Skocz do zawartości
anwilowiec

Akwarium 40x40x40 - 64 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Aby innym niepotrzebnie nie robić bałaganu w ich opisach prowadzenia solniczek postanowiłem rozpocząć swój temat.

Jestem bardzo początkującym jeśli chodzi o akwarium morskie (ale bardzo nakręconym). Każde miłe słowo podbuduje mnie do działania a krytykę jak najbardziej przyjmę z pokorą.

Na razie staram się jak najwięcej czytać chociaż wiem że to zawsze będzie za mało i pewnie i tak coś odwalę.

Na razie zdjęć nie przewiduję wrzucać bo i nie ma co , cały czas gromadzę sprzęt. Planowałem szybciej go kupować ale jak to w życiu ciągle wyskakują ważniejsze sprawy do ogarnięcia (kasa).

Ze sprzętu już jest:

akwarium 40x40x40 - całe OptiWhite

oświetlenie główne - CHIHIROS Crystal LED E401M - rozmawiałem już z Łukaszem z tego forum i jak tylko będzie kaska to zamawiam u niego SiriusNano

oświetlenie nocne - Aquael Moonlight LED Professional

programator czasowy do oświetlenia - Maclean MCE05 - 2 sztuki z polecenia Łukasza

kaskada - Versamax FZN-3

grzałka - Aquael Comfort Zone Gold 50

regulator temperatury - RT-2

Cyrkulator - Jebao SW-2 - podobno robi fajne falowanie oraz sztorm :devil:

drugi cyrkulator SunSun JVP-110 do mieszania solanki - kupiony jako pierwszy ale okazało się ,że ma pęknięty plastikowy trzpień i głośną pracę

czyścik magnetyczny - JBL Floaty II S

filtr RO-DI z małymi przeróbkami

folia na szybę - AquaNowa dwustronna granatowo-czarna

mierniki elektroniczne - TDS i pH

salimierz spławikowy - już wiem że kupuję refraktometr H2Ocean

sól - Instant Ocean 4 kg - dłłłłuuugggooo się zastanawiałem jaką wybrać na początek

podkładka pod akwarium - Aquael 4mm szara

siatka do łapania ryb

mały szklany termometr na przyssawkę - pewnie będzie jakiś elektroniczny zewnętrzny albo wewnętrzny

wkłady do kaskady : Siporax 15 mm 500 ml (zobaczę czy nie za mało) , Siporax mini 270 g z bakteriami na start w komplecie  50 ml (kupiłem bo wydawały mi się akurat do małego akwarium) nie wiem czy dać je w osobnych woreczkach czy można wymieszać , oprócz tego jeszcze Purigen 100 ml , PhosGuard 100 ml i wata filtracyjna

bakterie na start - Aquaforest Bio S   10 ml

 

w planach :

szafka zamówiona 40x40x70 - już jedzie :clapping

korona do osłony światła - jeszcze nie wiem z czego i jak ją zrobić

szyba do przykrycia akwarium - ewentualnie

jakiś wiatraczek do schładzania wody na lato - ewentualnie

automatyczna dolewka - Levelautomatic EYE Aqua Trend 

skimmer - Eheim Skim 350 albo  odpieniacz Resun SK-300

węgiel do kaskady

testy do wody - Aquaforest

skała - największy dylemat <_< - jeszcze nie zdecydowałem żywa , sucha czy sztuczna - wszędzie same plusy i minusy każdej z nich

piasek - to samo co ze skałą

woda - może uda mi się od kogoś załatwić z działającego zbiornika  - jest jeden problem , u siebie nie znam nikogo kto ma akwarium morskie - szkoda

 

Od razu kilka pytań może banalnych ale dla mnie na tą chwilę ważnych :

1) Czy takę sztuczną skałę jak ta ze sklepu https://seafrags.pl/?page_id=55 (super wygląda w zalanym akwarium) trzeba wypłukać czy od razu do akwarium i zalewać ? Zalewać solanką czy najpierw samą wodą RO a dopiero robić solankę w akwarium ?

2) Jeżeli dodawać bakterie na start to trzymać się jednych czy można mieszać różne różnych firm ?

3) Czy bakterie PRODIBIO BIODIGEST (zastanawiam się nad kupnem) (1 ampułka jest na 1000 litrów i co 2 tygodnie) nie będzie za dużą dawką (moje ma tylko 64 l) ? - nie wiem czy po otwarciu jej i nie wykorzystaniu całej od razu zmarnuje się

4) Węgiel do kaskady, Siporax, Purigen i PhosGuard dajemy od razu po uruchomieniu solniczki czy tylko na początku watę ?

 

To tyle na początek.

Z góry dziękuję za pomoc jaką będę potrzebował, za krytykę również.

Pozdrawiam .

Adam.

               

 

 

 

 

Edytowane przez anwilowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także jestem świeżakiem , dzisiaj wkładam skałę i zaczynam zalewanie.

Trzymam kciuki i wrzuć fotki jak coś poskładasz, na starcie rozważałem 40x40x40 lub 50x50x50 ale finalnie wziąłem nieco większe.

Z racji małego doświadczenia postawiłem na suchą skałę i piasek, Fuji i Aragonit.

Ad.1 Koledzy powiedzieli, ze można lać RO i zasalać w akwarium ale tylko gdy nie ma życia, czyli na starcie, przy podmianach zasalanie trzeba zrobić poza zbiornikiem.

Ad.2 Wg. tego co wyczytałem to na start będę dawał Prodibio BioDigest i Bio S ale niech bardziej doświadczeni podpowiedzą.

Ad.3.Wg. tego co zrozumiałem i widziałem w jednym wątku dajesz 1 ampułkę na max. 1000 litrów, czyli czy masz 500 czy 100 litrów dajesz 1 ampułkę co 2 tygodnie a po starcie na przykład Biodigest i Microbe Lift Special Blend.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, anwilowiec napisał:

trzeba wypłukać czy od razu do akwarium i zalewać ? Zalewać solanką czy najpierw samą wodą RO a dopiero robić solankę w akwarium ?

Ja startowałem na żywej, ale wszędzie piszą, że sztuczną też najlepiej wypłukać, i to najlepiej dość długo (tygodnie). A potem to jak najbardziej możesz solankę mieszać w akwarium, tzn jak już skała będzie wypłukana, to ją do akwa, zalać RODI, odpalić cyrkulator, grzałkę, wsypać sól (porcjami, nie wszystko na raz) w instrukcji z pudełka/wiaderka, a jak się wszystko już rozpuści ładnie to sprawdzić zasolenie faktyczne i ewentualnie skorygować.

22 minuty temu, anwilowiec napisał:

Jeżeli dodawać bakterie na start to trzymać się jednych czy można mieszać różne różnych firm ?

Na początek trzymałbym się jednych. Jak zaczniesz od razu mieszać, to nie będziesz wiedział, które pracują dobrze, a które nie. A z czasem można sobie kombinować delikatnie, oby nie przesadzić z ilością. W morskim to ogólnie wszystko powolutku, coś zmieniasz czy zaczynasz coś dodawać, a potem patrzysz przez kilka tygodni, jak akwarium reaguje, zanim zrobisz kolejną zmianę. Bo inaczej nic nie będziesz wiedział, co zadziałało a co nie, nie powiążesz działań z efektami.

27 minut temu, anwilowiec napisał:

Czy bakterie PRODIBIO BIODIGEST (zastanawiam się nad kupnem) (1 ampułka jest na 1000 litrów i co 2 tygodnie) nie będzie za dużą dawką (moje ma tylko 64 l) ?

Zawsze można nabrać do strzykaweczki i dać połowę. Lepiej mniej niż więcej.

29 minut temu, anwilowiec napisał:

Węgiel do kaskady, Siporax, Purigen i PhosGuard dajemy od razu po uruchomieniu solniczki czy tylko na początku watę ?

Na początek ceramika (siporax np) i wata. Z węglem i adsorberami poczekaj, aż będzie potrzeba dawać. Generalnie, w czasie dojrzewania to najlepiej nie kombinować za wiele. Dolewać wodę, dozować bakterie i uczyć się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dałem cała ampułkę biodigestu i bioptimu i wizualnie woda nawet nie zmętniała w 64L za to po tym dopiero akwarium się zazieleniło zaczęło dojrzewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja "sypnę" Prodibio BioDigest i Bio S , może zrobię odstęp między nimi.

Jeszcze pytanie, po co szyba ? Jakie przeróbki w RoDi ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze odpowiedzi.

Szybę na akwarium dam tylko w ostateczności aby nie pogarszać wymiany gazowej ,a z brudem na powierzchni to raczej poradzi sobie skimmer.

Odnośnie filtra RODI, dołożyłem zaworki aby nie wyschła membrana i bocznik na ograniczniku przepływu do przepłukiwania tej membrany , pdz super masz to ogarnięte z tymi filtrami .

 

1) Czy po nie wykorzystaniu całej ampułki Prodibio BioDigest resztę można w coś przelać i do lodówki czy trzeba wylać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, anwilowiec napisał:

Dziękuję za pierwsze odpowiedzi.

Szybę na akwarium dam tylko w ostateczności aby nie pogarszać wymiany gazowej ,a z brudem na powierzchni to raczej poradzi sobie skimmer.

Odnośnie filtra RODI, dołożyłem zaworki aby nie wyschła membrana i bocznik na ograniczniku przepływu do przepłukiwania tej membrany , pdz super masz to ogarnięte z tymi filtrami .

 

1) Czy po nie wykorzystaniu całej ampułki Prodibio BioDigest resztę można w coś przelać i do lodówki czy trzeba wylać ?

 

nie kombinuj tylko cała dawaj zwłaszcza w świeżym akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytałem, wiele wątków przejrzałem, bo najbardziej zniechęca jak się coś robi i po starcie trzeba przemeblowywać a są kwestie, które dla osoby mającej morskie są trywialne, wręcz oczywiste a dla świeżaka nie.

Bocznika nie dawałem, zobaczę ile wytrzymają wkłady i żywica, jak będzie słabo to dodam.

Odnośnie Biodigest, to doczytałem, że ampułka maksymalnie na 1000 litrów, masz w niej jakąś ilość bakterii i one się namnożą, nie znam się ale skoro daje się co 2 tygodnie, to jest to dość spora dawka i pytanie, czy dzielić ampułkę czy nie, ja osobiście chyba wleję całą , żeby na suchej skale i suchym piasku ruszyło to jakoś, bo tak oszczędnie to długi będzie dojrzewać.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem odnośnie skutków miedzi na życie w akwarium , obejrzałem sobie jak to jest u mnie i się okazuje że licznik na wodzie i złączki na nim mam mosiężne . Mam nadzieję ,że do wody nic się nie dostaje a ewentualnie filtr RODI da sobie radę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, anwilowiec napisał:

obejrzałem sobie jak to jest u mnie i się okazuje że licznik na wodzie i złączki na nim mam mosiężne .

nie ty jeden - i po to jest RO / DI by wyeliminować takie "przeszkody"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe Chirios sobie odpuść, zabawka. Zamawiaj od razu Sirius, chyba że kupiłeś za jakieś grosze albo dostałeś w prezencie. Powodzenia ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.