Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

od lat czytam forum i nareszcie przyszedł czas na założenie pierwszego szkiełka. Niestety im więcej się dowiaduję tym mniej wiem, dlatego piszę ten temat i proszę o weryfikację. Przebrnąłem już przez wiele tematów dotyczących podobnych zbiorników, ale mimo to mam sporo znaków zapytania.

Na ten moment czekam na szafkę pod akwarium z podwójnej płyty meblowej.

Planuję to tak:
Zbiornik z obsadą głównie LPS i miękkich, ale w przyszłości chciałbym spróbować sił z prostymi SPSami.
Akwarium: 100x60x60 z kominem wewnętrznym 3x32mm
Sump: jeszcze w fazie projektowania. Najpewniej chciałbym tam umieścić skarpeta, odpieniacz, media filtracyjne, refugium i powrót.
Oświetlenie: DIY kopia Radion G5 Pro na sterowniku Aqma o mocy maksymalnej 240W
Odpieniacz: Deltec 600i lub Twistman Integra-150
Obieg: Jebao DCP-5000M
Cyrkulacja: 2x Jebao SOW-8
Dolewka: Levelautomatic Eye
W przyszłości na pewno dojdzie pompa dozująca do balinga.
Start planuję z suchą skałą, żywym piaskiem i bioblokami z Maxspecta

Ryby:
Valenciennea puellaris
Halichoeres biocellatus lub Pseudocheilinus hexataenia
Ecsenius midas
Ctenochaetus strigosus
Siganus unimaculatus
Amphiprion ocellaris x2
Gramma loreto
Nemateleotris magnifica lub Nemateleotris decora
Ctenochaetus binotatus lub Zebrasoma scopas

Bezkręgowce:
Lysmata amboinensis x2
Ślimaki Turbo, Trochus, Nassarius
Calcinus elegans kilka sztuk
Mespilla globulus
Sabella 

Korale:
Sarcopython
Zoanthus
Rhodactis
Ricordea
Acanthastrea
Caulastrea
Duncanopsammia
Echinophyllia
Euphyllia
Favia
Fungia
Trachyphylia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ok. Zastanowiłbym się jednak nad Deltec 1000i zamiast 600i ze względu na niewielką różnicę w cenie.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przedstawionych dwóch odpieniaczy - moim zdaniem zdecydowanie Twistman. Sam miałem dylemat z tym, że czy Deltec 1000i czy integra 150 - wybór padł na Integre. 

Co do cyrkulacji, to przy miekasach i LPS powinno wystarczyć, ale jak już będziesz chciał SPS lub korale podrosną może być ciut mało - ja do 400l brutto kupiłem 2xSOW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na zaprojektowane szkła i już wiem dlaczego większość akwarium jest szersza przy tej samej wysokości i głębokości. Zrobiło się ciasno w szafce, a szafka już stoi więc nie da się jej rozciągnąć.

Akwarium niezmiennie będzie miało wymiary 100x60x60 z kominem po prawej stronie 20x12. Jednak chyba zdecyduję się na powrót 25mm. Jakiej średnicy otwory powinny być w akwarium?

Sump natomiast zaprojektowałem o wymiarach 75x45x40, tak żebym po lewej stronie miał ewentualne miejsce na ballinga, pokarmy i drobne graty. W sumpie lewej będzie dolewka 15cm, spływ z refugium i ceramiką 17cm (wysokość 25cm), łącznik z watą 5cm (przepływ dołem 5cm), odpieniacz + miejsce na filtr przepływowy w przyszłości 25cm (wysokość 22cm) i na końcu pompa 13cm.

Zazwyczaj w komorze ze spływem znajduje się odpieniacz, jednak trafiłam na kilka bardzo ładnych akwarium gdzie spływ jest do refugium. Sump ze względu na to że będzie dość krótki będzie miał mało miejsca na wszystko stąd decyzja o trochę wyższym refugium w pierwszej kolejności.

Akwarium techniczne jest dla mnie najtrudniejszym elementem planowania, ponieważ nie ma jasno określonych reguł i przeglądając Wasze akwaria dochodzę do wniosku, że gdzie dwóch akwarystów tam trzy pomysły na sump. Kolejny raz proszę o to samo, czyli ocenę, konstruktywną krytykę i pomysły jak to ugryźć dobrze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, malinovy napisał:

Jakiej średnicy otwory powinny być w akwarium?

Daj 32 mm, przy tych wymiarach komina nie będzie to problemem, a spokojnie obsłuży wydajność.

Zrób szkic sumpa z wymiarami, będzie łatwiej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Daj 32 mm, przy tych wymiarach komina nie będzie to problemem, a spokojnie obsłuży wydajność.

Zrób szkic sumpa z wymiarami, będzie łatwiej.

Dale pewnie miał na myśli 32 mm przelot a nie otwór w szkle.

Co do pytania to otwory powinny być pod VDL

PRZELOT          OTWÓR W SZKLE

20-25-3/4"        27mm + 3mm

25-32-1"           35mm + 3mm

32-40-1i1/4"    45mm + 3mm

co do komina uważam ze trochę mały jeśli zasilanie będzie w kominie to musisz zrobić trzy otwory a to już trochę miejsca potrzebuje.

Co do odpieniacza to nawet nie zastanawiałbym się na podanymi pozycjami tylko wybrał Maxspect Jump MJ-SK400 

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko wyobrażam sobie sump. Nie chciałem spędzić pół dnia nad programem, dlatego nie jest to rysunek nawet zbliżony do norm.

Po kolei od lewej będzie dolewka, refugium + media filtracyjne, wata, odpieniacz + filtr, pompa obiegowa.

Sump.png.cf06e2735a9e89ef8050b183571e9494.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, skrót myślowy. Tylko dopilnuj żeby szklarz zrobił dokładnie takie średnice jak chcesz bo dla nich 1 czy 2 mm to nie problem, a dla ciebie może być...

Założyłem że powrót poza kominem, bo to sensowniejsze rozwiązanie skoro komin nie zajmuje całej szerokości zbiornika. Miałem na myśli dwa otwory w kominie.

 

Co do sumpa, to jeśli zrobisz tak jak narysowałeś, pierwsza komora będzie typowym odstojnikiem detrytusu, moim zdaniem, nie jest to dobre rozwiązanie przy tych proporcjach akwarium do sumpa. Ja bym zrobił tak jak ja mam, czyli:

Pierwsza komora - zrzut wody - odpieniacz - wywali Ci część detrytusu (znaczną), potem przelew górą (odpieniacz również miesza wodę w komorze)

- druga komora - refugium - wlot górą, wylot dołem, ścianki z czarnego szkła i przesłony do samej lampy. Na dole kratka rastrowa na nóżkach żeby glony nie leciały dalej.

- w przegrodzie pomiędzy refugium a komorą pompy (wlot dołem, wylot górą), wsadził bym kulki maxspecta nawleczone na żyłkę - dla łatwego czyszczenia - wyjmujesz taki naszyjnik, płuczesz i wraca w ciągu chwili.

Odpuścił bym sobie watę bo wymaga stałego serwisu a znacznie tłumi przepływ.

 

Ja bym sump robił jak największy, zawsze się przyda więcej miejsca, a to na refugium większe, a to na reaktor w przyszłości :)

Filtr przepływowy na media zrobił bym na by-passie w komorze pompy, może stać nawet nad pompą, zaleta taka że odpadnie Ci jedna pompa i będzie do niego trafiała czysta woda.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

Założyłem że powrót poza kominem, bo to sensowniejsze rozwiązanie skoro komin nie zajmuje całej szerokości zbiornika. Miałem na myśli dwa otwory w kominie.

Powrót też będzie w kominie tylko wylot zrobiłbym na loc-line, żeby wyrzucał na środek.

 

8 godzin temu, dale napisał:

Filtr przepływowy na media zrobił bym na by-passie w komorze pompy, może stać nawet nad pompą, zaleta taka że odpadnie Ci jedna pompa i będzie do niego trafiała czysta woda.

Chcę zrobić by-pass z dwoma lub trzema miejscami do podpięcia przyszłego sprzętu. Czy pompa 5000 l/min wystarczy do obsłużenia obiegu i dodatkowych elementów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, malinovy napisał:

Powrót też będzie w kominie tylko wylot zrobiłbym na loc-line, żeby wyrzucał na środek.

Błąd - w kominie im mniej rur, tym lepiej. Zwłaszcza przy konserwacji, naprawie i łapaniu życia. Poza tym to dodatkowa dziura w szkle. Masz sporo miejsca obok komina. przymocuj powrót do korony, albo wypuść na sztywnej rurze z szafki.

Godzinę temu, malinovy napisał:

Chcę zrobić by-pass z dwoma lub trzema miejscami do podpięcia przyszłego sprzętu. Czy pompa 5000 l/min wystarczy do obsłużenia obiegu i dodatkowych elementów?

Nie. Weź większą. Primo, będziesz miał większą elastyczność, secundo nie wiesz ile Ci zejdzie na inne odejścia (choć stawiam orzechy przeciwko dolarom że za wiele Ty tam nie zmieścisz, a każde odejście to też zabranie miejsca. Ale OK, pewnie masz wszystko rozrysowane :) No i tertio, dobrze jak pompa chodzi na części swojej mocy - np. 80%, jest cichsza i dłużej pochodzi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.