Jump to content

cherrybloss

Klubowicz
 • Content Count

  78
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Ktakow

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Oj, chyba muszę być bardziej precyzyjny, chociaż safety first to oczywiście podstawa. „Najlepiej” to pojęcie bardzo względne, wręcz niemierzalne w metodologii 6sigma. Czy są jakieś badania opisujące STN ?
 2. Real time network czyli rzeczywisty czas dostawy. Jasne, że jak ktoś wydaje kilka stówek to robi wszystko aby koral jak najszybciej przystosował się do nowych warunków. Ale jasnych wytycznych nie znalazłem, jak szybko, ile wody wymienić i do którego momentu i jakim gatunkom aklimatyzacja kropelkowa pomaga, a kiedy zaczyna odnosić odwrotny skutek. Ciekawe, czy są jakieś opracowania naukowe na ten temat.
 3. @Tester a czy jest różnica dla korala pomiędzy zmianą np KH z 7 do 9 w sekundę, a w pół godziny ? Serio pytam. Czy aby nie po to sklepy z SPS podają parametry wody na stronie, żebyśmy mogli ocenić, czy zakup korala w naszym przypadku w ogóle ma sens? Bo jeśli ktoś jedzie na Red Sea Coral Pro to nie ma opcji, że wsadzi tam acropore ze sklepu od pani Jadzi z wodą o wartości KH 7. Bardzo odważna wypowiedź Nik@, przygotuj się na lekki hejcik Absolutnie się nie obrażam, ja cały czas się uczę, dużo czytam btw reefhub również i staram się wyciągać wnioski. A linki poszukam jutro i oczywiście wkleję.
 4. Drodzy, nigdy nie pisałem, że podmiana 100 % może być cotygodniową rutyną i nigdy nie pisałem, że w zbiornikach z wymagającymi acroporami takie postępowanie ma jakikolwiek sens. Zwróciłem tylko uwagę na fakt, że jest wiele picojar, w których rosną miękkie i LPS (odsyłam do YouTube) gdzie co tydzień właściciele wymieniają 100 % wody bez szkody dla korali. Uważam również, że po kilku latach prowadzenia zbiornika bez wydajnej filtracji, old tank syndrom jest bardziej niebezpieczny od dużej podmiany. Oczywiście przy zbiorniku z rybami technicznie nie ma możliwości spuścić całej wody, ale można np. zrobić 2x60 % w krótkim odstępie. Z tego miejsca dzięki @Nik@ za merytoryczną wypowiedź w tym głupim i idiotycznym temacie. @niknik nikogo nie podpisuje pod swoimi teoriami i nie sądzę, żeby taki szaraczek zdołał popsuć renomę sklepowi, który jest liderem jeśli chodzi o sprzedaż SPS w Polsce. Po prostu rozmawiałem telefonicznie z właścicielka sklepu po zamówieniu i pytając o aklimatyzację kropelkową dostałem informację, że wystarczy jak wyrównam temperaturę. Być może jakbym zamawiał zamiast monti i seria, acroporę echinata, instrukcje byłyby inne. Niestety nie mam zwyczaju nagrywać rozmów i z tego miejsca apel do wszystkich czytających - nie namawiam do zaniechania aklimatyzacji kropelkowej, robicie to na własną odpowiedzialność Kończąc temat, dziękuję osobom za naprawdę merytoryczne wypowiedzi, a wszystkim którzy uczepili się acr, ciśnień osmotycznych i wody z oceanu również dzięki - zawsze to jakaś lekcja, że zamiast zadawać pytanie na forum warto po prostu poczytać i wyciągnąć własne wnioski. Pozdrawiam Łukasz !
 5. Jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem, to rzeczywiście pytanie może wydawać mu się idiotyczne
 6. Jak kupuje korale to zazwyczaj woda sklepowa i moja się różnią pod względem zasolenia, KH itd. Poza tym czasami aklimatyzacja może narobić więcej szkody niż pożytku - co nie jest tylko moją opinią, ale również pani Jadwigi ze znanego nam sklepu. LPS i miękkie wrzucam po wyrównaniu temp.
 7. No proszę, nie sądziłem, że taka ciekawa dyskusja się wywiąże Ale po kolei... @Beti nie chodziło mi o zbiornik prowadzony na wodzie z Australii, tylko na soli syntetycznej. Bakterie nitryfikacyjne głównie zamieszkują skałę i ceramikę, w wodzie w zbyt dużej ilości są niewskazane i po to m.in. mamy odpieniacz. Slogan „każde akwarium jest inne” wielokrotnie powtarzany na tym forum sprawia, że początkujący akwaryści myślą sobie, że trzeba znać jakieś magiczne zaklęcia żeby założyć zbiornik. A moim zdaniem każde akwarium jest takie same, zachodzą w nim identyczne procesu, tylko akwaryści są inni, ich sprzęt i metody. W 100 % zgadzam się z tym co napisał @Arek77 - wodę można porównać do krwi w organizmie. Generalnie widzę 3 ryzyka związane z tak dużą podmianą. Po pierwsze wahnięcie KH, ponieważ większość soli ma znacznie wyższe niż trzymamy w zbiorniku. Po drugie nutrienty, ponieważ ich nagły spadek może powodować stres. Po 3 - czas podmiany, najlepiej jak najszybciej. Po co robić tak dużą podmianę? Jeśli system jest niewydolny a skala skumulowała dużą ilość syfu to taki zabieg może dać akwarium drugie życie. I nie mówimy tutaj o zbiornikach z Acroporami w których pracują przewymiarowane odpieniacze, reaktory na pelletki i tony ceramiki, tylko o małych akwariach, gdzie możemy to zrobić relatywnie małym kosztem i nakładem pracy. Edit moderacja @cherrybloss, tak ja wiem o co Ci chodziło, odnioslam się ogólnie do podmian wody wszystkich zbiorników. Ale myślałem ze złapiesz ogólnie z czym co..
 8. Przeglądając ostatnio kilka zagranicznych wątków związanych z pico reef zauważyłem, że niektórzy właściciele wymieniają 100 % wody raz w tygodniu. Koralowce, w tym głównie lps i zoa wyglądają świetnie. Pytanie do Was - czy mając zbiornik powiedzmy do 100 litrów, przy założeniu, że zasolenie, makro i KH wody w akwarium i świeżej jest zbliżone, można to zrobić bezpiecznie? Ostatnio podmieniłam nawet 30% tygodniowo z powodu NO3 i efekty są pozytywne.
 9. Już dawno nie czytałem tak ciekawego wątku Generalnie bez odpieniacza będziesz miał ciężko, do tego mało ceramiki i ta lampa. Zamiast kulek daj siporax, a kase odkładaj na odpieniacz (kup używkę). I nie grzeb w tym akwarium, rób tylko podmiany. Na Aiptasia polecam krewetkę z koralove - przysłali mi niedawno prawdziwego kilera
 10. Już wielokrotnie analizowałem sukces tego projektu i za każdym razem dochodzę do tych samych wniosków - dobra żywa skała i spore, regularne podmiany + oczywiście ręka Romka
 11. Nie bądź taki skromny, wyglada naprawdę świetnie ! Patrząc na pierwszą stronę Twojego wątku jesteś dla mnie wzorem wytrwałości i cierpliwości, czego mi i pewnie wielu innym początkującym akwarystom jeszcze brakuje. Koniecznie zmień tytuł na „ to już jest ładna kosteczka”
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.