Skocz do zawartości
anney

Gili 217l+70

Rekomendowane odpowiedzi

3tyg 2dni:

 

PO4  0

NH3+NH4: 0

NO3:  dalej 25

NO2: 0

 

NIC sie praktycznie w parametrach nie zmienia.... ech :/

 

Plaga OKRZEMEK odeszla w zapomnienie, a w sobote wyrwalam troche glonow WLOSOWATYCH @fresz33 :p 

Zastanawiam sie, czy nie wrzucic w skarpete troche ROWE zeby ewentualnie wyeliminowac realna obecnosc PO4 w zbiorniku i tym samym oslabic glony i powyrywac reszte? ( bo trzymaja sie dosc mocno) czy zostawic jak jest?

 

Od soboty wlaczam tylko niebieskie swiatlo i to na min zwz na glony.

 

Skala aktualnie wydaje mi sie taka.... hmmmm... oblepiona. Troche piasku w toni bylo, bo odkleila mi sie koralia i go rozwiala.  Kraby wyjadaja male kepki glonow, nawet postanowily wychodzic w ciagu dnia i siedza na szczycie skaly, cowrie tez zyja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, anney napisał:

Plaga OKRZEMEK odeszla w zapomnienie, a w sobote wyrwalam troche glonow WLOSOWATYCH @fresz33 :p 

Zastanawiam sie, czy nie wrzucic w skarpete troche ROWE zeby ewentualnie wyeliminowac realna obecnosc PO4 w zbiorniku i tym samym oslabic glony i powyrywac reszte? ( bo trzymaja sie dosc mocno) czy zostawic jak jest?

 

Od soboty wlaczam tylko niebieskie swiatlo i to na min zwz na glony.

 

Skala aktualnie wydaje mi sie taka.... hmmmm... oblepiona. Troche piasku w toni bylo, bo odkleila mi sie koralia i go rozwiala.  Kraby wyjadaja male kepki glonow, nawet postanowily wychodzic w ciagu dnia i siedza na szczycie skaly, cowrie tez zyja.

Świetnie :P 

Brawo z tym niebieskim światłem :P 

Skałę trzeba co jakiś czas przedmuchać pomimo cyrkulatorów :P ja używam czegoś takiego o wymiarze 60 cm 

pipeta-do-karmienia-korali-61cm.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to, ALE lapie w 50cm cazki moj cyrkulator i nim owiewam skale :p   mimo to, dalej w niektorych miejscach piasek sie trzyma... jak go porusze càżkami, to odpada, wiec cos go trzyma. Skala nie jest sliska czy klejaca. moze taki dziadowski piasek ;)

 

co sadzisz o tych parametrach @fresz33?  dalej nie odnotowalam slawnego /\ wzrostu no3.  

I czy wkladac skarpete z ROWE (korci mnie)?

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym zrobił pierwszą podmianę i zaczął dozować pożywkę dla bakterii plus oczywiście raz w tygodniu po podmianie uzupełniał bakterie. Ja skarpetę bym od startu trzymał :P ale to ja :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bakterie Aqua forestu  Pro Bio S i pozywke leje codziennie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skarpeta z ROWE na splywie. Mimo solidnego wyplukania okopcilo mi akwa i skaly teraz wygladaja znow jakby okrzemki byly hhaha 

Omiotlam dzis skaly cyrkulatorem, pobomblowaly konkretnie.

Woda przez kilka godzin mleczna, ale zapewne od sprzatania.  Dalej (i jeszcze kilka dlugich dni) swieci tylko Blue plus i aqua blue special.

Pro bio s i pozywka dolana, jak codzien i.... zauwazylam,ze z piachu mi sie jakis slimak wygrzebal, musze go zidentyfikowac, ale osobnik wystawil czulke najpierw zanim wyszedl  :p 

Widlonogow na szybach cala masa.

A! i w toni dzis pywala chwile wylinka krewetki.... zywej nie zauwazylam do tej pory, wiec albo sie chowa, albo wylinka byla w skalach i po przewianiu wyplynela (choc to dziwne, bo wielokrotnie je sprzatalm )

Same niespodzianki imigranckie w tej skale! 

aaaa i podmiany poki co robic nie bede (dlaczego mialabym?) dopoki sa glony. 

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3tyg 3dni:

 

wzrasta amoniak: pomiedzy  0.15-0.25 kolor 

PO4: 0

NO2: 0

NO3: 25 (jak zwykle)

 

Dzis znalazlam kawalki jednego z krabow (drugi zwawo buszuje po skalach), szczypce puste byly, wiec nie wiem czy to czerwona wylinka (bo odwloka ani muszli nie znalazlam) czy cos go rozczlonkowalo. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 tyg:

 PO4: 0.1 ( ROWA w skrapecie)

NO2: 0

NO3: 25 jak zwykle!! 

NH3+NH4: <0.15 (spadl poziom)

 

oba kraby zyja, byla to zdecydowanie wylinka. Cowrie i nosarius zyje i maja sie swietnie.

 

bakterie AF  leje codzienie, swiatlo nadal tylko niebieskie i to na 10%. Glony w odwrocie, nie pojawiaja sie zadne nowe.

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4tyg i 4dni.

 

NO2 wzroslo! do 0.25 

NO3 oczywiscie stale 25

PO4 0.03 czyli spadlo

NH3+NH4 <0.15, zabarwienie nie jest dokladnie jak przy <0.15, blizej mu 0, wiec cos pomiedzy.

 

KRaby i slimaki zyja i maja sie swietnie (dorzucilam muszle dla krabow i pozmienialy swoje juz pierwszej nocy). Cowrie dostal jakiegos powera i od 3 dni wylizuje mi szyby, czego wczesniej nie robil :p 

GLONY WLOSOWATE  nie rosna, dzis wlasnie chce reszte powyrywac, bo te co sa sa juz bardzo ciemno zielone i ich jest ich doslownie garstka.

ALE   chaetomorpha zmizerniala..... zmienilam oswietlenie, tzn zamiast wczesniejszej zwyklej lampki wrzucilam 6500kelvinow 10w lampke i glony zrobily sie miekkie, czesc zbielala. Nie wiem czy to tylko reakcja na zmiane swiatla, czy cos innego mialo na to wplyw.... ROWA juz na stale w skarpecie.

 

poza tym nudy :p   choc rurowek mamy mnostwo :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4tyg 6dni

 

NO3= 50!! jest peak :D

NO2=0

PO4=0

NH3+NH4= metna probka ale BEZ zabarwienia.

 

Glonow wlosowatych zostalo niewiele, troche trudno jest mi je wygrzebac z porowatych skal, aleodrywaja sie superlatwo. Jedyna oblepiona krociakiem skala jest ta na podstawie i strasznie mnie drazni.  Biale gabki porozrastaly sie w 3 miejscach, buduja ladne kominki :p , zycie ma sie swietnie (no oprocz spagetti, ktore ucierpialo przez lampe) 

gadam do siebie :p :evil: :sofa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia miło byłoby zobaczyć :)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A proszę :p

Na drugim zdjęciu jeden z kominków gąbki ;) mam tych gąbek 6szt. 

A ostatnie zdjecie ze skala, która mnie strasznie drażni przez swoje ‚oblepienie’.

604A1989-86B6-482B-8479-DECCC1F4FF93.jpeg

C1F8596D-8CDB-4CE5-8970-1B6C18BBE0EB.jpeg

3099E9D3-FD7A-4022-9D2C-62F3C65C321F.jpeg

No i widac moje dorodne aiptasie ;) 

5tyg update:

Wzięłam wodę do akwarystycznego do badania, wyniki poniżej: 

 no3 10

no2 0

nh3 nh4 0

i kupiłam  3 turbo. 

Rozmieszlalam solankę i jutro zrobie pierwsza delikatna podmianke.  5%

Cały czas sie zastanawiam czy dino, cyjano jeszcze przyjdą, czy juz mam po plagach ;) glony włosowate nie były jakąś straszną plagą...Okrzemek troche było i to wszystko.  

Ah! No i podjęliśmy decyzje co do pierwszego korala.  Bedzie pomarańczowe briareum.

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, anney napisał:

Rozmieszlalam solankę i jutro zrobie pierwsza delikatna podmianke.  5%

Cały czas sie zastanawiam czy dino, cyjano jeszcze przyjdą, czy juz mam po plagach ;) glony włosowate nie były jakąś straszną plagą...Okrzemek troche było i to wszystko.  

@anney przyjdą,jak będziesz podmienić wodę,dostarczysz świeżej pożywki,5tyg to jeszcze mało,ja bym się wstrzymała jeszcze z podmianami:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok :) zatem nie podmieniam.  (pomyslalam,zeby to zrobic, bo mam te kraby, i dzis turbo przyszly) bede sluchac bardziej doswiadczonych :D 

 

a co myslisz Beti o briareum jako pierwszym? wiem,ze sa ekspansywne, ale chce tyl akwarium nimi pokryc i sa dosc twarde, wiec chyba niezle na poczatek?

34 minutes ago, @Beti said:

@anney przyjdą,jak będziesz podmienić wodę,dostarczysz świeżej pożywki,5tyg to jeszcze mało,ja bym się wstrzymała jeszcze z podmianami:)

 

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, anney napisał:

a co myslisz Beti o briareum jako pierwszym? wiem,ze sa ekspansywne, ale chce tyl akwarium nimi pokryc i sa dosc twarde, wiec chyba niezle na poczatek?

Gdzie tam doświadczona,jesli  Ci bardzo zależy to podmien 2-3 litry,co do tych korali miekasow jak chcesz możesz spróbować,ale stopniowo,jedno jest pewne wstrzymaj sie z LPS/SPS tu bym uważała.

Ja pierwsze życie dałam po 2miesiacach i w tedy były podmiany, u Ciebie to zaledwie 5tyg(wiesz jak to się mówi,każdy jest kowalem swojego losu:))każdy robi jak uważa akwarystyka morska to cierpliwość:fun:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze życie, czyli ślimaki?

 

 

briareum chce dać dopiero po 15stycznia jak wrócimy do domu.   Ślimaki maja sie czym żywic czyszcząc skaly, ale nic innego nie przyjdzie do momentu aż nie wrócimy. 

 

Na lps i sps to jeszcze nawet planów dokładnych nie mam. Po briareum chciałam dać anemona, czyli pewnie luty..

I na podmianieszczerze, to nie zalezy mi wogole, najchętniej to do tego 15stycznia nie robiłabym trgo, jesli ślimakom nie przeszkadza. 

5 minutes ago, @Beti said:

Gdzie tam doświadczona,jesli  Ci bardzo zależy to podmien 2-3 litry,co do tych korali miekasow jak chcesz możesz spróbować,ale stopniowo,jedno jest pewne wstrzymaj sie z LPS/SPS tu bym uważała.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, anney napisał:

no3 10

no2 0

nh3 nh4 0

No jesli cykl azotowy się zamknął a raczej tak,to krabik ślimak może być z krewetkami bym się wstrzymała,ale to moje zdanie.po 15 stycznia jak wrócisz to tak...

Ślimaki dadzą radę do 15 stycznia:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze wie, co to za ślimaczek ? 

 

Turbo zabrały sie za neomerisa, jesli to rzeczywiście neomeris.

744285BC-7FD7-4081-9E8F-3EF3B4FEE14C.jpeg

Czy ktos moze wie, co to za ślimaczek ? 

 

Turbo zabrały sie za neomerisa, jesli to rzeczywiście neomeris. 

Aiptasie dorodne :p

AD0068D9-2E76-44E8-B9DD-BF1CBCC2D4BF.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimak to może być collonista

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5 miesiąca :)

 

no2-0

no3-5

po4- 0.01

 

 

 

Część tego rzekomego (??) neomerisa zjada turbo, ale baaardzo powoli.

 

 

 

59FAF1F6-D25B-4B6F-B97C-417A2C252764.jpeg

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam w prezencie (kochani No) anemona, sinularie i jakieś grzybki (?!) z kawałkiem caulerply taxifolii (pójdzie do sumpa) na skale.

 

totalnie nieprzygotowana (nie taki był plan) ale... po długiej podrozy owych osobników aklimatyzowalam je godzinę (nie za krótko?!  Wlasnie tu nieprzygotowana kompletnie, bo plan był inny, choc nie powiem, ze w akwa piękniej ;) ) no i anemon sie pięknie napompowal (a wyglądał jak skurczony kawałek jelita :p sorry) a sinularia polipy wyciągnęła, wiec chyba im dobrze... albo przezywają szok po podrozy lol 

 

pomozcie niz identyfikować jaka to sinularia i te grzybki. Idę robić zdjęcia.

 

 

dobrze, ze parametry prEdwczoraj były dobre, bo inaczej by sie tyko bałagan zrobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aklimatyzuje korale tak: wyjmuje z worka i chlup do akwarium. Chyba, ze przyjdzie bardzo wyziebiony, to wyrównuje temperaturę, dolewając wody z akwarium. Kilka razy się zdarzyło że koral przyszedł w wodzie 17-18 stopni to nie chciałam im aż takiego szoku fundowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha ok.  Te miały 22stopnie, bo mieli je w samochodzie K nog. 

 

 

@Nika@  spojrz na zbliżenie tej sinularii, ma dwie jakby wyblakłe plamki. To uszkodzenie mechaniczne czy obumierająca tkanka?

widze, ze ona z tamtej strony zrzuca skore ;) wiec musiała sie mocno zestresować transportem (choc one tez to robią dość regularnie, prawda? 

FC3A961C-0832-4614-AB40-5951BD4BC951.jpeg

4DD4B34D-6297-45F5-A7D7-37DABC31F973.jpeg

9AB0C5FB-7393-4206-91B3-205C719DAE4E.jpeg

225EE8B2-0B30-435A-B996-4EE093FD3B9E.jpeg

Grzybki maja biały kolor z zielonkawym nalotem, a te na gorze w lrzewadE zielone.

1 hour ago, Nik@ said:

Ja aklimatyzuje korale tak: wyjmuje z worka i chlup do akwarium. Chyba, ze przyjdzie bardzo wyziebiony, to wyrównuje temperaturę, dolewając wody z akwarium. Kilka razy się zdarzyło że koral przyszedł w wodzie 17-18 stopni to nie chciałam im aż takiego szoku fundowac.

a wiesz, co to za grzybki?  anemon-wiadomo, 'sinularie' tez znalazlam juz, ale grzybkow niet.

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.