Skocz do zawartości
Pawelekde

Transfer z słodkiego ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Napadła mnie myśl o tym, aby być może już w niedalekiej przyszłości, zmienić swoje 300L holendra na morskie mix lps/sps. Nie ukrywam że najchętniej bym chciał jak najwięcej rzeczy z tego akwarium zastosować w morskim. Dlatego chciałbym swoje teoretyczne pomysły skonsultować z praktykami.

Akwarium full ow 120x50x50 (300L) to tutaj prosta kwestia komin wewnętrzny otwory no i pod stelaż metalowy + sump. Ponieważ mam komputer pH z sondą oraz butle Co2 z elektrozaworem zastanawiałem się od razu nad możliwie małym reaktorem wapnia. Pytanie czy do mix 300L jest już sens się w to pchać? Pytanie drugie jeśli już mam butle, komputer itp.  to rozumiem że muszę tylko kupić komorę na zasyp np. AQUAMEDIC CALCIUMREACTOR KR 1000, bo wodę mogę puścić bajpasem czy jeszcze mała pompa lepiej? Kwestia filtra kubełkowego skoro kupuje się rożne reaktory do wzmocnienia filtracji to czy taki filtr nie byłby dobrym wsparciem sumpa np. jako biologiczny? Kwestia oświetlenia to opierając się na dobrych wynikach oraz testach BRS wywnioskowałem że Radion XR15 x2 byłby całkiem dobrym źródłem na pokrycie mix sps/lps 120x50x50 jak sądzicie? Kwestia już ostatnia dotycząca skały. Skała RRR choć ma swoje zalety to jeśli dobre wnioski z różnych postów wywnioskowałem ma niską porowatość co za tym idzie kiepski filtr biologiczny w akwarium z tego. Jak w życiu tak w akwarystyce wydaje mi się że dobrze stać na dwóch nogach, czyli jednak mieć skałę która pełni role biologa. Czy w kwestii skały jakieś propozycje (poza żywą skałą oczywiście :))?

Z góry dzięki za sugestie i podpowiedzi :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Akwarium jak najbardziej może być. Jak masz kogoś, kto ci dziury pod przeloty powierci i wkleisz komin to nie ma problemu.

Nie roumiem o co chodzi z reaktorem i bypasem. Reaktor musi mieć swoją pompę + pompę dozującą. Kubełek teoretycznie nadaje się na przykład na siporax, ale trzeba go regularnie zyścić, żeby się syf nie zbierał, więc na dłuższą metę uważam to za upierdliwe i niebezpieczne. Niebezpieczne, bo się czyszczenie może znudzić i będzie się zbierać syf, rozkladać i produkować toksyny.

Co do światła to Radiony na pewno są dobrym wyborem, nie wiem czy dwa starczą, teoretycznie tak, bo akwarium będzie wąski i płytkie więc powinno być OK. Najwyżej jak pójdziesz kiedyś w patyki to dołożysz trzeci. Obejrzyj akwarium @Tester.

Co do skały to najlepsza i zarazem prawie nieosiągalna jest naturalna. Cała reszta to beton lub inne mieszanki. Ja jadę na Marco Rocks, wiele osób używa RRR i sobie chwali. to trochę tak, że każdy chwali swoje jeśli jest zadowolony, lub narzeka jeśli nie jest. Przy każdej sztucznej skale trzeba dodwać media filtracyjne dla bakterii.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci radził dozbierać kasę i odpalić nowe akwarium z sumpem. A to możesz potraktować jako eksperyment przejściowy. Możesz prowadzić to akwarium bez sumpa z kaskadą i odpieniaczem wiszącym na szybie. Możesz też zainstalować pudełko przelewowe tylko konieczne z rewizją. Ja tak prowadziłem pierwsze akwarium przez rok. Lepszą opcją będzie dla ciebie wkleić przegrodę i zrobić panel na bocznej szybie i tam władować sprzęt. Możesz też oddać akwarium do szklarza żeby je przerobił na akwarium z kominem zewnętrzym. W tym celu będzie musiał odkleić jedną szybę.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Steron napisał:

Ja bym ci radził dozbierać kasę i odpalić nowe akwarium z sumpem. A to możesz potraktować jako eksperyment przejściowy. Możesz prowadzić to akwarium bez sumpa z kaskadą i odpieniaczem wiszącym na szybie. Możesz też zainstalować pudełko przelewowe tylko konieczne z rewizją. Ja tak prowadziłem pierwsze akwarium przez rok. Lepszą opcją będzie dla ciebie wkleić przegrodę i zrobić panel na bocznej szybie i tam władować sprzęt. Możesz też oddać akwarium do szklarza żeby je przerobił na akwarium z kominem zewnętrzym. W tym celu będzie musiał odkleić jedną szybę.

Ja chce z sumpem co coś się nie zrozumieliśmy kubeł jako dodatkowa.

No to z tego co widzę trzeba będzie wystawić i jak się sprzeda od podstaw bo ciężką to walka i nie łatwy bój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2021 o 21:25, Pawelekde napisał:

Akwarium full ow 120x50x50 (300L) to tutaj prosta kwestia komin wewnętrzny otwory no i pod stelaż metalowy + sump. Ponieważ mam komputer pH z sondą oraz butle Co2 z elektrozaworem zastanawiałem się od razu nad możliwie małym reaktorem wapnia. Pytanie czy do mix 300L jest już sens się w to pchać? Pytanie drugie jeśli już mam butle, komputer itp.  to rozumiem że muszę tylko kupić komorę na zasyp np. AQUAMEDIC CALCIUMREACTOR KR 1000, bo wodę mogę puścić bajpasem czy jeszcze mała pompa lepiej? Kwestia filtra kubełkowego skoro kupuje się rożne reaktory do wzmocnienia filtracji to czy taki filtr nie byłby dobrym wsparciem sumpa np. jako biologiczny? Kwestia oświetlenia to opierając się na dobrych wynikach oraz testach BRS wywnioskowałem że Radion XR15 x2 byłby całkiem dobrym źródłem na pokrycie mix sps/lps 120x50x50 jak sądzicie? Kwestia już ostatnia dotycząca skały. Skała RRR choć ma swoje zalety to jeśli dobre wnioski z różnych postów wywnioskowałem ma niską porowatość co za tym idzie kiepski filtr biologiczny w akwarium z tego. Jak w życiu tak w akwarystyce wydaje mi się że dobrze stać na dwóch nogach, czyli jednak mieć skałę która pełni role biologa. Czy w kwestii skały jakieś propozycje (poza żywą skałą oczywiście :))?

300l to bardzo przyjemny litraż, wiadomo - im więcej, tym lepiej. Ale i drożej, a to często psuje humor. Komin zewnętrzny jest lepszym bo praktyczniejszym rozwiązaniem - na bocznej szybie. reaktor - jak najbardziej tak - tylko sprawdzony model - chyba że lubisz wyzwania. reaktor to nie tylko kubełek na zasyp, to coś więcej. Zobacz np. że na rynku jest kilka popularnych marek a o wielu z nich możesz poczytać w postach zaczynających się od "Problem...". Filtr kubełkowy jako wsparcie sumpa , może być - w sumie niewiele różni się od reaktora na ceramikę, ale osobiście go nie polecam. Co do oświetlenia się nie wypowiem bo za mało widziałem na żywo, ale osobiście bardzo lubię lampy typu maxpect ethernal - mają wielokolorowe punkty światła rozmieszczone na sporej powierzchni - ich światło jest b. dobrze rozprowadzone, przez co nie masz stref o bardzo różnej mocy światła. Co do skały, to ja też nie doradzę bo używam jedynie naturalnej z salariasa :) Lekka, porowata i niesamowite kształty.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.