Skocz do zawartości
Wojtasik17

Wyblaknięty koralowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów z branży^_^ mam pewien problem z jednym koralowcem nie pamietam jak się nazywa ale jest to taki różowy grzybek z zielonymi czółkami, jakiś tydzień temu zauważyłem ze te zielone czółki wyblakły i nie mają już takiego intensywnego koloru. Z poczadku myślałem ze to przyczyna za mocnego oświetlenia wiec ograniczyłem to światło ale bez skutku dodam ze karmie wszystkie korale 2-3razy w tygodniu fitoplanktonem wszystkie elegancko rosną tylko temu coś nie pasuje proszę o pomoc z góry dzięki :bow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Wojtasik17 napisał:

Witam kolegów z branży^_^ mam pewien problem z jednym koralowcem nie pamietam jak się nazywa ale jest to taki różowy grzybek z zielonymi czółkami, jakiś tydzień temu zauważyłem ze te zielone czółki wyblakły i nie mają już takiego intensywnego koloru. Z poczadku myślałem ze to przyczyna za mocnego oświetlenia wiec ograniczyłem to światło ale bez skutku dodam ze karmie wszystkie korale 2-3razy w tygodniu fitoplanktonem wszystkie elegancko rosną tylko temu coś nie pasuje proszę o pomoc z góry dzięki :bow

"Trochę" błędów w pisowni :P a tak poza tym jest sporo rozwiązań. Potrzeba zdjęcia zbiornika, opisu sprzętu i parametrów w zbiorniku ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 30l Kaskada niby 500l/h lampa spectra30W swieci się 10-16h Kh 7,0;  NO3 7,7; ph 6,8 wydaje mi się ze to problem jest z ph 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem bo siedzę w morszczyznie rok ale pH poniżej 7 to już zaczynamy kwaśne więc już jest chyba blisko tragedii dla całego zbiornika. 16h święcenia to też za dużo.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie przedstawia koralowca jaki jest teraz a drugie jaki był po zakupie jakiś miesiąc temu 

F9A532E0-F7E1-4E94-8117-CCB1466CA37F.jpeg

902B8F3A-8D8E-40C1-97B6-2AA888305779.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph - 6,8 ? to już żle się dzieje  a czym / jakim testem mierzysz Ph ? Sarcopython o którego pytasz może grymasić z tego powodu.....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar pH robię testem kropelkowym w sensie ze 3 krople na 4ml wody i takim testem na patyku moczę w wodzie i wychodzi wynik w postaci koloru można to jakoś odratować np takim preparatem  

18B477AC-DCF0-40D2-90B0-0D733EF50A74.jpeg

Lub jakiś inny sprawny szybki sposób żeby  odratować sytuacje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dokładnie nazywa się ten test ? jakiej jest firmy - piszesz że jest kropelkowy a jednocześnie ma test paskowy? sprecyzuj 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem 2 różnymi testami (dla pewności) i wyszło tak samo paskowy nazywa się DAJANA 3in1 a kropelkowy Aquatest pH 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz to akwarium i jakiej soli używasz?

Wstaw zdjęcie całego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa około 3 miesięcy 30l było już zakupione w całości i transportowane musiałem chwilowo zmniejszyć cyrkulację na zwykłą pompke z filtra pat mini bo tamta tak wiała ze korale ze skały zdmuchiwał dokupiłem pare korali bo była tylko skala i ukwiał jak już wspomniałem wcześnie j wszystkie korale mają się dobrze tylko ten Sarcopython ma jakiś humorek..
Sól jakiej używam to Tropical marine power Reef Base Salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do testów to przypuszczam ze do słodkiego bo w pobliżu mnie nie ma żadnego sklepu z akwarystyka morska a potrzebowałem zrobić test szybko tez nie wiedziałem ze może być test błędny  dopiero 60km stad jest jakiś sklep wiec pojadę i kupię pod morskie 

Edytowane przez Wojtasik17 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral przystosował się do Twojego światła i parametrów wody. Co powodowało że miał intensywnie zielone polipy? być może chemia wody w poprzednim zbiorniku a być może inne widmo światła jakie otrzymywały zooxanthele. Co się stanie i czy wróci do koloru? - nie wiadomo.

Ogólnie sporo korali w nowym zbiorniku przystosowując się do nowego środowiska potrafi zmienić kolor czasowo lub na stałe.

Sarcophyton - tak się zwie owy "grzybek"... Gumkę pewnie możesz już wyciąć - koral powinien się już przyczepić do podłoża.

Z Ph - koledzy Ci już napisali - ale przypuszczam że problem tego parametru tkwi w wiarygodności pomiaru jakiego dokonałeś. Koral polipuje co wg mnie wskazuje chęć do dalszego życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wczoraj miernik pH skalibrowałem go i poziom pH wody pokazywał 7.2 rozcienczylem marine buffer w szklance z woda 1,25 gram morska i delikatnie strzykawka podawałem 5ml co 10min-15min pod wieczór poziom pH pokazywał 8.1 dziś rano pokazuje 7.9 tez ograniczyłem światło do 8godzin na dobę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wojtasik17 napisał:

Kupiłem wczoraj miernik pH skalibrowałem go i poziom pH wody pokazywał 7.2 rozcienczylem marine buffer w szklance z woda 1,25 gram morska i delikatnie strzykawka podawałem 5ml co 10min-15min pod wieczór poziom pH pokazywał 8.1 dziś rano pokazuje 7.9 tez ograniczyłem światło do 8godzin na dobę 

Wypij kawę, weź głęboki oddech i przemyśł jeszcze raz.

Niskie pH może wynikać z kilku czynników. Za słaba cyrkulacja (szczególnie za mały ruch powierzchni wody), za słabe wietrzenie pomieszczenia (za dużo CO2 w pomieszczeniu), za słaba filtracja mechaniczna (syf odkładający się gdzieś w zakamarkach i rozkładający się), za niskie KH (pomiar testem do słodkiej nie jest wiele wart), jakiś zwierzak gdzieś padł...  Zamiast podbijać pH doraźnie chemią (co w dłuższej perspektywie stosowania tylko problemy kolejne Ci stworzy), poszukaj przyczyny i spróbuj ją wyeliminować bądź zredukować. Kolejna sprawa to testy - kup testy do morskiego, np salifert, spokojnie można je zamówić przez internet, nie trzeba jechać do sklepu. Bez tego do będziesz działał na ślepo. Trzecia rzecz - nie ograniczaj czasu świecenia aż do 8h, ok 12h to jest dobra, naturalna długoścyklu. A już szczególnie tak gwałtownie nie rób zmiany. Każda nagła zmiana to potencjalne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze to przyczyna syfu zbierającego się pod skałami wszystkie zwierzaki są całe cyrkulację mam 400l/h w akwa 30l tylko teraz żeby wyeliminować ten syf muszę wszystko wyciągać z akwa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400l/h  to zdecydowanie za mało. Ja bym dał tak przynajmniej 1000. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.