Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

Co robić a czego nie robić w akwarium morskim – praktyka

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec juz wielokrotnie pisalismy, ze w naszych akwariach nie jest obecnie problemem zbicie NO2, tylko NO3. NO2 bedzie "przerabiane" przez bakterie, ktore osiada na ceramice, gabce, wacie itp. i bedzie powstawalo NO3. Tego NO3 bedzie w wodzie coraz wiecej i sie go nie pozbedziesz inaczej niz dzieki bakteriom zyjacym w srodowisku beztlenowym (czy prawie beztlenowym). Takie srodowisko jest w zywej skale lub np: pod kilkoma centymetrami drobniutkiego piachu. Ceramike bedzie jak rozumiem oplywala woda bogata w tlen...

Poza tym, za kazdym plukaniem zabijesz bakterie...

Nie chodzi o mozliwosc wylapywania brudow z wody (to mozna zrobic wata, wyrzucana co kilka dni lub odpieniaczem), tylko o stworzenie srodowiska beztlenowego - zywa skala.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę nieistotna jest faktyczna powierzchnia. Praktycznie każde średniej wielkości złoże powinno wystarczyć, by zasiedliła je potrzebna ilość bakterii nitryfikacyjnych. Cała różnica polega na tym, co napisał wyżej Stani. Denitryfikacja nie zajdzie w ceramice.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam bardzo laickie pytanie, mam nadzieję, że ktoś mi na nie odpowie i nie zmiażdży mnie :)

Otóż czytam sobie forum i czytam, jest wiele pomysłów jak zbudować sump co w nim jest i moje pytanie zahacza trochę o ten temat. Prosze mi wyjaśnić dlaczego gdy mamy komin do którego wpływa woda, która potem spływa do sumpa, nie można to transportu tej wody użyć pompy obiegowej. Czyli żebym dobrze wyjaśnił o co mi chodzi, czy budowa komin > pompa> sump >pompa > akwarium jest możliwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebna kolejna pompa i prąd zbędny.Jak padnie pompa wydalająca a podająca dalej będzie lać to zawartość sumpa będzie na podłodze.Jeśli to zrozumiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy poza niepotrzebnym wydatkiem i tym przypadkiem uszkodzonej pompy coś złego się stanie?

Dzięki wielkie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa wyciągająca wodę z komina (bo tak to rozumie) jest zupełnie zbędna, woda odpłynie z komina grawitacyjnie.

A jeśli byś się uparł eksperymentalnie na takie rozwiązanie, to spróbuj dobrać tak pompy aby woda wyciągana z komina utrzymała w nim stały poziom i to samo tyczy się pompy podającej z sumpa.

W umywalkach też nikt nie stosuje pompy odpływowej :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się i raczej, jeżeli ruszę już z solniczką to zrobię to "normalnie". Ale po prostu byłem ciekawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zgrasz dwoch pomp, zeby przez dluzszy czas w kominie lub sumpie utrzymac staly poziom wody. Gdzies sie przeleje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóż swoj temat, a w między czasie odpowiadam:

1. NIE

2. NIE

+ uwaga ode mnie - zacznij czytać to co jest napisane powyżej.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja przeprowadziłem taki dokładnie eksperyment, może nie trwał on miesiąca i dział się zimą a za okno robiło wyjście na taras, nad baniakiem powiesiłem świetlówki 6500K kupione w castoramie po 6 zł. Potem w docelowej "instalacji" poziom azotanów był przez kilka tygodni poza wszelkimi skalami testów :), ale zoa sobie żyły i przeżyły, i grzybki jakieś wyszły i inne cholersto :). Tak więc ja z kolei nie byłbym tak kategoryczny. Ale fakt były u mnie dwie pompki cyrkulacyjne jvp-101 zamiast napowietrzania bo to może być słaby punkt eksperymentu, w którym chodzi o zapewnienie ruchu wody i światła. Wiec poleciałbym jak najszybciej po te pompki (koszt 100zł z przesyłką)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolego idź do działu nowicjuszy (którego ja zresztą jestem częstym gościem i czytaj, czytaj, czytaj i tam pytaj , a na pewno koledzy Ci pomogą. :welcome:

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego praktycznie wcale się nie wypowiadam na forum ale po przeczytaniu tego artykułu nie wyrabiam bardzo mi przykro stwierdzić ale w większości wypisujesz tutaj komercyjne wierutne bzdury.A ważne rzeczy o których pewnie nie masz pojęcia po prostu pomijasz.

Edytowane przez nika
pkt. 7 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Axela, nie wiem czy spojrzałes na datę tego posta :) pomyśl jak wiele się zmienilo...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@axela1, z opcji "cytuj" korzystamy z rozsądkiem - cytat nie musi/nie powinien zajmować pół strony.

Jeżeli odnosisz się do całości postu, wystarczy podać nr postu (po to one właśnie są) i nick autora.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że tak spytam gdzie konkretnie te wierutne bzdury? Może nie wypowiadasz się często na forum, ale to, że post-artykuł jest sprzed 5 lat to chyba widzisz. Przez ten czas naprawdę dużo w akwarystyce morskiej się zmieniło. A Twoja reakcja wskazuje, że jutro będziemy mieli rewelacyjny artykuł zaktualizowany o najnowsze 'trendy', prawda? Czy po prostu wewnętrzna potrzeba krytyki?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nika @ ok. już się to nie powtórzy.

seb @ data tutaj niewiele ma do rzeczy bo na przykład stal CRNI jest ogólnie dostępna odkąd pamiętam a mam 40 lat.

A poza tym jak już mam okazję z tobą rozmawiać to pozwól że zapytam w jakiej cenie masz te koniki morskie i jakie szanse przeżycia podczas wysyłkiJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie koniki?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie koniki?

ostatnio na reef schopie był wystawiony byłem przekonany że to twój sklep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie mój sklep tylko tam pracuję, po drugie cene znajdziesz w sklepie, a po trzecie to smiecimy :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo wydajny odpieniacz to jest odpieniacz zaprojektowany przez producenta do akwarium 2,3 razy większego niż nasze. Projektując akwarium np. 300 litrowe szukajmy odpieniacza do obsługi akwarium minimum 600-1000 litrowego. Można też spotkać się z poglądami, że przy wielu rybach odpieniacz do 1300 litrów, w 300 litrowym akwarium wcale nie jest zbyt duży.

Czy pojemność akwarium liczy się z sumpem czy bez,tz jesli mam akwa 300l i sump 100l to licze ze mam zbiornik 400l i odpieniacz powinien być na ok 1200l(jesli potrojna wydajnosc)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Akwarium ma 300 a w obiegu masz 400 litrów.Odpieniacz dobierasz pod ilość wody w obiegu i pod obsadę.Ja mam odpieniacz na max.400 litrów a w obiegu 180 litrów i tak wyjałowił wodę że szok.Więc odpieniacz dobierz do obsady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze większy odpieniacz od litrażu ,zawsze można wyłączyć na noc odpieniek i po problemie ;)


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.