Jump to content
Sign in to follow this  
Nonameq

Problem z paskudnymi glonami.

Recommended Posts

Cześć, mam do Was pytanie. Wystarowalem akwarium 5 grudnia, dzisiaj ma około dwóch miesięcy.

Start był na suchej skale plus jakies 10% żywej, woda z proszku, bakterie SB. Po 10 dniach ruszyły ładnie zielone glony, przeczekalem trochę czasu glony zaczęły robić się biale i znikały. Testy amoniak, NO3, i PO4 nic nie wskazywały (salifert). Gdy glony robiły się biale poszły ślimaki, ktewetka i kilka miekasów. Niby wszystko ok ale glony po za tym ze sa biale lub lekko zielone nadal rosną. Aktualnie jest borsuk i dwa łazienki, kilkanascie turbo oraz ktewetka. Są tez robaczki chyba widlonogi na szybach, gdzieniegdzie przemknie wieloszczet oraz wezowidla.

Pojemność około 450L brutto w sumpie odpieniacz, refugium z żywą skałą (glony szybko rosną) 2kG MS te kulki. Od początku świece docelowo.

Wiem że akwarium świeże ale chce sie upewnic czy po prostu dalej czekac czy może podjąć jakies kroki. Glony rosną w najlepsze nibyy sa w nich jakies bombelki ale nie wygląda to na Dino, raczej proces fotosyntezy gdzie tlen nie może wydostac sie z tego gąszczu.

20200129_213658_compress63.jpg

20200129_215944_compress76.jpg

Edited by Nonameq (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No takie glona to jeszcze nie widziałem, na żywo jest taki śnieżno biały ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej wygląda na blado biały "matowy", choć w świetle dziennym jest delikatnie zielony.

20200129_220447_compress17.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nonameq nie mam dobrych informacji. Mam to samo a mój zbiornik ma już 8 msc. Też start na suchej skale. Jakiekolwiek zabiegi na tym glonie nie pomagają. Próbowałem wszystkiego ( szorowanie szczoteczką, kuracja flukonazolem, zaciemnienie zbiornika na kilkanaście dni itp. ) U mnie nie chce chwycić i odrastają sobie powoli tworząc dokładnie to co u Ciebie. Ślimaki coś tam jedzą ale nie wiem czy akurat te glony bo mam wrażenie, że tych właśnie nie chcą.

W odrębne próbki skały z tym glonem wlewałem wodę utlenioną ( samą wodę ) i nie chwyciło ich :). To samo w miedzi. Też nie bardzo je rusza........ Najbardziej działa zaciemnienie na 2 tyg po czym odpalasz światło i odrastają powoli. Wysłałem zdjęcia i opis do producenta skały i mam zalecenie jej wymiany....... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nonameq nie panikuj:-) Lej bakterie, dołóż jakieś żywotne miękasy i czekaj. Teraz glony szaleją, bo nie ma dla nich konkurencji, ale jak korale zdominują akwarium, to i glony się cofną. A "zielone" (choć białe) glony jakoś mocno koralom nie przeszkadzają, jeszcze Ci nutrienty zbijają w bonusie. Prawda jest taka, że na początku musi być kijowo, żeby potem było lepiej. Może i są akwaria co dojrzewają bez plag i po 3 tygodniach można w nich sps wstawiać, ale są też takie (a może nawet większość jest takich), które przez plagi przejść muszą. Co ważne, że im mniej nerwowych ruchów teraz zrobisz, tym lepiej, mniej problemów w przyszłości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. @barto125poczytam sobie te tematy choć mnie trochę zmartwiły słowa @Mat_Mat...

@Słony leszcz bakterie od startu idą w większych ilościach niz producent zaleca ale dostały jakies tam pożywki. Fakt glony sa białe ale widać  że lubia światło bo w miejscach zacienionych ich nie ma tak ze jakas fotosynteza jest.

Nie chce podejmowac nerwowych ruchów dlatego prosilem o poradę. Wielkie dzieki panowie, zostawiam to w spokoju i dołoże jeszcze miekasów, choć myślę ze makro w sumpie juz robią robotę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z racji tego że to nowy zbiornik, lepiej żebyś nic nie robił z tą plagą. Jeśli chcesz eksperymentować to można kapnąć trochę żelaza i potasu (powinny dostać bardziej zielonej barwy). Taki zabieg zwykle powoduje większy rozrost glonów i szybszy ich koniec. Ale nie można przesadzić z dozowaniem tych pierwiastków bo można sobie bigosu narobić. Wybór należy do Ciebie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

NO3 I PO4 test nic nie pokazuje, chyba te glony wszystko wciagaja. Kg, ca i mg sie jeszcze nie zaopatrzylem, woda zalana świeża nie ma tam jeszcze nic co by to pobieralo tak ze jakos mi się z testami nie spieszylo. Jedynie sprawdzam zasolenie 1,024 i temp 25. Podmianek jeszcze nie robiłem jedynie uzupelniam  RO.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu ‎2020‎-‎01‎-‎30 o 15:56, Nonameq napisał:

 nie ma tam jeszcze nic co by to pobieralo tak ze jakos mi się z testami nie spieszylo.

Glony też pobierają pierwiastki. Niski poziom żelaza powoduje wyblaknięcie glonów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.