Skocz do zawartości
Reya

Rybki w 30 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam kostkę 30 l z blazenkami, jakie jeszcze zwierzęta mogłabym tam dać? (Krewetka, krab, inne małe rybki):D

IMG_20210523_121125.jpg

Edytowane przez Reya (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kostkę 30 litrów a w niej 2 błazenki i Chrysiptera parasema? To już jest sporo... Ja bym się wstrzymał z dokładaniem ryb, ponieważ garbik jak to garbik może ganiać i atakować nową rybę. Ale z takich mniejszych, ładnych rybek to mam Ecsenius stigmatura i jest super. Może lepiej dołożyć korali? Bo widzę, że jest mało ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Luminosek napisał:

Masz kostkę 30 litrów a w niej 2 błazenki i Chrysiptera parasema? To już jest sporo... Ja bym się wstrzymał z dokładaniem ryb, ponieważ garbik jak to garbik może ganiać i atakować nową rybę. Ale z takich mniejszych, ładnych rybek to mam Ecsenius stigmatura i jest super. Może lepiej dołożyć korali? Bo widzę, że jest mało ;) 

Nie nie, chrysiptera wczoraj poszła do 800 l bo wzięłam za darmo nie wiedząc co to za rybka, było jej ciasno więc cieszę się że ma dobre warunki, teraz tylko błazenki i zastanawiam się czy mogę dać jakaś krewetkę (widziałam w sprzedaży sexi krewetkę) lub kraba (nie pamiętam nazwy ale zmienia czasem muszle), lub małą rybkę żeby przekonywała piasek 

2 minuty temu, Luminosek napisał:

Masz kostkę 30 litrów a w niej 2 błazenki i Chrysiptera parasema? To już jest sporo... Ja bym się wstrzymał z dokładaniem ryb, ponieważ garbik jak to garbik może ganiać i atakować nową rybę. Ale z takich mniejszych, ładnych rybek to mam Ecsenius stigmatura i jest super. Może lepiej dołożyć korali? Bo widzę, że jest mało ;) 

Korale na pewno jeszcze będą, po trochę dodaję, rozumiem że zoa nie są wymagające i przed innymi chcę dodać ukwiał (żeby znalazł teraz sobie miejsce póki ono jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Reya napisał:

Nie nie, chrysiptera wczoraj poszła do 800 l bo wzięłam za darmo nie wiedząc co to za rybka, było jej ciasno więc cieszę się że ma dobre warunki, teraz tylko błazenki i zastanawiam się czy mogę dać jakaś krewetkę (widziałam w sprzedaży sexi krewetkę) lub kraba (nie pamiętam nazwy ale zmienia czasem muszle), lub małą rybkę żeby przekonywała piasek 

No to zmienia postać rzeczy. Jak już coś z rybek to raczej coś malutkiego, tak jak pisałem - mały ślizg, gobiodonek, babeczka malutka. Coś z tego. Ale jednak 3 ryby to sporo w 30 litrach. Z krewetek to może Sexy Shrimp, mała sztuka Lysmata Amboinensis, mała krewetka Tańcząca. Z krabów no to może pustelniki? Tylko jak masz ślimaki to mogą być pokarmem dla krabów. Jeśli masz ukwiał to może jakiś mały krabik ukwiałowy? Wstawisz zdjęcie całego akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Luminosek napisał:

No to zmienia postać rzeczy. Jak już coś z rybek to raczej coś malutkiego, tak jak pisałem - mały ślizg, gobiodonek, babeczka malutka. Coś z tego. Ale jednak 3 ryby to sporo w 30 litrach. Z krewetek to może Sexy Shrimp, mała sztuka Lysmata Amboinensis, mała krewetka Tańcząca. Z krabów no to może pustelniki? Tylko jak masz ślimaki to mogą być pokarmem dla krabów. Jeśli masz ukwiał to może jakiś mały krabik ukwiałowy? Wstawisz zdjęcie całego akwarium? 

To trochę wcześniejsze zdjęcie akwarium, xenia się podzieliła później

Lampa jest inna, nie taka jak na zdjęciu. Mam sirius nana 5 niebieskich diodów i jeden biały. Jeszcze myślę nad tym czy jakiś tani skimmer będzie przydatny w takim akwarium czy jeśli skimmer to coś z droższego? 

IMG_20210523_122955.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Reya napisał:

Mam kostkę 30 l z blazenkami, jakie jeszcze zwierzęta mogłabym tam dać? (Krewetka, krab, inne małe rybki):D

Śmiało, jeszcze upchniesz pokolca :bow

Nie wiem czy mówisz poważnie czy sobie jaja robisz ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Reya napisał:

To trochę wcześniejsze zdjęcie akwarium, xenia się podzieliła później

Lampa jest inna, nie taka jak na zdjęciu. Mam sirius nana 5 niebieskich diodów i jeden biały. Jeszcze myślę nad tym czy jakiś tani skimmer będzie przydatny w takim akwarium czy jeśli skimmer to coś z droższego? 

IMG_20210523_122955.jpg

Myślę, że cotygodniowe podmianki wody by wystarczyły. Byle nie przesadzić z życiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Beti napisał:

Śmiało, jeszcze upchniesz pokolca :bow

Nie wiem czy mówisz poważnie czy sobie jaja robisz ?

Błagam, tylko nie "morskie akwarium to tylko od 500l". Przed startem widziałam doświadczenia z takimi 30 l i wszędzie było ok, u mnie też na razie nie ma nijakich problemów oprócz oddanej chrysiptery, nie zamierzam tam pchać dużo ryb, jakaś jedna mała krewetka lub krab albo nic..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę sie pogubiłem. Ogólnie na chwilę obecną masz 2 błazenki? Ogólnie błazenki moim zdaniem powinny być od 60l w górę ale do 30l jest wiele pięknych nano babeczek np z rodziny Trimma. Tylko że błazenki mogły by zatłuc takie maluszki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Reya napisał:

Błagam, tylko nie "morskie akwarium to tylko od 500l". Przed startem widziałam doświadczenia z takimi 30 l i wszędzie było ok, u mnie też na razie nie ma nijakich problemów oprócz oddanej chrysiptery, nie zamierzam tam pchać dużo ryb, jakaś jedna mała krewetka lub krab albo nic..

Chyba nie do końca rozumiesz powagę sytuacji, akwarium o pojemności 30 litrów, masz już 3 ryby i pytasz co jeszcze, odp NIC

Można dać ślimaka,  kraba lub krewetkę, ale nic więcej jeśli chodzi o ryby.

40 minut temu, Reya napisał:

nie zamierzam tam pchać dużo ryb

No już masz dużo jak na ten litraż 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem , w takim litrażu , to sobie możesz krewetki trzymać , a nie ryby.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Moim zdaniem , w takim litrażu , to sobie możesz krewetki trzymać , a nie ryby.

Pozdrawiam


A co powiesz na np Bryaninops natans która dorasta do 2,5cm. Jest sporo rybek do takiego litrażu ale nie są to błazenki czy garbiki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proszę uważnie przeczytać co potem pisałam, mówiłam że oddałam chrysipterę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam z 2-3 sexy krewetki (to zwierzęta stadne) i ślimaki nasariusy lub 1 strombusa do piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strombus dorasta do 10cm więc na pewno do takiej szklanki sie nie nada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, MayFly napisał:

strombus dorasta do 10cm więc na pewno do takiej szklanki sie nie nada 

Po ilu latach? 

Załóżmy, że to akwarium ma dno o powierzchni 30x30 cm co nam daje 900 cm2 czyli dla strombusa wielkości ok 3-4 cm (bo takie zazwyczaj są w sklepach) będzie mało?  Na fermach niosek w klatce  na jedną kurę ustawowe minimum to.....750 (!)cm2 - niestety.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że kiedy masz 900 l to 30 wydaje się słoikiem, też mam 300 słodkowodne ale nie wiem ile trzeba zarabiać żeby zrobić z tego morskie, nie każdy może pozwolić sobie. Zapoznałam się z tym tematem nano reefow przed tym jak zakładać i myślę że błazenki będą dobrze się czuć, bo ocellarisow większych od 5 cm nie widziałam. Jeśli nie warto więcej ryb dawać to nie będę, myślę że jeżeli tyle osób zaczynają od 30 l i jest spoko, to czemu nie, to przecież nie bojownik w szklance :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Beti napisał:

Śmiało, jeszcze upchniesz pokolca :bow

Nie wiem czy mówisz poważnie czy sobie jaja robisz ?

No ja w takiej kostce miałem : parę błaznów, parę piżam, garbika, parę gobiodonów i stado ślimaków i krewetek. Po 3 misiącach przesiadły się na 200l Błazny i piżama żyją do dziś (pk 8 lat) Jak kupowałem największa ryba miała 2,5 cm. Wiedziałem że będzie przekładka do większego.

Natomiast jeśli ktoś twierdzi że takie akwarium jest wystarczające jako docelowe dla pary błaznów, uważam że za grosz nie ma wiedzy, zaś postawa:

5 minut temu, Reya napisał:

Ja wiem że kiedy masz 900 l to 30 wydaje się słoikiem, też mam 300 słodkowodne ale nie wiem ile trzeba zarabiać żeby zrobić z tego morskie, nie każdy może pozwolić sobie.

Prosta sprawa, to sobie nie pozwalaj - uważasz że masz moralne prawo dręczyć zwierzęta, bo nie stać cię na spełnianie zachcianek? Fajny wizerunek prezentujesz... chcesz i koniec...

7 minut temu, Reya napisał:

Zapoznałam się z tym tematem nano reefow przed tym jak zakładać i myślę że błazenki będą dobrze się czuć, bo ocellarisow większych od 5 cm nie widziałam

To wpadnij do mnie, u mnie samiec ma już więcej niż 5 cm, nie mówiąc o samicy. mają do dyspozycji trzy ukwiały, zajmujące 1/3 zbiornika. A u ciebie gdzie mieszkają?

To że siedzą w jednej części baniaka, nie znaczy że powinny mieszkać w takich szklankach. 

 

Posłuchaj, koszty pomiędzy kostką 30l i akwarium do 100l są porównywalne. Na upartego, tylko zmieniając na razie akwarium, już możesz zapewnić im lepsze warunki.

Poszukaj nawet używanego zbiornika, największego jaki ci wejdzie w miejsce przeznaczone i albo postaw mniejsze nawet na tej kaskadzie co masz, albo większe i doklej wewnętrzny panel. Jak wsadzisz skałę, dasz kaskadę, a do niej sensowny wkład, wpuścisz parę błaznów z ukwiałem, jakieś ślimaki i krewetki, będziesz miała ciekawy i nie przeciążony zbiornik. Oświetlenie, też na razie może być to co masz, do czasu kupna lepszego. Nie masz wymagających korali, najwyżej oświetlisz częściowo. Widziałęm na olx jest za 200 pln uszkodzony razor nano - Salarias - przedstawiciel maxpecta też jest z Krakowa, więc z naprawą by nie było problemów - kwestia ceny, ale Mariusz ma dużą dozę empatii, więc skóry nie zedrze :)

 

Uwież akwarium morskie to nie jakieś krocie gotówki. jeśli używasz sprzętu używanego, sama potrafisz coś zrobić, da się tanim kosztem obgonić temat.

Postaw sobie kolejne etapy, jak ci się uda z błaznami, za jakiś czas dozbierasz na docelowy sprzśt, nawet lepszą lampę, czy akwa z panelem i odpieniaczem...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dale napisał:

No ja w takiej kostce miałem : parę błaznów, parę piżam, garbika, parę gobiodonów i stado ślimaków i krewetek. Po 3 misiącach przesiadły się na 200l Błazny i piżama żyją do dziś (pk 8 lat) Jak kupowałem największa ryba miała 2,5 cm. Wiedziałem że będzie przekładka do większego.

Natomiast jeśli ktoś twierdzi że takie akwarium jest wystarczające jako docelowe dla pary błaznów, uważam że za grosz nie ma wiedzy, zaś postawa:

Prosta sprawa, to sobie nie pozwalaj - uważasz że masz moralne prawo dręczyć zwierzęta, bo nie stać cię na spełnianie zachcianek? Fajny wizerunek prezentujesz... chcesz i koniec...

To wpadnij do mnie, u mnie samiec ma już więcej niż 5 cm, nie mówiąc o samicy. mają do dyspozycji trzy ukwiały, zajmujące 1/3 zbiornika. A u ciebie gdzie mieszkają?

To że siedzą w jednej części baniaka, nie znaczy że powinny mieszkać w takich szklankach. 

 

Posłuchaj, koszty pomiędzy kostką 30l i akwarium do 100l są porównywalne. Na upartego, tylko zmieniając na razie akwarium, już możesz zapewnić im lepsze warunki.

Poszukaj nawet używanego zbiornika, największego jaki ci wejdzie w miejsce przeznaczone i albo postaw mniejsze nawet na tej kaskadzie co masz, albo większe i doklej wewnętrzny panel. Jak wsadzisz skałę, dasz kaskadę, a do niej sensowny wkład, wpuścisz parę błaznów z ukwiałem, jakieś ślimaki i krewetki, będziesz miała ciekawy i nie przeciążony zbiornik. Oświetlenie, też na razie może być to co masz, do czasu kupna lepszego. Nie masz wymagających korali, najwyżej oświetlisz częściowo. Widziałęm na olx jest za 200 pln uszkodzony razor nano - Salarias - przedstawiciel maxpecta też jest z Krakowa, więc z naprawą by nie było problemów - kwestia ceny, ale Mariusz ma dużą dozę empatii, więc skóry nie zedrze :)

 

Uwież akwarium morskie to nie jakieś krocie gotówki. jeśli używasz sprzętu używanego, sama potrafisz coś zrobić, da się tanim kosztem obgonić temat.

Postaw sobie kolejne etapy, jak ci się uda z błaznami, za jakiś czas dozbierasz na docelowy sprzśt, nawet lepszą lampę, czy akwa z panelem i odpieniaczem...

 

Rozumiem że to Pan uważa za dręczenie ryb i bardzo złe warunki?

IMG_20210523_172007.jpg

IMG_20210523_171951.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być akwarium docelowe, a nie na miesiąc - dwa, a widzę po koralach że już trochę czasu ma, to raczej się nie zrozumiemy i nie mamy o czym rozmawiać.

Tak. uważam że nie jest to akwarium dla błaznów.

Czy się mylę?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem pakę błaznów w 30l miały się całkiem nieźle - oddałem je gdy podrosły, wiecie dobrze ze to nie są ryby lubiące aktywnie pływać w zasadzie nie przemieszczają się zbyt daleko od swojego ukwiała/ sarcopythona/ euphilli - niemniej zgodzę się że nie nadają się do końca do tak małych litrażów.....

Dwie ryby to maksymalna ilość do 30l - i to oczywiście biorąc pod uwagę żę będą to gatunki relatywnie małe....

Ja sam mam w 30l kontrowersyjną obsadę : P.hemicyanea i od niedawna P.haexatenia - obie są rybami agresywnymi i można pomyśleć że pozabijają się w takiej szklance - nic takiego nie ma miejsca po początkowej spince agresja wygasła i chyba czują wzajemny respekt do siebie - obecnie żyją bezkonfliktowo - obie ryby mają po około 6cm .

O ile garbik już nie urośnie to "hexa" pewnie tak dlatego pewnie przyjdzie czas na jej "wyprowadzkę " a szkoda bo to strasznie ciekawska i ruchliwa rybka i dzięki jej obecności garbik przestał być lękliwy.....

Wcześniej miałem N.magnifica i to wbrew pozorom była idealna ryba do tak małego litrażu - bowiem tak jak w naturze przebywała zazwyczaj nie dalej niż 10cm od swojej kryjówki, kupiłem ja już dorosłą i niestety po 2 latach padła - ale równiez bez problemu "dogadywała" się z garbikiem w tak małym litrażu - tyle że garbik był wprowadzony jako drugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.