Jump to content
barto125

Pierwsze akwa - pytanie jak ugryźć temat komina

Recommended Posts

Witajcie.

Posiadam akwarium 100x40x40 8mm które chce przerobić na morskie.
Na początku nie miało być sumpa, stąd pojawiło się takie szkło, w sumie za pół darmo, ale bez komina.

Proszę doradźcie jak najlepiej się do tego zabrać, widzę 3 rozwiązania:

1) komin w środku, jednak problem pojawia się z przetransportowaniem zbiornika do szklarza, koszta i żaden nie daje gwarancji że nic się nie stanie na sklejonym zbiorniku.
2) odcinanie szyby i komin zewnętrzny - też niechętnie
3) doklejenie pasków szkła i dorobienie komina zewnętrznego - najchętniej widzi mi się ta opcja, jednak jak najlepiej się za to zabrać?
Jako że do akwa będzie korona, widzę tu dwie możliwości:

a)Doklejenie czarnego lacobela na "płasko", będzie on od razu służyć za koronę
b)doklejenie pasków szkła 8mm do czoła kończącej się szyby

Postarałem się to zobrazować (czarny - szkło w akwa, czerwony - doklejki), która opcja jest najbezpieczniejsza, czy to ma rację bytu?

Przechwytywanie2.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawidłowo wykonana "doklejka" sprawdzi się ale po co sobie utrudniasz życie?? Koszty lacobela, wykonanie komina, sylikon, robocizna... "gdzie tu sens, gdzie logika".

Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać ten zbiornik to załóż pudełko przelewowe i po problemie.

 

Osobiście nie pier#@$lił bym się w takie patenty tylko robił komin wewnętrzny, lub zamawiał nowy zbiornik z zewnętrznym, a ten wykorzystał jako sump. Uwierz że po pewnym czasie i po włożeniu sporej kasy (mój pierwszy był tych wymiarów bez sumpa i poszło lekko 5tyś.) w wystartowanie zbiornika o tych wymiarach będziesz sobie pluć w brodę że kombinowałeś żeby zaoszczędzić kilka stówek.  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj sobie ten zbiornik na sumpa a zbiornik główny zrób sobie szerszy w zależności ile możesz poświęcić miejsca. Komin zewnętrzny musiałby być wykonany metodą wycięcia jednej szyby i skrócenia jej o minimum 5cm i doklejeniu paska w zależności od szerokość grzebienia jaki chcesz mieć. Żaden mądry szklarz nie przyklei ci 4 "doklejek" na każdej z szyb nie wspominając już o estetyce takiego rozwiązania. Jak bardzo chcesz wykorzystać ten zbiornik to albo pudełko przelewowe albo komin wewnętrzny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co sadzicie o takim rozwiazaniu?

IMG_2113_1200x.JPG?v=1463272811

Ultra reef Overflow

image.png.54e007c725b6364a3a7261c47958403e.png

Owszem trzeba wiercic ale mega estetycznie to wyglada. O wiele lepiej niz kominy wszelakiej masci i boxy. Minus trzeba wiercic:) Ktos moze testowal to w praktyce? Na youtube znalazlem kilka filmow tego rozwiazania w baaaardzo ladnych zbiornikach.

Edited by gonzolak83 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatrzymasz pompę obiegowa to woda Ci spłynie poniżej otworów które będę minimum 5cm od krawędzi szkła. Lustro wody będzie nisko natomiast jak dasz dużo wody to bardzo dużo wody spłynie Ci do sumpa

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj barto ja mam akwa juwel rio 240 miałem w nim paletki ale postanowiłem założyć morskie. Wystartowałem bez sumpa z odpieniaczem i filtrem wewnętrznym juwela po dwóch miesiącach postanowiłem usunąć te ozdoby ze zbiornika i zrobiłem sump do tego pudełko przelewowe no i działa już to 6 miesięcy ale pudełko szpeci , komin byłby lepszy.  Aktualnie żałuje tych wcześniejszych decyzji i szukam akwa OW z kominem po prawej stronie 130x50x60wysokie z szafką i sampem gdybym posłuchał kolegów i kupił od razu taki zestaw to mniej by mnie to kosztowało pieniędzy i pracy tak więc dobrze się zastanów zanim zaczniesz wydawać kasę na eksperymenty. pozdrawiam Zbyszek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akwarium na filmie jest z akrylu wiec otwory możesz w nim robić wyżej. Zapytaj szklarza na jakiej bezpiecznej wysokości od krawędzi może Ci zrobić otwory. Przemyśl sobie poczytaj wątki osób które adaptowały słodkie zbiorniki na słone na ogół po czasie wychodzi problem szerokości . Słodkie zbiorniki standardowo są szerokie na 40 natomiast morskie na 60. 20 cm robi kolosalną różnicę tym bardziej jak woda będzie słona to ci wizualnie zwęzi akwarium. Możesz kombinować z pudełkami, u-rurką albo wynalazkami lub przerabianiem zbiornika przez szklarza. Możesz tez kupić na targowisku już akwarium typowe pod solniczkę. Wszystko zależy jaki masz budżet ale na szkle nie ma co oszczędzać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem dokładnie jak Zbyszek Stefek. Wystartowałem na akwarium bez komina i bez sumpa, z całym sprzętem wewnątrz zbiornika. Po 2-3 miesiącach okazało się, że sump to jednak bardzo przydatna rzecz, a i akwarium wygląda dużo lepiej jak cały majdan techniczny jest w szafce, więc założyłem sumpa na pudełku przelewowym. Po ponad 9 miesiącach akwarium działa sobie stabilnie, ale w planach jest nowy zbiornik i koniecznie z odpowiedniem sumpem, kominem i hydrauliką. Jakbym zrobił tak od razu, to oszczędziłbym sporo kasy i nerwów, które straciłem na wszelkie przeróbki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten ultra reef overflow będzie miał śmieszny przepływ, nie wspominając już o tym jak łatwo może dojść do zatkanie takiego odpływu.  Ja bym nie zaryzykował.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uparłem się i zrobiłem po swojemu, sposobem a, kosztowało mnie to jakieś 70 zł.

Wszystko szczelne, zalane stało kilka dni do połowy wysokości korony i nic nie ciekło.

fLtH9nh.jpg

Edited by barto125 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Q2jToAU.jpg

Tak wygląda wlot do komina, wiem że klaejnie nieestetyczne, ale silikon miałem drugi raz w ręce. Najważniejsze że szczelne, a z zewnątrz klejenia i tak nie widać. Na przód jeszcze wleci grzebień ze spienionego PVC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Działać będzie działało i od zewnątrz nie wygląda to źle nawet czarny silikon pasuje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I otwór na powrót:

po6N2XK.jpg

Szkoda że nie pomyślałem wcześniej i nie zrobiłem jakiś przelotek na kable do falowników, ale tak to jest jak się coś pierwszy raz robi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.