Skocz do zawartości
piotrs

Jaka lampa do 130x70x60

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
22 minuty temu, tedeus63 napisał:

w/g mnie 2400zł wyzucone w błoto :banghead. w tej chwili kupiłem uzywanego gisemana . 8X54w i jestem zadowolony . światło lepsze korale ruszyły z kopytka. ledy tak ale dołozyc do świetlówek by chodziły na 50% mocy .Dla blików i bardziej niebieskiego swiatła jesli ktoś takie lubi.

dokładnie zgadzam się z tobą ja miałem na początku przygody radiona x30W, bylo fajnie dopóki się ni sfajczył naprawa nieopłacalna koszt lamy prawie 4 tysie, od tamtej pory jeżeli led to tylko DIY wymiana elementów łatwa prosta i tania, poza tym jeżeli led to tylko z T5

16 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Lumeny wykorzystuje się przede wszystkim do określenia skuteczności świetlnej a tym samym do wydajności oświetlenia. 

taak to powiedz mi dlaczego większość jak nie wszyscy yt-bowi testerzy do wyznaczenia sprawności lampy podają Par-y lub Pur-y bo to jest ważne dla korali, a to co jest ważne dla Ciebie czyli lumeny i luxy jest bez znaczenia dla nich i tu pytanie czy świecisz dla korali czy dla siebie, oczywiście kierując się wyborem oświetlenia do domu tu tez marketningowe srutututu wybiera się najbardziej wydajne (wydajne dla oka) oświetlenie, które przy małym poborze Watów da jak najwięcej światła

 

22 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

To czy "dla oka lampa zrobi trzęsienie" to już jest kwestia doboru kolorów diod 

lampa ma robić zatrzęsienie dla korali, dla oka tak jak piszesz dobiera się dodatkowe diody wedle uznania aby się podobało też wizualnie dla obserwatora

26 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Lumen to Lumen określa skuteczność światła i tego nie Zmienisz dla przykładu wkrecisz sobie 2 żarówki jedna zwykła 40w która ma ok 400 lumenów druga led która też ma 400 lumenów ale już będzie miała sporo watów mniej. 

I dalej będę się upierał że kierowanie się wattami to jest głupota

tak to powiedz mi ile lumenów ma 1W royal blue a 1W Cold White i które światło z punktu widzenia korala jest bardziej energetyczne a która z punktu widzenia człowieka ????

HTB1rKt8QFXXXXX6XpXXq6xXFXXXR.jpg?size=8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierowanie się ilością lumenów jest błędem. Najważniejsze jest spektrum światła oraz moc wypromieniowana przez lampę(koralowce "nie widzą" światła, one "czują" energię docierającą za pomocą fal o różnych długościach.

skuteczność świetlną w lm podaje się dla barw światła widzialnego(pomiędzy 500 a 600nm). Dla pozostałych barw zazwyczaj podaje się skuteczność energii wypromieniowanej z 1W(w mW).

I tak np. nowoczesne moduły Royal Blue z Cree osiągają sprawność nawet do 850mW/1W gdzie przy T5 to około 150mW/1W. Nie dobiera się więc 1:1 w żadnym wypadku(przy zmianie z T5 na LED).

Za wybarwienie koralowców odpowiada odpowiednie spektrum światła którego zadaniem jest pobudzanie GFP(białek) dla których wartości emission/excitation są różne(w zależności od gatunku takich np. acropor).

Dlatego światło powinno być odpowiednio dobrane - przy za mocnym koralowce nie będą rosły(mogą wyrzucać zooksantele lub FTN ) - przy długim stresie może postępować STN.

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
46 minut temu, Przemek napisał:

Kierowanie się ilością lumenów jest błędem. Najważniejsze jest spektrum światła oraz moc wypromieniowana przez lampę(koralowce "nie widzą" światła, one "czują" energię docierającą za pomocą fal o różnych długościach.

skuteczność świetlną w lm podaje się dla barw światła widzialnego(pomiędzy 500 a 600nm). Dla pozostałych barw zazwyczaj podaje się skuteczność energii wypromieniowanej z 1W(w mW).

I tak np. nowoczesne moduły Royal Blue z Cree osiągają sprawność nawet do 850mW/1W gdzie przy T5 to około 150mW/1W. Nie dobiera się więc 1:1 w żadnym wypadku(przy zmianie z T5 na LED).

Za wybarwienie koralowców odpowiada odpowiednie spektrum światła którego zadaniem jest pobudzanie GFP(białek) dla których wartości emission/excitation są różne(w zależności od gatunku takich np. acropor).

Dlatego światło powinno być odpowiednio dobrane - przy za mocnym koralowce nie będą rosły(mogą wyrzucać zooksantele lub FTN ) - przy długim stresie może postępować STN.

 

I chyba wszystko w temacie :)

 

Co do pytania autora w sprawie doboru lampy do akwarium 130x70x60 (zakładając że 60 to wysokość) w zależności od oczekiwań i budżetu polecam dwie opcje:

1. Ledy lepiej dwie mniejsze lampy lub jedna długa + T5

2. HQi 2szt (150W/250W)  + T5

 

Jaka marka jaki producent czy DIY to już kwestia indywidualna, ile lamp tyle opinii

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiam posiadam lampę zetlight 6600 200w  , ogólnie nie polecam . zaraz wyjasnie .
lampa ma 3i poł roku  ,2 i pół roku swieciła na około 50- 60 % mocy. rok temu zrobiłem przesiadke na wieksze akwa  i lampa swieciła na 90%  ogólnie diony royal blu   (wszystkie 20szt.) po roku czasu są do wymiany zrobiły się czarne koncówki ,popalone. koszt wymiany 400zł. więc pisanie ze lampa pochodzi 50tys godz mozna włozyc między bajki . w/g mnie 2400zł wyzucone w błoto :banghead. w tej chwili kupiłem uzywanego gisemana . 8X54w i jestem zadowolony . światło lepsze korale ruszyły z kopytka. ledy tak ale dołozyc do świetlówek by chodziły na 50% mocy .Dla blików i bardziej niebieskiego swiatła jesli ktoś takie lubi.
To miałeś coś nie tak, mam tą lampę i diody są czyste i świeca tak samo jak przy zakupie...

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, tedeus63 napisał:

 royal blu   (wszystkie 20szt.) po roku czasu są do wymiany zrobiły się czarne koncówki ,popalone. koszt wymiany 400zł.

po 20zł od diody ? ładnie Cie skroili ... bo to można samemu wymienić bo dostęp jest .. łatwy

20170131_210231-jpg.57674

a dioda kosztuje .. 2zł ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 130x70x60h 

czyli kupić lampe t5 np taka co jest 8 miejsc i wsadzić t5 6 szt 54w i 2 led ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, piotrs napisał:

Tak 130x70x60h 

czyli kupić lampe t5 np taka co jest 8 miejsc i wsadzić t5 6 szt 54w i 2 led ?

moim zdaniem jak będą to w większości LPS-y z dodatkiem SPS-ów to dałyby jakąś hybrydę:

http://korale.pl/category/oswietlenie-lampy-hybrydowe

lub zrobić samemu bedzie kilka razy taniej :)

jak jednak myślisz o przewadze sps to pokusił bym się na coś takiego chinka ale fajnie wygląda, sam się nad nią kiedys zastanawialem :)

https://www.aliexpress.com/item/ODYSSEA-Aquarium-lighting-fixture-Fish-tank-lamp-48-Metal-Halide-HQI-T5-516W-Mounting-legs/408931007.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_317_10696_5729415_453_10084_454_10083_10618_10304_10307_10820_10301_10821_538_537_536_5730515_10843_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0_ppcChannel&algo_expid=907d5c01-ff7f-45a6-b73b-9d607eb3f8e5-5&algo_pvid=907d5c01-ff7f-45a6-b73b-9d607eb3f8e5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

po 20zł od diody ? ładnie Cie skroili ... bo to można samemu wymienić bo dostęp jest .. łatwy

20170131_210231-jpg.57674

a dioda kosztuje .. 2zł ?

 

silwia nie skroili mnie  tylko tyle zaspiewali mi  w serwisie   swieci teraz nad moją 60l z ukwiałami..wymiana diod  w tej lampie jest prosta a diody tak jak piszesz od 2 do 5 zł .

1 godzinę temu, Gothmog napisał:

To miałeś coś nie tak, mam tą lampę i diody są czyste i świeca tak samo jak przy zakupie...

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

Swiecisz na ile mocy ?bo moja swieciła na 30 stopniu  na pilocie. co miało być nie tak ? 1 lub 2 diody ale wszystkie? 20szt royal blu ? reszta jest ok diody czyste . ale reszta swieciła biełe kolumny na 60% a kolorowe jeszcze mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Paragon napisał:

Dzięki za linki. Fakt roznica ceny 1/4 ceny giesmanna ten Chińczyk. 

Ciekawy jestem czy pozniej jakby sie spalił przekaźnik jakis sterownik czy mozna znaleźć czesci zamienne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, piotrs napisał:

Dzięki za linki. Fakt roznica ceny 1/4 ceny giesmanna ten Chińczyk. 

Ciekawy jestem czy pozniej jakby sie spalił przekaźnik jakis sterownik czy mozna znaleźć czesci zamienne 

Gisemann to hybryda led + t5, droga wiadomo marka, możesz zrobić taka sama za 1/4 ceny

druga lampa ten chińczyk to HQI  + T5 ledy to tylko nocne oświetlenie, w tym chińczyku nie masz zadnych sterowników to są dwa halogeny HQI z balastami elektronicznymi + 4 świetlówki t5 z balastami do t5, moim zdaniem pod spsy idealna

są 3 wersje tej chinki:

1. slodkowodne

2. morskie hqi 150 x2 + świetlówki T5 39W x4

3. morskie ADV hqi 250W x2 + świetlówki T5 39W x4

Lampa występuje w wielu wersjach długosciach itd., wszystko jest na aukcji

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Paragon napisał:

Gisemann to hybryda led + t5, droga wiadomo marka, możesz zrobić taka sama za 1/4 ceny

druga lampa ten chińczyk to HQI  + T5 ledy to tylko nocne oświetlenie, w tym chińczyku nie masz zadnych sterowników to są dwa halogeny HQI z balastami elektronicznymi + 4 świetlówki t5 z balastami do t5, moim zdaniem pod spsy idealna

są 3 wersje tej chinki:

1. slodkowodne

2. morskie hqi 150 x2 + świetlówki T5 39W x4

3. morskie ADV hqi 250W x2 + świetlówki T5 39W x4

Lampa występuje w wielu wersjach długosciach itd., wszystko jest na aukcji

 

Czyli tez nie ma sterowania wschód i zachód 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, piotrs napisał:

Czyli tez nie ma sterowania wschód i zachód 

a tego Ci już nie powiem ponieważ nie ma nic o tym na aukcji, sa diody do nocnego ale czy można je wysterować do wschodu i zachodu ale pewności nie mam

Ogólnie jak chcesz się bawić w mieszana obsadę to ledy i T5, jak zdecydujesz się na same spsy to HQI + T5 to co pisałem Ci wyżej, ale to moje osobiste zdanie,  co do konkretnej lampy nie mogę Ci nic polecić bo lamp jest zatrzesienie i każda ma swoich zwolenników i przeciwników, najlepiej zobaczyć akwarium na żywo jak wyglada pod takim to takim oświetleniem

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

a tego Ci już nie powiem ponieważ nie ma nic o tym na aukcji, sa diody do nocnego ale czy można je wysterować do wschodu i zachodu ale pewności nie mam

Ogólnie jak chcesz się bawić w mieszana obsadę to ledy i T5, jak zdecydujesz się na same spsy to HQI + T5 to co pisałem Ci wyżej, ale to moje osobiste zdanie,  co do konkretnej lampy nie mogę Ci nic polecić bo lamp jest zatrzesienie i każda ma swoich zwolenników i przeciwników, najlepiej zobaczyć akwarium na żywo jak wyglada pod takim to takim oświetleniem

powodzenia

Dzięki, popytam w okolicy i zobaczę co inni maja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swiecisz na ile mocy ?bo moja swieciła na 30 stopniu  na pilocie. co miało być nie tak ? 1 lub 2 diody ale wszystkie? 20szt royal blu ? reszta jest ok diody czyste . ale reszta swieciła biełe kolumny na 60% a kolorowe jeszcze mniej.
Moja działała na 70% a od miesiąca chodzi na 100% i wszystkie diody są w idealnym stanie. Może wentylatory nie chłodzą tak jak powinny.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, tedeus63 napisał:

silwia nie skroili mnie  tylko tyle zaspiewali mi  w serwisie  

domyślam się że serwis - tyle że po co tam oddałeś ? była na gwarancji ? nie bo zrobili by za free - "zwykły elektryk" wziąłby 100-200zł max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Gothmog napisał:

Moja działała na 70% a od miesiąca chodzi na 100% i wszystkie diody są w idealnym stanie. Może wentylatory nie chłodzą tak jak powinny.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

moja tez działała bez zarzutów 2 i p[ół roku  jak miałem na 70% .ostatni rok swieciła prawie na 95% i szlag diody trafił.  wiec uważaj na moc swiecenia . wiem nie daje sie prawie na 100% ale tyle jest i powinna świecić. wentylatory chłodzą normalnie.

7 minut temu, silvia napisał:

domyślam się że serwis - tyle że po co tam oddałeś ? była na gwarancji ? nie bo zrobili by za free - "zwykły elektryk" wziąłby 100-200zł max

Sylwia nie oddałem na serwis tylko zapytałem o cene wymiany w/w diod .    diody wymienię sobie sam, nie potrzeba elektryka  :) 

Gothmog sory za zasmiecanie tematu ale myslę ze to  tez Ci sie przyda  bo dotyczy oswietlenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, tedeus63 napisał:

Gothmog sory za zasmiecanie tematu ale myslę ze to  tez Ci sie przyda  bo dotyczy oswietlenia

hehe ale to nie tego przepraszasz co trzeba :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tedeus63 napisał:

ok czeski bład :)  Piotrs wie ze do nie go.

 

4 godziny temu, tedeus63 napisał:

moja tez działała bez zarzutów 2 i p[ół roku  jak miałem na 70% .ostatni rok swieciła prawie na 95% i szlag diody trafił.  wiec uważaj na moc swiecenia . wiem nie daje sie prawie na 100% ale tyle jest i powinna świecić. wentylatory chłodzą normalnie.

Sylwia nie oddałem na serwis tylko zapytałem o cene wymiany w/w diod .    diody wymienię sobie sam, nie potrzeba elektryka  :) 

Gothmog sory za zasmiecanie tematu ale myslę ze to  tez Ci sie przyda  bo dotyczy oswietlenia

 

Kazda informacja jest dobra i pożyteczna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://korale.pl/zetlight-qmaven-6800-ii-210w-marine.html.   

A co sądzicie o tej lampie ??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz żeby było kolorowo i wsch/zach, Korale rosnące powoli albo wcale to ledy 

Jak chcesz fajne przyrosty i kolory sps to bierz T5 ATI, gieseman 

Kompromis między tymi dwoma to hybryda, ja mam PS pandora i mogę polecić. Acry rosną, jest ładnie kolorowo, wsch, zach itd

Hqi i T5 dla full sps to fajna sprawa ale oddaje sporo ciepła i bierze dużo prądu trzeba się z tym liczyć

Nie bierz żadnych chińczyków, szkoda kasy i stresu

PS sorry jak niektórych uraziłem ale pisze to jako praktyk


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe poczułem się urażony :D Niestety na ledową lampę trzeba jednak trochę kasy wydać zeby były ładne kolory i przyrosty. Przykładem jest maxpect R6 ale to 5,4k zł. Przy tej wielkości zbiornika na lampy led poniżej 4 tys zł nawet nie ma co patrzeć, no chyba że diy. Ale ja tam nie mam ciągotek do zrób to sam dla oświetlenia więc nie będę się wypowiadał na temat budowy własnej takiego sprzętu. Oczywiście to po części kierowane @Moljzesz:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj żeby nie zakładać nowego tematu. Mam podobny problem jak koledzy wyżej. Mianowicie zjarały mi się 2 diody royal blue 3w w moim Zetlight 6600. Widzę że niedługo zjara się kolejna. Lampę użytkuję już chyba ponad 2 lata. Chciałbym wymienić te diody. Zaznaczę że nie znam się na tym. Mam nadzieję że wystarczy lutownica oraz dobre chęci. Możecie napisać mi który  dokładnie model diody mam kupić? bo widzę kilka rodzajów takich 3w led i nie mam zielonego pojęcia. Czy ta będzie dobra? https://allegro.pl/dioda-led-3w-royal-blue-440-450nm-bridgelux-45mil-i6574186392.html


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Steron napisał:

Zapytam tutaj żeby nie zakładać nowego tematu. Mam podobny problem jak koledzy wyżej. Mianowicie zjarały mi się 2 diody royal blue 3w w moim Zetlight 6600. Widzę że niedługo zjara się kolejna. Lampę użytkuję już chyba ponad 2 lata. Chciałbym wymienić te diody. Zaznaczę że nie znam się na tym. Mam nadzieję że wystarczy lutownica oraz dobre chęci. Możecie napisać mi który  dokładnie model diody mam kupić? bo widzę kilka rodzajów takich 3w led i nie mam zielonego pojęcia. Czy ta będzie dobra? https://allegro.pl/dioda-led-3w-royal-blue-440-450nm-bridgelux-45mil-i6574186392.html

raczej nie bo wydaje mi się że tam jest rb 450nm,jesli masz dane techniczne tej lampy to tam masz dokładnie jakie to diody i takie sobie kup


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji lampy pisze tylko 3W Royal Blue i nic więcej. W necie znalazłem info że 450-465nm. Nie chcę rozbierać teraz lampy bo jest używana. Będę ją rozkręcał dopiero jak będę wymieniał. Najlepiej jakby napisał ktoś kto już wymieniał te diody.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.