Skocz do zawartości
Robert-reef

Nie mogę uzyskać pH6.2 w reaktorze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zmieniłem jakiś czas temu zasyp w reaktorze. Podmieniłem też pompę bo poprzedni zasyp "wyrobił" ośkę w oryginalnej pompie.

Oryginalna pompa była o wydajności 3000l/h ta, która jest teraz też ma taką samą wydajność.

Poprzedni zasyp był ARM (narobił okropnego syfu i bagno w reaktorze). Teraz jest zasyp Knopp

Reaktor to Skimz CM152

Od tego momentu nie mogę uzyskać w reaktorze pH o wartości 6,2.

Taką wartość uzyskuje jak zmniejszę odciek do zera.

Przy normalnie ustawionym odcieku pH jest około 6,4.

Przez to najprawdopodobniej nie mogę w akwarium podnieść KH powyżej 7.

Proszę o porady.

reaktor.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robert-reef napisał:

Poprzedni zasyp był ARM (narobił okropnego syfu i bagno w reaktorze). Teraz jest zasyp Knopp

Teraz dopiero będzie bagno. ARM w porównaniu do Knopa to niebo a ziemia jeżeli chodzi o ilość mułu.

Godzinę temu, Robert-reef napisał:

Od tego momentu nie mogę uzyskać w reaktorze pH o wartości 6,2.

Taką wartość uzyskuje jak zmniejszę odciek do zera.

Przy normalnie ustawionym odcieku pH jest około 6,4.

Może jest za mocna cyrkulacja w reaktorze, skręć trochę pompę i obserwuj. Sprawdzałeś sondę, czy dobrze wskazuje?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie na knopie czyściutko. 

Pompę mogę zwolnić, spróbuje.

Sonda sprawdzona wykalibrowana, kilkukrotnie ją sprawdzałem przez ostatni miesiąc. Wczoraj też sprawdziłem i wykalibrowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Robert-reef napisał:

Jak na razie na knopie czyściutko. 

Na razie jest czyściutko...za kilka miesięcy będzie mniej czyściutko.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Robert-reef napisał:

Reaktor to Skimz CM152

A nie jest za mały? Masz obieg 2000 l - według sygnaturki a z opisu na erybka, wynika że do 1500 l. Co i tak zwykle jest wartością zawyżoną. Cyrkulacji wewnątrz nie zmniejszaj.

A CO2 nie jest podawane w zbyt małej ilości? Moim zdaniem umiejscowienie elektrody może być nieco niefortunne i zawyżać chwilowe pH w reaktorze.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Reaktor jest trochę mały, fakt. 7kg zasypu wchodzi.

Wcześniej jednak dawał radę i na zasypie ARM bez problemu z niewielkim odciekiem uzyskiwałem w zbiorniku KH 8 i więcej. Teraz od ponad miesiąca czasu mam nowy wkład i zmienioną pompę i nie idzie ustawić parametrów. KH w zbiorniku głównym poleciało i jest w okolicy 7. Po podniesieniu sodą do 7.5 po tygodniu znowu spada do 7.

I teraz nie wiem czy to zasyp czy pompa jest przyczyną takiego stanu.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Robert-reef napisał:

I teraz nie wiem czy to zasyp czy pompa jest przyczyną takiego stanu.

No dobrze, a co się dzieje ze sterowaniem CO2, czy jak ustawisz niższe pH to zawór jest stale otwarty?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dale napisał:

No dobrze, a co się dzieje ze sterowaniem CO2, czy jak ustawisz niższe pH to zawór jest stale otwarty?

jest ustawione na na pH 6,2. Zawór jest stale otwarty, podaje gaz mniej więcej 1 bąbelek/sekundę. Od miesiąca nie widziałem żeby miernik wskazywał 6,2 i zawór się zamknął.

Raz widziałem - kiedy zatrzymałem pompę perystaltyczną, która podaje wodę do reaktora. Osiągnął on wtedy 6.2. Jednak w momencie kiedy zrobiłem minimalny odciek (połowę standardowo ustawionego) z powrotem zawór się włączył i tak jest do teraz :).

Nie było by w tym nic złego bo 6.4 mogło by być w reaktorze ale kłopot jest że nie mogę podnieść KH w akwarium.

Próbowałem regulować ilością odcieku, dawałem na maxa, skręcałem minimalnie i nic.

 Ca: 340, KH 7 magnezu ostatnio nie mierzyłem. Chcę podnieść Ca i KH za pomocą reaktora ale lipa wychodzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw więcej CO2 - na początek 2-3 bąbelki na sekundę i nie ruszaj pompy recyrkulacji wewnętrznej. Odciek ustaw raczej mniejszy niż większy (średni lub mniejszy) i poczekaj z 6 godzin. Ale na komputerze nie ustawiaj pH niższego niż 6,2 bo będzie większa bezwładność. I daj znać jaki będzie odciek (rozcieńcz osmozą 2x odciek, łatwiej będzie zmierzyć)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zostawiaj na długo bez kontroli, bo kwestia rozpuszczalności CO2, żeby nie pozostało za dużo gazowego. Bo teoria, teorią, ale praktyka czasem robi wyjątki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim zbiornikiem i stabilnymi parametrami, potrzebujesz tylko fajnej lampy i sporej chłodziarki.... na piwko :)

Zbiornik z zapleczem - jak marzenie :) Będzie petarda :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.