Skocz do zawartości
Dexter2k13

chłodzenie w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Lato się zbliża dużymi krokami i temperatura wody w moim zbiorniku też. staram się trzymać temperaturę w granicach 25.5 C a 26C. Niestety dziś pierwszy cieplejszy dzień i już temperatura wody podskoczyła do 26.7 C. Chciałem założyć jakieś wentylatory (najlepiej do sumpa) ale zastanawiam się czy one wystarczą podczas mocniejszych upałów. Czy nie lepiej zainwestować w jakas chłodziarkę. Jeśli chłodziarka to jaka aby nie kosztowała milion monet? Czy parę wentylatorów wystarczy? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak Cię oszczędziło:)Ja u siebie odnotowałem 27,5 stopnia.Natychmiast wentylator pokojowy ustawiony na powierzchnię akwarium i temperatura po troszku zaczyna spadać.Dodam iż mam małe akwarium.

Chłodziarka jest wygodną alternatywą,lecz z tego co gdzies kiedyś zdołałem doczytać,nie cichą i nie do końca ekonomiczną.Wentylatory w odpowiedniej ilości skierowane na taflę wody wg mojej oceny powinny sobie poradzić z zbiciem temperatury do tej bardziej przyswajalnej dla życia w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Sebastiano napisał:

To i tak Cię oszczędziło:)Ja u siebie odnotowałem 27,5 stopnia.Natychmiast wentylator pokojowy ustawiony na powierzchnię akwarium i temperatura po troszku zaczyna spadać.Dodam iż mam małe akwarium.

Chłodziarka jest wygodną alternatywą,lecz z tego co gdzies kiedyś zdołałem doczytać,nie cichą i nie do końca ekonomiczną.Wentylatory w odpowiedniej ilości skierowane na taflę wody wg mojej oceny powinny sobie poradzić z zbiciem temperatury do tej bardziej przyswajalnej dla życia w akwarium.

u mnie zbiornik 500 litrów, także trochę musi minąć czasu aby nagrzać do wyższych temperatur. Jednak to nastąpi przy większych upałach. Jeśli chodzi o zużycie prądu nie muszę się martwić. chłodziarkę ustawiłbym aby pracowała w dzień a na noc się wyłączała na włączniku czasowym. Ale jeśli da radę zbić temperaturę do 26.5 stopni za pomocą wentylatorów które będą wsadzone do sumpa to zastanowiłbym się nad tą opcją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

 Czy nie lepiej zainwestować w jakas chłodziarkę.

zależy od wielkości zbiornika i wentylacji pomieszczenia ze zbiornikiem 

cena chłodziarki jest porównywalna z cena klimy :)  a z klimy zadowoleni będą wszyscy domownicy

2 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

 Ale jeśli da radę zbić temperaturę do 26.5 stopni za pomocą wentylatorów które będą wsadzone do sumpa to zastanowiłbym się nad tą opcją 

ustaw jakiś went. pokojowy i wypróbuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ja kupilem gotowy zestaw Coral Box ATC999 plus szesc wiatrakow na ulicy Rybnej i po poludniu bylo 32C, teraz 29C...

Wiatraki na najmniejszych obrotach a woda 25-26C przez caly dzien...

Wylot z panelu skierowalem na tafle wody by byl wiekszy styk z powietrzem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mojejgo Blau 130l z HQI 150W wsadziłem 1 wentylator 12 cm AAB super silent fan 13dB. Wcześniej woda grzała się do 27-28 stopni, a przecież nie było upałów, teraz wentylator ustawiony na ok. 60% utrzymuje właściwą temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ja zainwestowałem w Teco Tk500 i uważam że to był trafny zakup.
Trzyma temperaturę bez problemu i pracuje cicho i odpada nadmierne parowanie wody które występuje przy chłodzeniu wentylatorami nie mówiąc już o tym jaki szum one emitują.


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, romi napisał:

nie mówiąc już o tym jaki szum one emitują.

 jak sobie kupisz małe i "głośne" to szumią a jak kupisz duże (np. 12cm)  wolnoobrotowe i jeszcze zamiast 12V dasz napięcie 8 czy 10V to są BEZGŁOŚNE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a co z parowanie wody?
Ja już przerabialem temat wentylatorów wielokrotnie one nie są efektywne a przy większych zbiornikach efekt jest bardzo mizerny.
Ale mają jedną zaletę są relatywnie tanie tylko tyle.
Ale to trochę za mało jeżeli ktoś posiada wrażliwe koralowe.
Ja w zeszłym roku np. pozbylem się wielu akropor o nie tylko pomimo pełnego zestawu wentylatorów i dolewania non-stop wody RO do dolewki.
Przy temperaturze +30 C potrafiły one niestety schłodzić zbiornik tylko o 0,5 C oczywiście cały czas byly w ruchu ciągłym.
Więc nie przemawia do mnie to że wielkość wentylatorów i ich ilość potrafi zdziałać cuda.
Przy małych zbiornikach one mogą zdać egzamin natomiast w dużych już niekoniecznie.


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, romi napisał:

mają jedną zaletę są relatywnie tanie tylko tyle

Ale nikt nie twierdzi, że jest inaczej. Głownie chodzi o koszty. Do mniejszego akwarium wystarczą wentylatory, które (jeśli są odpowiednio duże, jest ich odpowiednio dużo i są dobrze zamontowane) schłodzą o te krytyczne kilka stopni. Do dużego akwarium trudno by było dość wentylatorów zamontować:-) Poza tym, duże akwarium samo z siebie kosztuje dużo, więc koszt chłodzenia w porównaniu do kosztów całego akwarium jest relatywnie mniejszy. Lub inaczej, jeśli kogoś stać na 1000L, to i na chłodziarkę prędzej znajdzie. Tak samo kupno chłodziarki za kilka tysięcy do 50-100 litrów też jest troszkę nieoptymalne. A jeszcze inna sprawa, na którą zwracał uwagę @silvia, że przy akwariach średnich rozmiarów (takie kilkaset litrów), które są już przyduże na wiatraki (choć wiele osób z powodzeniem także w takich baniakach wiatraki stosuje), bardziej racjonalne jest zainwestowanie w klimatyzację pomieszczenia, w którym stoi akwarium, niż w chłodziarkę. Klima wyjdzie taniej. Lub za tą samą kwotę co za chłodziarkę akwariową można sprawić sobie naprawdę dobrą klimatyzację (z filtrami i innymi bajerami). A na pewno różnicę docenią pozostali domownicy, bo dzięki klimie wszyscy będą mieli komfortową temperaturę, nie tylko ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, romi napisał:

No dobrze a co z parowanie wody?

jeśli wietrzysz mieszkanie to jaki "problem" ?  woda tak czy siak parować będzie

7 minut temu, Słony leszcz napisał:

 Tak samo kupno chłodziarki za kilka tysięcy do 50-100 litrów też jest troszkę nieoptymalne.

"troszkę" to delikatne słowo :P - ale właśnie o tych mniejszych zbiornikach myślę pisząc o wentylatorach

przy większych klima - bo co .. stawiasz chłodziarkę niedaleko zbiornika chłodzisz wodę  i .. grzejesz pomieszczenie ze zbiornikiem :) ... a rachunki z prąd rosną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale jezeli masz wylot ciepłego powierza wprowadzony na zewnątrz to ten problem już

nie występuje.

 

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

A poza tym kolegą Dexter2k13 posiada zbiornik 500l więc sprawa wydaje się

chyba oczywista.

Jak wszystkim wiadomo że duże zbiorniki się wolno nagrzewaja ale i wolno też się ochładzaja.

 

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.