Skocz do zawartości
piotrs

Jaka lampa do 130x70x60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, kompletuje  akwarium, jaka lampe polecacie do takiej wielkości?

w akwarium bedą lps i przyszłościowo sps

W swoim 60x60x60 

mam ledy z Tunze 3 sztuki i robia dobra robotę, mogę dokupić kolejne 3-4 sztuki bo

majadobre osiągi i są energooszczędne, tylko nie wiem czy w tych pieniądzach sztukatunze 8885 full spectrum kosztuje 530 zl znajde coś co lepiej bedzie pasowało do akwa. 

Prosilbym o pomoc.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz budżet. Hybrydy wypadają bardzo dobrze. 4 x 54w świetlówki i 3 x 75w led. W zupełności wystarczy.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Tu masz jakąś lampe na sprzedaż.
https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http://nano-reef.pl/forums/topic/104614-s-lampa-af-t5-8x54w-led-dozownik-mielec/&share_tid=104614&share_fid=35441&share_type=t

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, elespero napisał:

Nie wiem jaki masz budżet. Hybrydy wypadają bardzo dobrze. 4 x 54w świetlówki i 3 x 75w led. W zupełności wystarczy.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Tu masz jakąś lampe na sprzedaż.
https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http://nano-reef.pl/forums/topic/104614-s-lampa-af-t5-8x54w-led-dozownik-mielec/&share_tid=104614&share_fid=35441&share_type=t

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Jakie to ma zużycie ??

400w troche duzy koszt utrzymania, czy to konieczny wydatek żeby poradnie  sps rosły ?

 

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kamsolik napisał:

Tutaj masz idealne lampy do tego zbiornika  

 

Dzięki ale czy lampy nie maja jakiejś żywotności? A te lampy maja 3 lata. 

Jak sądzicie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piotrs napisał:

Jakie to ma zużycie ??

400w troche duzy koszt utrzymania, czy to konieczny wydatek żeby poradnie  sps rosły ?

 

Jak chcesz SPS-y to 1w T5 na 1 litr.

Liczenie prądu przy akwarium ponad 500l z SPSami jest trochę nie na miejscu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, @Pawel napisał:

Jak chcesz SPS-y to 1w T5 na 1 litr.

Liczenie prądu przy akwarium ponad 500l z SPSami jest trochę nie na miejscu :) 

Raczej kalkuluje i wile sie przygotować na wydatek stały.

czyli 500w przy lampach t5

a jak jest przy led?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, piotrs napisał:

Raczej kalkuluje i wile sie przygotować na wydatek stały.

czyli 500w przy lampach t5

a jak jest przy led?

tak samo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piotrs napisał:

Dzięki ale czy lampy nie maja jakiejś żywotności? A te lampy maja 3 lata. 

Jak sądzicie 

Teoretyczne 50 tyś godz, czyli jakieś 15 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piotrs napisał:

Raczej kalkuluje i wile sie przygotować na wydatek stały.

czyli 500w przy lampach t5

a jak jest przy led?

A może dobrego chińczyka? Prawdę mówiąc nawet markowe sprzęty są na chińskich podzespołach :D

 

https://allegro.pl/oferta/mars-aqua-165w-led-oswietlenie-regulacja-jasnosci-6748287664

Godzinę temu, Paragon napisał:

tak samo :P

W zupełności się nie zgodzę. 

Nie można przybierać miary watów na litr... Ja pier... Nie rozumiem czemu ciągle ludzie w to Brną... przecież to nie waty określają moc światła.... A po to wynaleziono ledy aby zaoszczędzić na poborze prądu.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podaj sensowne rozwiązanie ile lumenów/ luksów/ lub watów potrzeba  według ciebie w powerledach lub cree potrzeba na 1 litr akwarium  o przeciętnej wysokości 50cm  pod lps/sps. Podaj sprawdzone rozwiązanie żebyśmy już nie wracali do tego tematu.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Grzegorz95 napisał:

A może dobrego chińczyka? Prawdę mówiąc nawet markowe sprzęty są na chińskich podzespołach :D

 

https://allegro.pl/oferta/mars-aqua-165w-led-oswietlenie-regulacja-jasnosci-6748287664

W zupełności się nie zgodzę. 

Nie można przybierać miary watów na litr... Ja pier... Nie rozumiem czemu ciągle ludzie w to Brną... przecież to nie waty określają moc światła.... A po to wynaleziono ledy aby zaoszczędzić na poborze prądu.. 

A te lampy co podałeś w linku można ustawić na wschód zachód ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, piotrs napisał:

A te lampy co podałeś w linku można ustawić na wschód zachód ??

Powiem ci ze nie wiem jak to dokładnie z tym jest. U mnie w okolicy w sklepie z akwarystyka morska oświetla tym akwarium 1000l. I ma ustawione na  wschód zachód z tym że najprawdopodobniej trzeba dokupić osobny sterownik

18 minut temu, Steron napisał:

No to podaj sensowne rozwiązanie ile lumenów/ luksów/ lub watów potrzeba  według ciebie w powerledach lub cree potrzeba na 1 litr akwarium  o przeciętnej wysokości 50cm  pod lps/sps. Podaj sprawdzone rozwiązanie żebyśmy już nie wracali do tego tematu.

Świetlówka 24w ma średnio ok 1500 lumenów to resztę można policzyć. Do 50 cm głębokości nawet bez soczewek się obejdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Powiem ci ze nie wiem jak to dokładnie z tym jest. U mnie w okolicy w sklepie z akwarystyka morska oświetla tym akwarium 1000l. I ma ustawione na  wschód zachód z tym że najprawdopodobniej trzeba dokupić osobny sterownik

Świetlówka 24w ma średnio ok 1500 lumenów to resztę można policzyć. Do 50 cm głębokości nawet bez soczewek się obejdzie. 

Wysłałem zapytanie do sprzedawcy i dam znac jak otrzymam info.

 

Co do mocy tez uwazam ze ledy daja takie same światło co t5 a zużywają o wiele mniej

tunze 8850 full spectrum ma moc 75wa zużywa 26w 

w kostce 60x60x60 czyli koło 200l mam 3 sztuki i super świecą a jest raptem prawie 90w tylko.

fakt jedna lampa kosztuje prawie 600 zł jednak w moim odczuciu warto bo mam je pod woda co pozwala mi na koronę i całkowite zamknięcie akwa. Pomocne jest to przy kotach i wyskakiwaniem ryb

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, piotrs napisał:

Wysłałem zapytanie do sprzedawcy i dam znac jak otrzymam info.

 

Co do mocy tez uwazam ze ledy daja takie same światło co t5 a zużywają o wiele mniej

tunze 8850 full spectrum ma moc 75wa zużywa 26w 

w kostce 60x60x60 czyli koło 200l mam 3 sztuki i super świecą a jest raptem prawie 90w tylko

No daj znać jak by ci odpisał bo sam jestem ciekaw. W ledach bardzo ważna jest temp. Barwowa przy dobieraniu lampy. A jeżeli można ją zmieniać to jest miodzio. Hehe. Ja mam nad 100l kostka 32w Led co prawda sps nie mam ale lps dają radę. Trochę mi teraz mikro wywialo i miałem małe problemy. Ale powoli wszystko się stabilizuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem gdzie dla sps 1w na 1l (1500 lumenów na 24l wychodzi 62,5 lumena na 1 litr). Czyli około 60 lumenów na litr. Przykładowo 100l akwarium to 100x60=6000 lumenów. To dla tematycznego 550 litrowego akwarium potrzeba lampy dającej ok. 33 000 lumenów.  Kolejny problem to to że nie wszyscy sprzedawcy podają oprócz mocy lamp w W ilość lumenów. Jednak z obliczeń wynika że że stosunek 1w na 1l jest zbliżony do tych wartości dla obecnych na rynku lamp LED.

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Steron napisał:

Idąc tym tropem gdzie dla sps 1w na 1l (1500 lumenów na 24l wychodzi 62,5 lumena na 1 litr). Czyli około 60 lumenów na litr. Przykładowo 100l akwarium to 100x60=6000 lumenów. To dla tematycznego 550 litrowego akwarium potrzeba lampy dającej ok. 33 000 lumenów.  Kolejny problem to to że nie wszyscy sprzedawcy podają oprócz mocy lamp w W ilość lumenów. Jednak z obliczeń wynika że że stosunek 1w na 1l jest zbliżony do tych wartości dla obecnych na rynku lamp LED.

 

To jeżeli mieli byśmy zakupić konkretną lampę składana na power ledach. Gdzie 1w power Led (mowa tu o firmowej diodzie a nie tanim chińczyki) ma w granicach 130 lumenów sztuka. To po moich obliczeniach na 100w lampę przypada 13 000 lumenów więc na 550 l akwarium wystarczy lampa 250w która da to wymagane 33 000 lumenów . Można liczyć z nadmiarem czyli założyć 3 lampy power Led po 100 każda. To i tak mamy bardzo duża oszczędność w porównaniu do tradyjycnuch lamp oszczędzamy 250w.a to moim zdaniem jest bardzo dużo jeżeli byśmy to dalej policzyli przez dany czas święcenia dziennie. 

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

To jeżeli mieli byśmy zakupić konkretną lampę składana na power ledach. Gdzie 1w power Led (mowa tu o firmowej diodzie a nie tanim chińczyki) ma w granicach 130 lumenów sztuka. To po moich obliczeniach na 100w lampę przypada 13 000 lumenów więc na 550 l akwarium wystarczy lampa 250w która da to wymagane 33 000 lumenów . Można liczyć z nadmiarem czyli założyć 3 lampy power Led po 100 każda. To i tak mamy bardzo duża oszczędność w porównaniu do tradyjycnuch lamp oszczędzamy 250w.a to moim zdaniem jest bardzo dużo jeżeli byśmy to dalej policzyli przez dany czas święcenia dziennie. 

No i żywotność led jest o wiele dluŻsza niż t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

No daj znać jak by ci odpisał bo sam jestem ciekaw. W ledach bardzo ważna jest temp. Barwowa przy dobieraniu lampy. A jeżeli można ją zmieniać to jest miodzio. Hehe. Ja mam nad 100l kostka 32w Led co prawda sps nie mam ale lps dają radę. Trochę mi teraz mikro wywialo i miałem małe problemy. Ale powoli wszystko się stabilizuje. 

Odpisał mi ze nie ma sterowania na pory dnia.

tylko ręczne sterowanie i czasowka :D

wiec u mnie niestety odpada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, piotrs napisał:

A te lampy co podałeś w linku można ustawić na wschód zachód ??

Są takie lampy z wifi i tam można ustawić sobie wszystko. Ale te lampy to badziew. rok gwarancji to po pierwsze, a po drugie aby miały sens trzeba wymienić ciepłe diody na zimne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, piotrs napisał:

Odpisał mi ze nie ma sterowania na pory dnia.

tylko ręczne sterowanie i czasowka :D

wiec u mnie niestety odpada 

No to możliwe że w tym sklepie miał trochę inny model tej lampy jak tam będę to podpytam co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

W zupełności się nie zgodzę. 

Nie można przybierać miary watów na litr... Ja pier... Nie rozumiem czemu ciągle ludzie w to Brną... przecież to nie waty określają moc światła.... A po to wynaleziono ledy aby zaoszczędzić na poborze prądu.

hehe a możesz sie nie zgadzać skoro z dwóch słów wywnioskowałeś sobie całą moja odpowiedz, a kto powiedział o watach i litrach sam sobie coś ubzdurałeś :clowning

 

14 godzin temu, piotrs napisał:

Raczej kalkuluje i wile sie przygotować na wydatek stały.

czyli 500w przy lampach t5

a jak jest przy led?

Nie szukaj lampy pod kontem oszczędności bo pisałeś że będziesz trzymał lps-y a później sps-y bo to bez sensu nie słuchaj doradców co są "fanatykami ledów" sam jestem za ledami ale potrafię trzeźwo spojrzeć na temat, dla mnie idealna lampa to Led + T5, masz wszystkie bajery typu wschody i zachody słońca na prawdę fajne kolorki, Led to głęboko penetrujące światło a T5 bardziej rozproszone oba typy oświetlenia sprawdzają się super, podobnie jak HQI + T5, nie ma takiego przelicznika ledy na T5  marketingowe banialuki co najwyżej to jest taki punkt wyjścia do określenia mocy jakiej mniej więcej potrzebujesz, ale finalnie i tak masę ludzi co ma LED dokłada prędzej czy później świetlówki żeby określić ile faktycznie lampa potrafi potrzebujesz miernika PAR  

Przy wyborze oświetlenia ważne jest kilka rzeczy ty masz zbiornik 130x70x60 (60 to wysokość tak?) czyli samymi T5 i tak by Ci było już ciężko oświetlić musisz dodać albo HQI albo LED, przyznam chociaż sam jestem zwolennikiem LED że HQI robi robotę dużo lepiej niż ledy ale niestety jest niesterowalna, do tego w planach korale które jednak tego światla potrzebują sporo

 

12 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

To jeżeli mieli byśmy zakupić konkretną lampę składana na power ledach. Gdzie 1w power Led (mowa tu o firmowej diodzie a nie tanim chińczyki) ma w granicach 130 lumenów sztuka. To po moich obliczeniach na 100w lampę przypada 13 000 lumenów więc na 550 l akwarium wystarczy lampa 250w która da to wymagane 33 000 lumenów . Można liczyć z nadmiarem czyli założyć 3 lampy power Led po 100 każda. To i tak mamy bardzo duża oszczędność w porównaniu do tradyjycnuch lamp oszczędzamy 250w.a to moim zdaniem jest bardzo dużo jeżeli byśmy to dalej policzyli przez dany czas święcenia dziennie. 

Masakra lampę do morskiego mierzysz lumenami serioo???

nie ważne jakie zamontujesz źródło światła nie ma uniwersalnego przelicznika jak tez jakiegoś dzielenia że 100W led daje tyle co 200W w T5 czy HQI, i operowanie lumenami czy luxami które maja znaczenie tylko dla twojego oka, są zmienne i to całkiem dużo które wpływają finalnie na jakość światła jakie luxy i jakie lumeny przecież żeby sprawdzić jak wydajna jest lampa używamy miernika PAR koniec kropka, postaw lampę na słabej jakości częściach a obok na tych lepszy i może się okazać nawet że dla oka ta tańsza będzie świeciła jaśniej co nie oznacza że w akwarium zrobi "trzęsienie"   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, piotrs napisał:

Dzięki ale czy lampy nie maja jakiejś żywotności? A te lampy maja 3 lata. 

Jak sądzicie 

Wiam posiadam lampę zetlight 6600 200w  , ogólnie nie polecam . zaraz wyjasnie .

lampa ma 3i poł roku  ,2 i pół roku swieciła na około 50- 60 % mocy. rok temu zrobiłem przesiadke na wieksze akwa  i lampa swieciła na 90%  ogólnie diony royal blu   (wszystkie 20szt.) po roku czasu są do wymiany zrobiły się czarne koncówki ,popalone. koszt wymiany 400zł. więc pisanie ze lampa pochodzi 50tys godz mozna włozyc między bajki . w/g mnie 2400zł wyzucone w błoto :banghead. w tej chwili kupiłem uzywanego gisemana . 8X54w i jestem zadowolony . światło lepsze korale ruszyły z kopytka. ledy tak ale dołozyc do świetlówek by chodziły na 50% mocy .Dla blików i bardziej niebieskiego swiatła jesli ktoś takie lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Paragon napisał:

 

Masakra lampę do morskiego mierzysz lumenami serioo???

nie ważne jakie zamontujesz źródło światła nie ma uniwersalnego przelicznika jak tez jakiegoś dzielenia że 100W led daje tyle co 200W w T5 czy HQI, i operowanie lumenami czy luxami które maja znaczenie tylko dla twojego oka, są zmienne i to całkiem dużo które wpływają finalnie na jakość światła jakie luxy i jakie lumeny przecież żeby sprawdzić jak wydajna jest lampa używamy miernika PAR koniec kropka, postaw lampę na słabej jakości częściach a obok na tych lepszy i może się okazać nawet że dla oka ta tańsza będzie świeciła jaśniej co nie oznacza że w akwarium zrobi "trzęsienie"   

 

Lumeny wykorzystuje się przede wszystkim do określenia skuteczności świetlnej a tym samym do wydajności oświetlenia. 

Wiec dalej będę się upierał przy swoim. Aby dokładnie zmierzyć skutecznosc lampy nie obejdzie się bez miernika. Aczkolwiek producent który podaję informacje o skuteczności świetlnej swojej lampy lub diody Led też nie może sobie tych informacji wywrózyc z fusów. Więc skoro producent diod led poda że sztuka ma 130 lumenów to musi ta wartość oscylowac w tych granicach. 

To czy "dla oka lampa zrobi trzęsienie" to już jest kwestia doboru kolorów diod 

Lumen to Lumen określa skuteczność światła i tego nie Zmienisz dla przykładu wkrecisz sobie 2 żarówki jedna zwykła 40w która ma ok 400 lumenów druga led która też ma 400 lumenów ale już będzie miała sporo watów mniej. 

I dalej będę się upierał że kierowanie się wattami to jest głupota. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.