psuje efekt całości. Generalnie to głównie chodzi o to, żeby było dużo PAR (niebiesko) a mało luxów (wizualnie ciemniej), czyli światło poniżej 500nm.

Słony a wspominałeś w którymś z wątków, gdzie kupujesz te diody „cyjan”? Bo popularny serwis ma tylko jeden rodzaj 3W [emoji56]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, michall_181 napisał:

Bo popularny serwis ma tylko jeden rodzaj 3W

Ja kupuję u leleszka na allegro, te 3W (czyli pewnie te, o których piszesz). Jak zasilisz je prądem 350mA - masz 1W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kupuję u leleszka na allegro, te 3W (czyli pewnie te, o których piszesz). Jak zasilisz je prądem 350mA - masz 1W.

[emoji106]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Zielone fluo jest wzbudzane przez światło niebieskie (nie tylko violet i royal blue, "blue" 460nm też bardzo ładnie działa). Czerwone/pomarańczowe fluo to bardziej w kierunku zielonego. U mnie super wyglądają czerwone i pomarańczowe grzybki po dołożeniu "cyjan" 480nm (takie niby ni to zielone, ni to niebieskie, ale bardzo ładnie wygląda i działa). Bo typowy zielony w nadmiarze to psuje efekt całości. Generalnie to głównie chodzi o to, żeby było dużo PAR (niebiesko) a mało luxów (wizualnie ciemniej), czyli światło poniżej 500nm.

Pytam  bo chcę wymienić w lampie dwie diody białe ciepłe i być może uzyskać wspomniany wyżej efekt. 

Cała lampa ma 16 diód. 

- 4 Royal blue

- 4 blue

- 2 aktyniki 420 nm

- 4 zimny biały 8000k

Oraz 2 ciepłe białe,  które chcę wymienić.  Więc zamiast tych dwóch dać

cyjan i np zielony? 

A może Photo red i zielony ? 

Albo cyjan i Royal blue? 

 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.