Skocz do zawartości
Nik@

Czy ktoś rozpoznaje tego kraba?

Rekomendowane odpowiedzi

Miał być na obiad dla rawki, ale wydawało się, że sobie z nim nie radzi. Krab do niej podchodzil a ona po kilku uderzeniach w masywne ramię że szczypcami wycofała się do nory.

Wydawało się, jakby bardziej próbowała się bronić, niż upolować, więc kraba wyjęłam. Szukałam na reeflex, ale nie dopasowalam żadnego gatunku.

 

1OQIYdC.jpg

 

J1mDDLD.jpg

Ma ciekawy wzór na "plecach"

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ufo/zjawa na plecach?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to przypomina jakby oczy, nos i pysk niedźwiedzia.

Krab jest duży, z 5-6 cm sam karapaks, mięsożerny.

Sprawdziłam. Dałam mu makroglona, nie ruszył, ale mrożona krewetkę zaraz zabrał, choć ledwie godzinę temu dostał kilka strzałów od rawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedem z krabów Paractaea monodi. Występują w różnych kolorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Laszek napisał:

Jedem z krabów Paractaea monodi. Występują w różnych kolorach.

Na pewno to nie ten krab. Mój nie ma czerwonych oczu, zupełnie inną fakture na ciele, nie pasują też szczypce.

Edit: pomysl każdej osoby docenię, sprawdzę każda podpowiedź, ale wywołam też @Maelen i @marking z prośbą o rzut okiem, bo posiadaja oni wyjątkowe umiejetnosci w temacie identyfikacji zwierzaków. Pomożecie? ;)

Waza się losy tego krabika. Skoro Rawka się go wystraszyła (tak mi się wydaje) to musi to być niezły zakapior. Do "kibla" na pewno nie pójdzie. Albo mu znajdę nowy dom, albo trafi do sumpa. Zależnie od tego, czego się o nim dowiem trafi albo do raju w refugium, albo do czyśćca w komorze pompy. 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest krab "kwardziel z biedrońki"... Jak by się zaszył miedzy biedrońkowymi żelkami, to nawet ze świecą żarową byś go nie znalazła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, elespero napisał:

Podobny, ale chyba nie ten. Eriphia dorasta max do 3 cm, ten mój jest znacznie wiekszy. I szczypce chyba inne.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Maelen napisał:

po krótkim serczyku ten krab najbardziej przypomina mi wyglądem tego:

https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/2900_Platypodia_granulosa.htm

podobne są jeszcze te, być może to któryś z nich:

https://www.meerwasser-lexikon.de/?kategorieID=58#xantho

Nie wiem, co to jest serczyk, jutro pogoolam. Zgadza się rozstaw oczu i szczypce i ogólnie kształt ciała, inaczej wygląda faktura na skorupie, ale jest jakieś podobieństwo. Dałam dziś kraba do sumpa, do komory pompy. Mam taki koszyk DIY, w którym trzymam siporax i krab po kilku godzinach zniknął. Nie wiem, czy wylazł z tego koszyka, czy gdzies się wcisnal.Mam nadzieję, że nie przedostał się jakoś pod prad do refugium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Maelen napisał:

serczyk =poszukiwanko :-)

zmyłeczka, sorki :-)

Aaa nie zajarzylam :)

No ja robiłam dosc długi serczyk i nie znalazłam gagatka. Mniej lub bardziej podobne, ale niczego, po czym człek by się ucieszył: ooo, to je łon!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w głębi neta znalazłam zdjęcie kilku przedstawicieli jakiegoś jednego gatunku kraba. I one prawie wcale nie były do siebie podobne, tam jest ogromna zmienność. I jeśli nie zna się cech systematycznych, to po ogólnym wyglądzie raczej będzie trudno jednoznacznie je zakwalifikować do konkretnego gatunku, o ile nie jest się znawcą tematu. Tak sobie myślę. Generalnie jeden z gorylków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczułem dziwny niepokój gdy tak patrzy na mnie z tego worka na filmiku - i ta dziwna twarz na karapaksie ,na dodatek nawet rawka wymiękła ……. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tapajos32 napisał:

Poczułem dziwny niepokój gdy tak patrzy na mnie z tego worka na filmiku - i ta dziwna twarz na karapaksie ,na dodatek nawet rawka wymiękła ……. :D 

To, że Rawka wymiekla mnie też zdziwiło, przecież to jest według źródeł w internetach maszyna do zabijania. 

Tymczasem zwierzak boi się takich dużych krabów, jak ten z worka, mniejszemu też odpuściła, za to jest wdzięczna za ślimaczki turbo, które delikatnie zabiera z gołych palców. Może trafilam rawke-fajtlape :)

Mial być killer, który bez problemu tłucze szybę akwarium, który miażdży kości dłoni akwarysty czy nurka. A ona jest wyjątkowo spokojna, nigdy nawet nie próbowała atakować mojej dłoni. 

Krab gdzieś się schował w tym sumpie, nie mam pojęcia, czym go karmić. Myślałam, że zjadł ten kawałek krewetki i stynki, ale nie. Dziś rano leżały w pojemniku chyba nieruszone. Krab je po prostu zagarnął pod siebie, a ja myślałam, że zjadł. Glona też nie ruszył.  No nic, skoro nie chciał pokazac, czym mu dogodzić, to dostanie raz na czas kawałek glona czy algi nori, a jak to nie pasuje, to niech sobie mysis czy kiełże łowi.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zobaczyłem wywołanie mnie do tablicy. Nie będę ukrywał że zidentyfikowanie tego kraba będzie naprawdę bardzo trudne, bo są ich masy. Może to jakiś Atergatis? Skojrzayło mi się ze względu na budowę, czarne końcówki szczypiec i wzorek na skorupie.

 

 


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.