Jump to content

eXo

Klubowicz
 • Content Count

  92
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Adrian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  330L w obiegu

Recent Profile Visitors

1712 profile views
 1. eXo

  pompy dozujące

  Niestety to jest chyba przypadłość tych dolewek. U mnie padły dwa czujniki optyczne - jeden kupiony jako używka, drugi nówka po kilku miesiącach działania. Oba na szczęście padły w pozycji "off"
 2. Niestety rybka znana z tego, że jest agresywna i bardzo terytorialna, o czym w sklepach bardzo rzadko informują. Jeżeli już męczy innych mieszkańców, to raczej nie ma co liczyć, że się uspokoi. Ja bym ją oddał lub odsprzedał komuś kto ma dla niej lepsze warunki. Równie piekną kolorystycznie rybą jest Loretka, którą mam też u siebie. Jest mniej agresywna, ale też potrafi zaciekle bronić swojego terytorium. Najlepiej zostawić sobie ją na koniec, jak już będziesz miał większość obsady.
 3. Było niestety sporo potwierdzonych przypadków, gdzie Mitraxy zbyt mocno interesowały się LPS'ami. Krewetki zazwyczaj wyrywały jedzenie z mordek, gdzie Mitraxy potrafiły zając się samą tkanką. Sam mam u siebie jednego, ale póki co skrobie skały i siedzi w SPS'ach.
 4. eXo

  Mandaryn moyeri

  Mam Moyeri od ponad roku i poza życiem ze skał można je z powodzeniem dokarmiać jajami homara, okazjonalnie podjadają też Mysis. Jak wspomniał kolega wyżej, wyłączamy całą cyrkulację i bezpośrednio pod pyszczek. Bardzo szybko się przyzwyczajają do takiego karmienia i u mnie jak tylko zobaczą pipetę to już zajumują miejsca w swojej stołówce. Co do litrażu to według mnie 120L to minimum na samca/parkę. Przez chwilę musiałem przetrzymać jednego w 50L i mimo, że jadł normalnie i miał dużo skały, to wyglądał na nieźle zestresowanego i miał tendencję samobójcze. Obecnie pływa spokojnie w 275L.
 5. W lecie temp w baniaku 25-27*C, w najgorętsze dni dochodziło do 28*C. Klimy niestety jeszcze nie ma i w salonie gdzie stoi akwarium potrafiło być nawet 30*. 3/4 dnia rolety na oknach szczelnie zasłonięte + jeden mały wiatraczek w sumpie i obyło się bez strat.
 6. eXo

  Nagły skok no2

  Zdażyło mi się przekarmić, ale rosło przede wszystkim Po4 i No3...nigdy No2. Akwarium z tego co kojarzę wątki które czytałem, zalewane jakoś 1-2 miesiące temu i jak na "suchy" start chyba dosyć szybko zasiedlone?
 7. Z Hanek warto przede wszystkim zakupić tą do PO4, 713 lub 736 dla niższego zakresu. Przy Kh czy Ca, wyniki testów Saliferta czy AF zazwyczaj pokrywały się u mnie z wynikami ICP, więc nie widziałem sensu żeby inwestować w te Hanki i reagenty do nich.
 8. eXo

  Chemia z AquaForest

  Super wiadomość. Te stare buteleczki rzeczywiście były tragiczne. Na 5 butelek po 10ml które mam obecnie na stanie, w trzech uszkodzeniu uległ dozownik (część plastiku z tą gumową końcówką zaczęła odchodzić od reszty), a czwartej nie idzie poprawnie zakręcić. Nie zużyłem ich nawet do połowy... Nowe buteleczki idzie poznać po białym zakraplaczu czy mają jeszcze jakieś cechy szczególne?
 9. Może warto pomyśleć o ICP? Weryfikowałeś PO4 hanką czy rzeczywiście jest w okolicach 0? 7,5 miesiąca przy stabilnych głównych parametrach to chyba aż nadto by utrzymać przy życiu proste SPS/LPS.
 10. eXo

  eXo

 11. Nie lubię takich pojedyńczych filarów, więc jak dla mnie 2 i 6 zupełnie odpadają. 1 nieco ciężka wizualnie i jak ktoś wyżej wspomniał kojarzy się trochę z gruzowiskiem. Ze wszystkich powyższych najlepsze 3 i 4, ewentualnie 5.
 12. eXo

  Nemateleotris decora

  Decory i Magnifici mogą się zaszyć nawet na kilkanaście dni. Jak znalazła sobie miejsce w skale to bardzo dobrze, niech tam siedzi. Zaaklimatyzuje się i jeżeli nie masz w obsadzie nikogo kto będzie ją ganiał to na pewno wyjdzie.
 13. eXo

  Rozbudowa obsady (275L)

  Prośba o podanie propozycji ryb, które mógłbym bez większych obaw dorzucić do swojej obecnej obsady. Byłem strasznie napalony na chociaż jednego pokolca, ale mimo że jak na swój litraż zostawiłem sporo miejsca do pływania, to mam obawy że długość akwarium nawet dla Strigosusa (polecano go w sklepie) będzie nieco za mała. Nie chcę niepotrzebnie męczyć ryb i ani ich oddawać po kilku miesiącach jak zrobi im się za ciasno, w związku z tym pytanie do Was o konkretne propozycję. Akwarium 275L (330L obieg) 90x60x55, miks korali miękkich, LPS i SPS. Trochę skały jest + sporo miejsca do pływania od frontu i po środku akwarium. Obecni lokatorzy najwięcej czasu spędzają przy dnie lub na skale, a w toni i górnych partiach jest pusto. Obecna obsada: 2x Puellaris 2x Ocellaris 1x Pterapogon (chyba nie najlepiej się u mnie czuje w pojedynkę, więc noszę się z zamiarem dorzucenia mu towarzystwa lub zamiany na inną) 1x Synchiropus Moyeri (w planach dołożenie jeszcze jednego do pary) 1x Magnifica 1x Salarias Ramosus Obecna obsada dogaduje się świetnie, brak jest jakichkolwiek oznak agresji (Salarias/babki) i chciałbym żeby tak zostało. Do korali też jestem przywiązany, więc dobrze by było żeby nic ich nie zeżarło
 14. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  Jeżeli możesz, to bardzo chętnie je przytule i potestuje
 15. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  W poprzednim akwarium małego Kessila doświetlałem białą świetlówką Marine i wizualnie było bardzo słabo...białe światło było na tyle dominujące, że nawet kręcenie Kessilem nic nie pomagało, stąd też nie brałem jej nawet pod uwagę. Co do połaczenia dwóch rozmiarów świetlówek to też nad tym myślałem, tyle że będzie to rozwiązanie prawie 2x droższe (2 zestawy AquaLux), z większą ilością kabli do upchania. Mierzyłem i 2x39W wejść wejdzie - w koronie mam równo 90cm miejsca. Moje wątpliwości były bardziej odnośnie komina, nad którym będzie się "marnowało" część światła i które chyba szybciej zacznie zarastać różnymi glonami. Czyli Purple plus lepiej odpuścić?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.