Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak długo powinien wytrzymać wkład di pokazując 0 ? Nie wiem czy robię coś źle ale za każdym razem przed robieniem wody odłączam żywice aż po membranie będzie 10-9 i wtedy podłączam spuszczam jeszcze ok 20 minut i po wymianie wkładu mam 0 a po ook miesiącu mam już 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Guban88ok3m napisał:

 po ook miesiącu mam już 3?

nie patrz na czas a na to ile litrów przeleciało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Guban88ok3m napisał:

za każdym razem przed robieniem wody odłączam żywice aż po membranie będzie 10-9 i wtedy podłączam spuszczam jeszcze ok 20 minut i po wymianie wkładu mam 0 a po ook miesiącu mam już 3

10 po membranie to dużo (ja zimą miałem 3-4, teraz jak woda w sieci cieplejsza - 1). Im wyższy wynik TDS po membranie, tym szybciej żywica się zużyje. Może pora wymienić membranę, a może płukać dłużej/lepiej. Ogólnie, nie wystarczy tylko wylać wody trochę, najlepiej mieć takie obejście na ograniczniku przepływu zrobione, żeby przy płukaniu woda swobodnie leciała przez membranę do ścieku. Wody po żywicy nie ma sensu wylewać, jeśli jest 0 na tds. A na pewno nie lać 20 minut do ścieku, może chwilę. Polecam artykuły o odwróconej osmozie na reefhub, sporo Ci rozjaśnią. Na forum też jest masa tematów o filtrach, problemach i usprawnieniach.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem ten artykuł i zdziwiłem się bo nigdy nie natknąłem się na temat obejścia restryktora i płukaniu membrany i nigdy tego nie robiłem a moja membrana miała ponad 5 lat.U mnie woda z kranu jest bardzo czysta i pitna,ale w nowym projekcie takie obejście będzie zamontowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... wynik po membranie zależy w dużym stopniu od jakości wody w kranie. Zakładając sprawność membrany powiedzmy 97% (realna a nie na papierze) to przy kranówce 300ppt wynik 9ppt po membranie jest prawidłowy. A osobiscie mysle, że wiele membran nie działa nawet z taką efektywnością...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

No właśnie... wynik po membranie zależy w dużym stopniu od jakości wody w kranie. Zakładając sprawność membrany powiedzmy 97% (realna a nie na papierze) to przy kranówce 300ppt wynik 9ppt po membranie jest prawidłowy. A osobiscie mysle, że wiele membran nie działa nawet z taką efektywnością...

Jasne. Ale z wynikiem 9-10, i jeszcze lejąc za każdym razem przez 20 minut RODI do ścieku, żywica nie pociągnie zbyt długo. Ja mam wodę w kranie ~150ppm, w sumie nie wiem jak to wychodzi na tle reszty, dużo czy mało. Ale jakbym miał jakąś tak straszną wodę, że żywicę przyszłoby mi zmieniać co 60 litrów, to bym chyba wrócił do opcji kupowania wody w sklepie. Albo bym kombinował w kierunku kilku puszek z żywicą jedna po drugiej szeregowo, żeby jakoś jednak zwiększyć uzysk rodi z danej ilości żywicy.

Największy problem wg mnie, to nawet nie duże ilości żywicy zużywanej, ale w tym, że zanim na TDS pojawi się 1, to żywica już wcześniej puszcza (np może być w wodzie 0,4 mg/L fosforanów, a TDS nadal pokaże 0). Jak żywica będzie się zużywała co 60L to tak na prawdę co chwila będzie coś puszczała. A taka woda do dolewki = problemy.

39 minut temu, inmar napisał:

nigdy nie natknąłem się na temat obejścia restryktora i płukaniu membrany

Można nawet kupić ogranicznik z zaworkiem do płukania od razu wbudowanym, że nawet bypasu nie trzeba robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o  to że ja spuszczam do ścieki po samej membranie az nie będzie 9-10bo zawsze tak robię i wtedy podłączam żywicę i spuszczam dalej przez 20min zawsze starczyło żeby tds był 0 a teraz jest 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Guban88ok3m napisał:

i wtedy podłączam żywicę i spuszczam dalej przez 20min

No właśnie to nie jest potrzebne, żeby wodę po żywicy lać przez 20 minut do ścieku. Tam powinno być praktycznie od razu 0. Po to jest żywica, żeby nic poza H2O przez nią nie przechodziło. A płukanie membrany na początku, to właśnie było by dużo lepiej, gdybyś tam jeszcze miał obejście ogranicznika przepływu. I membranie by się to przysłużyło, i żywicy.

9 minut temu, Guban88ok3m napisał:

zawsze starczyło żeby tds był 0 a teraz jest 3

Bo masz zużytą żywicę znów, albo źle zmontowałeś puszkę z żywicą po ostatniej wymianie i woda gdzieś "bokiem" (nie przez żywicę) przepływa. Tam wszystko musi być szczelnie poskręcane, uszczelki ułożone idealnie, bo inaczej woda zamiast przez żywicę będzie płynęła prosto do wylotu. Nawet mała nieszczelność i będziesz miał kilka ppm na wyjściu. Najlepiej to, tak jak @Tester już pisał, wrzuć zdjęcie filtra, jakie puszki i jak to masz połączone wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, inmar napisał:

Ja zawsze pod puszkę wkładałem kawałek wężyka gumowego by była bardziej dociskana do wieczka.

Jak dobrze ułożysz uszczelkę to też jest ok. Ale tak widzę, że ludzie nie zwracają na to (czyli porządne zmontowanie puszki z żywicą) uwagi, a potem powstają tematy, że żywica przepuszcza, że trefna partia żywicy jakaś, że coś... A na koniec się okazuje, że "się kawałek plastiku w puszce ułamał":-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NoCoś takiego wchodzi od dołu woda i idzie pod górę przez żywice a może wymienić wszytskie wklady ? Od marca mam ten filtr jak założyłem akwa raptem 3 miesiące

IMG_20190603_114005~3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Guban88ok3m napisał:

NoCoś takiego wchodzi od dołu woda i idzie pod górę przez żywice a może wymienić wszytskie wklady ? Od marca mam ten filtr jak założyłem akwa raptem 3 miesiące

IMG_20190603_114005~3.jpg

mam dokładnie taki sam filtr i żywicę (i prefiltry) wymieniam po +/- pół roku a tygodniowo "produkuję" 15l  RO

z praktyki : dokup dodatkową puszkę/zasobnik na żywicę

jak TDS pokaże "więcej niż zero" po drugim zasobniku - pierwszy wymieniam żywicę na nową i zasobniki zamieniam miejscami - czyli używana zywica jako pierwsza - by jeszcze troche popracowała

po odpaleniu filtra z membrany spuszczam "stara wodę" przez 5-6 minut (trójnik i zaworki) a potem od razu żywica i pojemnik na RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, silvia napisał:

mam dokładnie taki sam filtr i żywicę (i prefiltry) wymieniam po +/- pół roku a tygodniowo "produkuję" 15l  RO

z praktyki : dokup dodatkową puszkę/zasobnik na żywicę

jak TDS pokaże "więcej niż zero" po drugim zasobniku - pierwszy wymieniam żywicę na nową i zasobniki zamieniam miejscami - czyli używana zywica jako pierwsza - by jeszcze troche popracowała

po odpaleniu filtra z membrany spuszczam "stara wodę" przez 5-6 minut (trójnik i zaworki) a potem od razu żywica i pojemnik na Ro

To najlepiej by było kupić taki trójnik i dać między żywice i membranę by nie odłączać jej na wężu całkowicie a zamknąć przepływ wody i spuszczać przez membranę  aż tds nie pokaże dobrej wartości wtedy zakręcić i już leci przez żywice ? Może przez to moje odłączanie całkowite coś się dostaje tam do żywicy jak sobie leży puszka z otwartym przylaczem przez ten czas jak woda z membrany leci i wtedy się psuje żywica nie wiem 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Guban88ok3m napisał:

To najlepiej by było kupić taki trójnik i dać między żywice i membranę by nie odłączać jej na wężu całkowicie a zamknąć przepływ wody i spuszczać przez membranę  aż tds nie pokaże dobrej wartości wtedy zakręcić i już leci przez żywice ?

dokładnie tak mam zrobione

trójnik po membranie / przed żywicą

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I za trójnikiem przed żywica dać kranik i na trójniku też tak ? Wtedy jak spuszczam wodę po membranie zamykam kranik przed żywica a otwieram na trójniku i jak tds pokaże ok otwieram kranik przed żywica żeby mieć rodi a zamykam na trójniku ? Będzie ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Guban88ok3m napisał:

Może przez to moje odłączanie całkowite coś się dostaje tam przez ten czas

pewno powietrze / zapowietrzasz i nie działa juz tak jak powinno

1 minutę temu, Guban88ok3m napisał:

I za trójnikiem przed żywica dać kranik i na trójniku też tak ? Wtedy jak spuszczam wodę po membranie zamykam kranik przed żywica a otwieram na trójniku i jak tds pokaże ok otwieram kranik przed żywica żeby mieć rodi a zamykam na trójniku ? Będzie ok 

dokładnie :)

trójnik , dwa zaworki i (nieobowiązkowo ale polecam)  dodatkowy zasobnik na żywicę - "będziesz pan zadowolony" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

pewno powietrze / zapowietrzasz i nie działa juz tak jak powinno

dokładnie :)

trójnik , dwa zaworki i (nieobowiązkowo ale polecam)  dodatkowy zasobnik na żywicę - "będziesz pan zadowolony" :P

A ja nie mam zaworka zwrotnego teraz tak myślę będę zamawiał akcesoria żeby przerobić filtr kupić też ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Guban88ok3m napisał:

A ja nie mam zaworka zwrotnego teraz tak myślę będę zamawiał akcesoria żeby przerobić filtr kupić też ?

zwrotnego ? po co

jeszcze raz

dwa zasobniki żywice połączone w szereg (jakby to był jeden długi , tylko pamiętaj by do obu woda wchodziła od dołu)

po membranie zwykły trójnik

i na nim 2 zwykłe zaworki/kraniki

7d2356954f248f524831a99771f1  pol_pm_Zaworek-RO-2346_1.png

- jeden woda idzie z membrany prosto do ścieku (spuszczasz starą wodę) tylko NIE ten "oryginalny ściek" tylko woda która ma iść na żywicę

drugi zaworek odcina na ten czas żywicę

spuścisz wodę z membrany zamykasz ten od ścieku a otwierasz zaworek "nr2" i puszczasz wodę na żywicę

 

EDIT bo trochę namieszałem

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok bo kiedyś się gdzieś natknąłem że było napisane właśnie o zaworku zwrotnym że powinno się stosować w tych filtrach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Guban88ok3m napisał:

kiedyś się gdzieś natknąłem że było napisane właśnie o zaworku zwrotnym że powinno się stosować w tych filtrach

Zaworek się przydaje, jak masz pod dolewkę bezpośrednio filtr podłączony, masz zawór 4-drożny itd... Jak ręcznie odpalasz filtr, to zawór "zwykły" będzie lepszą opcją.

Ja u siebie mam takie "trójniki" i zaworki:

- po prefiltrach/przed membraną

- po membranie/przed żywicą

- na ograniczniku przepływu (ściek z membrany albo przez ogranicznik przepływu, albo wprost do kanalizacji).

Puszki z żywicą też mam 2, tak jak @silvia pisze. Tylko większe, 10''.

I jak odpalam filtr, to po kolei:

1. Puszczam wodę z pefiltrów w kanał, aż TDS za nimi pokaże ~150, czyli normalny odczyt u mnie. To tak, jakby w prefiltrach coś zakisło albo coś. Dosłownie chwilę.

2. Puszczam wodę na membranę, otwieram "bypas" na ograniczniku, a woda za membraną do ścieku. I tak aż za membraną zobaczę ~3-4ppm.

3. Zamykam "bypas" (czyli ściek idzie przez ogranicznik), jeszcze chwilę dosłownie wyjściowa woda do ścieku.

4. Puszczam wodę na na żywicę i po powiedzmy 30 s (sprawdzam dla pewności TDS po żywicy) zaczynam tankować baniak.

Całość procedury przygotowawczej tak z 10 minut zajmuje. Odpalam filtr co tydzień, albo co dwa tygodnie (jak się któryś z 3 baniaków opróżni) i tankuję 20 litrów. ~pół roku bez wymiany żywicy, czyli dobre kilkaset litrów wyszło. Az tak iść jak ja, to nie koniecznie musisz (takie moje zboczenie:-), ale "bypas" na ograniczniku do płukania membrany i możliwość puszczenia wody z membrany do ścieku zamiast na żywicę (bez rozpinania wszystkiego) się przydaje. Generalnie, dobrze jest mieć na każdym wlocie/wylocie do/z membrany zaworek, żeby móc ją na amen zamknąć, kiedy nie jest używana. Zabezpieczy Cię to przed wysychaniem membrany i żywicy, przed zasysaniem wstecznym wody do filtra, dostaniem się do niego jakichś syfów itd...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok już wszytsko wiem zastosuje się do rad i przerobie filterek mam nadzieję że żywica ogarnie dłużej bez odpinania czegokolwiek wszytsko na zaworki otwierane 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam podłącze się pod temat bo nie chce zakładać nowego.

Dziś wymieniłem prefiltry przed membraną bo tds po żywicy wskoczył na 002. A po membranie na 005.

Po wymianie prefiltrów tds po membranie pokazuje 001 a po zywicy nadal 002.

Czy to oznacza ze zywice już szlag trafił i oddaje do wody syf?

Czy może za malo jeszcze wody zlałem? I cala zywica sie nie przeplukała?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po co pytasz, wymień żywicę

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.