Jump to content
Daro73

Reefmax potworne parowanie ????

Recommended Posts

Mam problem z ubytkiem wody w Reefmaxie, w pierwszej komorze oznaczyłem swój maksymalny poziom którego pilnuję bo dolewka jest w trakcie robienia. Po uzupełnieniu dziś rano, po południu znowu dolałem ponad 0.5l wody. Czytałem że w Reefmaxie jest duże parowanie ale mniej wody dolewałem kiedy miałem odkryte akwarium, w kubku odpeniacza bardzo mało urobku, wentylator chłodzący ustawiony na prawie 26 stopni. Tak ma być czy coś jest nie tak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli takie parowanie to raczej norma i nie ma się czym przejmować. Problem rozwiąże się jak uruchomię dolewkę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parowanie bardzo wzrasta kiedy przychodzą upały i włącza się wiatrak nad pierwszą komorą. Ponieważ automatyczne jest tylko włączanie, wiatrak nie wyłączy się sam nawet gdy temperatura spadnie. Poza sezonem bez tego wiatraka parowanie nie jest duże. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale u mnie ten wiatrak załącza się sporadycznie bo ustawiłem go aby załączał się przy prawie 26 stopniach i staram się go wyłączać bo specjalnych efektów tego chłodzenia nie widzę. Nie mam co prawda tej szyby separujacej, tak przy okazji może ktoś orientuje się co to za magiczne tworzywo które odbija ciepło, bo zamierzam tę szybę dorobić z pleksi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie w akwarium o powierzchni 120x70 latem po odpaleniu wiatraków do chłodzenia schodzi po 50-60l tygodniowo. mam dolewkę 60l, zimą dolewka starcza na podmiankę 20l + cały tydzień i zostaje. Latem ledwo wystarcza na tydzień. Po robieniu wody w niedzielę muszę w czwartek/piątek otworzyć wodę, żeby uzupełniło na podmiankę w kolejną niedzielę (w sobotę nabieram wodę do wiadra, żeby się ogrzała).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017, rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól i dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 16kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, Valenciennea puellaris, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.