Skocz do zawartości
pies666

80x40x40 128l bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Akwarium założone zarówno z pasji jak i z potrzeby. Dużo znajomych prosiło mnie o wykonanie sterownika do akwarium morskiego, kilka zrobiłem ale posiadając tylko słodkowodne nie miałem jak tego przetestować. Nie ukrywam, że morszczaka też zawsze chciałem mieć.

 

Sprzęt:

  • Akwarium: 80x40x40 (zwykłe, nie opti)   - 210zł
  • Odpieniacz: SERA Protein Skimmer PS 200 - 260zł
  • Cyrkulacja: Tunze 6020 + Tunze 6015 - 300zł
  • Filtr: Tunze Comline 3162 - 255zł
  • Grzałka: JBL 70 czy 75W - 50zł
  • Pokrywa: Alu - 230zł
  • Oświetlenie 1: 2x uszkodzone i wybebeszone świetlówki LED Aquael 80cm - zamienione na taśmy LED 12V 10000K + UV w sumie 25+10W - 160zł
  • Oświetlenie 2: Belka DIY 75W: 40% 10000K, 30% Royal Blue, 25% niebieskie (spektrum od 400-490nm), 5% UV, wszystko zamontowane na radiatorze - 200zł
  • Zasilacz: Stałoprądowy z regulacją PWM - 150zł

Wszystko wpięte pod mój sterownik na bazie darmowego Reef-Pi. Oświetlenie regulowane PWM ustawione w cykl dobowy, cyrkulacja regulowana PWM, Filtr 24h, Odpieniacz w cyklu 18/6 (w nocy wyłączony). Grzałka ustawiona na utrzymywanie 25st. C z histerezą 0.5st. C (na wszelki wypadek póki jeszcze trwają testy mojego sterownika zostawiłem na grzałce termostat na 26st). Wszystko do sprawdzenia i ustawienia na wyświetlaczu dotykowym albo przez komputer/telefon. W razie awarii sterownika (co jeszcze nigdy się nie przydarzyło) cyrkulacja, filtr, światło samoczynnie się włącza.

Media biologiczne, skały, piasek:

 

  • Piasek: 9kg żywy Nature's Ocean Live Natural + ReeFlowers Pearl White Sand - 50 + 120zł
  • Skała: 7kg RRR + 9 kg Marco Rocks - 400+ 225zł
  • Testy: Salifert Zestaw: Ca, Mg, pH, kH, NH3, NO2, NO3, PO4 - 250zł
  • Bakterie: Microbe-Lift Special Blend - 60zł
  • Do filtra: Siporax i na później węgiel aktywny + Wata perlonowa - docelowo zmienię chyba i tak na Purigen + PhosGuard + trochę Siporaxu - 100zł
  • Sól: Aquaforest Reef Salt ~1.025 - 75zł 

 

Inne:

  • Filtr Rodi (najtańszy 75 bo i akwarium małe) - 190zł
  • Miernik TDS81 (ten taki wpinany za membraną osmotyczną i na samym wyjściu) - 100zł 
  • Refraktometr: jakiś zwykł z ATC - 90zł
  • Odmulacz do podłoża: EHEIM QuickVacPro - 100zł 
  • Aquaforest Gel Fix 50 ml - 60zł
  • D-D Aquascape - 40zł

 

Koszt sterownika ciężko opisać bo kupowałem części na kilka sztuk. Na oko z 800zł z wyświetlaczem bez robocizny :-) Wyświetlacz drogi bo to oryginał za ponad 3 stówki. Dla znajomych robię albo bez wyświetlacza tylko przez telefon + komputer albo z tańszymi zamiennikami ale wiadomo, że dla siebie się robi najlepiej jak się da. 

 

Ceny wstawiam bardziej dla siebie - nie chcę tego podliczać bo dziewczyna mnie zatłucze :-)

 

Akwarium zalane 25.12.2019. Niestety wszyscy sobie pojechali i nie mam nikogo, żeby mi odstąpił jakąś żywą skałkę czy coś. Pewnie będę musiał się na forum ładnie uśmiechnąć, kupić winko/wódeczkę to może ktoś z Olsztyna się podzieli :-) W przyszłości może jakieś szczepki. Ciężko w Olsztynie o coś sensownego w sklepach a jeśli już to ceny masakryczne. +40-50% w stosunku do tego co na internecie jest.

Akwarium docelowo pod miękaski + LPS. Z obsady koniecznie rozgwiazda piaskowa (stąd duża ilość piachu) bo to moje marzenia od dziecka. Do tego jakieś ślimaki Turbo, pewnie ze dwa kraby. Korale od najprostszych. Z motyką na Słońce nie chcę się porywać. Akwarium ma w miarę możliwości mało obsługowe - sterownik ma robić większość rzeczy z dolewaniem/podmianami wody włącznie. Oczywiście na zdjęciach bajzel, wszystko jeszcze w powijakach, nie spięte docelowo tylko byle jak żeby chodziło :-)

Co do samego sterownika w najbliższych planach:

  • sterownik czujnika wody + jakiś zbiornik i pompka
  • czujnik PH (niestety w tej chwili ciężko o zmienniki i musze coś upolować - oryginał wyjdzie z 500zł więc trochę sporo) 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20191228_144630.jpg

IMG_20191228_144651.jpg

IMG_20191228_144704.jpg

IMG_20191228_144717.jpg

IMG_20191228_144733.jpg

IMG_20191228_144800.jpg

Edytowane przez pies666
dopisek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Gratulacje dla nowo posolonego. Jednakże na twoim miejscu rozmontowałbym tę kupkę skał z lewej strony i ułożył je bardziej przestrzennie.

Teraz czekać na dojrzewanie i nie grzebać za wiele.

Co to za sterowniczek bo wygląda ciekawie? Jakieś linki na źródło?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta kupka z lewej jest zupełnie pusta w środku. Połowa to jakby wewnętrzna jaskinia. Tak samo od tyłu. Na zdjęciu wyszło jak stos kamieni. Pomyślę mimo wszystko nad zrobieniem tarasu. Sterowniczek tak jak opisałem mój własny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czemu robisz taki wielki ekran??? Mały dotyk lub lepiej klawisze byly by tańsze, prostsze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7'' na tyle informacji to najmniej ile się da, żeby cokolwiek było widać na wykresach. Przerobiłem ekran 3'' i 5'' - były za małe. Zresztą 7'' jest nawet dedykowane do Reef-Pi. Jak dla mnie to wstawiłbym nawet 10'' bo sama skrzynka sterownika jest i tak większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompozycja zmieniona na luźniejszą zgodnie z sugestią. Nie jest jeszcze ostateczna - czekam na 2-3kg małych skał do ułożenia jeszcze jednego tarasu pod miękasy. 

Lekko ponad dwa tygodnie od zalania i zaczynają wychodzić okrzemki. Na jednej skale RRR drobne Dino. Na razie nic nie ruszam zgodnie z zasadą: im mniej grzebania tym lepiej. Parametry sprawdziłem dla nauki testów - skoczyło NO3 do ok 3. NO2 śladowe i takie już pewnie pozostanie. Dodaje Special Blend i Nite Out'a zgodnie z ulotką. Dodatkowo kupiłem kilka kapsułek BioDigest bo raptem parę złotych a większe urozmaicenie bakterii na pewno nie zaszkodzi.

Z elektroniki - doszedł czujnik poziomu wody, w weekend podpinam automatyczną dolewkę. Zakupiony fajny, tani, plastikowy kanisterek 10L i plastikowa pompa wody do kampera. W sumie wyszło koło stówki i dolewki mam z głowy. Zrobiona jest też belka DIY na radiatorze. 70W w proporcji 35% 10000K, reszta różne odmiany niebieskiego z Royal Blue włącznie. Aktyniki na belce nie chcę bo mam osobną świetlówkę od tego (jeszcze nie skończona, leży luzem).

Możecie napisać co to są te białe nitki na RRR na ostatnim zdjęciu? 

IMG_20200110_135745.jpg

IMG_20200110_135759.jpg

IMG_20200110_135845.jpg

IMG_20200110_135856.jpg

IMG_20200110_135918.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie dałeś tła. Najlepiej czarnego;). Ceramiki do filtra jak najwięcej. Obecne ułożenie skały :thumbup:. Pokrywy mocno nie uszczelniaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło będzie - bez niego wygląda tył okropnie. Po prostu jestem leniwy i jeszcze tego nie zrobiłem. To taka sprawa bez priorytetu dopóki dojrzewanie trwa:-)

Chcę dołożyć jeszcze trochę mniejszych skałek w dolnej warstwie na miękaski. Duża centralna łacha piasku zostanie jak jest ale coś tam się jeszcze zmieści. Do tego jakieś miejsce na szczepki. Skały bez sumpa chyba nigdy za dużo. Raz, że więcej miejsca pod korale, dwa, że zawsze trochę więcej filtracji. Filtr mam zapakowany w tym momencie samą ceramiką. Tyle ile wlazło nie upychając. Tylko na górze fabryczna gąbka, która syf zbiera.

Z tyłu pokrywy na pewno montować nie będę. Z przodu zobaczymy. W lecie pewnie będzie trzeba ściągnąć i zastąpić wentylatorami.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki na całego, wszystko do czego dociera światło pięknie się nimi pokryło - skały RRR trochę szybciej niż Marco Rocks. Czekam cierpliwie aż zejdą. Nie dodaję nic do zaabsorbowania krzemianów póki co. Z testami też się wstrzymuję bo po co robić skoro i tak trzeba poczekać :) 

W kilku miejscach jest trochę bąbli chociaż na dino nie wyglądają. Bardziej jak po prostu okrzemki z bąbelkami powietrza. Może jeszcze się w dino rozwiną.

 

 

IMG_20200113_123344.jpg

IMG_20200113_123354.jpg

IMG_20200113_123359.jpg

Edytowane przez pies666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też akwa w trakcie dojrzewania i okrzemki, ale rosną tylko na skale. Piasek u mnie czyściutki (na razie)

W nocy ślimaki robią trochę porządek.  Robiłem wczoraj test na krzem Wynik zerowy.

Zobaczymy co będzie dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać piasek piaskowi nierówny - ja mam trochę żywego, trochę zwykłego, widać więcej tego uwalnia do wody (tym bardziej, że żywego nie było jak przepłukać przed wrzuceniem do zbiornika). Niestety testu na krzemiany nie mam - muszę dokupić tak czy siak na przyszłość. U mnie zaczęło się od skały RRR, potem przeszło na piasek i kolejnego dnia na Marco Rocks. Jak dla mnie ślimaki to chyba trochę za wcześnie. Okrzemek nie zjedzą, wolę poczekać na glony :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawa sprawa jak okrzemki reagują na światło. Na przedniej ściance ułożyły się idealnie zgodnie z promieniami światła o białym widmie (10k). Ledy mam porozmieszczane w miarę równomiernie ale akurat w tym miejscu wzmocnienie akwarium podłużne to światło tak rozprasza. Oczywiście nie od dzisiaj wiadomo, że okrzemki bardzo lubią światło ale nie wiedziałem, że aż tak :-) Na zdjęciu może aż tak nie widać ale w rzeczywistości porobiły się ewidentne promienie.

 

 

IMG_20200114_133203.jpg

Edytowane przez pies666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki zaczynają powoli znikać. 

Zrobiłem dzisiaj testy:

PH: 8.2, NO2: 0.0, NO3: 0.0, NH3: 0.25 (??), KH 8.0, PO4: 0.0, CA 315, MG 1180

NH3 - przez mętność nie wiem czy 0.0 czy 0.25. To Salifert NH3 + NH4 więc raczej nie ma się czym martwić. NO3 spadło do 0 w ciągu paru dni z ok. 3-4.

Pytanie - czy mam się co martwić dość mocno niskim Ca i trochę za niskim Mg na tym etapie? PO4 też zerowe. Wodę w zbiorniku sprawdziłem dla pewności refraktometrem - idealnie 1.025 - sól: Aquaforest Reef Salt. Producent soli zaleca większe zasolenie w instrukcji - ja zrobiłem standardowe. Zostawić jak jest?

 

Edytowane przez pies666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.