Skocz do zawartości
kolalysy

soczewki do diod led

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

obecnie nad akwa 750l, 60 cm świece 300 wat led dyi (chińskie cree, episton). Diody nei mają soczewek więc kąt swiecenie pewnie ok 120 stopni. 

 

Mam zamiar zmienić akwa na 80 cm wysokości i tu się zastanawiam, czy przy takiej wysokości nie powinienem juz zapodać na diody jakich soczewek z uwagina wysokość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym nie dawał soczewek, chyba że chcesz mieć efekt disco w akwarium i nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co daja matowe soczewki?

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dniu 16.03.2021 o 12:28, =Fresz= napisał:

Ja bym nie dawał soczewek, chyba że chcesz mieć efekt disco w akwarium i nic więcej.

nie do końca rozumiem, czy soczewki zmniejszające kat świecenie robią efekt disco ? dlaczego ? z tego co widziałem w necie niektóre firmowe lampy mają soczewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałbym troszke odświeżyć temat i popytać tych co majsterkowali swoje lampy jak Ja.

Mam akwa 150x60x70h,

Świeci nad tym lampa diy na wysokości ok 30 cm nad taflą wody( 72 diody blu/royal blue cree x-pe, oraz 20 x cree x-pg)

blue- sterowane 6 kanałów

White- sterowane 4 kanały

Do tego są 2x54W t5 ( Ati coral i blue)- ewentualnie mam jeszcze actynice ale ona jakby nic nie daje.

 Problem jest taki że lampa ma soczewki 25 stopni ( 4 z nich już zamieniłem na 60%), skupiały światło super lecz w wodzie po odkręceniu ponad 50 % mocy zaczynają robić się łuny światła, oraz woda nie jest już taka idealnie przeźroczysta. Nie wygląda to dla mnie zbyt atrakcyjnie w szczególności że akwarium jest widoczne z dwóch stron.

Teraz pytanko:

Czy lepiej wywalić soczewki ( troszkę roboty będzie ale cóż)- i podkręcić lampe mocniej?- obniżyć ją przy okazji. Czy to da więcej PAR - dla korali?

Czy świecić delikatnie- jak teraz, z tym że jak dla mnie jest za biało ( nie mogę podkręcić bo od razu łuny) z jedną Ati coral i blue. Miałem zamiast tego corala jedną actynike ale tu już wogóle tak jak by nic nie świeciło. Przy coral jest jaśniej ale kolory bardziej się pokazują ( to tak na mój gust)

Co lepsze dla korali, robił ktoś taki test, czy słabiej z soczewkami da więcej Par, czy mocniej a bez soczewek?

Co spróbuje:

1- wole bardziej niebiesko- kupię jeszcze jednego blu plusa i dam 2x blu plus w t5. Zobacze jak to bedzie wyglądać.

 

Będe wdzięczny za podpowiedz z tym PAR- jesli oczywiście ktoś to kiedyś sprawdzał.

Lampa ponad 300 W, w cree a nie wiem czy idzie na 90 W. Do tego 2xt5- mało jak na taki litraż.

Chyba że zostawie jak jest i będe zbierał kaske i dołoże do tego 4x 60 orphek or3.

Poproszę o sugestie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.