Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Sygen napisał:

mi chodziło o to że ro nakapało 100l przez 30 minut

Ale pytanie autora było jak najlepiej mieszać wodę ro z solą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, dla syna napisał:

 Wcześniej ułożyłem skałę i piach.

 

9 minut temu, dla syna napisał:

W zalewaniu zbiornika wystarczy tyle żeby wstępnie się sól rozpusciła a za 40 min i tak ruszy obieg i domiesza co zostało. Wsadzaliśmy żywą skałę i piach.

nie chce się czepiać ale .. zdecyduj sie :) 

tak czy inaczej nie wsadzał bym żywej skały do tak świeżej solanki - poczekałbym aż sie dobrze rozmiesza  napowietrzy i ustabilizuje - czyli co najmniej noc i dopiero wkładał bym skałę 

przecież to nie wyścigi a można sobie "zrobić kuku" takim pośpiechem zwłaszcza przy odpalaniu zbiornika 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

no weź .. bo zaraz pójdzie w świat "super przepis " jak w ekspresowym tempie odpalić zbiornik SPS - bez strat" dodaj jeszcze że zbiornik jest np. na ZEO .. albo skała była epicko super jakości

Jest wątek z tego zbiornika na tym forum uruchomienie prawie kostki. Obecnie zbiornik ma trzeci miesiąc a w spsach są przyrosty

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, dla syna napisał:

Jest wątek

wiem znam - ale to NIE JEST NORMA - wam się udało i gratulacje :) - tylko że mało komu (zwłaszcza nieoświadczonemu) uda się powtórzyć taką "uproszczoną" procedurę  - zajrzy na forum jakiś "młody posolony" i zrobi tak samo i .. będzie płacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, silvia napisał:

 

nie chce się czepiać ale .. zdecyduj sie :) 

Jestem zdecydowany :-) powiedziałem tylko mój sposób uruchomienia. AF zapewnia że solanka po 15minutach nadaje się w 100% do użycia. A te 15 min w zbiorniku trwa już krócej bo woda na bieżąco jest uzupelniania. Dwa ważne fakty to: skała poza solanką byla max 2  minuty a piach cały czas w wodzie z dwu letniego zbiornika. Dziś zbiornik wygląda tak 

 

Screenshot_20181103-215145.png

Sory za offtop

8 minut temu, silvia napisał:

wiem znam - ale to NIE JEST NORMA - wam się udało i gratulacje :) - tylko że mało komu (zwłaszcza nieoświadczonemu) uda się powtórzyć taką "uproszczoną" procedurę  - zajrzy na forum jakiś "młody posolony" i zrobi tak samo i .. będzie płacz

Zgadza się. Ale mieszać tak samo może lecz musi poczekać dłużej na dojrzewanie. Z koralami tak samo u nas miało być później a wyszło jak widać. A do szybkiego obsadzania koralami to sam byłem sceptyczny. Poprostu miałem konieczność łamania korali  bo się stykały i wsadzilismy na próbę. A koral ruszył z kopyta. Reasumując nie zabije życia w żywej skale wlewając solankę mieszaną moim sposobem, lecz musi poczekać dłużej z dojrzewaniem, bo zwykle żywa skała w pracach uruchomienia poraz pierwszy przez kogoś będzie dłużej narażona na działanie powietrza niż nasze przysłowiowe dwie minuty i pewnie pojawią się przy tym inne problemy nieopisane jak u osób które robią to x razy wcześniej przemyslając schemat odpowiedniego działania aby wykluczyć obumarcie życia w skale, piachu itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Tak, dokładnie. W 5l butelkach świetnie się miesza solankę. 2 minuty intensywnego trzepania i wlewasz do zbiornika. Pod koniec wlewania zamieszasz żeby nic nie zostało i wypas. Jak robiłem podmianki to bardziej trzeba się starać. Bo po minucie mieszania odstawiasz na 2-3min i znowu mieszasz aż do idealnej klarowności. W zalewaniu zbiornika wystarczy tyle żeby wstępnie się sól rozpusciła a za 40 min i tak ruszy obieg i domiesza co zostało. Wsadzaliśmy żywą skałę i piach. Spsy pojawiły się już po 3 tugodniach od uruchomienia. Dojrzewania prawie nie było. 

Może się czepiam ale skoro piszesz ze po paru minutach mieszania sprawdzales zasolenie tej wody a potem była ona wlewana do akwarium i na koniec jeszcze zamieszana bo się całość soli nie zdążyła rozpuścić to pytanie co Tobie dał ten pomiar zasolenia? Bo pomiar przecież był niedokładny skoro cała sól się nie rozpuściła. 

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Rafael31 napisał:

Może się czepiam ale skoro piszesz ze po paru minutach mieszania sprawdzales zasolenie tej wody a potem była ona wlewana do akwarium i na koniec jeszcze zamieszana bo się całość soli nie zdążyła rozpuścić to pytanie co Tobie dał ten pomiar zasolenia? Bo pomiar przecież był niedokładny skoro cała sól się nie rozpuściła. 

Wielkość zasolenia nie zmieniala się. Akurat w soli af temat jest mi znany. Te elementy nierozpuszczone, później podnoszą one potas (ok 20 jednostek), stront (też śladowe ilosci) i coś jeszcze czego już nie pamietam. Ale sama wartość zasolenia pozostaje na takim samym poziomie lub bardzo zbliżonym. Jeśli używasz soli af reef salt albo tm pro reef (bodajże tak się nazywa) to sprobój tak zrobić samemu eksperyment. Oczywiście do zbiornika z koralowcami sps/lps nie wlewaj po tak krótkim czasie mieszania solanki (chyba że to świeży zbiornik czyli uruchamiany). Potem zrób pomiar po 15 minutach i wyjdzie to samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Rafael31 napisał:

Może się czepiam ale skoro piszesz ze po paru minutach mieszania sprawdzales zasolenie tej wody a potem była ona wlewana do akwarium i na koniec jeszcze zamieszana bo się całość soli nie zdążyła rozpuścić to pytanie co Tobie dał ten pomiar zasolenia? Bo pomiar przecież był niedokładny skoro cała sól się nie rozpuściła. 

Przeczytaj jeszcze raz post który zacytowałeś. Tam nie ma wzmianki o pomiarze zasolenia, a jest o rozpuszczaniu do idealnej klarowności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tych elementów po dwóch minutach jest bardzo mało. I w ciągu 20-30sek po odstawieniu świeża solanka klaruje się całkowicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, maciej01 napisał:

Przeczytaj jeszcze raz post który zacytowałeś. Tam nie ma wzmianki o pomiarze zasolenia, a jest o rozpuszczaniu do idealnej klarowności. 

Ale jest mowa o pomiarze zasolenia kilka postów wyżej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Rafael31 napisał:

Ale jest mowa o pomiarze zasolenia kilka postów wyżej 

Tak jak wcześniej napisałem, zasolenie nie zmienia się. Cały czas tak robiłem i i efekt zawsze był zadowalający. Dodatkowo jakbym nawet nie wykonywał pomiaru to na butelke 5l wchodzi zawsze 18 płaskich łyzeczek z mleka bebilon :-). Testowane na różnych wiadrach af. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, kilka postów wyżej. To mogłeś właśnie ten post wyżej zacytować, a tak dla kogoś, kto nie czyta tego tematu od początku jest to niezrozumiałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, maciej01 napisał:

 jest o rozpuszczaniu do idealnej klarowności. 

tyle że zupełnie w innym kontekście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, maciej01 napisał:

No właśnie, kilka postów wyżej. To mogłeś właśnie ten post wyżej zacytować, a tak dla kogoś, kto nie czyta tego tematu od początku jest to niezrozumiałe. 

Wierzę, że są tutaj ludzie kumaci którzy przeczytają i zrozumieją. I nie będą takimi uwagami nabijac sobie licznika. Tyle w tym temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Rafael31 napisał:

Wierzę, że są tutaj ludzie kumaci którzy przeczytają i zrozumieją. I nie będą takimi uwagami nabijac sobie licznika. Tyle w tym temacie. 

Pozostawię to bez komentarza, żeby nabić sobie licznik.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, dla syna napisał:

Wielkość zasolenia nie zmieniala się. Akurat w soli af temat jest mi znany. Te elementy nierozpuszczone, później podnoszą one potas (ok 20 jednostek), stront (też śladowe ilosci) i coś jeszcze czego już nie pamietam. Ale sama wartość zasolenia pozostaje na takim samym poziomie lub bardzo zbliżonym. Jeśli używasz soli af reef salt albo tm pro reef (bodajże tak się nazywa) to sprobój tak zrobić samemu eksperyment. Oczywiście do zbiornika z koralowcami sps/lps nie wlewaj po tak krótkim czasie mieszania solanki (chyba że to świeży zbiornik czyli uruchamiany). Potem zrób pomiar po 15 minutach i wyjdzie to samo. 

Akurat używam soli AFRS i po kilkunastu minutach od wsypania soli i kilkukrotnym przemieszaniu potrafi jeszcze być trochę nierozpuszczonej na dnie więc takiej nie dolewam tylko daje jej czas aż się rozpuści i wtedy do baniaka. Co to za części zostają to nie wiem i nie wiem też czy nie wpływają one na zasolenie. A skąd masz info ze to co zostaje to potas i stront? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Rafael31 napisał:

Akurat używam soli AFRS i po kilkunastu minutach od wsypania soli i kilkukrotnym przemieszaniu potrafi jeszcze być trochę nierozpuszczonej na dnie więc takiej nie dolewam tylko daje jej czas aż się rozpuści i wtedy do baniaka. Co to za części zostają to nie wiem i nie wiem też czy nie wpływają one na zasolenie. A skąd masz info ze to co zostaje to potas i stront? 

Bo z icp marinlab tak wyszło. Dodatkowo potas zmierzyłem salifertem i też było pokrycie wyniku pomimo tego że uważam test na potas mało dokladny. Butelka 5l to idealny mieszacz. Dużo szybciej się rozpuszcza sól niż w jakiej kolwiek innej metodzie mieszania, którą próbowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.