Jump to content

szyman

Klubowicz
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Legnica

Recent Profile Visitors

261 profile views
 1. Aktualizacja miesieczna Glony w natarciu musiałem wziaść sprawy w swoje ręce. Mechaniczne usunięcie + szczotkowanie skały oraz odmuchanie detrytusu ze skały. Do tej pory starałem się unikać ingerencji ręcznej z obawy o uszkodzenie waloni i jeszcze wiekszej plagi. Mimo tego walonia i tak pokryła całe skały dodatkowo ulva i włosowe nadały pięknego zielonego krajobrazu. Wysprzątałem na tyle i mogłem zapodałem bakterie prodibio 0.3ml, azot podbiłem do 1ppm bo skutecznie mi go wyzerowały. Przeanalizowałem jeszcze raz wyniki icp z moja partią soli i okazuje się że braki większości pierwiastków nie są wynikiem konsumpcji przez korale ( poza jodem i żelazem) a nadzwyczajniej brakiem badź niskiej zawartości ich w soli. Do przemyślenia zmiana soli na red sea niebiaska. Korale puszczaja dodatkowe glowki ( dunka acana) zoa cos tam probuje oblewać ale szału nie ma. Sarkopyton pierwsze cięcie najszybciej rośnie. Dla porównania przed i po czyszczeniu:
 2. O widzisz to mnie troche uspokoiłeś. Po głowie mi chodziła rurka termokurczliwa ale czy to nie bedzie przekłamywać mierzonej temp.? Z ta butelka po aromacie ciekawe ale tak samo czy otaczająca woda będzie dobrze oddzialowywać na ten czujnik jak tam pewnie przestrzen powietrzna jest? Dla swietego spokoju bym go zabezpieczyl. Pokaz zdjecie z tym swoim patentem. Mikro mam juz 8msc a b c lezy i czeka na swoja okazje. One najmniej skoncentrowane wiec zaczne to lac. Moze Ca i Mg wtedy ruszy jak mikro bedzie na optymalnym poziomie. Pozyjemy zobaczymy.
 3. Przyszły wyniki ICP i chyba czas zacząć delikatnie dozować mikro. Plan miałem taki żeby wystartować z pełnym balingiem ale skoro na samych podmian ca mg utrzymuje sie w normie to zaczne od komponentow ABC Najbardziej zaniepokoił mnie glin AI (aluminium). W akwa mam metalowy czujnik temp. Od stc-1000 ale to chyba też by były obecne inne metale hmm... Z drugiej strony znalazłem info, że siporax potrafil puszczać (mam razem z matrixem). Jakieś sugestie mile widziane od starych wyjadaczy.
 4. Mi to poprostu nie pykło. No3 nie spadało i może było to spowodowane tym że jednocześnie nie lałem bakteri. Miałem ciągle obraz przed oczami jak przesadziłem z prodibio który opisywałem kilka postów wcześniej. Z drugiej strony na chlopski rozum lanie bakteri nie powinno być koniecznością vsv ma na celu zwiekszyc mase istniejacych bakteri przez co te mogą pochłonąć wiecej no3 (no chyba że źle to rozumuje) Odniosłem jednocześnie wrażenie jak by zbiornik bardziej się destabilizował korale marudziły a acane widoczna na ostatnim zdjeciu prawie straciłem. Teraz jest ok bo puszcza nowe główki. Nie neguje tej metody bo jest tu na forum wiele osób co stosują z powodzeniem. Opisuje tylko mój przypadek w którym pare wiekszych podmian wyszło zbiornikowi na lepsze.
 5. Mała aktualizacja żeby nie było że się poddałem. W zasadzie miał to być dziennik dla mnie żeby mieć wgląd na przestrzeni czasu co robiłem, jednak ciężko prowadzić monolog wiec przesiadłem sie na aquarium note. Z vsv była krótka przygoda i raczej nie wróce do niej (złe wspomnienia). No3 ostatecznie załatwiłem wiekszymi podmianami. Obecnie system radzi sobie az za dobrze ponieważ od dłuższego czasu salifert pokazuje 0.2ppm. Korale jeśli chodzi o wzrost szału nie ma tak samo z konsumpcja jak do tej pory bez balinga jedynie kh lekko zacząlem podbijać a tak generalnie podmiany co 2tyg 10%. Jutro wysyłam pierwsze icp i zobaczymy co tam w trawie piszczy. Na dzień dzisiejszy borykam sie z valonia, ulva lactuca, aiptasia.
 6. Po tyg. kolejny pomiar kh i wzrost o 0.4. Na forum natknalem sie na watek że w dojżewającym akwa może być taka sytuacja co wydaje mi się dość dziwne i dalej do końca niezrozumiałe co może to powodować. Jutro startuje z vsv od dawki 0.2ml.
 7. @Arek77 kh jak i reszta testów mierzone salifertem.
 8. Walczymy dalej. Choć muszę przyznać że chwile zwątpienia były po tym jak seriatopora sie zawineła a zaraz za nią euphili zaczeły lecieć główki. Co się zmieniło: Od 2 msc świeci nad zbiornikiem AI prime 16hd ustawiony na 29w. Zaopatrzyłem się w refraktometr ktorego kalibruje przed każda podmiana na 35ppt. (na samym RO jest przekłamanie) Doszedł odpieniacz bubble magus qq1 Jeśli chodzi o klarowność wody tutaj duża poprawa nie ma już mleka. Po delikatnym podbijaniu po4 cjano zaczęło się wycofywać piasek zdecydowanie się oczyścił. Korale w zasadzie dalej stagnacja jedynie zooa delikatnie puszczaja nowe polipy i acanthastrea puściła 3 nowe główki. Z kolei briareum juz 3 tyg nie polipuje. Co mnie niepokoi: - Wysokie no3 do 20ppm - samoistny wzrost kh obecnie 10.5 ( solanka 7.7) - wysokie ca 470 i tu zdziwko bo solanka af reef salt rozrobiona na 33ppt pokazala 460!! Obsada 2 blazny, 1garbik, tectus, trohus, 2 nasariusy, 1 kreweta czyszczaca Akwa obecnie prowadzone na tygodniowych 10% podmianach bez dodatkow. Karmienie 1/3 kostki artemi plus fito AF 3xtydzien. Najbardziej mnie zastanawia te kh i nic mi do głowy nie przychodzi co może powodować jego wzrost. Jak ktoś miał taki przypadek chętnie wysłucham. W planie icp Metoda vsv
 9. Problemy z zakwitem nie ustępują. Wystarczy ze przedmucham skałe i na drugi dzień robi się mętno... Lampa uv na noc i tak wkółko. Przez 3msc nie odnotowałem żadnych wzrostów u korali jedynie discosomy cos urosły. Seriatopora zawineła się w przeciagu 2tyg tkanka zaczeła odpadać jak by od góry. Caluastrea też traci tkanke ,miękkie jak by się robiły coraz mniejsze szczegolnie zauważyłem to na parazoa. Od wczoraj zacząłem podawać po kropli komponent a b c aquaforesta. Doszukuje się przyczyny w mikro moze jod stront. W kaskadzie wlożony węgiel Azot 1 Fosfor 0.03 ? Wlozony phosguard Ca 410 Mg 1380 Kh 7.85 Zasolenie 1.025
 10. Ale konkretnie się zrobiło. Aż się dziwie że tak się ociągasz z przesiadką na większe. Korale aż się proszą . Jak to tam teraz wygląda po tuningu lampki ( moc, nm diod).
 11. Wiadomo czyje akwarium przypieczętowało mój wybór. Pozdrowionka Dzięki. Wiem wiem że na sps jeszcze zawcześnie jednak chciałem włożyć coś na próbe a widok tej seriatopory u @wojtas350 zrobił na mnie wrażenie. Czas pokaże co się z tego wykluje Lampa praktycznie przez noc zrobiła robote. Woda się wyklarowała i od razu euphilia złapała oddech
 12. Mała aktualizacja zaczyna robić się ciekawie od okolo 3tyg jest pierwsze życie 2 błazenki 2 nasariusy 1 trohus. Stopniowo dodawałem korale i w niedziele juz sie fajnie zagęściło. Nie doceniłem jednak mocy bakteri prodibio i juz na tym zdięciu widać mleko. Sytuacja w przeciagu 3 dni drastycznie sie zmieniła i niewidać juz tylnej scianki. W obawie przed zaduszeniem korali dokładam lampe uv. Zastanawiałem sie jak ja usytuowić bo mam ja przepływową. Wymyśliłem coś takiego - wyciagnalem z obudowy i polozylem na kaskadzie. Przykryta jest wieczkiem i swiatło nie wpada do akwarium przez co mam nadzieje ze zwierzeta nic nie bedzie. Po koralach zauwazylem, ze zakwit daje im popalic. Braiareum slabo zaczeło polipować zoa tez niemrawo. Mam nadzieje że zakwit po odpaleniu lampy ustapi.
 13. Słuchajcie bo właśnie wróciłem ze sklepu. Przeglądam szczepki korali i jedna mnie zaniepokoiła. Briareum jest jak by pokryte w takim osadzie fioletowym i teraz czy to jest cjano czy glon wapienny. Widać że tego pyłu się trochę z niego posypało. Nie wiem czy to wywalać czy dawać do akwa.
 14. @Arek77 o widzisz to mnie troche uspokoiłeś. No nic no panik i będe dalej obserwował.
 15. Zauważyłem pierwsze grymasy gorgoni. Coraz częściej ma schowane polipy i jak by się kurczy, nie wiem czy jest to spowodowane nagłym spadkiem no2 i no3 czy poprostu zaczyna głodować. Przełożyłem ją też na prawo troche dalej od skimera ale to chyba nie jest przyczyną. Szukałem jakiś informacji i natknąłem się na info że są to korale niefoto i należy je często karmić. Zastanawiam się co mógłbym jej podać a jednocześnie nie przesadzić bo akwarium dojrzewa. Niechciał bym jej uśmiercić i tak poprostu olać a raczej dowiedzieć co może być przyczyną i na podstawie tego przypadku już się czegoś nauczyć. Co byście poradzili?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.