Skocz do zawartości
Antekb

Dojrzewanie solniczki i pytania na jej temat - 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

po pierwsze chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post ;) bardzo mi miło, że będę mógł się z Wami wymieniać wiedzą i doświadczeniami.

Mam w planach założyć solniczkę 49l akurat tak się stało, że mam ten zestaw od Aquaela. W tym temacie istotne jest też to, że za jakieś 3-4 miesiące zmieniam miejsce zamieszkania. Jak się pewnie domyślacie, jak już stoi zestaw w domu to cięzko się czeka, ale o tym za chwilę. 

Po pierwsze chciałem zapytać Was o konsultację w sprawie sprzętu, co sądzicie o czymś takim?: 

-lampa z zestawu do wymiany - myślałem o spectra 30W z Chin
-filtr zostaje, ale mam zamiar wrzucić do niego media, w jednym koszu siporax i węgiel, a w drugim matrix i watę
-falownik jvp 110
-grzałka 50W
-nie wiem jeszcze jaka sól i bakterie, dużo czytam w tym temacie i chętnie zobaczę co macie do polecenia

I teraz w związku z tym, że zmieniam miejsce zamieszkania, a teraz i tak muszę czekać pomyślałem, żeby uruchomić w obecnym domu akwarium z nową wodą, nie z podmianki i wrzucić tam skałę (myślałem o RRR, ale chętnie posłucham podpowiedzi) oraz mediami do filtra - bez piasku, żeby było łatwo potem zrobić przeprowadzkę. Cel to przejść proces dojrzewania i potem startować możliwie szybko. No i pytanie do Was. Czy to ma sens? Czy już po ewentualnej przeprowadzce wrzucenie suchego piasku będzie wymagało ponownego procesu dojrzewania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Antekb napisał:

filtr zostaje, ale mam zamiar wrzucić do niego media, w jednym koszu siporax i węgiel, a w drugim matrix i watę

Wrzuć do całości matrix, watę do każdego koszyka, węgiel podczas dojrzewania to nie wiem ale raczej bym się wstrzymał. 

25 minut temu, Antekb napisał:

falownik jvp 110

Syf. Tzn będzie działać, mój padł po 2 miesiącach i z racji na cenę poszedł w kibel :) teraz nan jebao sw-4 i sobie chwalę (za skałą koralia nano)

26 minut temu, Antekb napisał:

nie wiem jeszcze jaka sól i bakterie, dużo czytam w tym temacie i chętnie zobaczę co macie do polecenia

Kup zwykłą red sea np (nie Pro). 

Bakterie mogą być stability lub śmierdziele microbe lift. 

27 minut temu, Antekb napisał:

myślałem o RRR, ale chętnie posłucham podpowiedzi

Pewnie ktoś napisze, że luz. Ja napiszę, że ta skała do nano kostki się nie nadaje. Może i ładnie wygląda i sobie można cuda na kiju pokleić ale w takim litrażu skała jest najważniejsza. Poszukaj żywej tzn ożywionej skały lub bardzo dobrej suchej naturalnej którą sam ożywisz. Odradzam cementowe rrr bez sumpa i tony filtracji.

Jak masz zamiar się przenosić nie wrzucaj piasku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, Antekb napisał:

nie wiem jeszcze jaka sól i bakterie, dużo czytam w tym temacie i chętnie zobaczę co macie do polecenia

Tak jak kolega wyżej @FajnyRadziupolecam sól Red Sea Salt ( tą zwykła) oraz bakterie Microbe Lift  Specjal blend ale z czasem funkcjonowania zbiornika pomyślałbym o pożywce dla nich.

Ewentualnie od samego początku taki zestaw : Biodigest+Bioptim .

17 godzin temu, Antekb napisał:

a w drugim matrix i watę

watę proponuję dać na samą górę w obydwu koszykach i wymieniać systematycznie.

 

17 godzin temu, Antekb napisał:

falownik jvp 110

Zainwestuj w cyrkulatory pokroju Tunze ewentualnie . Jebao seria sow

17 godzin temu, Antekb napisał:

Czy już po ewentualnej przeprowadzce wrzucenie suchego piasku będzie wymagało ponownego procesu dojrzewania?

Generalnie dołożenie skały czasami powoduje powtórne dojrzewanie, więc przeprowadzka na pewno wpłynie na stabilność  tak młodego systemu i powtórne dojrzewanie masz jak w banku  :) A brałeś pod uwagę może brak podłoża?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli ta przeprowadzka, za 3-4 miesiące to nie zawracał bym sobie głowy startem akwarium.

Skała do beczki lub plastikowej kasty, zalewasz solanką, dozujesz bakterie, cyrkulator do środka i masz wstępnie przygotowaną skałę do startu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mario 84 napisał:

Generalnie dołożenie skały czasami powoduje powtórne dojrzewanie

Więc nie planuje dorzucać skały, chciałem po tym czasie wrzucić suchy piasek, pytanie czy to ma sens?

31 minut temu, Osmodeusz napisał:

Skała do beczki lub plastikowej kasty, zalewasz solanką, dozujesz bakterie, cyrkulator do środka i masz wstępnie przygotowaną skałę do start

No, tylko zamiast beczki chciałem normalnie do akwarium wsadzić skoro szkło stoi w szafie i jednocześnie media w ten sposób przygotować na start. Potem przenieść tylko do innego miejsca dorzucić piach. Nie mam zamiaru startować akwarium z życiem. A co uważasz na temat skały, jaką najlepiej w takim wypadku? 

PS. Dziękuję za wszystkie wskazówki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na skale bym nie oszczędzał, a skała np. w beczce, przy wizji rychłej przeprowadzki to same plusy moim zdaniem i mniej roboty

Jesteś z Wa-wy, więc praktycznie masz z górki, woda z podmiany ze sklepu, czy od kogoś znajomego, zalewasz skałę i niech się kręci. A w docelowym miejscu odpalisz baniaczek.

Przenoszenie dojrzewającego akwarium, to nie najlepszy pomysł  

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Przenoszenie dojrzewającego akwarium, to nie najlepszy pomysł  

No dobrze, w takim razie posłucham i poczekam :) A co masz na myśli na skale nie oszczędzaj? Żywa czy Real Reef Rock jest ok? Jak żywa to macie polecenie skąd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Antekb napisał:

No dobrze, w takim razie posłucham i poczekam :) A co masz na myśli na skale nie oszczędzaj? Żywa czy Real Reef Rock jest ok? Jak żywa to macie polecenie skąd?

Żywą skałę dobrej jakości masz w acroporze, mają prawdziwą koralową, a nie jakiś "ożywiony" cement:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie JVP hulał dwa lata w kostce 40x40 i źle nie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.