Skocz do zawartości
Raff 2020

Klątwa Naso elegansa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś rozwiązał już tę niewyjaśnioną przypadłość ?

Pływał u mnie od pół roku, dwu-trzykrotnie przybrał na masie. Nagle dziś najpierw pływał niemrawo przy grzebieniu a teraz gdzieś się zaszył.

Pewnie halloween-owy żart to nie był

Znalazłem tu kilka podobnych przypadków, ale do końca nie jestem przekonany, że to pasożyty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Jeżeli ryba pływa pół roku, przybiera na masie i nagle jej coś dolega... to ja bym szukał zmian w zbiorniku. Komplet parametrów razem z tymi od czapy. Jedzenie? Nie kupiłem innej mrożonki tym razem? Nie zapomniałeś o podawaniu Nori? Jaka obsada - nie ma jakiegoś agresywnego pokolca który zaczął się panoszyć za bardzo? 

Szukaj Panie, to piękna ryba, szkoda by jej było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

661594B3-32A6-43A1-BB92-AF378624EF5D.jpeg.420216c77441b3273c42e3d6f16c8bfa.jpegDziś udało mi się go wyciągnąć i z niesmakiem do samego siebie zrobić zdjęcie. Tak wygląda Naso po niecałych dwóch dniach od zgonu. W dolnej części ciała widać dwa otwory, ale pewnie to robota padlinożerców.

5 godzin temu, lukiblack napisał:

Jeżeli ryba pływa pół roku, przybiera na masie i nagle jej coś dolega... to ja bym szukał zmian w zbiorniku. Komplet parametrów razem z tymi od czapy. 

Po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków na różnych forach nauczyłem się tylko szybszej obsługi tłumacza google. Żadna teoria mnie nie przekonuje, a moja ciekawość przypadku szybkiej śmierci Naso jest  dalej niezaspokojona 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego jeśli chodzi o Naso, przerabiałam to od pierwszego baniaczka, pływa a rano trup.

Tym  sposobem już 4szt tak poszły od 5lat.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lukiblack napisał:

Jedzenie? Nie kupiłem innej mrożonki tym razem? Nie zapomniałeś o podawaniu Nori? Jaka obsada - nie ma jakiegoś agresywnego pokolca który zaczął się panoszyć za bardzo

Tu masz rację, kiepskie mrożonki mogłyby być odpowiedzialne za szybką śmierć, ale pokarm był już wcześniej podawany i inne ryby, też choć w małym stopniu odczuwałby dyskomfort. Zresztą, gdyby zła dieta była przyczyną zejścia, to ryba dawałaby jakieś znaki na długo wcześniej niż niecałe 2 dni

3 minuty temu, Beti napisał:

Nic nowego jeśli chodzi o Naso, przerabiałam to od pierwszego baniaczka, pływa a rano trup.

Tym  sposobem już 4szt tak poszły od 5lat.

Wiem, jak zwykle od Twojego wątku zacząłem szukać przyczyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Raff 2020 napisał:

661594B3-32A6-43A1-BB92-AF378624EF5D.jpeg.420216c77441b3273c42e3d6f16c8bfa.jpegDziś udało mi się go wyciągnąć i z niesmakiem do samego siebie zrobić zdjęcie. Tak wygląda Naso po niecałych dwóch dniach od zgonu. W dolnej części ciała widać dwa otwory, ale pewnie to robota padlinożerców.

Po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków na różnych forach nauczyłem się tylko szybszej obsługi tłumacza google. Żadna teoria mnie nie przekonuje, a moja ciekawość przypadku szybkiej śmierci Naso jest  dalej niezaspokojona 

Całkiem nieźle zachowany ;)

U mnie jak padł mi C. trunctatus to na drugi dzień wyciągnąłem tylko czaszkę z przyczepionym kawałkiem kręgosłupa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Całkiem nieźle zachowany ;)

U mnie jak padł mi C. trunctatus to na drugi dzień wyciągnąłem tylko czaszkę z przyczepionym kawałkiem kręgosłupa

To znaczy, że masz prawidłową przemianę materii ;)

Nie chcę krakać, ale czy zejście Naso może być następstwem złej kondycji Goniopory?

Wczoraj już grymasiła a dziś tak wyglądaE6E71C3F-67FF-4856-892A-0B5BE49AEED4.jpeg.73de00b5410dc65937e749521b132e65.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie chcę krakać, ale czy zejście Naso może być następstwem złej kondycji Goniopory?

Źle zadałeś pytanie. Raczej, czy zła kondycja goniopory i zejście Naso mogą mieć wspólną przyczynę. Jak wspominałem, komplet testów, myślę że nawet ICP, jeżeli chcesz się dowiedzieć na pewno co nie było powodem stanu zwierzaków. Obserwuj resztę. Zawsze pytam - jakie masz najdelikatniejsze zwierzę w akwa? Weź je na celownik i obserwuj. Nie zapominaj o swoich nawykach których nauczyłeś zbiornik. 

Goniopora może grymasić dzień czy dwa, nic w tym dziwnego. Czy podczas szukania naso nie wzruszyłeś za bardzo skały/piasku etc.? Ja popełniłem ten błąd podczas poszukiwań żółtka lata temu, straciłem kilka pięknych ryb w następstwie tych poszukiwań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukiblack napisał:

Źle zadałeś pytanie. Raczej, czy zła kondycja goniopory i zejście Naso mogą mieć wspólną przyczynę. Jak wspominałem, komplet testów, myślę że nawet ICP

Obyś nie miał racji.:(

Ostatnie ICP dostałem tydzień temu. Było kilka braków, które jeszcze uzupełniam, może z czymś przedobrzyłem?!

Będę obserwował Gonioporę, jeśli jej stan nie zmieni się, to…. sam już nie wiem.

1 godzinę temu, lukiblack napisał:

Czy podczas szukania naso nie wzruszyłeś za bardzo skały/piasku etc.? Ja popełniłem ten błąd podczas poszukiwań żółtka lata temu, straciłem kilka pięknych ryb w następstwie tych poszukiwań.

W głównym nic nie ruszałem, ale w technicznym średnio raz, 2 razy w miesiącu, wzruszam wszystkie media i przewracam je na inną stronę. Robi się wtedy straszna zadyma. Po tym zabiegu wszystkie zwierzaki wyglądają normalnie, a korale nawet lepiej .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo że koralowce wyglądają lepiej bo nagle dostarczasz im mnóstwo pokarmu do akwarium - czy tam zbiera Ci się detrytus? Dokarmiasz jeszcze w jakiś inny sposób koralowce? 

Jeżeli miałeś braki tydzień temu i zacząłeś je uzupełniać to jest szansa że w jakiś sposób wpłynąłeś negatywnie na parametry wody. Napisz może co podałeś i w jakich dawkach. Nie mam pojęcia co mogło by być wspólnym mianownikiem tych 2 przypadków.

Jak dzisiaj się miewa Goniopora? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.