Skocz do zawartości
antak

pierwsze, coraz mniej zaglonione 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj było małe sprzątanie :D

W związku z tym, że dzisiaj pojawił się (po raz chyba setny:banghead) zakwit wody, musiałem przeczyścić węże do uv, bo były całe w glonach. I tak narodził się pomysł, żeby trochę posprzątać;)

Podmianę na szczęście mogłem sobie darować, bo robiłem w weekend, więc wyczyściłem "najbrudniejszy" (chyba) kawałek skały.

po ocaleniu sześciu nassariusów, spłukaniu przypadkiem wieloszczeta, wypłukiwaniu kilku kg derytusu i szorowaniu glonów szczoteczką do zębów otrzymałem trochę mniej zieloną skałę:lol:

Odessałem trochę cyjano, starając się nie wzruszyć piachu zebrałem też brud z czasów słabej cyrkulacji.

Czerwiec się zbliża, a z nim zbliża się odpieniacz i przy odrobinie szczęścia pierwsza nowa lampa. 

będę musiał przed nocą odmuchać z piasku korale i na jakiś czas odpuszczę sobie prace w akwarium:coffee:.

Zapytam jeszcze o przyszłą obsadę, bo nie daje mi to spokoju:

czy dwie - trzy małe/średnie rybki + babka piaskowa + coś większego (chetonik, mały pokolec) + to co mam to nie za dużo?

Mam jeszcze dużo czasu, ale wolę wszystko dobrze zaplanować, żeby nie powtórzyły się moje błędy z przeszłości.

W planach na daleką przyszłość i lepszy stan moich finansów mam reaktor glonowy, może filtr przepływowy, hodowlę fito i takie tam;)

Za jakiś kilka (naście) tygodni wrzucę trochę miękkasów i prostych lps typu euphyllia

ps: chyba zdemontuję tego aquaela marine, wkurza mnie to żółte światło. i myślę że bardziej szkodzi niż pomaga:(.

spróbuję wrzucić jakieś zdjęcia.

sorry za tak długi i nudny post, może ktoś to przeczyta:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.05.2020 o 19:09, antak napisał:

I jeszcze jedno pytanie: jak myślicie, 3 - 4 dniowe zaciemnienie (np. przez owinięcie kocem) może zabić glony? Z tego co wiem, korali tak krótki okres nie zabije, a niektórym glony po czymś takim glony zchodziły.

W dniu 13.05.2020 o 19:52, antak napisał:

Zapytam jeszcze o przyszłą obsadę, bo nie daje mi to spokoju:

czy dwie - trzy małe/średnie rybki + babka piaskowa + coś większego (chetonik, mały pokolec) + to co mam to nie za dużo?

ktoś coś?:coffee:

coś cisza na forum ostatnio to trochę pomęczę;)

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2020 o 19:52, antak napisał:

czy dwie - trzy małe/średnie rybki + babka piaskowa + coś większego (chetonik, mały pokolec) + to co mam to nie za dużo?

Chaetodon declivis

Taki to by Ci się chyba zmieścił, ale zeżre wszystkie rurówki i korale pewnie też :Neutral

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ch. madagascariensis? dorasta do 13cm.

ten declivis ładny, wcześniej go nie widziałem, ale też drogi:ph34r:

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, antak napisał:

a ch. madagascariensis? dorasta do 13cm

Jak się nie boisz o korale, to możesz wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, klossowski napisał:

Jak się nie boisz o korale, to możesz wpuścić.

przyznam, że trochę się boję, bo planuję głównie lpsy.

ale z drugiej strony kolory nawet tych małych chetoników są niesamowite (jak zakładałem to akwarium, miałem małą obsesję na ich punkcie, chciałem przez chwile trzy w 200l trzymać:clowning

chciałbym mieć jaką większą rybę, a chetoniki i pokolce są najlepiej znane.

borsuka np. się boję, bo ma ten jad w płetwach:unsure:

 za jakimś tam chaetodonem przemawia też fakt aiptasii...

co do pokolców rozumiem, że są za duże i za szybkie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, antak napisał:

co do pokolców rozumiem, że są za duże i za szybkie?

Małego pokolca możesz bez problemu trzymać, jak podrośnie to wymienisz na drugiego małego i masz z głowy zamartwianie się o korale czy inne bezkręgowce:)

Tutaj są 3 pokolce w 250l:

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatecznie zdecyduję się chyba na dwa pokolce, jakiegoś  niedużego ctenochaetusa i żółtka.

żółtka wymienię, jak podrośnie, a nowy może doczeka się większego akwarium...:rolleyes:

następne rybki zamówię gdzieś w wakacje, jak przygotuję kwarantannę (mam wolną kostkę 49l aquaela po słodkim nr.2 i zamierzam przerobić ją właśnie na kwarantannę) i główny zbiornik się trochę ustabilizuje, no, i kiedy wymienię oświetlenie.

zakładając, że w wakacje się uda...

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano odpuszcza, tym razem krótko trzymało.

 będę musiał kupić w końcu te krewetki na aiptasię, bo ta się ma najlepiej z całego życia w zbiorniku.

zaobserwowałem przed chwilą rekordowe ilości nassariusów i turbo, w życiu bym nie zgadł, że tyle tam ich jest;)

poza tym wszystko (no, niestety oprócz seriatopory:crybaby:) żyje i nawet jakoś tam rośnie. acana wypuszcza chyba nawet nową główkę. no i rhodactis też się (chyba:D) dzieli.

tyle na dziś, teraz już widać, że zmiany były na lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC03223.JPG.139d198b8fe071304a6f1fe64e56d624.JPGDSC03227.JPG.487893e08622a1ee0405a0b7fc5b16b1.JPGDSC03239.JPG.97c005aa63dbf2dae398b7779eb4c942.JPG;)DSC03219.JPG.3eb856a36424819f352d53382cbbc256.JPG

udało mi się dodać grafiki, nie będzie już zdjęć z "gugla";)

to stare zdjęcia, z początków ataku cyjano, jeszcze przed ostatnim zakwitem.

Wrzucę dzisiaj albo jutro coś aktualnego.

edit: aha, ten rhodactis na 100% się dzieli. aktualnie wygląda zupełnie inaczej niż na zdjęciach. celowo umieściłem go na osobnej skałce, żeby grzybki nie zarosły mi akwarium.

edit 2: zdjęcia będą dzisiaj, ale dam je w osobnym poście (nie dałem ich do tego, bo nie byłem pewny, czy się uda). na razie tylko kilka, jutro dam więcej.

Edytowane przez antak
drobna uwaga;) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety musiałem do zdjęć zapalić białego aquaela, bo w niebieskim nic nie widać:smilieA13:

na zdjęciach wydaje się, że jest mętna woda i wszędzie glony, ale to przekłamanie.

DSC03424.JPG.704e8907ab03caf1173f6e3d45786c58.JPG

glony nadal niestety są:crybaby:

te białe plamki to bąbelki powietrza z kaskady.

DSC03421.JPG.f07c51c0eedbf9a0463b00f0165b97d2.JPGDSC03414.JPG.d15dd5886de1990f10f409fb6bef1d47.JPGDSC03420.JPG.2dc5dd42a2746f9429a40aa883c236c7.JPG

moje ślimole w trzech odsłonach:lol:

a, i te glony przy 2. ślimakach, co to może być? i nie chodzi mi o wapienne.

DSC03417.JPG.61a7354525cabc87554f258bb42a2b57.JPG

leptastrea - ta wyraźnie rośnie, polipy w dolnej części  wyglądały, jakby je przecięto na pół, a teraz się zasklepiły. w niektórych częściach korala pojawiają się też nowe główki.

DSC03416.JPG.d0500b794871eb79905090d7fc3a5e7d.JPG

na koniec (chyba) dzielący się rhodactis i największa aiptasia.

nowe lampy, jeśli będę miał szczęście, pojawią się w wakacje/we wrześniu.

krewetki powinienem wkrótce zamówić.

uwagi chętnie widziane:p

edit: zdjęcie z aiptasią się skasowało - poprawiam.DSC03422.JPG.df84e466b6a08287d99f56122f06abbb.JPG

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę coś napisać, trzy dni bez aktualizacji:shock:

W akwarium zmieniło się wszystko na lepsze, woda czystsza, zwierzaki aktywniejsze, korale mają większe przyrosty (w tym lpsy)

dzisiaj, przy okazji przymusowej podmianki (odłączałem UV...) przepłukałem media w obu kaskadach, (oczywiście wodą z akwarium) bo osadziły się na nich martwe glony z akwarium.

aquael marine zdemontowany i schowany, trzeba będzie jakoś się go pozbyć.

sprawa krewetek na aiptasię niestety wstrzymana z powodu braku środków finansowych, ale do wakacji będą.

Zamierzam dołożyć też trochę skały, i żywej i syntetycznej, żeby nie nasilić ponownie dojrzewania.

zdjęcia będą wkrótce.

I jeszcze jedno, jak ktoś z Torunia i okolic ma nadwyżki korali miękkich i/lub lps to chętnie przyjmę;). Bo niestety z koralami u mnie skromnie...

Zwłaszcza acany... uwielbiam je:rolleyes:

Na razie tyle, jest późno to nie chcę mi się za bardzo rozpisywać, w weekend coś jeszcze dopiszę i wstawię zdjęcia:p

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem trochę zdjęć, mam nadzieję, że widać poprawę;)

W dniu 29.04.2020 o 10:52, antak napisał:

DSC03464.JPG.60ac1cc637c879d8e3a86379572a1aea.JPGDSC03466.JPG.c4b79e2d05b3863d6518dcfdfa050972.JPGDSC03465.JPG.8b91f81986a05a7685a4ea76efba238e.JPGrybki podczas karmienia;

DSC03489.JPG.1ded9e2f48ec5ded9e66d8f4efca62f7.JPGDSC03491.JPG.35a3015ad18465ebd4ccd03a93802a13.JPGz dnia na dzień rosnące algi wapienne i również przyrastająca pavona - na chwilę przed zapaleniem światła.

swoją drogą, okazuje się że mam w akwa i vibexy, i columbelle:cool: - tege drugie widać na kilku zdjęciach. Nassariusy faktycznie ryją w piachu, i wychodzą w nocy i na karmienie, a collumbelle są aktywne 24h.

DSC03482.JPG.95368e9506710ae77b3424a523d3da46.JPGDSC03490.JPG.0ef6653040ca0bc5d303e335fa608671.JPGacana i całość (szyba była czyszczona 10 min później).

Spora część skał jest pokryta zielonym nalotem, bez włosków, bąbelków etc. A z cyjano prawie sobie poradziłem, zostały rzadkie i prawie nie rosnące, kilkucentymetrowe ogniska (może z cztery).

DSC03475.JPG.33ab1fa73155d148de9228a742ae307b.JPGDSC03493.JPG.4ef1e80becfdb260239cb6b6ce8ab43a.JPGDSC03495.JPG.a4453f4ca256c3090ec4549ea0ce090f.JPGno i reszta, czyli salarias, favites i leptastrea - wydawało mi się, że favites ma nową główkę, ale niestety to tylko rurówka :ph34r:.

Teraz czeka mnie zakup skały, lamp (będzie AI prime x2 i możliwe że dodatkowo 4 x t5 39w, może z "małą" (;)) pomocą kogoś z rodziny zrobię sam) no i jakiegoś fajnego życia, typu sympodium, euphyllia,  strombusy, i dobrze byłoby załatwić sobie te krewcie...

Na razie tyle, czekam na uwagi co do moich planów, żeby nie zrobić znowu jakiegoś błędu.

I jeszcze pytanie, czy żywa skała z Jadwigi Morskiej jest dobra, czy może lepiej szukać czegoś innego?

Niedługo zacznę przygotowywać kwarantannę, tylko muszę gdzieś ewakuować kilka setek słodkich świderków;)

Edit: na drugim zdjęciu białe plamki przy błazenku, to nie ospa, tylko bąbelki powietrza:)

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślimaki pewnie jedzą, ale tego jest dużo i znikać będzie powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę dzisiejszych zdjęć, w przyszłym tygodniu może zamówię jakieś życie;)

DSC03544.JPG.3d658534608b92551a3bd01de56e81c1.JPGDSC03541.JPG.4b7601238f4cd19a472586fa484a4c96.JPGDSC03540.JPG.866da30a6568048d54ae6d61efe63943.JPGDSC03539.JPG.b3cb68c9e9318bb20a656a27d8092b40.JPGDSC03538.JPG.1951848cda7b1099cca92cd36c7f45a3.JPGDSC03537.JPG.bc2ae1460c70e1411e6dd416de7ed3e1.JPGDSC03546.JPG.1daa9664e8a92f9875a1483ebec7e9ed.JPGOgólnie glony nitkowate, z którymi  jeszcze dwa tygodnie temu miałem problem, zniknęło bez śladu, a niedobitki cyjano też są w odwrocie.

Tylko ten zielony nalot:banghead

Przez najbliższe tygodnie mój zbiornik przejdzie drugie tyle zmian, co przez ostatni miesiąc (odpieniacz, zmiana światła...)

W dniu 21.05.2020 o 23:40, antak napisał:

I jeszcze jedno, jak ktoś z Torunia i okolic ma nadwyżki korali miękkich i/lub lps to chętnie przyjmę;). Bo niestety z koralami u mnie skromnie..

:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, nie spodziewałem się ich w moim akwarium;)

DSC03561.JPG.8b6866a15ada4ab175de096e47bcc059.JPGjakość nie powala, ale widać o co chodzi.:lol:

Rozpocząłem  ewakuację ślimaków ze słodkiego, póki co siedzą w dużych słojach po kilkanaście - kilkadziesiąt sztuk. Dla helenek osobne zbiorniczki, bo nie chcę żeby mi z trudem wyhodowanych podopiecznych ubyło:D

w tym tygodniu (mam nadzieję, że uda mi się zamówić) dojdzie życie - euphyllia paraancora, sympodium blue, dwie l. kukenthali (na razie, potem wpuszczę jeszcze dwie szt. może wtedy będą to wurdemanni) i może kilka astralium/trochusów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, antak napisał:

jakość nie powala, ale widać o co chodzi.:lol:

Ja widzę tylko robaki - wieloszczety. A co powinienem zobaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Arek77 napisał:

Ja widzę tylko robaki - wieloszczety. A co powinienem zobaczyć?

właśnie je;)

nie miałem pojęcia, że tyle ich ze szczepkami przyszło (widziałem łącznie kilkanaście sztuk, a na podstawkach od korali przyłapałem dwa, choć oczywiście nie mogły to być wszystkie...)

mnie wszystkie żyjątka, robaki itp. cieszą. Chyba zacznę dozować fito, żeby mi się wszystko to zaczęło mnożyć. Chcę po prostu mieć w akwarium możliwie największą bioróżnorodność (czy jakoś tak;))

Mam nadzieję, że piszę w zrozumiały sposób:p

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są chyba w każdym akwarium. Do mnie przyszły albo ze szczepkami albo z "żywą" wodą..... Zastanawiam się tylko co mają do tego ślimaki słodkowodne i helenka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2020 o 19:43, Arek77 napisał:

Są chyba w każdym akwarium. Do mnie przyszły albo ze szczepkami albo z "żywą" wodą..... Zastanawiam się tylko co mają do tego ślimaki słodkowodne i helenka?

 Piszę o tym jako sprawozdanie z przygotowania kwarantanny, bo nie chcę znowu przywlec ospy, która wykończyła mi pierwszą obsadę.

W dniu 24.05.2020 o 16:25, antak napisał:

Niedługo zacznę przygotowywać kwarantannę, tylko muszę gdzieś ewakuować kilka setek słodkich świderków;)

Helenki to też słodkowodne ślimaki (potoczna nazwa).

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup życia niestety trochę się odwlekł, ale jutro powinno dotrzeć; w ilości dwóch krewetek (na początek), dwóch miękkasów, i dwóch lps - ów.

Walka z prawie wszystkimi glonami dobiegła końca, muszę zacząć uczyć salariasa jedzenia pokarmów zastępczych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dotarło zdrowe, krewetki na szczęście też. "Wszystko", czyli:

-2x l. kuekenthali (póki co siedzą w skałach, mam nadzieję, że zainteresuje je aiptasia;)). Będą jeszcze dwie.

- oxypora

- żółto - zielona acanthastrea

- xenia (drugie podejście:ph34r:)

- pseudogorgonia, (aklimatyzuje się najwolniej, ale wystawia pierwsze polipy)

Oba miękkie są w docelowych miejscach, xeni nie daję na główną skałę żeby nie opanowała zbiornika. Lps-y za kilka dni przenoszę na skały.

Jutro dojdzie odpieniacz, nareszcie:D. Z lampami, waham się czy 4-6x t5 39w, czy może 2x al prime.

Kilka zdjęć:DSC03601.JPG.d399169c8a72168c29d0bfa7f505e1da.JPGDSC03602.JPG.628bd776726e7424c5fb18a54a8392e0.JPGDSC03603.JPG.48a60addba8804c559f0213ef4142ea0.JPGDSC03600.JPG.1b9f931e8761c55323304acb16b5bf59.JPG

To najlepsze zdjęcia, jakie udało mi się zrobić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam się w osobnym poście, lepiej dać

8 godzin temu, antak napisał:

4-6x t5 39w, czy może 2x al prime.

Nie potrafię się zdecydować:wacko:

Docelowa obsada to duuużo miękkich i lps, z sps kilka acropor (może za rok już będą warunki...), na pewno jakaś seriatopora i talerzówka.

Oczywiście wszystko w swoim czasie, już dosyć korali straciłem.

:coffee:

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.