Skocz do zawartości
tomko

tomko Reaktywacja - Covidowe 400L

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Jak będzie jeszcze pod koniec przyszłego tyg. to go łyknę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tomko napisał:

Nie ma się co zastanawiać :) u mnie zachowuje się bardzo poprawnie, chodzi spać szybko, w dzień pływa jak wariatka po całym baniaku, je wszystko innych mieszkańców nie niepokoi (przynajmniej na razie). Pzdr.

Bardzo ładna rogatnica, a jak u niej z jedzeniem koralowców? Bo słyszałem, że lubią sobie podgryźć jakieś spsy czasami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tengerimalac napisał:

Bardzo ładna rogatnica, a jak u niej z jedzeniem koralowców? Bo słyszałem, że lubią sobie podgryźć jakieś spsy czasami. 

Poki co nie obserwuję takich zachowań.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież są mięsożerne , ale może , jak zabraknie papu .

14 godzin temu, tomko napisał:

Poki co nie obserwuję takich zachowań

 

 

Screenshot_2023-02-14-18-39-28-673_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jkk napisał:

A nie znikają wam krewetki?

Ja to mam taką krewetkę, która zeżarłaby rogatnicę prędzej:rofl:


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto Kazek, kolejny nowy mieszkaniec rafy :thumbup:

 

20230219_124420.jpg

Kalkwasser idzie tylko w nocy. Uznałem, że nie ma co podbijać pH w dzień, skoro bez boosterów kształtuje się ok. 8.2. W nocy dobieram tak dawkę żeby nie spadało poniżej 7.95. Wtedy baniaczek 10 l, wystarcza na ok. 8 dni. Efekty utrzymywania wysokiego pH naprawdę widoczne. Piasek bielutki, skała bez nalotu, cyjano O. Korale też lepiej wyglądają i rosną co widać po konsumpcji. kH i Ca koryguję Ballingiem - z kalkwasserem muszę lać nierówne dawki. Pozdr.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie przy dozowaniu kalwasser pH nie spada poniżej 8,15

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

U mnie przy dozowaniu kalwasser pH nie spada poniżej 8,15

Pozdrawiam 

Wszystko zależy od szybkości podawania. Ja próbuję zrównoważyć optymalny efekt w stosunku do maksymalnej "żywotności" baniaka z wapnem. Pozdr.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomko napisał:

Wszystko zależy od szybkości podawania. Ja próbuję zrównoważyć optymalny efekt w stosunku do maksymalnej "żywotności" baniaka z wapnem. Pozdr.

Czytałem , że po jakim czasie piasek się robi twardy i zapycha skała , to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, JerzyB napisał:

Czytałem , że po jakim czasie piasek się robi twardy i zapycha skała , to prawda?

Nie wydaje mi się, dlaczego miałby się robić twardy? Słyszałem o akumulacji fosforanów w skale przy stosowaniu kalkwasser. Stosując wyłącznie jako boosterek w rozsądnych ilościach, nie sądzę, żeby coś się wydarzyło. Przy rzeczywiście dużych dawkach w celu utrzymania poziomu wapnia być może. W poprzedniej 50 l kostce stosowałem kalkwasser do utrzymania poziomu Ca i nic złego się nie wydarzyło, jak zaprzestałem.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomko napisał:

Nie wydaje mi się, dlaczego miałby się robić twardy? Słyszałem o akumulacji fosforanów w skale przy stosowaniu kalkwasser. Stosując wyłącznie jako boosterek w rozsądnych ilościach, nie sądzę, żeby coś się wydarzyło. Przy rzeczywiście dużych dawkach w celu utrzymania poziomu wapnia być może. W poprzedniej 50 l kostce stosowałem kalkwasser do utrzymania poziomu Ca i nic złego się nie wydarzyło, jak zaprzestałem.Tex 

Też czytałem , o kumulacji fosforanów czas pokaże .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acroporki ładnie porosły:

 

 

20230625_120559.jpg

20230625_120900.jpg

20230625_120956.jpg

20230625_121004.jpg

Z newsów:

do sumpa trafiły glony spagetti żeby trochę zbić nutrienty i stabilizować ph w nocy - oświetlenie jarzeniówką 16 h, spadek n03 w 2 mies. z 15 do ok. 2. poza tym korale lepiej wyglądają, takie mam wrażenie.

kalkwasser leci tylko w nocy, przestałem kropelkować bo było to irytujące, aktualnie 25 ml / 30 min. z pompy dozującej jebao przez 12 h - ph w nocy 7,92 w dzień ok. 8,12. mam zamiar mieszać wodorotlenek sodu do ballinga, żeby podciągnąć ph w nocy do 8. przekonałem się, że ph oprócz kh to kluczowa sprawa, korale włączają turbo przy wyższym.

przestałem suplementować cokolwiek, poza podstawowym ballingiem, bo suplementacaja ręczna mnie męczyła :).

od roku nie zrobiłem icp, mierzę tylko kh, ph, ca, no3.

zwiększyłem przepływ w sumpie do 4000l/h, czyli wyciskam maks. z mojego pudełka przelewowego.

zmieniłem sól na red sea niebieską.

podmiany co 2 tyg. 30 l.

ledy aktualnie na 22000 K + 2x ati aquablue special + 2x ati coral plus. jest fajnie na niebiesko.

mocno przeorganizowałem obsadę koralową.

aktualnie akwarium nigdy nie miało się lepiej, a obsługa zajmuje mi naprawdę niewiele czasu. i o to właśnie chodziło :))

pozdr.,

tomko

 

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, tomko napisał:

20230625_120900.jpg

Piękny koral, gratulacje.

23 minuty temu, tomko napisał:

kalkwasser leci tylko w nocy, przestałem kropelkować bo było to irytujące, aktualnie 25 ml / 30 min przez 12 h - ph w nocy 7,92 w dzień ok. 8,12. mam zamiar mieszać wodorotlenek sodu do ballinga, żeby podciągnąć ph w nocy do 8. przekonałem się że ph oprócz kh to kluczowa sprawa, korale włączają turbo przy wyższym.

Jak podniesiesz pH powyżej 8, do 8.30 to zobaczysz efekty. Naprawdę polecam. NaOH załatwia sprawę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katani napisał:

Piękny koral, gratulacje.

Jak podniesiesz pH powyżej 8, do 8.30 to zobaczysz efekty. Naprawdę polecam. NaOH załatwia sprawę.

Zdecydowanie!

Swego czasu jak walczyłem z kalkwasserem i pH miałem nawet do 8,4 to akropory wystrzeliły, dosłownie rosły w oczach.

Ale żeby te 8,4 osiągnąć używając  kalkwasser, to schodziło tego z 2,5 l /d, więc nie do ogarnięcia.

Generalnie chcę żeby nie spadało poniżej 8.

Więc sądzę, że z pomocą NaOH nie będzie większego problemu.

6 minut temu, mazmaciek napisał:

Kolorki przepiękne. Jak byś miał coś na zbyciu to ja się piszę. 

Git !

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chris_ek napisał:

A na jakim poziomie udaje Ci się utrzymywać KH w ciągu doby? W dzień zamiast kalkwasser lejesz ballinga?

Balling leci całą dobę w 24 dawkach - aktualnie 320 ml/d.

kH obecnie 9.

Ca 450.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clapping


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx.

po trosze zasługa bardziej niebieskiego światła, zdecydowanie lepiej wyciąga kolorki.

pozdr.

 

a tak dla mądrzejszych w temacie - jak wyciągnąć pastelowe kolorki, szczególnie w zakresie niebieskiego ??? to kwestia nutrientów czy suplementacji??

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, tomko napisał:

 

a tak dla mądrzejszych w temacie - jak wyciągnąć pastelowe kolorki, szczególnie w zakresie niebieskiego ??? to kwestia nutrientów czy suplementacji??

Ja nie wiem, jak chcesz takie naprawdę jasne pastelowe to trzeba ściąć nutrienty do zer. Ja u siebie nie potrafię wyciągnąć aż takich kolorków, jakie widzę u innych.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Ja nie wiem, jak chcesz takie naprawdę jasne pastelowe to trzeba ściąć nutrienty do zer. Ja u siebie nie potrafię wyciągnąć aż takich kolorków, jakie widzę u innych.

Na ale masz np. bardzo ładny jasno niebieski kolor acropor. Ja nigdy takiego nie miałem, montipora, która jest u mnie stalowoszara oraz acry, które są fioletowe, u innych były niebieskie. Pewnie oprócz nutrientów to kwestia ogólnej chemii wody i chyba jednak źródła światła - najładniejsze pastele zawsze widziałem pod T5 a nie na ledach. U mnie na przykład pięknie wychodzą wszelkie odcienie czerwonego i zielonego z resztą palety mogłoby być lepiej. Cóż liczę, że zwiększony przepływ w sumpie i glony jeszcze obniżą no3/po4. zobaczymy. 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz trochęteorii...

https://reefbuilders.com/2008/09/03/guide-of-sps-coral-coloration-make-them-more-vivid-bright/

https://reefbuilders.com/2015/09/19/grow-colorul-sps-corals/

teoria jedno, praktyka drugie.

u mnie najbardziej niebieska jest tenuis, inne niebieskie różnie.

P_20230626_172858

Ogólnie u mnie zielone acry wyglądają zielono, tak świeżo zielono, jak zieleń na wiosnę. Niebieskie ok, zależy jaka acra.

Fiolety w miarę ok. Żółte w ogóle nie są żółte, różowe ostatnio spoko, I czerwone też. No i trzeba brać poprawkę, że ja kolory widzę po swojemu.

Na przykład blueberry tutaj dołem jest całkiem zielona a górą fioletowa. A ta po prawej miała być żółta płaska, w ogóle nie wiem jaki to kolor.

P_20230626_172451

 

 

Tutaj z kolei niebieski hyacinthus całkiem fajnie wygląda. Na prawo od niego powyżej jest mała szczepka, która w Coralhouse była prześliczna jasnofioletowa zrobiła się całkiem brązowa. Nad hyacinthusem jest spathulata od Tomka @Tomol, w ogóle nie rośnie, ratowałem ją cięciem bo mi zaczęła lecieć bez powodu, a u niego jest delikatnie niebieska, przepiękny koral.

EDIT: jeśli dobrze liczę, to na tym zdjęciu widać 18 koralowców, licząc wszystkie zoanthusy jako 1.

2023-06-26_05-37-24

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.