Skocz do zawartości
blyx

Jeżowiec Echinometra matheai zagrożenie czy wybawienie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam (po 5 letniej przerwie)

Mam (póki co) gotowca sera marine 130. Baniak swiezy 1,5 miesiąca.  
Do walki o czyste szyby chciałbym zatrudnić jeżowca (miniaturkę) który nie zbiera na grzbiet szczepek, przy tym nie urośnie do dużych rozmiarów i nie pozjada innych bezkręgowców oraz korali. 
Czy Echinometra matheai to dobry wybór? 
Kolega ma takiego ( w załączniku zdjęcie) odda, ma ich więcej....

E12B8135-CF61-4E2C-BB52-DA21406E5A7B.jpeg

 

F9BECA59-93B4-4F45-8AD5-EAAB7D91777C.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej zniszczy niż zrobi dobrego. Potrafią nawet spore dziury w skałach wygryźć. Sam długi czas polowałem na niego, po przeglądnięciu kilku forów zrezygnowałem..

Do szyb to ślimaki turbo i salarias. Mam dwa jeżowce, diademe dla ozdoby i Tripneustes gratilla do czyszczenia. Siedzi na tylnej ścianie i zajada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz elespero.

Diademy są piękne ale do mojego baniaka chyba za duże? Może astropyga radiata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, blyx napisał:

astropyga radiata

Rośnie duży, jak diadema.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elespero napisał:

Potrafią nawet spore dziury w skałach wygryźć.

Był czas, że miałem dwie sztuki Echinometra i nie zaobserwowałem takiego zjawiska. Co nie znaczy, że nie potrafią narozrabiać.  Przenoszenie szczepek to norma, skały potrafią do białej wyczyścić. Nie widziałem, żeby jadły zielone glony, ale wapienne to z duża chęcią.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2020 o 09:53, blyx napisał:

Mam (póki co) gotowca sera marine 130. Baniak swiezy 1,5 miesiąca.  
Do walki o czyste szyby chciałbym zatrudnić jeżowca (miniaturkę) który nie zbiera na grzbiet szczepek, przy tym nie urośnie do dużych rozmiarów i nie pozjada innych bezkręgowców oraz korali. 
Czy Echinometra matheai to dobry wybór? 
Kolega ma takiego ( w załączniku zdjęcie) odda, ma ich więcej....

Do szybek to najlepszy jest czyścik:-). Żadne zwierzaki tak na prawdę nie wyczyszczą szyb. Chyba najlepsza opcja to wszelkie małe ślimaczki samodzielnie mnożące się w akwarium, typu turbo, columbella, colonista. Ich populacja po jakimś czasie sama się dostosuje do zasobów pokarmu. Ale to też nie spodziewaj się, że ręcznie nie będziesz musiał nic robić.

Co do jeżowców - one generalnie są kłopotliwe wszystkie. Przestawiają korale, łażą generalnie wszędzie tylko nie tam, gdzie byśmy je chcieli widzieć, niby roślinożercy ale potrafią też korala podgryźć jak im "do łba" coś strzeli... A przede wszystkim, w akwarium niestety nie żyją zwykle zbyt długo. One po prostu potrzebują dużej powierzchni skały, różnorodnego pokarmu, którego nie da się im zapewnić w małym akwarium. I nie ma się co sugerować informacjami ze sklepu, że niby ten czy inny jeżowiec zadowoli się 50 czy 100 litrowym akwarium. To bzdura. Kilkaset litrów z dużą ilością skały (raczej takie staromodne gruzowisko niż modny ostatnio lekki i przewiewny aquaskejping pod sps) to może. Ale tam też jeżowiec będzie raczej problemem w dłuższej perspektywie, niż pomocą.

Także, przemyśl jeszcze. Że ktoś za darmo oddaje, to też o czymś świadczy;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Do szybek to najlepszy jest czyścik:-). Żadne zwierzaki tak na prawdę nie wyczyszczą szyb. Chyba najlepsza opcja to wszelkie małe ślimaczki samodzielnie mnożące się w akwarium, typu turbo, columbella, colonista. Ich populacja po jakimś czasie sama się dostosuje do zasobów pokarmu. Ale to też nie spodziewaj się, że ręcznie nie będziesz musiał nic robić.

Co do jeżowców - one generalnie są kłopotliwe wszystkie. Przestawiają korale, łażą generalnie wszędzie tylko nie tam, gdzie byśmy je chcieli widzieć, niby roślinożercy ale potrafią też korala podgryźć jak im "do łba" coś strzeli... A przede wszystkim, w akwarium niestety nie żyją zwykle zbyt długo. One po prostu potrzebują dużej powierzchni skały, różnorodnego pokarmu, którego nie da się im zapewnić w małym akwarium. I nie ma się co sugerować informacjami ze sklepu, że niby ten czy inny jeżowiec zadowoli się 50 czy 100 litrowym akwarium. To bzdura. Kilkaset litrów z dużą ilością skały (raczej takie staromodne gruzowisko niż modny ostatnio lekki i przewiewny aquaskejping pod sps) to może. Ale tam też jeżowiec będzie raczej problemem w dłuższej perspektywie, niż pomocą.

Także, przemyśl jeszcze. Że ktoś za darmo oddaje, to też o czymś świadczy;-)

 

Dzięki. Wyczerpująco, rzeczowo i na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.