Skocz do zawartości
Aquamark

Trwałość roztworów Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W pełnej metodzie stosujemy szereg roztworów opartych na związkach Baru, Kobaltu, Chromu, Miedzi, Żelaza, Jodu, Niklu, Strontu i Cynku.

Dodaję się je do roztworów bazowych wykonując tak zwany stock. Stężone roztwory, które wykonujemy w ilości 1000ml są dodawane po

parę ml, a co z resztą. Jak bardzo są trwałe poszczególne roztwory z mikroelementami?

 

Pozdrawiam

Marek

Odrzywolski

Lublin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuję komponenty w płynach (1, 2,3) af które zawierają wszystko. Kupiłem je 3 lata temu i prowadzę zbiornik bez podmian opierając się na zużyciu kh. Dodatkowo leję niektóre micro także w oparciu o zużycie kh. Jak dotąd wszystko trzyma w ryzach, badane co 2 miesiące icp marinlab. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dla syna napisał:

Stosuję komponenty w płynach (1, 2,3) af które zawierają wszystko. Kupiłem je 3 lata temu i prowadzę zbiornik bez podmian opierając się na zużyciu kh. Dodatkowo leję niektóre micro także w oparciu o zużycie kh. Jak dotąd wszystko trzyma w ryzach, badane co 2 miesiące icp marinlab. 

W jaki sposób dozujesz micro na podstawie spadku kh ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dla syna napisał:

Stosuję komponenty w płynach (1, 2,3) af które zawierają wszystko. Kupiłem je 3 lata temu i prowadzę zbiornik bez podmian opierając się na zużyciu kh. Dodatkowo leję niektóre micro także w oparciu o zużycie kh. Jak dotąd wszystko trzyma w ryzach, badane co 2 miesiące icp marinlab. 

 

Witam.

Zastanawiam się czy produkty AF posiadają wzmiankowane  sole. Skoro lejesz jeszcze mikro to może coś im brakuje. Wystarczy, że jeden roztwór soli jest

nietrwały, a nie wiemy który, to co robić? Chyba tylko właśnie okresowe icp.

Mój balling oparłem na artykule Państwa Barabasz, z kwartalnika Morszczaki. Przepis jest tak sporządzony by nie mieszać poszczególnych soli, co wydaję mi się,

przemawia za trwałością wsadowych roztworów.

4 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

W jaki sposób dozujesz micro na podstawie spadku kh ?

   

Właśnie zainteresowało mnie to. Zbiornik mam świeży, ponad pół roku, leje ballinga tylko dla kh. Wapń i magnez ponad normę - jeszcze mało korali i bogata sól do podmian.

KH - 8,23

PH - 8,05 ~ 8,21 wahania dobowe

Ca - 490

Mg - 1500

NO3 - 0,8

PO4 - 0,06

Jestem w trakcie uruchamiania komory glonowej w sumpie (na Mineral Mud).

Zapewne wielu posiłkuje się tym artykułem, ciekawy jestem waszych opinii.

 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

W jaki sposób dozujesz micro na podstawie spadku kh ?

Np zuzycie kh na poziomie 15 ml to dodatkowo muszę lać 1 kroplę strontu (i innych pierwiastków). Dla 30ml kh to już będzie 2 krople strontu na dobę itp itd

2 godziny temu, Aquamark napisał:

 

Witam.

Zastanawiam się czy produkty AF posiadają wzmiankowane  sole. Skoro lejesz jeszcze mikro to może coś im brakuje. Wystarczy, że jeden roztwór soli jest

nietrwały, a nie wiemy który, to co robić? Chyba tylko właśnie okresowe icp.

Mój balling oparłem na artykule Państwa Barabasz, z kwartalnika Morszczaki. Przepis jest tak sporządzony by nie mieszać poszczególnych soli, co wydaję mi się,

przemawia za trwałością wsadowych roztworów.

   

Właśnie zainteresowało mnie to. Zbiornik mam świeży, ponad pół roku, leje ballinga tylko dla kh. Wapń i magnez ponad normę - jeszcze mało korali i bogata sól do podmian.

KH - 8,23

PH - 8,05 ~ 8,21 wahania dobowe

Ca - 490

Mg - 1500

NO3 - 0,8

PO4 - 0,06

Jestem w trakcie uruchamiania komory glonowej w sumpie (na Mineral Mud).

Zapewne wielu posiłkuje się tym artykułem, ciekawy jestem waszych opinii.

 

Pozdrawiam. 

Balling którego używam (jak i pewnie inni producenci mają podobnie) jest niedoszacowany dlatego też trzeba niektóre pierwiastki dozować. Inaczej każdy by włączył balling i nie musiał podmieniać solanki albo nie musiał by czegoś uzupełniać. Chodzi o to aby czegoś nie przedobrzyć i ew uzupełnić co się potwierdza w metodzie którą stosuję czyli bez podmian. Co do spadku samego kh to świadczy że zbiornik jeszcze się nie ustabilizował. Dodatkowo jak ktoś uruchomi np glony do wyciągania no3 to zacznie ubywać między innymi żelazo i potas szybciej niż pozostałe pierwiastki. A np spsy szybciej wyciągają kh, ca, mg i stront niż np jod. Tak że każdy zbiornik jest inny w zależności od obsady, cyrkulacji, powierzchni parowania, światła, temperatury itp itd. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.