Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stałem się posiadaczem używanego szkła o wym. 1200x800x600. W zestawie jest cały sprzęt, kiedyś będzie czas by wszystko opisać.

W chwili obecnej muszę przerobić sump. Szło jakie posiadam to 950x650x450. 

Poniżej załączam mój pomysł na rozmieszczenie komór. 

Ze sprzętu jaki muszę upchać to: odpieniacz TWISTMAN OB-200-EXT V2, obiegówka Jebao 10000.

Czkam na jakieś podpowiedzi, korekty. Cały czas się zastanawiam czy nie zamienić komory odpieniacza z komorą na skałę, ale wtedy musiałbym przenieść bubble trap za odpieniacz. Co myślicie?

 

 

 

akwarium.jpg

sump wymiary.jpg

akwarium (2).jpg

sump wymiary (1).jpg

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w komorze ze skałą to przepływ ma być górą tylko? Nie będzie  Ci się syf gromadził? Czy planujesz tam jakieś cyrkulatory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił nieco inaczej. Pierwszą komorę zostawił bym tak jak jest, potem przelew przez jedną przegrodę górą, druga komora na skałę lub refugium, z niej wylot dołem do komory na media (tej która u Ciebie jest trzecia - o szerokości 11 cm) i przelew górą do pompy.

W ten sposób eliminujesz pompę cyrkulacyjną z sumpa, masz możliwość zrobienia refugium - jeśli uznasz za stosowne, eliminujesz watę która wymaga stałego nadzoru, zaś jeśli będziesz potrzebował chwilowo filtracji mechanicznej, zawsze do ostatniej przegrody na media możesz wrzucić gąbkę.

Przegrody na skałę, jeśli rozwarzasz refugium, możesz zrobić od razu nieprzeźroczyste - np. pvc nakleić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dale napisał:

Ja bym to zrobił nieco inaczej. Pierwszą komorę zostawił bym tak jak jest, potem przelew przez jedną przegrodę górą, druga komora na skałę lub refugium, z niej wylot dołem do komory na media (tej która u Ciebie jest trzecia - o szerokości 11 cm) i przelew górą do pompy.

W ten sposób eliminujesz pompę cyrkulacyjną z sumpa, masz możliwość zrobienia refugium - jeśli uznasz za stosowne, eliminujesz watę która wymaga stałego nadzoru, zaś jeśli będziesz potrzebował chwilowo filtracji mechanicznej, zawsze do ostatniej przegrody na media możesz wrzucić gąbkę.

Przegrody na skałę, jeśli rozwarzasz refugium, możesz zrobić od razu nieprzeźroczyste - np. pvc nakleić.

Czy o takie coś Ci chodzi?

SUMP PO POPRAWCE.jpg

SUMP 2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nie planujesz rollera tylko watę? Przy takim litrażu roller robi robotę, a ze względu na wymiary i podejście hydrauliki warto 10x temat przemyśleć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co to o rollerze nie myślałem, ale w razie potrzeby to miejsce się znajdzie. Nie wiem tylko czy fundusze pozwolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zwróć tylko uwagę że ten wspaniały odpieniacz (wspaniały - bo mam :) :) :) ) powinien stać w określony sposób - regulacją do Ciebie, wiąże się to ze sposobem zdejmowania kubka. Rollermatem i watą się nie przejmuj :) Wata wymaga uwagi a rollermat jest bardzo modny dziś - wiele osób uważa go za remedium na całe zło i świętego grala akwarystyki, a to kolejne ustrojstwo które może się popsuć, zagraca sump i źle zaprojektowane (a większość tak jest) przynosi duzo szkody.

Ale,  masz szeroki sump, więc jak byś chciał i miał możliwości, można by zaprojektować czy poprawić rollermata tak by jego wady wyeliminować.

Pamiętaj że do sumpa idzie jeszcze grzałka, czujnik lub czujniki dolewki, może jakieś elektrody, wężyki pomp dozujących itp... Możesz mieć potrzebę wstawienia jakiegoś filtra na złoża czy inne biopellety/zeowit - miejsce się przyda.

Jak byś robił refugium, czy stawiał skałę, proponował bym zrobić to na swego rodzaju ruszcie - kratce rastrowej opartej na wklejonych paskach szkła w dno (wklejając zgodnie z ruchem wody, żeby odstojnika nie robić).

Refugium to coś wspaniałego. U mnie np. jest refugium i twistman ex200, no i są dwa zbiorniki - jeden z zupą rybną, a drugi - stadnina z ośmioma końmi. Karmione wszystko jest łopatą. No i przez ostatni miesiąc miałem awarię (mój błąd w ustawieniach) ballinga, najpierw magnez i sól bez soli nie była podawana, potem kh spadło do 4-5, chciałem szybciej podbić, tylko nie brałem pod uwagę że proszki AF są b. skuteczne, no i kH w ciągu 48 godzin wystrzeliło na ponad 14 (poza skalę). Spadało samo przez tydzień, teraz jest ustabilizowane w normie.

Poza lekkim fochem jednego korala i pojawieniem się cyjano przy wyłączeniu magnezu i sbs, wszytsko żyje i ma się b. dobrze. Nawet wsadzona kontrolnie szczepka acry przyrosła o ponad centymetr przez ten miesiąc :)

Dlatego im większa różnorodność i dobry odpieniacz, tym większy margines tolerancji (odpieniacz = natlenianie, a to podstawa)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy dołożenie do 1 komory dodatkowej przegrody, która sprawi, że nie będzie się w 1 komorze gromadził syf. Tylko mam wątpliwości jaka będzie wysokość wody w 1 komorze przy tym układzie szyb. Dodanie tej szyby pozwoli mi na zastosowanie waty za odpieniaczem. 

SUMP WYMIARY 3A.jpg

SUMP WYMIARY 3B.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się ok, z tego co widzę na komórce, nawet można drugą przegrodę  opuścić do 3 cm, przy tej szerokości przepływ powinien być ok, a zawsze to 1,5 cm na media :) pamiętam tylko żeby mieć miejsce na manewrowanie w szafce, na przewody i dostęp do rur, na wypadek awarii.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.