Skocz do zawartości
PiotrekAT

Project SPS NANO

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że duże nie rodzi kolejnych problemów człowiek sam ich szuka.

Chciałbym się podjąć wyzwania jakim jest nano akwarium z SPSami

Szkło trochę nietypowe bo płytkie 40x40x25h ( miało być pod zoa - zobaczymy jak pójdzie z acrami ) 
Filtracja jako że z ryb planuje tam jedną max dwie  z czego jedna czeka na odbiór - Ecsenius pictus a na drugą nie mam pomysłu będzie opierała się na TIDALu 75 wypełnionym full żywym złożem - najprawdopodobniej life bio fill. 
Światło, dalej jestem fanem LEDu i wchodzi THOR 60W więc będzie piekło :> 
Skała mam fajny kawałek skały Aquaforestu, w planie możliwe dołożenie małego kawałka lub ewentualnie jak będzie coś fajnego z żywca w erybce - ale musze sam pojechać bo jakoś im nie ufam :D 

Chętnie posłucham ciekawych rad na początek :D bo w życiu miałem z 4 acropory  które docelowo wydałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie kombinujesz podobnie jak ja z tym, ze ja mam wyższe akwarium bo kostke 3x50.
W Tidalu 110 mam 1 opakowanie life bio fila+ to co było w zestawie z filtrem.
Zadbaj o dobrą mocną cyrkulacje i uważaj żeby nie przypalić szczepek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PiotrekAT napisał:

Noo zostalo zalać i jakis cyrkulator dokupic ale mysle jaki :book:

IMG_20200922_200001.jpg

Może jakaś lokówkę? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiotrekAT napisał:

Chciałbym się podjąć wyzwania jakim jest nano akwarium z SPSami

Jak masz możliwość działać na podmianach ze stabilną wodą, to może być całkiem ciekawy projekt - bo rozumiem, że mówiąc o sps nie miałeś na myśli montipory digitaty, tylko coś ambitniejszego :) ?

3 godziny temu, PiotrekAT napisał:

Światło, dalej jestem fanem LEDu i wchodzi THOR 60W więc będzie piekło :> 

Ano właśnie... A tyle mówili: "Nie strzelaj z armaty do much..."

3 godziny temu, PiotrekAT napisał:

Szkło trochę nietypowe bo płytkie 40x40x25h

Na litość... to ma 25 cm od dna - jak posadzisz acrę na tym kawałku betonu, jak myslisz jaką dawkę energii ona dostanie? A pomyśl jeszcze że światło ustawiasz też pod siebie, żeby "ładnie się błyszczało" - znaczy, najpierw ładujesz skupioną wiązkę energii - oczywiście w kolorach niebieskich (więc wysokoenegretyczne) -żeby ładnie wybarwić, a potem jeszcze musisz Ty mieć tyle odbitego i rozproszonego światła żeby wyglądało żywo i ciekawie.

4 godziny temu, PiotrekAT napisał:

Skała mam fajny kawałek skały Aquaforestu,

A Salarias ma taką łądną suchą skałę... czystą i porowatą. Lekką przy tym. No ale po co, jak można syntetyk.

 

4 godziny temu, PiotrekAT napisał:

Chętnie posłucham ciekawych rad na początek

Na początek zastanów się czy potrzebny Ci jest cyrkulator - ten filtr ma spory przepływ i wygeneruje spory ruch wody. Kolejny grat, nawet mały, to kabel i mało dekoracyjny kawałek plastiku...

Przy takich litrażach jestem zwolennikiem paneli. Czarny lacobel na tył, grzałka, filtr i pompa z tyłu, można jakiegoś resuna czy inne pienidełko do natleniania wstawić - pompa obiegowa robi za cyrkulację - można zrobić dwa wyloty - na dole i na górze...  I będzie petarda. :)

Tylko pamiętaj, przy acrach musi być stabilność i konsekwencja. Coś, o co u mnie trudno. A małe szkło to spore wahania parametrów.

ps.

4 godziny temu, PiotrekAT napisał:

full żywym złożem - najprawdopodobniej life bio fill. 

Zamień na kulki maxpecta, przy dużej ilosci, jest szansa na denitryfikację - są większe gabarytowo, więc łatwiej o środowisko beztlenowe. Natomiast jeśli produkt AF ma ich bakterie... życzę powodzenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szkło 80x40x25h

światło 6x24 W ATI dimm 4xB+ (12h max) i 2xC+ (8h 75%)

Cyrkulacja SOW-8 (2 bieg tryb H po dłuższej steonie) i 2x SOW-2 (na maxa tryb Else na tylnej ściance)

filtr FZN -3 --> 1 płytka maxpect i 1kg kulek maxpect

Obecnie zużycie Baillinga to 140 ml dziennie Ati Essencial (3 butelki)

Mam SPS i zapełniam już akrami wszystko idzie w dobrym kierunku 

 


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie T5 czyli światło rozproszone, o zupełnie innym charakterze niż ledy.

Zamień jeszce te trzy pompy na jedną gyre i będziesz miał więcej miejsca na korale przy lepszej cyrkulacji:)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

ad1 celuje w acropory :)

ad3 baniak miał być pod zoa płytki i bardziej pod ogród - spróbuje wykorzystać jakieś swoje marne doświadczenie i ogarnąć w nim acry ;)

ad4 Sucha syntetyczna ceramika i żywa :) uwierz przerobiłem każdą - możliwe że jak będą ciekawe kawałki żywca w erybce to się skusze alee zobaczymy

ad5 stabilność to wiem już to czytałem , jeśli nie spróbuje nie dowiem się czy się da, cyrkulator z tego co wiem acry lubią jak naprawde mocno wieje wiec jednak bede myslal nad czymś niewielkim

ad6 widać że mocno nie lubisz AFu :D alee ja mam dobre doświadczenia z tą firmą, mam też gdzieś kulki :)  ale czy docelowo tam wejda zobaczymy
 

I odemnie :D wiele razy słyszałem że czegoś się nie da ale nauczyłem się jednej rzeczy że jak sam nie spróbuje to się nie dowiem bo czesto właśnie się dało :)) 
Może to ciężki projekt ale no czemu by nie spróbować :) jeśli nie wypali to wróce do pierwotnej myśli czyli zoa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, PiotrekAT napisał:

Może to ciężki projekt ale no czemu by nie spróbować

Ależ oczywiście, popieram "oboma łapami" i trzymam kciuki. Tacy jak Ty świat zmieniają. (z resztą, sam wiele razy podobnie robiłem)

53 minuty temu, PiotrekAT napisał:

ad1 celuje w acropory :)

ad3 baniak miał być pod zoa płytki i bardziej pod ogród - spróbuje wykorzystać jakieś swoje marne doświadczenie i ogarnąć w nim acry

Doświadczenia nabrałeś przy LPS no i to będzie procentowało przy acrach. Nie są takie straszne... tylko trzeba brać z dobrego źródła. Ja np. nigdy nie wezmę acry z zeowitu, bo za długo będzie się akiimatyzowała i jest małą szansa na sukces - w moim zbiorniku.  Niski zbiornik ma swoje plusy - nie trzeba mocnego światła.

56 minut temu, PiotrekAT napisał:

ad4 Sucha syntetyczna ceramika i żywa :) uwierz przerobiłem każdą - możliwe że jak będą ciekawe kawałki żywca w erybce to się skusze alee zobaczymy

A miałeś z Salariasa? Nie wiem tylko czy ma jeszcze taką, ale to musisz zadzwonić do Mariusza i zapytać. Facet jest niesamowity jeśli chodzi o pomoc przy doborze - powiedz co chcesz, a to dostaniesz :) Ja przerabiałęm też sporo żywej, parametry miałem, jakie miałem. Napaliłem się jak szczerbaty na suchary na ceramikę czy syntetyk, ale jak w sklepie wziąłem to do ręki, podziękowałem. To była przepaść wagowa i jakościowa. Ale może technologia się zmieniła. Nie ganię w czambuł.

Godzinę temu, PiotrekAT napisał:

ad5 stabilność to wiem już to czytałem , jeśli nie spróbuje nie dowiem się czy się da, cyrkulator z tego co wiem acry lubią jak naprawde mocno wieje wiec jednak bede myslal nad czymś niewielkim

Nie mam doświadczenia, więc nie będę się spierał. Pewnie masz rację, tylko pamiętaj o charakterystyce takiej dmuchawy i rozkładzie siły prądu wody. Żeby były małe i tańsze vortechy to by pasowało. Ale tu musi być coś nanogabarytowego...

Godzinę temu, PiotrekAT napisał:

ad6 widać że mocno nie lubisz AFu :D alee ja mam dobre doświadczenia z tą firmą, mam też gdzieś kulki :)  ale czy docelowo tam wejda zobaczymy

Firma - jak firma, marketing i reklama z jednej strony, z drugiej produkty działające i to podobno nieźle. Tylko nie w moim wypadku bo ile razy nie spróbowałem, czy to kompleksowo, czy to sam baling, czy nawet same bakterie, to zawsze kończyło się wszechogarniającym brazowym glutem. Owszem, Kumpel - serwisant - uważa mój system za fenomen przeczący wszelkim prawom - jak przyszedł pierwszy raz do mnie, akurat odmulałem, jak zobaczył wodę w wiaderku i wygląd piasku, mało zawału nie dostał :) Drugi raz zdziwił się jak testy zrobił - tyle że teraz w drugą stronę :)

Po prostu - w moim wypadku, sprawdziły się innne produkty. A poirytowany bywam tym, że zaprzyjaźniony sklep, z racji szeroko rozumianego marketingu ma zwykle głównie ich produkty... więc jak potrzebowałem czegoś na gwalt - np. soli, to mogłem kupić każdą, pod warunkiem że od reki tylko AF... I teraz, pozbyłem się gluta, od miesiąca spokój, zagapiłem się przy podmianie, potzreba mi 1-2 kg soli i co? Ano tylko AF... I znowu glut na szybach przez 2 tygodnie, co najmniej...

Dodatkowo, swego czasu nie można było napisać tutaj nic negatywnego, bo zaraz trzeba było udowadniać ze nie jest się wielbłądem.

Ale koniec offtopu.

 

Nie obawiasz się że lampa będzie dawała za mocny strumień światła?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

Znam Mariusza wiem że ma wiedze :P

Co do pompy też przeglądam coś niewielkiego z mocą na razie poszukiwania rozpoczynam tak naprawdę:D

Czy nie boje sie lampy hmm rozmawiałem z kilkoma osobami co trzymaja szczepki acr w typowych zbiornikach na sprzedaż pod np hydrami rozpalonymi na full i negatywów nie zauważyli :D ja bede się musiał przekonać ewentualnie zrobię jakiś pseudo diffuser 

Co do AF, masz racje u jednego sie sprawdz u innego niekoniecznie :D po za swoim prywatnym prowadze 3 baniaki 2 miekkie / ryby 1 lps ryby  i u mnie sprawdza sie af i w 1 miekkim a 2 pozostałe niestety nie :x 

Jak w końcu mi się zachce prowadzić ten YT jakoś z jajem może zrobie mały daily co i jak bo narazie to wrzucam feedingi xD 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.