Skocz do zawartości
Nosaczpospolity

Kilka pytań do akwarystów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie chce dodawać kilku postów by nie zaśmiecać forum. 
Mam półroczne akwarium 54l

dwa błazenki, dwie krewetki czyszczące, dwa pustelniki - halloween i niebieskonogi, ślimaki - turbo i chyba nasarius

1. Z 2 miesiące temu ukwiał zaczął wędrować po czym wpadł do filtra od tego czasu krab ukwiałowy był bez ukwiała. Często karmiłem go artemią, fajnie jadł, nie widziałem by go coś atakowało, aż w pewnym momencie znikł. Znalazłem tylko pancerzyk po wilince. Co mogło się z nim stać? Jakiś czas temu zniknął też pustelnik czerwononogi i jest po nim tylko muszla. 

2. Jak mieszacie wodę do podmianki? Myślałem by kupić jakąś małą, tanią pompę co można by było wrzucić na noc do wiaderka z świeżą wodą. Jeśli wiecie gdzie taką kupie to proszę o link.

3. Szukam jakiegoś wiatraka na te upały. Musi sam się załączać kiedy temperatura jest za wysoka bo nie zawsze jestem w domu. Jeśli wiecie gdzie taki kupie to proszę o link.

4. Dwa tygodnie temu zakupiłem Capnelle, ale przyszła bardzo zgięta. Do teraz się nie wyprostowała się, wyprostuję się?

5. Dwa tygodnie temu podczas podmiany złapałem wężykiem euphyllie, od razu podniosłem wężyk do góry a koral nie ruszył się z miejsca, po prostu lekko ją zassało, ale od razu się złożyła. Od tego czasu nie rozwija się w 100%, tak gdzieś koło 30%. Co mogę zrobić?

6. Mam cyjano od ponad dwóch miesiąca. Robię podmiany co półtora tygodnia 10% wody, dwa tygodnie temu zakupiłem ślimaki kopiące Cerithium, które coś tam kopią, ale nie jest to jakieś imponujące. Czy to już czas na chemie czy może są inne sposoby?

7. Nie mam dużo korali, wszystkie oprócz sps trzymają się nieźle. Sps wszystkie mi padają, czy może to być spowodowane cyjano czy musze zrobic test ipc?

8. Czy pustelniki lub ślimak nassarius mogą obgryzać korale? Bo widziałem je ostatnio na nich i jakby podgryzały. 

9. Czy można dokarmiać korale miękkie? Jeśli tak to czy pokarm dla SPS może być, bo tylko taki mam?

10. Mam problem z dolewką Aqua-Trend Levelautomatic EYE. Dolewka czasami się zacina - piszczy, że nie ma wody w zbiorniku z wodą RO DI. Co ciekawe zacięła się już z 7 razy, ale zawsze jak mnie nie ma w domu. Niestety dla mnie to duży problem bo jak wyjeżdżam na 3-4 dni to chce mieć pewność, że akwarium ma stałe zasolenie, a sąsiedzi nie słyszą ciągłego pikania. Czyszczę ją patyczkiem do uszu, ale widocznie nic to nie daje. 

11. To już tak bardziej z ciekawości. Czy jakby pękło mi akwarium 60 litrów to mogło by zalać sąsiadów na dole? Czy grzałka (dokładnie Aquel ULTRA HEATER 75 W) z braku wody nie zaczęła by się mocno grzać, aż by się zapaliła?

Jeśli znasz odpowiedź na chociaż jedno pytanie to jak najbardziej odpowiadaj :)

KH -  7
MG - 1480
Ca - 440
PO4 - niby 0 
PO3 - koło 3-4
Zasolenie - 34 ppt

Jeśli pytania już pojawiły się na tym forum to przepraszam, ale często jest tak, że po prostu nie umiem ich tu znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem wybiórczo :) 

ad 1 kraby po wylince znikają na jakiś czas ,aż nie utwardzi się nowy pancerzyk ,daj im jeszcze trochę czasu  o ile to była wylinka a nie martwy krab

ad2 ja mieszam pompką wyjętą z kaskady aquaela i jest ok ,ale nada się każda mała tania obiegówka dostępne są wszędzie

ad 3 ja używam blau nanoventilador z programatorem obniza o jakieś 3 stopnie bez problemu, tyle że ja mam 30l był dostępny na erybce

ad 5 Euphyllie to dla odmiany delikatne bestie ja kiedyś dotknąłem palcami jedną główkę na kolonii podczas klejenia i całkiem w tym miejscu zeszła , miałem taką samą sytuacje z e.glabrescens jak Ty i również miała obkurczone polipy przez jakiś tydzień ,ale się podniosła,obserwuj ją  z reguły regresja tkanki u euphylli postępuje bardzo szybko,  więc szybko to zauważysz.

ad9 jestem zwolennikiem dokarmiania wszystkich korali, daj im dwa razy w tyg.  Reef roids w wersji nano zobaczysz jakie  będą szczęśliwe :)

Capnelli daj spokój na jakieś dwa tyg. Podniesie się to twarda bestia.

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. może go coś zjadło ? A może padł i go coś zjadło ...

2. w lewo i w prawo. A poważnie cyrkulatorem po tym jak padło RW-15 używam tunze 6095

3. RT-2o lub regulator temperatury z nastawem chłodzenia plus zasilacz i dowolny zestaw wentylatorów dla leniwych czyli dedykowanych lub dla zręcznorękich czyli DIY padną wymienisz wentylatory a sterownik zostaje.

4. Drzewa w lesie nie zawsze rosną prosto , widocznie twojej capnelli też tak wygodnie, możliwe że się podniesie.

5. odżywić korala i nie wciągać go podczas czyszczenia. Uszkodzisz tkankę, wda się infekcja i będzie po koralu.

6. Cyjano jeśli jest na piasku, skale można próbować nad tym panować jeśli wchodzi na korale warto sięgnąć po chemię. Tylko chemia nie wybiera dobra bakteria, zła bakteria...

7. Może ale nie musi.

8. Krab jest wszystkożerny.

9. Może.

10. ??  szklana kula wysiadła w tym punkcie. Numer do sklepu zapewne znasz, do dystrybutora również. Dzwoń i pytaj u źródła lub się męcz.

11. Zalać tak, zapalić od grzałki... raczej spirala się przepali zanim grzałka zapali cokolwiek. Ale samo zalanie - może doprowadzić do pożaru. Słona woda lepiej przewodzi prąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do chłodzenia może to pomoże T Controller TWIN z AM

Chyba są  dwie wersje ,analogowo naciskania  i to samo z dopiskiem „digital” -dotykowe guziki, trzeba dopytać. 

Pomiar temperatury

Dwa gniazda sterowane  są, do grzałki i chłodzenia wentylatorem np. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po chwialku to nie wiele jest do dodania, ale spróbuję:-)

1 + 8 - zniknięcia, skubanie korali... może za słabo karmisz, albo za dużo skorupiaków na ten litraż?

2 - ja swoje 5 litrów robię tak: do baniaka 10L wlewam 5L rodi, sypię 191g soli RSS, minutę czy dwie bałtam i zostawiam, a po 30 minutach ruszam z podmianką.

3. można też stc1000 + wentylatory, wszystko z alegro.

4. Może być za słaba cyrkulacja w tym miejscu, a może jeszcze wstanie...

6. poprawić cyrkulację, odsysać, jak włazi na korale to zdmuchiwać, i czekać aż samo przejdzie

7. może po prostu poczekaj z sps. Pół roku to nie wiele jak się startuje po raz pierwszy. Jak robisz 10% podmiany regularnie i nie szalejesz z suplementami, to icp raczej nic specjalnego nie wykaże

9. Miękkich fotosyntetyzujących nie ma potrzeby dokarmiać. Same złapią dość.

10. Ja tam jestem gorącym fanem dolewki grawitacyjnej na pływaku. Elektroniczne też przerabiałem, niestety pod żadną taką nie zostawił by zapasu wody na 3 tygodnie, jak zostawiam przy pływaku.

11. Większość grzałek, a na pewno ultra heater, ma zabezpieczenie na taką okazję - po prostu przestana grzać. Ogólnie, pęknięcie dobrze wykonanego akwarium jest raczej abstrakcyjnym scenariuszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.