Skocz do zawartości
Robert_T

144l pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po długiej przygodzie z zbiornikami słodkowodnymi przyszedł czas na pierwszy (troszkę testowy do nauki) zbiornik morski. 

Poniżej przedstawię koncepcję sprzętu i niezbędnych rzeczy potrzebnych do zbiornika.

Niestety szafka na której stoi zbiornik jak miejsce pod nią uniemożliwiają zamontowanie sumpa, wklejenie komina zabrało by miejsca w zbiorniku i tego chcę uniknąć.

Start przewidziany jest na styczeń:

1. akwarium 80*40*45 - NETTO OK 120l - posiadam

2. oświetlenie 2*18W 6500 (takie mam w pokrywie) + 2*24W 15000 (takie planuje dołożyć) ewentualnie można przerobić całą pokrywę na 4*24W, chociaż wyszło bu ok. 0.8 W/L + można dołożyć odbłyśniki

3. RO – posiadam + wkład żywicy (muszę dokupić) obecnie RO daje mi przewodność na poziomi 6-8

4. Grzałka SERA 200W - posiadam

5. odpieniacz HYDOR  135 jeżeli wystarczy lub 2, niestety większy mi nie wejdzie

6. FLUVAL 206 - siporax  lub inne wkłady są 3 koszyki + miejsce po gąbkach - posiadam 

7. hydrometr SERA

8. cyrkulator JEBAO RW-4 2500L/H Z KONTROLEREM BEZPRZEWODOWYM

9. Aquatrend dolewka Levealutomatic SW + pompa lub Automatyczna dolewka Levelautomatic Milestone + pompa DC lub HYDOR SMART LEVEL CONTROLLER + pompa tutaj się zastanawiam jaką zastosować

10. Tropic Marin Pro-Reef 10kg SÓL MORSKA

11. Proszek kalkwasser - w zbiorniku na dolewkę (bańka 5l lub małe akwarium)

12. Żywa skała

13. Piasek koralowy

14. Testy do wody (tutaj mam ewentualnie sklep blisko co niedrogo robi testy, nie wiem tylko jak z morskim)

Mieszkańcy do raczej korale miękkie kilka rybek (błazenek dla syna) to dopiero pod okresie dojrzewania zbiornika.

Proszę o ewentualne podpowiedzi w celu korekty sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze świetlówek 6500K zrezygnuj, to nie są świetlówki do morskiego. A jakie konkretnie to sobie poczytaj https://www.google.pl/search?q=jakie+świetlówki-+nano-reef.pl+site:nano-reef.pl&client=tablet-android-lenovo&sa=X&ved=2ahUKEwiE7tGCl6zeAhWBWSwKHeP2D3wQrQIoBDAAegQICRAN&biw=1100&bih=494 . Jak nie przesadzisz z obsadą to ten odpieniacz hydor powinien dać radę. Ogólnie kubełków się nie stosuje, ale są tacy co mają, według mnie wystarczy sam odpieniacz. Jeden cyrkulator to za mało, pomyśl o drugim nawet może być słabszy, będzie łatwiej. Proponuję dokładnie prześledzić tematy http://nano-reef.pl/forums/forum/117-pytania-o-sprzet-60-250-l/ i tu http://nano-reef.pl/forums/forum/121-akwaria-60-250-l/ i zobaczysz jak są prowadzone akwaria o podobnym litrażu i bez sumpa, panelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

3-4 lata temu swoją przygodę zaczynałem tak jak Ty...czyli akwarium 144l bez sumpa i bez panelu :) (rozmiar szkła dokłądnie jak Twoje :) )
Miałem tylko odpieniacz wewnetrzyny Hydor 250.65, w baniaku skałę, cyrkulację i koniec :)

Grzałki nie miałem bo mieszkanie ciepłe, dolewki nie mialem bo dolewałem z ręki butelką, kubła nie używałem...ale za to miałem tam 15kg skały.
Pokrywa z oswietleniem to chyba sredni pomysl.
Raczej pomysl o lampie T5 lub Led...jeśli T5 to takie 4x24W starczy, a w niej najlepiej swietlówki 2niebieskie i 2białe (lub jakaś różowa lub aktyniczna zamiast jednej białej).
Rw4 jest OK ale drugi cyrkulator jest potrzebny na druga strone akwarium, może jakiś tani byc na początek. JVP 101 czy cos takiego.

Takie akwarium prowadziłem 2 lata i zlikwidowałem żeby założyć większe (to większe obcenie ma 10 miesiecy i się rozkręca :)  )
Gdybys chcial poczytać jak to 144l mialem prowadzone to tutaj na forum jest temat : [144l] Salty AQA z Zabrza

lub na portalu Reefhub.pl też jest artykuł...

https://reefhub.pl/andrzej-lukaszczyk-akwarium-miesiaca-luty-2106/

 

Powodzenia !!!



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

Co do oświetlenie to się jeszcze waham, ale nie jest to żaden problem zrobić 4*24W bo taki też mam pomysł. Co do świetlówek to będą powyżej 10000K.

Niestety z pokrywy nie mogę zrezygnować, ze względu na dzieci (nie mojego syna bo on nic nie zrobi) ale już miałem przygody, że wrzucano mi różne przedmioty i kredę do zbiorników zamkniętych. Więc to tylko dlatego nie będzie otwarte. O temperaturę się nie boję bo już miałem mocno oświetlone roślinne i miejsce w jakim stoi zbiornik jest dość chłodne więc przy dużych upałach raczej nie miałem więcej niż. 27 stopni.

Co od cyrkulatora to zobaczymy, założyłem, że jeżeli będzie ?podłączony fluval to on fajnie porusza taflą wody i wystarczy, ale najwyżej się coś dołoży.

Co do fluvala to chciałem tam dać siporax + matrix / purigen?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokrywa to w morskim jakis tam kłopot nie tylko ze względu na temperaturę ale też na osadzającą się wszędzie sól...Jeśli masz obawy przed wrzucaniem czegoś do akwa to i tak chyba raczej rozważyłbym drobną siatkę na akwarium i koronę niż pokrywę. Takie siatki można łatwo zrobić samemu,  z tego co wiem to można też kupić gotowce (chyba gdzies sie spotkałem...). Sam swego czasu miałem siatkę na nowym akwarium...możesz zobaczyc w moim temacie jak to wyglądało (post około pazdziernika 2017). Kosz zrobienia tej siatki to bylo jakies 20-30zł na akwarium 150x55.

Lampa 4x24W to dobry pomysł. Proponuję zestaw swietlówek 2x Ati Blue Plus, 1xAti Coral Plus lub Ati Aquablue Special i 1x Ati Purple Plus.

Co do tego Fluvala...jeśli już koniecznie chcesz go uzywac to faktycznie chyba tylko na siporax lub matrix (ewentualnie jak bedzie potrzeba to wegiel, purigen czy jakis adsorber po4...)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem morskie 56, 80 i teraz aktualnie 160 i zawsze miałem z pokrywą DIY. Też między innymi ze względu na dzieci. Fakt, że mam tylko miękkie korale i tego światła nie potrzebuje dużo, są też same ledy więc nic się nie grzeje, sól jakoś się nie osadza. W pokoju mam 21-22 stopnie i grzałka musi dogrzewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 10 - 12 kg skały wystarczy? Czy trzeba coś więcej do dna 80*40?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dolewki i praktycznie nie mam parowania wszystko skrapla się na pokrywie i spada z powrotem, przez dwa miesiące do baniaka trafiała tylko woda razem z rybami, czyli coś tam pewnie odparowało, ale bardzo mało. 

Ze skałą to ciężko stwierdzić, wszystko zależy od samej skały jaka jest ciężka, co chcesz z niej zbudować itp jeśli wybierasz na żywo to nie ma problemu możesz sobie dopasować mniej więcej, jak zamawiasz wysyłkowo to zamów te 12kg, jak stwierdzisz, że mało to domów sobie jeszcze trochę.  Ja w 160l , 80x45mam ok 18kg Marco rocks i nie jest tego dużo, ale tak chciałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Co do przykrycia akwarium to polecam to https://www.ebay.co.uk/itm/SIMPLY-AQUARIA-DIY-TANK-COVER-MESH-NET-KIT-PLASTIC-RUBBER-ACRYLIC-AQUARIUM-PACK/201416938550?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3De7afd4b0f8f84bbabc0635d93eb3e991%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D15%26mehot%3Dag%26sd%3D201416938550%26itm%3D201416938550&_trksid=p2481888.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3A994979a9-e1a6-11e8-b48a-74dbd1801327|parentrq%3Ae85be5e31660aad95c7ea97bfffca2c9|iid%3A1

nie wiem jak z przesyłka do polski ale napewno podobne znajdziesz i na ebay.pl lub Allegro 

co do skaly to tylko Marco rock nic innego nie bierz ja kupowałem skale trzy razy do swojego akwarium w tym dwa razy żywa . Zapewniali mnie ze jest super ale tak na niej glony siadały ze napewno żywa to ona nie była i dopiero jak kupiłem Marco wszystko sie uspokoiło . Z ilością skaly nie przesadzaj  , włóż mniej niż chciał byś docelowo . Pamiętaj ze jak będziesz kupował korale to skaly ci przybędzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z parowaniem to jak mam teraz 26.5 stopnia to nie ma dużego parowania max 2 - 3 litry na tydzień i z automatyczną dolewką trochę się wstrzymam, budżet też ma ograniczenia więc poczeka.

Co do skały to raczej Marco bo wygląd mi pasuje co do ilości to zamówię i przymierze jak będzie mało to dokupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zaoszczędzić zrób dolewkę grawitacyjna . Żadne koszty a wygoda niesamowita . Bez dolewki będzie ci skakać zasolenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zobaczyć akwaria osób, które maja akwarium szczelnie zamknięte  bez parowania wody i bez dolewki.  Widzę dwa problemy: brak wymiany gazowej i skoki zasolenia. Te dwa czynniki raczej słabo wpływają na życie w tym zbiorniku. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że chcę oszczędzić bo i tak kupię dolewkę automatyczną. Tylko kupię ją po miesiącu od startu zbiornika, myślę, że będzie to luty. A zbiornik z założenia ma wystartować na początku stycznia lub koniec grudnia w zależności od mojego czasu wolnego.

W tym miesiącu planuję zakupić kompletne oświetlenie i cyrkulator lub suchą skałę, zależy od pogody. Nie chcę żeby była mokra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Robert_T napisał:

To nie jest tak, że chcę oszczędzić bo i tak kupię dolewkę automatyczną. Tylko kupię ją po miesiącu od startu zbiornika, myślę, że będzie to luty. A zbiornik z założenia ma wystartować na początku stycznia lub koniec grudnia w zależności od mojego czasu wolnego.

Też kiedyś nie miałem dolewki przy starcie systemu i raczej to nie jest problem o ile nie masz życia. Potem to absolutna konieczność.

 

8 minut temu, Robert_T napisał:

suchą skałę, zależy od pogody. Nie chcę żeby była mokra.

Chyba nikt jej nie trzyma na deszczu :)

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Robert_T napisał:

To nie jest tak, że chcę oszczędzić bo i tak kupię dolewkę automatyczną. Tylko kupię ją po miesiącu od startu zbiornika, myślę, że będzie to luty. A zbiornik z założenia ma wystartować na początku stycznia lub koniec grudnia w zależności od mojego czasu wolnego.

W tym miesiącu planuję zakupić kompletne oświetlenie i cyrkulator lub suchą skałę, zależy od pogody. Nie chcę żeby była mokra.

Dla skały suchej nie ma znaczenia w jakich warunkach atmosferycznych ją się kupuje. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka będzie tylko nie przy starcie bo jest konieczna.

Co do skały na filmie w jednym ze sklepów widać wyraźnie, że stoi na dworze i przy jej porowatości nie chcę płacić za wodę. Ale być może się mylę. Miałem do czynienia z innymi skałami z taką nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Robert_T napisał:

 

Co do skały na filmie w jednym ze sklepów widać wyraźnie, że stoi na dworze i przy jej porowatości nie chcę płacić za wodę. Ale być może się mylę. Miałem do czynienia z innymi skałami z taką nie.

Jezeli skala stoi na dworze to jej nie kupuj nigdy nie wiesz co w nią wejdzie i w niej zgnije . Skala musi być idealnie sucha i czysta . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą sól bardziej polecacie?

Tropic marine pro ref czy tropic marine bio activ ???

Jakie bakterie będą najlepsze na start? Na suchej skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Robert_T napisał:

Którą sól bardziej polecacie?

Pewnie każdy poleci Ci sól, której sam używa, że jest najlepsza, bo przecież inaczej by jej nie używał:-) Ja np używam red sea niebieskiej i taka polecam. Piszesz, że na razie nastawiasz się raczej na miękasy i ryby, to jakaś uboższa (i tańsza) sól w zupełności wystarczy. Uboższa, czyli wszelkie "sea salt", czy od red sea, czy AF, czy IO, czy jeszcze jakaś inna, to raczej kwestia gustu, pewnie każda będzie ok dla miękasów i ryb. Raczej nie ma sensu iść w sole "pro", "reef", "bio"... jeśli nie planujesz przewagi SPS i LPS w akwarium. Bo generalnie każda przyzwoita sól jest dobra, kwestia tylko dobrania soli do odpowiedniego zastosowania. Sole z podbitymi zawartościami rożnych substancji są dobre do high-techowych zbiorników z SPSami (z super wydajna filtracją i rozbudowaną suplementacją), sole ubogie lepiej się sprawdzą w zbiornikach miękasowo-LPSowych z wyższymi poziomami nutrientów. A jeśli sól tańsza sprawdzi się tak samo dobrze jak droższa (lub może nawet lepiej), to po co przepłacać np x2 lub x3 za sól "bio"? Lepiej tę kasę włożyć w życie, wg mnie przynajmniej. Czemu ja np używam red sea? Bo akurat taka wpadła mi w oko w sklepie kiedy kupowałem sól, nie była ani najdroższa, ani najtańsza (złota zasada, żeby kupować ze środkowej półki), ma dobre opinie (a raczej raczej nikt nie pisze, że jest beznadziejna z jakiegoś powodu), wiec czemu nie. A jak już wybierzesz, to przynajmniej na początku (tak co najmniej rok, bo tyle podobno tak na prawdę trwa dojrzewanie, aż akwarium na 100% zaskoczy), się trzymaj jednej soli. Podsumowując, na Twoim miejscu rozważyłbym jakąś tańszą, uboższa sól, zamiast iść w jedną z droższych, z której zalet i tak raczej nie skorzystasz przy miekasach i rybkach (a wręcz cześć osób twierdzi, że bogata sól może powodować problemy z plagami w młodych niedojrzałych zbiornikach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po przygotowaniu przyszedł czas na start zbiornika zalany 15.12.2018 i teraz potrzeba cierpliwości.

Akwarium 80*40*45 - ok. 125 litrów wody netto bez sumpa - brak miejsca

Filtracja: - fluval 206 + matrix 0,5l + siporax 1,5l.

Odpieniacz - hydor 135.35

Grzałka Aquael Gold 150W

Cyrkulacja Jebao OW-10

Oświetlenie 4*24W - 2x ATI Blue Plus + 1x ATI Coral Plus + 1x ATI Purple Plus - na razie 6h

Skała Macro Rock - 13-14kg

Piasek - Blau Terra Marina Natural Coral Sand 8 litrów

Sól - Tropic Marine Syn Biotic - weszło ok. 4,9kg

Zasolenie 35p

Bakterie Sachem Stability według zaleceń.

W styczniu dojdzie automatyczna dolewka. Tylko nie wiem jeszcze jaka :https://erybka.pl/product-pol-9972-TMC-V2-Auto-Top-Plus.html lub https://www.akwarystyczny24.pl/aqua-trend-automatyczna-dolewka-levelautomatic-v2-sw--do-akwarium-bez-sumpa-p-6337.html

 

A to kilka zdjęć:

Przed piaskiem:

cfd0f331ded98fa2.jpg

I po piasku:

b5541b0108059aad.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahh to uczucie :) trzymam kciuku :)


af5b07fca401431421dcebe61ebc0c95u1490a1340.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli to możliwe to proszę o zmianę działu.

Akwarium ma się dobrze przeszło falę glonów.

Do akwarium trafiło już trochę życia, niestety oba błazenki  nie przeżyły. Jeden padł podczas aklimatyzacji (3 godziny) drugi po 48h. Drugi niestety wykazywał objawy chorobowe, nie widziałem tego w sklepie. Z całą pewnością był to import.

f0d37df068b562e3.jpg

ea90a6764f874607.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.