Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.09.2020 o 21:34, dale napisał:

Poza tym, glony, co prawda wymagają światła, ale nie tyle co spsy :)

W każdym razie, pomijając cenę, to myślę że będziesz zadowolony :)

Przyszła lampa/belka pod refugium, ogólne wrażenia jeśli chodzi o wykonanie jak również stan wizualny na plus. Tylko czy ona jednak nie powinna mieć więcej diod różowych, zwłaszcza że prosiłem o zrobienie lampy typu GROW? Aktualnie tylko 8 diod jest na paśmie royal blue i deep red, pozostałe 24 diody to : 12x 6500K + 12x 8500K. Dale, jak to u Ciebie wygląda?

20200924_192848.jpg

20200924_192906.jpg

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na taśmach, ale proporcje dobrałem identyczne. Kiedyś patrzyłem po pasmach chlorofilu i mi tak wychodziło. Zobaczysz u siebie że działa ,)   


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dale napisał:

Ja mam na taśmach, ale proporcje dobrałem identyczne. Kiedyś patrzyłem po pasmach chlorofilu i mi tak wychodziło. Zobaczysz u siebie że działa ,)   

Dzięki za info, to mnie uspokoiłeś ;) Już nie mogę się doczekać zmian, aczkolwiek wcześniej będzie mnie czekać trochę pracy. Mam jednak nadzieję, że w końcu uda mi się ustabilizować zbiornik.

BTW Teraz możesz ocenić po zdjęciach czy cena była adekwatna do produktu :)

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął właśnie długo wyczekiwany przeze mnie weekend i mogę się w końcu pochwalić zmianami, które zaszły w mojej szafce akwariowej, a co się tym wiąże także częściowo ze sposobem filtracji mojego zbiornika. Nie było to wszystko proste gdyż zakres prac był spory, a dodatkowo gonił mnie czas i funkcjonujący tylko na dwóch pompach cyrkulacyjnych zbiornik. Na szczęście po dwóch dniach prac (może się to wydawać dziwne ale zajęło mi to dosłownie cały weekend ze względu na liczne komplikacje) uruchomiłem ponownie filtrację i jak do tej pory wszystko działa prawidłowo, ryby i korale mają się dobrze, korale powiedziałbym że jak na razie pompują się lepiej niż dotychczas.

Aktualnie sump zajmuje już całą przestrzeń szafki (a nie 2/3 jak wcześniej), dzięki czemu mogłem wszystko zaplanować jak należy tj.

- zamienić komory pompy i odpieniacza odwrotnie, dzięki czemu teraz pompę mam centralnie pod kominem, a nie po drugiej stronie sumpa z całą masą kolanek po drodze.  

- przygotować odpowiednia wielkość komory pod odpieniacz i rollermat, dzięki czemu w końcu mogę bez problemów operować przy odpieniaczu, a i do rollermata nie mam problemu z dostępem

- wstawić komorę na refugium (nie jest może jakieś ogromne, ale trochę glonu na pewno się w nim zmieści, jeszcze tylko muszę przygotować jakieś ograniczniki lampy LED)

- zwiększyć przestrzeń na media filtracyjne

Wymieniłem także 90% hydrauliki, gdyż poprzednia nie do końca spełniała moje oczekiwania. Plus usunąłem jeszcze część ceramiki za namową kilku doświadczonych osób z tego forum, a do nowego trafiło tylko 3kg kulek Maxspecta z poprzedniego sumpa żeby nie zaburzyć za bardzo systemu.

Teraz pozostaje czekać na efekty, ciekawy jestem co się zadzieje i jak będzie wyglądała sytuacja z parametrami po zmianach. Mam nadzieję, że wszystko się ustabilizuje, 3majcie kciuki ;)

PS. Nie zwracajcie uwagi na umiejscowienie dozownika :P Dotychczasowa półeczka uszkodziła się i muszę wykonać nową, dlatego chwilo znalazłem mu miejsce zastępcze :D

PS2. Przy okazji prac hydraulicznych odnalazłem zaginionego 2 msc temu mojego ulubionego Salariasa :lol: Uchował się w kominie, a najlepsze że zaglądałem tam wcześniej dwukrotnie z latarką i nic nie znalazłem <_< Teraz mam nadzieję, że dogada się z nowszym nabytkiem bo jak na razie to stary (jeszcze grubszy niż był) gania cały czas nowego (o połę mniejszy). Jak się nie uda to będę zmuszony poszukać nowemu innego domu.

20201011_135910.jpg

20201012_073433.jpg

20201011_215314.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna maszynownia, tylko gdzie Ty tam reaktor wstawisz :) ? Bo widzę że litrażowo obiegi mamy podobne, a ja widzę ile u mnie korale ciągną i jak stabilnie teraz jest...  Z lampą poleciałeś na bogato :) świeci lepiej niż w niejednym moim słodkim (w historii :) ). Nie masz możliwości przeniesienia gniazdek do strefy suchej? 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, dale napisał:

Ładna maszynownia, tylko gdzie Ty tam reaktor wstawisz :) ? Bo widzę że litrażowo obiegi mamy podobne, a ja widzę ile u mnie korale ciągną i jak stabilnie teraz jest... 

Nie mam pojęcia :P Ogólnie to nigdy nie brałem takiej opcji pod uwagę, raczej planowałem wspomóc się Ballingiem

43 minuty temu, dale napisał:

Z lampą poleciałeś na bogato :) świeci lepiej niż w niejednym moim słodkim (w historii :) ).

Dzięki, to częściowo Twoja zasługa :czapkizgłów:)Ogólnie jest bardziej funkcjonalna niż ten Zetlight, którego początkowo planowałem.

46 minut temu, dale napisał:

Nie masz możliwości przeniesienia gniazdek do strefy suchej? 

Niestety nie ma takiej opcji. Od początku tego projektu było wiadomo, że całe zasilanie będzie musiało się znaleźć wewnątrz szafki. Dlatego też wybrałem wszystkie gniazdka kategorii IP65. Tylko UPSa mam w osobnej szafce, ale tam poza sterownikiem Maxspecta nic więcej już by nie weszło. Sam zobacz jak to wygląda (foto sprzed roku). Tu wszystko było projektowane dosłownie na milimetry...

20191027_104533.jpg

20191027_130743.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super. Setup jak marzenie. Faktycznie mało miejsca. Może jak by szafkę z ups nieco zmodyfikować? Przenieść tam na jedną listwę wszytko? Tak głośno myślę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech właśnie zerknąłem na twój UPS tez muszę sobie sprawić .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dale napisał:

Wygląda super. Setup jak marzenie. Faktycznie mało miejsca. Może jak by szafkę z ups nieco zmodyfikować? Przenieść tam na jedną listwę wszytko? Tak głośno myślę :)

Dzięki :) No właśnie się nie da :P Tak jak pisałem tam wszystko jest zaprojektowane na milimetry, ponieważ nad tą małą szafkę UPSa, a 0,5cm obok kolumny głośnikowej zjeżdża ekran projekcyjny z sufitu i dlatego też szafeczka UPSa i cała szafka pod akwarium mają takie wymiary, a nie inne ;)

12 minut temu, Hoom napisał:

Ech właśnie zerknąłem na twój UPS tez muszę sobie sprawić .  

Polecam, koszt może nie mały, ale kilka razy się przydał jak niespodziewanie Energetyka wyłączyła zasilanie na pół dnia. Przynajmniej byłem spokojny o zbiornik.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć temat UPS? To znaczy jaki model, orientacyjna cena i z akumulatorem wewnętrznym czy zewnętrznym? I ile trzyma i co podłączone? Pytam, bo u mnie w bloku, przez ostatnie 20 lat nie było prądu tylko raz - jak idioci z zakładu energetycznego pomylili się przy odcinaniu licznika... Ale przez dobę nic się nie stało :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam sie pod pytanie o UPS . Chce podpiac pod obiegówkę maxspecta . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zestaw który widzieliście na zdjęciu to (ceny mogą oczywiście teraz być inne):

- przetwornica Volt Sinus Pro 800E 500W 12V/230V - 350zł

- akumulator żelowy bezobsługowy AGM UPS 12V 100Ah - 500zł (do którego podłączamy klemy od przetwornicy)

W tej chwili zasila on dwa cyrkulatory Maxspect Gyre 330 oraz pompę obiegową Maxspect TurbineDuo 9k. Wcześniej była to pompa Duo 6k, ale jeszcze dodatkowo pompka 1k oraz niewielki reaktor glonowy i w przypadku braku zasilania (ostatniego jakie pamiętam) to spokojnie pociągnął 10h i jeszcze był zapas (ile? tego już dokładnie nie pamiętam, a nie chciałbym wprowadzić Was w błąd). Jak coś zamieszczam orientacyjny kalkulator.

KALKULATOR_AKU.xlsx


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ciekawe - może warto się zabezpieczyć?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

Dzięki, ciekawe - może warto się zabezpieczyć?

Tak jak napisałem, na pewno w razie jakiejś awarii zasilania możesz mieć spokojną głowę (zwłaszcza jak np przebywasz poza domem jak coś się wydarzy). Koszt nie jest może niski, ale zakładając ile życia masz w akwarium i jakiej wartości to może się okazać że jednak ten koszt nie jest taki wysoki jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ja na pewno polecam takie rozwiązanie.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nakłady czasowe na ponowny reset systemu...

Trzeba ogarnąć temat.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Makroglony rosną Ci pod ta lampką ? Przecież to jedynie 32W. Tam pewnie PAR = 80. 

Lampa Kessil H380

 chart_kessilH380-PAR.jpg.aff2d8424cf309f734295ac8254ef196.jpg

Skąd jesteś ?

Mam lampę zrobioną na paskach led grow chyba z 45W i PAR = 100 i to w odległości 10cm.... na dnie jest 40

Edytowane przez Maeo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2020 o 09:17, Maeo napisał:

Makroglony rosną Ci pod ta lampką ? Przecież to jedynie 32W. Tam pewnie PAR = 80. 

Od mojego ostatniego posta pozmieniałem w lampie trochę diod LED. Dodałem więcej Deep Red oraz Royal Blue (w odpowiednich proporcjach) w miejsce większości diod białych, aczkolwiek też 1W-owych. Jak na razie większego przyrostu w stosunku do wcześniejszych ustawień nie zauważyłem, ale najważniejsze że po zmianie glony dalej cały czas ładnie przyrastają. Jak na moją komorę refugium 32W w zupełności wystarczy. Nie mierzyłem PAR bo nie jest to dla mnie istotne, wystarczy że widzę wzrost glonów.

W dniu 9.12.2020 o 09:17, Maeo napisał:

Mam lampę zrobioną na paskach led grow chyba z 45W i PAR = 100 i to w odległości 10cm.... na dnie jest 40

Na czas modyfikacji lampy dałem tymczasowo 7 rzędów taśmy LED GROW nad komorą refugium... efekt był mizerny. Na szczęście po dwóch dniach znowu wróciłem do mojej lampy i wszystko wróciło do normy. Paski może są dobre, ale w przypadku własnej roboty reaktora glonowego (też taki kiedyś posiadałem).

W dniu 9.12.2020 o 09:17, Maeo napisał:

Lampa Kessil H380

Lampa Kessil kosztuje 3-4 razy tyle ile mnie kosztowała moja zrobiona na zamówienie, a i tak już wiele osób uważało że sporo wydałem jak na lampę do refugium. Większość osób używa rozwiązań rzędu 100 czy 200zł. Ok, można też wydać ponad tysiaka tylko na lampę do samych glonów, ale po co? Jak ta za kilka stów robi swoją robotę. Pewnie jakbym kupił taką za 200 to też byłbym zadowolony, tylko potrzebowałem taką która będzie zajmowała jak najmniej miejsca i dlatego zdecydowałem się na droższą opcję robioną na zamówienie.

20201123_200524.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2020 o 09:17, Maeo napisał:

Makroglony rosną Ci pod ta lampką ? Przecież to jedynie 32W. Tam pewnie PAR = 80. 

Ale one na szczęście o tym nie wiedzą.

Im dłużej jestem na forum, tym mocniej utwierdzam się w przekonaniu że większość problemów rodzi się wyłącznie w głowie akwarystów. I tam też pozostaje....

 

Podopowiadam. To są glony. Żyją w szerokim spektrum warunków. To co mają u Kolegi, to jest luksus. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

Ale one na szczęście o tym nie wiedzą.

Im dłużej jestem na forum, tym mocniej utwierdzam się w przekonaniu że większość problemów rodzi się wyłącznie w głowie akwarystów. I tam też pozostaje....

 

Podopowiadam. To są glony. Żyją w szerokim spektrum warunków. To co mają u Kolegi, to jest luksus. 

Dale czytasz mi w myślach. Akwaryści tutaj prawie jak kobiety - gdy nie mają żadnych problemów to je sobie wymyślają :D

Za dawnych czasów glony rosły pod zwykłą świetlówką, potem pod naświetlaczami LED, a teraz to już super hiper różowe lampy z PAR 100000000 muszą być.

Jak to mówił Maks w seksmisji "sfiksowałyście boście chłopa dawno nie miały" :) 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.