Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35,9 elektroniczny tester zasolenia

KH = 7,5 - test Salifert (było 8,15)

Ca = 485 - test Salifert (było 475)

Mg = 1440 - test Salifert (było 1350)

PO4 = 0,16 - test Hanna (było 0,15)

NO3 = 1 - test Salifert (było 5)

Akwarium przetrwało urlop bez strat, trzeba tylko trochę wyprostować parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,78-8,38 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,9 elektroniczny tester zasolenia

KH = 7,3 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 490 - test Salifert (było 485)

PO4 = 0,16 - test Hanna (było 0,16)

NO3 = 2,5 - test Salifert (było 1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja miesięczna.

Parametry wczoraj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,50 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,6 - test Salifert (w ciągu miesiąca było w przedziale 8-9)

Ca = 550 - test Salifert (w ciągu miesiąca ciągle rosło mimo zmniejszania dozowania)

PO4 = 0,15 - test Hanna/Salifert (ostatnio było trochę wahnięć od 0,03 do 0,27)

NO3 = 2 - test Salifert (najpierw doszło do 25 a spadło po zmniejszeniu dozowania azotanu wapnia)

Ogólnie akwarium trochę dały się we znaki upały oraz moje "zabiegi" żeby pH nie spadało poniżej 7,8. A co do kwestii pH to w końcu udało mi się doprowadzić do tego, że nie spada poniżej 7,9 ale rośnie do 8,5 nawet więc nadal mam dzienne skoki około 0,6 stopnia. Pewnie podawanie w trakcie dnia Na2CO3, albo nawet NaHCO3, zmniejszyłoby maksimum do jakiego dochodzi pH ale jakoś nie mogę się do tego zabrać :rolleyes:. KH chcę dociągnąć do zakresu 9-10 co także może wpłynąć na spłaszczenie amplitudy wahań pH. Ca od dłuższego czasu ciągle do góry - wydaje mi się, że to wpływ glonów wapiennych a właściwie ich braku (wcześniej pozwoliłem im rosnąć na trzech szybach a teraz zeskrobałem i zostawiłem tylko na tylnej). Nutrienty: tu się mocno rozchwiało albo źle pomiary zrobiłem. Jeżeli kogoś interesuje to na aquaticlog może prześledzić zmiany parametrów

Sytuacja z koralami już chyba ustabilizowana, ale straciłem całą Euphylię toxic oraz jedną główkę Indo gold; poleciała też cała Caulastrea fluo.

Z zaległych informacji to Flukonazol, mimo że podany w minimalnej dawce, całkowicie wyeliminował bryopsis. Natomiast strasznie rozpanoszyła mi się Valonia.

A i akwarium od trzech miesięcy funkcjonuje jako "corals only" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,50 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,6 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,3 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 550 - test Salifert (było 550)

Mg = 1410 - test Salifert (było 1410)

PO4 = 0,10 - test Hanna (było 0,15)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Utrzymujący się wysoki poziom wapnia mimo zmniejszania dozowania - podejrzewam, że ostatnio zrobiłem zbyt stężony płyn do ballinga

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,98-8,60 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,7 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,6 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 500 - test Salifert (było 550)

Mg = 1365 - test Salifert (było 1410)

PO4 = 0,11 - test Hanna (było 0,10)

NO3 = 2 - test Salifert (było 5)

Dawno nie było zdjęć (bo nie bardzo jest co pokazywać oprócz valonii :angry:), ale łatwo jest chwalić się gdy wszystko jest tip-top tak więc:

widok z przodu

large.przod.jpg.1c1f83e3e5d243b58e3a9e23c534dde4.jpg

i od góry

large.436654148_zgory.jpg.d707c71522a58f32ee7d408ed769cbc3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,94-8,64 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,7 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 475 - test Salifert (było 500)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,11)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Poprzednio zwiększający się poziom Ca był jednak wynikiem rozrobienia zbyt stężonego roztworu ballinga - po rozrobieniu nowego roztworu zaczyna spadać i pewnie teraz trzeba będzie powrócić do poprzedniej ilości dozowania.

Z ciekawostek - poniżej jest zdjęcie z 2 maja 2022, gdy zauważyłem coś dziwnego wyrastającego z boku martwego szkieletu blastomussy.

euphylia_1.thumb.jpg.a8c24f826ed74d1192ead05c87c29727.jpg

Nie przypominało, żadnego korala, którego miałem w akwarium i pierwotnie myślałem że to jakiś rodzaj corynactis. Postanowiłem, że nie będę ingerował i zobaczę co z tego wyrośnie.
Maluch rósł na tyle, że po pewnym czasie przeniosłem go w trochę lepsze miejsce. Na zdjęciu z 19 listopada 2022 można już przypuszczać do jakiej rodziny koral należy.

euphylia_2.thumb.jpg.1668a1dab7f261528633e3753457c1c0.jpg

Tu zdjęcie z 23 kwietnia, gdy przeniosłem go testowo w pobliże innych Euphyllii glabrescens wciąż nie będąc pewnym czy to też glabrescens.

euphylia_3.thumb.jpg.69462e124e98058d89ed9de12e24a37d.jpg

Wydaje się, że to jest glabrescens bo nie zauważyłem parzenia jej przez inne korale tej odmiany a sama natomiast potrafi przypalić czerwoną gonioporę poniżej.

Obecnie koral wygląda tak i ma chyba ze trzy główki (albo niedługo będzie miał).

euphylia_4.thumb.jpg.685d0e7d9d32fbc8cfd0094988ee4536.jpg

Nie do końca wiem skąd wziął się u mnie ale cieszę się, że udało mu się wyrosnąć od ledwie widocznego punkcika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,40 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,8 elektroniczny tester zasolenia

KH = 10,2 - test Salifert (było 8,45)

Ca = 430 - test Salifert (było 475)

Mg = 1320 - test Salifert (było 1365)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,07)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Zrobiło się chłodno, okna pozamykane i od razu widać to na pomiarze pH.

Nie wiem co się stało, że poziom KH tak podskoczył, być może znowu zrobiłem babola przy mieszaniu składników :rolleyes: No, ale chyba przy okazji przetestuję wpływ dość wysokiego KH na poziom pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.10.2023 o 22:35, chris_ek napisał:

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,94-8,64 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,7 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 475 - test Salifert (było 500)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,11)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Poprzednio zwiększający się poziom Ca był jednak wynikiem rozrobienia zbyt stężonego roztworu ballinga - po rozrobieniu nowego roztworu zaczyna spadać i pewnie teraz trzeba będzie powrócić do poprzedniej ilości dozowania.

Z ciekawostek - poniżej jest zdjęcie z 2 maja 2022, gdy zauważyłem coś dziwnego wyrastającego z boku martwego szkieletu blastomussy.

euphylia_1.thumb.jpg.a8c24f826ed74d1192ead05c87c29727.jpg

Nie przypominało, żadnego korala, którego miałem w akwarium i pierwotnie myślałem że to jakiś rodzaj corynactis. Postanowiłem, że nie będę ingerował i zobaczę co z tego wyrośnie.
Maluch rósł na tyle, że po pewnym czasie przeniosłem go w trochę lepsze miejsce. Na zdjęciu z 19 listopada 2022 można już przypuszczać do jakiej rodziny koral należy.

euphylia_2.thumb.jpg.1668a1dab7f261528633e3753457c1c0.jpg

Tu zdjęcie z 23 kwietnia, gdy przeniosłem go testowo w pobliże innych Euphyllii glabrescens wciąż nie będąc pewnym czy to też glabrescens.

euphylia_3.thumb.jpg.69462e124e98058d89ed9de12e24a37d.jpg

Wydaje się, że to jest glabrescens bo nie zauważyłem parzenia jej przez inne korale tej odmiany a sama natomiast potrafi przypalić czerwoną gonioporę poniżej.

Obecnie koral wygląda tak i ma chyba ze trzy główki (albo niedługo będzie miał).

euphylia_4.thumb.jpg.685d0e7d9d32fbc8cfd0094988ee4536.jpg

Nie do końca wiem skąd wziął się u mnie ale cieszę się, że udało mu się wyrosnąć od ledwie widocznego punkcika.

Fajnie wyrosła. Ja wczoraj dołożylem pierwsze dwie glabry toxic green i dragon soul. Ciekawe czy zatrybia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, szyman napisał:

Ja wczoraj dołożylem pierwsze dwie glabry toxic green i dragon soul

Nie wiem jakie masz oświetlenie u siebie, u mnie wstawiałem je najpierw na najniższy poziom ale w spory przepływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiony g4. Miejsca innego na nie nie mam poza tym przygotowanym wlaśnie wyzej wiec tam od razu poleciały. W sklepie tez pod ledami siedziały. Poza tym chyba słabo swiece bo kożystam z ustawien AB+ na 50% intensywnosci jakoś wychodzi z moich obliczeń 63 waty. Ty jak masz ustawioną swoja g6? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szyman napisał:

Radiony g4. Miejsca innego na nie nie mam poza tym przygotowanym wlaśnie wyzej wiec tam od razu poleciały. W sklepie tez pod ledami siedziały. Poza tym chyba słabo swiece bo kożystam z ustawien AB+ na 50% intensywnosci jakoś wychodzi z moich obliczeń 63 waty. Ty jak masz ustawioną swoja g6? 

Ja mam XR15 G5 pro, ustawienia to zmodyfikowane AB+ (rano dodana większa ilość białego) i świecę na 85%. Jak jakiś czas temu mierzyłem to pobór był około 60 W.

A miejsce masz bo mogłeś je na początek postawić na piasku z przodu.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to swiecisz można by rzec jeszcze raz tyle co ja prawie 1w/l bo akwa masz chyba 64l. U mnie to wychodzi 0.4w/l. A do niedawna bylo jeszcze mniej bo intensywnisc mialem na 40%. Zagwozdke mam caly czas z tym swiatlem bo zwiekszylem o 10% a zoantusy jak by sie mniejsze robily no chyba ze to wina po4 bo spadlo do 0ppm. Miernik par by sie przydal do by bylo wiadomo czy jest wystarczajaco swiatla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie koledzy wrzucic schemat oswietlenia z radiona? ja uzywam lamp od RF ale jestem ciekawy jak to wyglada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kokomag napisał:

Mozecie koledzy wrzucic schemat oswietlenia z radiona? ja uzywam lamp od RF ale jestem ciekawy jak to wyglada 

Nie bardzo da się to zrobić bo na każdy z punktów (niebieskich) mogą przypadać inne ustawienia na suwakach kolorów . U @szyman jest tych punktów  w sumie 6, ja mam ich dwa razy tyle - nie pytajcie dlaczego :rolleyes:

Jest jeszcze taki ekran

obraz.thumb.png.5f1bea77ef01fa4be5075e5d6fca63ce.pngobraz.thumb.png.f93b1b1a9805776fa36c53ed0ddf4504.png

6 godzin temu, szyman napisał:

No to swiecisz można by rzec jeszcze raz tyle co ja prawie 1w/l bo akwa masz chyba 64l. U mnie to wychodzi 0.4w/l. A do niedawna bylo jeszcze mniej bo intensywnisc mialem na 40%. Zagwozdke mam caly czas z tym swiatlem bo zwiekszylem o 10% a zoantusy jak by sie mniejsze robily no chyba ze to wina po4 bo spadlo do 0ppm. Miernik par by sie przydal do by bylo wiadomo czy jest wystarczajaco swiatla.

Intensywność światła, czy też ile watów mocy, to jedno a skupienie wiązki to drugie. Nie wiem jakie soczewki i ile diod jest są w G4, ale u mnie jest to rozłożone chyba na większej powierzchni a i lampa świeci szerzej (G6 świeci jeszcze szerzej). Możesz mieć efekt mocnej oświetlonego miejsca (punktowo) ale ja bym chyba tego nie łączył ze zmniejszeniem się główek zoanthusów.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W g4 jest chyba 90st soczewka w g6 juz 126st. Zamiar ich byl taki zeby wyemitowac rozproszenie swiatla najbardziej zblizone do t5. Sciagnij aplikacje photone ustaw na ledy full spectrum zobaczymy z ciekawosci ile pokaze pod lampa przy samej tafli. Na yt niby to porownuja ziernikiem par i po kalibracji pokazuje bardzo zblizone wartosci do apoge. Jeden ziomek nawet pod woda sprawdzal.

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale aplikacje mozna sobie w d… wsadzic a youtube jak youtube wszystko przyjmie. Zeby nie bylo sprawdzone osobiscie, posiadam swoj miernik apogee 510 i roznicy okolo 80 par, no to chyba duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,40 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

KH = 9,9 - test Salifert (było 10,2)

Ca = 455 - test Salifert (było 430)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,03)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Poleciały następne główki tym razem caulastrei miętowej mimo, że była ustawiona na najniższej półce więc raczej nie zbyt duża ilość światła. Teraz moje podejrzenia idą w kierunku zbyt słabego przepływu - sam nie wiem :unsure:

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,30 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

KH = 9,3 - test Salifert (było 9,9)

Ca = 455 - test Salifert (było 455)

PO4 = 0,18 - test Hanna (było 0,07)

NO3 = 10 - test Salifert (było 5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,90-8,40 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36,5 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,75 - test Salifert (było 9,3)

Ca = 475 - test Salifert (było 455)

Mg = 1365 - test Salifert (było 1350)

PO4 = 0,13 - test Hanna (było 0,18)

NO3 = 5 - test Salifert (było 10)

Cyjano w końcu przestaje wracać po odessaniu. Niestety zanikają mi niektóre zoasy - nie wiem czy to wina zbyt dużego KH czy też coś innego. Co do KH to spada bo zauważyłem, że na jednej pompie zapowietrza się wężyk - trochę to dziwne bo do tej pory tego nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.