Skocz do zawartości
kolalysy

ICP AF

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, zrobiłem ICP AF, akwarium 900 l w obiegu, 8 lat oto wyniki:

 

 

Wyniki badania: Woda słona
PRÓBKA 721198 DATA UKOŃCZENIA 2021-03-05
NAZWA AKWARIUM akwarium główne UWAGI LABOLATORIUM -
MICRONUTRIENTS
Element Result
mg/l (ppm)
Recommended level
mg/l (ppm)
Ba 0.0556 0.00 - 0.1
Be 0 0.00
Co 0.0013 0.00 - 0.0006
Cr 0 0.00 - 0.0004
Fe 0.0012 0.002 - 0.006
I 0.0039 0.055 - 0.07
Li 0.1880 0.15 - 0.20
Mn 0.0003 0.00 - 0.0022
Mo 0.0135 0.0045 - 0.012
Ni 0.0049 0.00 - 0.01
Si 0.0995 0.02 - 2.90
V 0 0.00 - 0.0025
Zn 0.0091 0.00 - 0.007
POLLUTANTS
Element Result
mg/l (ppm)
Recommended level
mg/l (ppm)
Al 0.0478 0.00 - 0.01
As 0 0.00 - 0.003
Cd 0 0.00 - 0.0002
Cu 0 0.00 - 0.005
Hg 0 0.00
La 0 0.00
Pb 0 0.00
Sb 0 0.00 - 0.0005
Sc 0 0.00
Se 0 0.00 - 0.0015
Sn 0 0.00 - 0.001
Ti 0 0.00 - 0.01
W 0 0.00
MAINELEMENTS
Element Result
mg/l (ppm)
Recommended level
mg/l (ppm)
Br 72.5 55.00 - 74.00
Ca 391 380 - 460
Mg 1470 1188 - 1460
K 417 360 - 420
Sr 6.81 6.00 - 10.00
S 818 700 - 990
Na 12054 9720 - 11880
B 5.34 4.05 - 5.00
www.aquaforestlab.com
NUTRIENTS
Element Result
mg/l (ppm)
Recommended level
mg/l (ppm)
PO4 0.0785 0.00 - 0.02
P 0.0256 0.00 - 0.007
Element Result
mg/l (ppm)
Recommended level
mg/l (ppm)
Salinity 38
KH 10.1 6.5 - 8.5
CLIENT REMARKS
akwarium morskie
Zalecenia:
- Salinity - Poziom zasolenia za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- KH - Wartość KH za wysoka, w celu obniżenia podmień wodę.
- PO4 - Poziom PO4 za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę i użyj Phosphate Minus oraz NitraPhos
Minus. Możesz również zastosować Pro Bio S oraz -NP Pro zgodnie z instrukcją.
- Mg - Poziom magnezu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- Na - Poziom sodu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- Al - Poziom glinu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę. Dodatkowo zalecamy zbadanie wody
RO.
- B - Poziom boru za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- Ba - Poziom baru za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- Co - Poziom kobaltu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- Cr - Poziom chromu za niski, w celu podwyższenia zastosuj Chromium. Popraw wynik stosując:
Chromium. Sugerowana dawka dla Twojego akwarium 4.5 ml
- Fe - Poziom żelaza za niski, w celu podwyższenia zastosuj Ferrum. Popraw wynik stosując: Ferrum.
Sugerowana dawka dla Twojego akwarium 25.2 ml
- I - Poziom jodu za niski, w celu podwyższenia zastosuj Iodum. Pamiętaj, że maksymalna bezpieczna
dawka dzienna wynosi 2 ml na 100 litrów wody. Jeżeli wymagana jest większa dawka, rozbij ją na kilka
dni. Popraw wynik stosując: Iodum. Sugerowana dawka dla Twojego akwarium 52.74 ml
- Mn - Poziom manganu za niski, w celu podwyższenia zastosuj Manganum. Popraw wynik stosując:
Manganum. Sugerowana dawka dla Twojego akwarium 7.65 ml
- Mo - Poziom molibdenu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę.
- P - Poziom fosforu za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę oraz użyj Phosphate Minus and
NitraPhos Minus. Możesz również zastosować Pro Bio S oraz -NP Pro zgodnie z instrukcją.
- V - Poziom wanadu za niski, w celu podwyższenia zastosuj Vanadium. Popraw wynik stosując:
Vanadium. Sugerowana dawka dla Twojego akwarium 11.7 ml
- Zn - Poziom cynku za wysoki, w celu obniżenia podmień wodę oraz zastosuj Zeo Mix. Dodatkowo
zalecamy zbadanie wody RO.

aquaforestlab.com

 

 

I teraz kilka kwestii które chciałbym skonsultować. 

 

Woda szła pocztą dwa tygodnie (ciekawe czy wpłynęło to na jakieś wyniki). Woda była w akwa nie podmieniana od ok 3 tygodni. Akwa w obiegu 900 litrów, jest refugium z glonami, korale mieszane (mało spsó, głównie zoa i lps). 

Odnośnie zawyżonych poziomów to zrobie podmianke i obniże zasolenie.  Odnośnie podniesienia Jodu będę dawał więcej kropli płynu Lugola. 

Teraz to tego, czego mam za mało. . Widze, ze pasowałoby podnieść Mangan, FE i  Vanad.  Sugestie AF mówią ile dodać ich środków aby doprowadzić do zalecanego poziomu. Tylko pytanie jak często  dodawać te środki. Wszystko wskazuje na to, ze pasowałoby zrobić kolejny test za ok miesiąc i sprawdzić i wtedy to ustalić. 

Teraz mój tok rozumowania:

Przez 3 tygodnie  gdy nie podmiemiałem wody, zszedłem do  poziomu jak w testach (nazwijmy go poziom B )   z poziomu wyjściowego (nazwijmy go poziom A). Poziom A prawdopodobnie  był niższy od rekomendowanego. Trudno bowiem przyjąć, że poziom A był taki jak rekomendowane wartości pierwiastków skoro standardowo podmieniam 10% wody co 3 tygodnie.  Czyli wydaje się, ze poziom A i tak charakteryzował się niedoborem tych pierwiastków (no ale to założenie jest).

Czyli przyjąłbym, że tyle ile teraz mam dodać wg rekomendacji AF , mogę dozować co 3 tygodnie (w praktyce rozbiję to proporcjonalnie na tygodniowe dawki i dodatkowo jeszcze trochę zmniejszę). A za dwa miesiące zrobię kolejny test. 

 

Jedyny koral który ostatnio podupadł do Alveopora, polipów nie wystawia i stała się biała. Myślicie, że może to być niedobór któregoś z w/w skłądników (Fe, Mangan lub VANad ?) 

 

Co z Chromem, czy jest sens go dodawać ?

Zastanawiam się też na dokładnością testów tzn. jaki jest margines błędu tych testów (tolerancja). 


 

Results_25027.pdf

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiem jak to jest kiedyś ludzie nie pomyśleli by nawet aby takie niedobory uzupełniać nie było icp itp i były piękne zbiorniki sps na samym odpieniaczu.. A teraz więcej pierwiastków niż gwiazd na niebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kolalysy napisał:

Woda szła pocztą dwa tygodnie (ciekawe czy wpłynęło to na jakieś wyniki).

W wodzie jest tak mały procent bakterii że raczej nie miało to wpływu na wyniki 
 

3 godziny temu, kolalysy napisał:

Odnośnie podniesienia Jodu będę dawał więcej kropli płynu Lugola. 

Odnośnie Lugola już było wiele tematów - po za tym pożądanym jodem ma też w sobie niepożądane a nawet trujące związki jodu - jod nie jest jakimś niesamowicie drogim pierwiastkiem kup normalny i dozuj :)

3 godziny temu, kolalysy napisał:

Jedyny koral który ostatnio podupadł do Alveopora, polipów nie wystawia i stała się biała. Myślicie, że może to być niedobór któregoś z w/w skłądników (Fe, Mangan lub VANad ?) 

Co do goniopor i alveopor lubią Mangan od wielu akwarystów słyszałem że faktycznie często poprawiało się po jego dozowaniu - ale tak czy siak dla mnie te korale to totalna loteria bo widziałem jak po prostu padały z dnia na dzień nawet przy idealnych parametrach  

3 godziny temu, kolalysy napisał:

Zastanawiam się też na dokładnością testów tzn. jaki jest margines błędu tych testów (tolerancja). 

Rozmawiałem kiedyś z kimś z AFu i tolerancja błędu wynosi jakieś 5% 

 

 

3 godziny temu, kolalysy napisał:

Czyli przyjąłbym, że tyle ile teraz mam dodać wg rekomendacji AF

Kup bogatrzą sól zrób kilka podmian i zobacz - może to wystarczy i nie będzie trzeba pakować kasy w dodatkowe produkty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też podobne braki metali wyszły. Plan to :

-wymiana soli na bogatszą

-dozowanie 

Screenshot_20210311_151222.jpg.3bd4caf4a12d2d6abcd4aa7b67d42a1f.jpg

Zobaczę jak to wpłynie na system. Oczywiście pasowało by za jakiś czas zrobić ponownie badania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PiotrekAT dzieki za profesjonalną wypowiedź.  Dałem dziś Mangan, Vanad i Fe. Zdam relację czy coś zaobserwuję w akwa. 

 

Bogatszej soli (obecnie stosuje Tropic Marin) nie dam bo mi osad wychodzi na szybie. 

 

Odnośnie Jodu wg zaleceń AF powinienem dać ponad 50ml czyli 1/4 buteleczki, czyli nie mało i nie tanio. 

 

Czy Jod mogę kupić jakiś w proszku i zrobić samodzienie roztwór ? Podobnie inne pierwiastki (Fe gdzieś widziałem chyba artykuł o chelat żelaza ale nie moge znaleźć). Chciałbym ograniczyć koszty bieżącego utrzymania bo planuje akwa ok 1700 l.

 

 

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, kolalysy napisał:

PiotrekAT dzieki za profesjonalną wypowiedź.  Dałem dziś Mangan, Vanad i Fe. Zdam relację czy coś zaobserwuję w akwa. 

 

Bogatszej soli (obecnie stosuje Tropic Marin) nie dam bo mi osad wychodzi na szybie. 

 

Odnośnie Jodu wg zaleceń AF powinienem dać ponad 50ml czyli 1/4 buteleczki, czyli nie mało i nie tanio. 

 

Czy Jod mogę kupić jakiś w proszku i zrobić samodzienie roztwór ? Podobnie inne pierwiastki (Fe gdzieś widziałem chyba artykuł o chelat żelaza ale nie moge znaleźć). Chciałbym ograniczyć koszty bieżącego utrzymania bo planuje akwa ok 1700 l.

 

 

50ml jodu to jakie ty masz akwarium 40000 litrów . Mi triton zalecił 5 ml na 600L akwarium 

Tu masz moje rekomendacje ile dozować tritona jod na 600L . Dawka wyrównawcza i później dzienna porcja . Mój poziom jodu był 19 ug/L a norma to 30-90

We have detected a lack of iodine.
A Iodine dose can have the following benefits for your aquarium:
- Improves overall health of SPS corals and macroalgae
- Promotes metabolic processes in the reef aquarium
- Can be helpful against parasites and inhibit their reproduction
To restore the natural value, please refer to our recommended dosage.

We recommend the corrective dosage of 5.33 ml for 1 day.

We recommend a daily maintenance dose of 0.53ml. If this dose is very low, then this can be alternatively be dosed weekly (daily dose x7).

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, środek AF jod jest tak rozcieńczony (w pierwszym poście zamieściłem wynika z AF z ich rekomendacją). Więc być może gdyby porównać efektywność  to AF wyjdzie drożej od tritona.

AF: 10 ml podnosi poziom jodu o 0.1 mg/l w 100 litrach wody (wg ulotki).  

A jak Triton ?

 

W sumie znalazłem fajny temat o jodzie i wszystko jasne:

 

https://nano-reef.pl/forums/topic/111496-alternatywne-źródła-suplementacji-jodu/

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kolalysy napisał:

no właśnie, środek AF jod jest tak rozcieńczony (w pierwszym poście zamieściłem wynika z AF z ich rekomendacją). Więc być może gdyby porównać efektywność  to AF wyjdzie drożej od tritona.

AF: 10 ml podnosi poziom jodu o 0.1 mg/l w 100 litrach wody (wg ulotki).  

A jak Triton ?

 

W sumie znalazłem fajny temat o jodzie i wszystko jasne:

 

https://nano-reef.pl/forums/topic/111496-alternatywne-źródła-suplementacji-jodu/

Triton nie podaje o ile co podnosi . To cwaniaki co chcą wyciągnąć kasę . Robisz test i w teście masz podane niedobory i zalecenia ile tego dozować 

Przykładowo stront wyszedł mi 4.665 mg/L 

dawka wyrównawcza na 600L akwarium to 260ml a później 0,79 ml dziennie 

a jod jak wcześniej zamieściłem łatwo obliczyć ile podnosi na 600L 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem kolejny test ICP ale Fauna Marin . Wyniki zbliżone do tego z AF (ale  generalnie do AF zaufania nie mam i  pozostanę przy Fauna Marin). 

Trafiłem idealnie z dozowaniem jodu  i FE. Teraz koryguję Mangan (refugium żre tego manganu bardzo dużo).  

Moje pierwsze wrażenie jest takie, że nie jest takie trudne samemu ustalić sobie dozowanie pierwiastków ale na pewno pierwsze dwa lata trzeba testy robić max co 3 miesiące (nawet pewnie częściej), aby ustalić jak działa akwa.  Zamierzam podmieniać wode obecnie co 2 miesiące, potem się zobaczy.  Nie mam trudnych spsów wiec  jest większy margines ewentualnego błędu.

Co ciekawe moja alveopora padła mimo, że z badania ICP parametry wychodził OK (jedynie brak chromu) - i bądź tu mądry.  

Znalazłem FE i Mangan od Aquaflora po 9 zł jako nawóz do rośliennego czyli  za ułamek ceny preparatów do akwarium morskiego. Z żelazem nie powinno być probemu (dozuję go) . Muszę poczytac czy Mangan od Aquaflora można stosować w akwarium morskiem  - kwestia ustalenia jako to związek - piszą o dwuwartościowym chelacie manganu. 

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.04.2021 o 09:01, kolalysy napisał:

Znalazłem FE i Mangan od Aquaflora po 9 zł jako nawóz do rośliennego czyli  za ułamek ceny preparatów do akwarium morskiego. Z żelazem nie powinno być probemu (dozuję go) . Muszę poczytac czy Mangan od Aquaflora można stosować w akwarium morskiem  - kwestia ustalenia jako to związek - piszą o dwuwartościowym chelacie manganu.

Hej,

Sprawdziłeś może ten mangan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.