Skocz do zawartości
12dot12

Dziwny stwór - chyba ślimak

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Trudno określić ale glonu Valonii to tam masz na "kilogramy" i jak nie zrobisz z tym porządek to jedynie ona będzie ozdobą Twojego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wyglada to jak kawałek  gąbki, osłonica lub sromatella, ale zdjęcie jest  nieostre.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

valonia.jpg.e7f8cbd1810680b17615cb441b3ce68a.jpg
piękne zielone kulki - valonia.


2000283610_osonica.jpg.94d8f4dd5fb51b386c5bf8e9738da934.jpg
to coś białawe - wydaje mi się iż to osłonica - chodzi to po akwarium/przemieszcza się ?

turbo.jpg.455ac292f406b1a95ab3ef6a360612ca.jpg
a to turbo...

doprecyzuj proszę o który fragment zdjęcia się rozchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to coś "białe z frędzlami" pełza - to wygląda jak jakiś gatunek nagoskrzelnego ślimaka, niektóre są obojętne , niektóre pożyteczne ale niektóre niepożądane, obserwuj czy na jakieś korale nie włażą no i gołymi palcami nie dotykaj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aż taka głupia to nie jestem, żeby nie rozpoznać turbo czy valonii :D  sorry za niedoprecyzowanie na początku, zrobiłam skrót myślowy.

Chodziło oczywiście o "to białe z frędzlami". Najpierw mi się wydawało, że padł jakiś ślimak i leży, ale potem widziałam, że to się wyraźnie przemieszcza po akwarium. A dzisiaj rano nawet wystawiło czułki. Czyli żyje. Widuję je na dnie, na korale jeszcze nie właziło.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli sie przemieszcza, to może to jakiś mlody slimak z rodziny porcelanek? Porcelanki mają takie płaszczyki dla zmylenia wroga, którymi zasłaniają muszlę i udają koralowce/gąbki.

Ubierz rękawiczkę i złap to w dłoń, wtedy będzie łatwiej namierzyć gagatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z frędzlami to gąbka. Przemieszcza się, bo jest pewnie przyczepiona do wiekszego kamyczka-ziarna piasku i prąd  wody oraz ruchy innych zwierzat na to wpływa.   Skuteczny sposób na sprawdzenie-weż patyczek i  delikatnie dotknij "czułka" każdy ślimak  zacznie zwiewać, a  nagostrzelny postawi i najeży  wyrostki


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopałam fotkę z wczorajszej nocy. Też niezbyt ostra (niestety telefonem), ale może rzuci jakieś dodatkowe światło na sprawę. Dziś skubaniec poszedł sobie gdzie indziej, nie wiem gdzie :(

https://www.dropbox.com/s/2wewyi4o4lcseqw/IMAG6180_1.jpg?dl=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal podtrzymuję, że to gąbka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam nadzieję, że to gąbka, przyrośnięta do muszli np. turbo (valonia czasami do nich przyrasta, to i gąbka może...), bo nie wiem, na ile ślimaki nagoskrzelne są bezpieczne dla korali i ogólnie rafy.

Podobne białawe struktury widziałam też obrastające skałę (na dole, w cieniu półek), więc całkiem możliwe, że to są gąbki, z czego jedna znalazła sposób na mobilność ;)

Jak dorwę lepszy aparat, spróbuję zrobić zdjęcia lepszej jakości, o ile "TO" się pojawi gdzieś na widoku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie widziałaś że pełza (tyko się z prądem przemieszcza) to TMK ma pewnie rację;

pojawiło się ponownie czy przepadło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka dni go nie widziałam. Teraz leży znów na piachu... faktycznie bez ruchu, to musi być gąbka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.