Skocz do zawartości
jacgues

Projekt dużego sump'a do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Wymiar sump'a to 180x60x40cm, który będzie znajdować się pod akwarium 250x70x70cm.
image.thumb.png.4b248318002b61d931654cfce84af4a7.png

Pod nazwą każdej komory napisałem jej szerokość. Przepływ wody od lewej do prawej.

1. Gąbki o dużym, średnim i małym oczku do przemycia z syfu raz na tydzień.
2. Komora na duży odpieniacz RSK-900 oraz może kiedyś Rollermat, jeśli uznam, że jest taka potrzeba (na razie takiej nie widzę)
3. 10cm komora wypełniona podłożem biologicznym
4. Duże refugium, w którym będą: grys koralowy, gruboziarnisty piasek aragonitowy, kolekcja wszelakich glonów macro, kawałki żywej skały. Z góry specjalne, skupione oświetlenie.
5. Szczepikarium + dedykowane oświetlenie. Jeśli uznam, że potrzebuję więcej miejsca na jakieś graty, szczepikarium zostanie skrócone do jakiś ~ 50-60cm.
6. Komora na dwie pompy Jebao DCP-10 000 oraz wszelaki sprzęt typu grzałki, filtry przepływowe itp ustrojstwa

Co sądzicie o takim projekcie?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli filtracja mechaniczna - to rollermat, za dużo zabawy z gąbkami i problemy z myciem, zapychaniem się itp... rozkładaniem szczątków. ... Odpieniacz to też filtracja mechaniczna, więc ja bym dał do pierwszej komory - dużej odpieniacz i ewentualnie rollermat. MAteriał biologiczny też będzie zatrzymywał zanieczyszczenia mechaniczne - dobrze płukać było by go co jakiś czas. Refugium z przegodami całkowicie ciemnymi, zero światła poza nim inaczej będziesz miał glony np. na odpieniaczu. Szczepkarium - fajna sprawa, ale chcesz hanlować szczepkami? Na własne potrzeby lepszym rozwiązaniem jest półka w głównym - i oświetlenie masz takie samo jak docelowe i z cyrkulacją nie ma problemu i mniej gratów, ale to dyskusyjna sprawa.

Dwie pompy zamienił bym na jedną większą - łątwiej ogarnąć graty i mniej komplikacji. Ze sprzętem uważaj bo jest to komora ze zmiennym poziomem, trzeba to brać pod uwagę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) dlaczego nie chcesz dużej komory gdzie odpieniacz może zrobić za dodatkowy przepływ w szczepkarium...

1. Filtracja mechaniczna - szeroka tak aby w razie W wchodził tam rollermat.
 i z niej przelew górą. Tak rura spływu demontowalna celem czyszczenia ale wchodząca poniżej gąbek... W wyniku zapychania gąbki będą się stopniowo wypychać na powierzchnię - dlatego nie robisz ich na ciasno...
2. Refugium  za nim przelew górą nad ciemną szybą barwioną w masie.
3. Komora odpieniacza połączona z ewentualnym szczepkarium *. Za nią przelew dołem - ta szyba również ciemna barwiona w masie.
4. Komora na biosphere nad przepływem dolnym wklejone 2 listwy w poprzek sumpa tak aby można na nich oprzeć kratkę na której umieścisz sobie medium. z tej komory przelew górą do dalszej komory. Na dnie tej komory możesz zrobić niewielki osadnik wklejając od dołu szybę i umieszczczając szczelinę przepływu np 3-4 cm od dna sumpa...
5. Komora pompy/pomp obiegowych.

* na lampę oświetlającą szczepkarium będziesz musiał dorobić sobie osłonę sięgającą prawie do tafli wody. Podobnie nad refugium. Tak aby światło nie wychodziło poza planowany obszar. Duża komora - szczepkowo - odpieniaczowa wg mnie ma plus tego typu iż odpieniacz zrobi tam za dodatkowy przepływ przez co wg mnie o ile jej nie zagracisz nie będzie tam jakoś specjalnych złoży detrytusu.
* Komora refugium jako 2 komora umożliwi ci uzyskanie wyższego słupa wody w tej komorze przez co glony "wstążki" będą miały gdzie rosnąć. Na dnie tej komory stworzy się niewielka warstwa detrytusu przerabianego przez glony i drobne życie. (zawsze można z tej komory zrezygnować uzyskując jeszcze większą komorę z odpieniaczem i szczepkarium. A samo refugium wystarczy wstawić w środek sumpa wyższe akwarium i zasilić je dodatkową pompą...

@jacgues co powiesz na taką propozycję... ? - choć osobiście od startu proponował bym w 1 komorze w rollermata. (przy tym urządzeniu 1 komora staje się zbędna, a sam rollermat wykorzystuje pewnie z połowę jej szerokości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale
Powierzchnia gąbek byłaby bardzo duża (60x15cm i kilka grubych warstw), by nie zapychały się przy  założeniu co tygodniowego czyszczenia. Myślisz, że to za mało?
Chciałbym, by dość wydajny odpieniacz (dedykowany do max 1800 litrów, u mnie będzie ok 1225 w main display i pewnie jakieś 1600+ brutto) i masa gąbek jednak wyłapały większość syfu i ograniczyły konieczność częstego płukania biologii. Ale na wszelki wypadek i tak będę ją trzymać w siatkach.

Co do lampy refugium to myślałem, by zrobić ją na soczewkach np. 30 stopni tak, by światło się nie rozpraszało za mocno i oświetlało głównie algi. Część światła mimo wszystko się odbije m.in. od dna, więc te ciemne przegrody to i tak dobry pomysł. 

Tak, planuję docelowo handlować szczepkami i ciekawymi algami morskimi :)
Jedna pompa obiegowa jest też tańsza, ale zastanawiam się czy zastosowanie dwóch nie jest jednak bardziej bezpieczną opcją.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć jeszcze jedną rzecz pod uwagę jak planujesz szepkarium w szafce zamkniętej . Po za światłem które musisz zabezpieczyć , będziesz miał tam dużą wilgotność . Lampa z wentylatorem taka np. jak kessil szybko ci może zardzewieć . Mi lampa w szafce wytrzymała rok i padła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy okazji ode mnie taki wrzut,

Po pierwsze, przy tak dużym akwarium w przyszłości będziesz potrzebował reaktora wapnia, więc musisz mieć miejsce, 

I przy tak wyliczonych powierzchniach przegrod jak kiedyś będziesz chciał zmienic sprzęt na większy może się okazać że nic nie pasuje w otwory 20-25 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek

W Refugium będę miał grys, skałę itp. Obawiam się, że nawet jeśli staną się pożywką dla planktonu, wieloszczetów i reszty ekipy czyszczącej tam,  to jednak mimo wszystko będzie się gromadził syf, który trzeba czyścić.

Z kolei odpieniacz w szczepikarium - nie ma przypadkiem ryzyka, że bąbelki będą się uwalniały  i drażniły korale? W obecnym akwarium mam odpieniacz wewnętrzny i jest z tym problem.

Co do lamp - nie wiem czy dodatkowe osłony będą faktycznie koniecznie. Można zastosować wąskie soczewki 30 stopni + regulować wysokość zawieszenia lampy. Jedyny problem to światło odbite, ale zastanawiam się czy będzie go tak dużo, by pomimo czarnych przegród stymulowało wzrost glonów na szybie i innych elementach sumpa.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.03.2020 o 11:34, jacgues napisał:

Powierzchnia gąbek byłaby bardzo duża (60x15cm i kilka grubych warstw), by nie zapychały się przy  założeniu co tygodniowego czyszczenia. Myślisz, że to za mało?
Chciałbym, by dość wydajny odpieniacz (dedykowany do max 1800 litrów, u mnie będzie ok 1225 w main display i pewnie jakieś 1600+ brutto) i masa gąbek jednak wyłapały większość syfu i ograniczyły konieczność częstego płukania biologii. Ale na wszelki wypadek i tak będę ją trzymać w siatkach.

Można i tak, ale przy tak dużym systemie ja bym minimalizował czynności i stawiał na stabilność, a takie cotygodniowe mycie gąbek przekładanie itp. może być kłopotliwe (nawet w postaci chwilowej chmury syfu jaki powstanie przy wyciąganiu ich). Wydajnośc odpieniaczy jest mocno orientacyjna, bo o ile przepływ można okreslić precyzyjnie, o tyle ich skuteczność już jest inna w każdym systemie. Odpieniacz ja traktuję zarówno jako stabilizator równowagi gazowej - natleniacz, jak i filtrację. Przy refugium i złożu będzie dobrym uzupełnieniem i myślę że bez problemu utrzyma "zera" na testach.

W dniu 31.03.2020 o 11:34, jacgues napisał:

Co do lampy refugium to myślałem, by zrobić ją na soczewkach np. 30 stopni tak, by światło się nie rozpraszało za mocno i oświetlało głównie algi. Część światła mimo wszystko się odbije m.in. od dna, więc te ciemne przegrody to i tak dobry pomysł. 

Ja mam paski ledowe aqua grow - tania i wydajna opcja a glony rosną jak szalone. W moim wypadku - na podstawie obserwacji u innych i własnych doświadczeń, wyszło mi że najlepszym skutecznym wyjściem są osłony boczne z pvc doklejone do lampy. Lampę mam nad całą przegrodą więc nie ma problemu z tym.

W dniu 31.03.2020 o 11:34, jacgues napisał:

Tak, planuję docelowo handlować szczepkami i ciekawymi algami morskimi :)
Jedna pompa obiegowa jest też tańsza, ale zastanawiam się czy zastosowanie dwóch nie jest jednak bardziej bezpieczną opcją.

Spsom nie po drodze z glonami, bo czysta woda będzie negatywnie na nie wpływała.  Jak postawisz dwie, masz dwa razy większą szansę na awarię, a nawet jak już się zdarzy, to jedna nie uciągnie takiego obiegu, będziesz miał zrzut wody do sumpa i wszelkie kosekwencje tego, wtedy lepiej już żeby żadna pompa nie działała. Taki zrzut przy działającym odpieniaczu może powodować przelanie a kubek syfu w baniaku bywa szkodliwy. Lepiej mieć drugą, mniejszą, w szafce na wypadek awarii i na czas wymiany gwarancyjnej puścić mniejszy obieg.

No i zakup pompy w sklepie znanym z wymiany szybkiej sprzętu.

Ale rozumiem że handlować jako sklep ? Wtedy takie szczepkarium lepiej wyeksponować i trzymać na innym obiegu - mniej problemów. Natomiast w innym wypadku, jako handel "przy okazji", na czarno - odradzam. Z jednej strony jest to zwykłe złodziejstwo w stosunku do innych, uczciwie pracujących, z drugiej powoduje różne niesnaski (vide gównoburza jak Przemek paru cwaniakom na forum handel zlikwidował), z trzeciej, gdzie zaczynają się pieniążki, tam często kończy się koleżeństwo i bezinteresowan pomoc.

Co innego hodowla szczepek pozyskanych przy okazji "przycinki", celem wymiany z innymi czy odstąpienia innym - zaczynającym hobby. Ale tutaj nie nazywaj tego handlem, bo często w takich sytauacjach nie patrzy się na wartość i np. za skałkę z xenią idzie na wymianę skałka z acrą - bo taka jest potrzeba chwili :))))  Albo przychodzi do Ciebie gość po szczepkę za 30 zł,a po kilku godzinach, wychodzi z wiaderkiem korali za przysłowiową "flaszkę whiskacza", którą obaj "rozpiliście" z resztą....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.