Skocz do zawartości
Arek77

Zmiana źródła węgla dla bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zmiany źródła węgla dla bakterii z płynnych polimerów od AF (NP Pro) na roztwòr VSV.  Czy ktoś z forumowiczów robił taką zmianę?

Jak myślicie - przejść od razu, zamieniając  NP PRO na VSV w proporcji 1 ml zamiast 5 ml NP PRO na 100 l czy rozłożyć to w czasie...np. w przeciągu miesiąca zmniejszając ilość pierwszego kosztem drugiego preparatu?

Dodam, że dodawany węgiel nie zbija mi nutrienòw do zera (bo tego nie chciałem),ale  ustabilizowal mi azotany na stałym poziomie 2mg/l oraz zmniejszył wytwarzanie fosforanów  (trzykrotnie wydłużył okres wysycania się adsorbera). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem tego, ale ja bym stopniowo przeszedł. Tylko nie wiem czy nie lepiej najpierw przez kilka dni zmniejszać AF  a potem wejść z vsv.  Tylko ja bym zmienił przy okazji bakterie i sół, bo może ich produkty są kompatybilne wyłącznie że sobą?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

 Tylko ja bym zmienił przy okazji bakterie i sół, bo może ich produkty są kompatybilne wyłącznie że sobą?

Jeśli chodzi o sól to używam innej firmy niż AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że nie ma co się pinkolić. Węgiel to węgiel. Bakterie nie dostaną tego co miały to zjedzą inny.

BTW.

Przy NP Pro stosujesz jeszcze adsorber na fosforany?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cukier to cukier, Ja wole snickersa, ale być może są ludzie którzy wolą zjeść gazetę, w sumie celuloza też cukier.

Różne są źródła węglą, różne też systemy bakterii. Nie lekceważył bym tego, owszem, flora też się może zmienić, ale po co sobie życie komplikować.

Poza tym są rożne okoliczności, u mnie np. po rozpoczęciu dozowania alkoholu, ukwiały zrobiły kilka rund po skałce...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Ty nigdy nie robiłeś spacerów po mieście po pijaku??? 

Niby cukier to cukier, ale każdy z nich jest różnie dostępny. Glukoza i fruktoza to cukry proste, ich biodostępność jest natychmiastowa, sacharoza wymaga wstępnego rozbicia często jeszcze przed komórką, a celuloza trawiona i przyswajana jest tylko w obecności szczególnych organizmów zwykle grzyby/pierwotniaki/bakterie. 

Więc nie powinno nas dziwić że różne cukry inaczej wpłyną na nasz zbiornik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@dale Ty nigdy nie robiłeś spacerów po mieście po pijaku??? 

Niczego mi nie udowodnili :)

No właśnie, a z tego co wiem, są różne rodzaje pożywek stosowanych przez różnych producentów, produkujących też bakterie. Dlatego miałem wątpliwości co do tak swobodnego podejścia i użyłem, przyznaję, bardzo skrajnego, przykładu.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Niby cukier to cukier, ale każdy z nich jest różnie dostępny. Glukoza i fruktoza to cukry proste, ich biodostępność jest natychmiastowa, sacharoza wymaga wstępnego rozbicia często jeszcze przed komórką, a celuloza trawiona i przyswajana jest tylko w obecności szczególnych organizmów zwykle grzyby/pierwotniaki/bakterie. 

Właśnie. A polimery to łańcuchy węgla które najpierw muszą być pocięte przez enzymy bakterii. Tylko budowa tych polimerów to niestety zagadka i tu się nasuwa pytanie czy te enzymy jest w stanie wyprodukować większość bakterii czy w tych od AF są specjalne szczepy bakterii. Raczej obstawiał bym że węgiel w polimerach dostępny jest dla większości bakterii. 

Po za tym zmiana żródła węgla na razie odłożona w czasie..... kupiłem jeszcze jedną butlę - nie chcem nic zmieniać przed wyjazdem świątecznym. Wrócę do tematu za ok 2 m-ce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, montymick napisał:

Przy NP Pro stosujesz jeszcze adsorber na fosforany?

Tak. Bo bez niego PO4 mam grubo ponad 0,1 mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie leje polimery z AF ale bakterie "nieaefowe", BioDigest od prodibio na przemian z bakteriami KZ i czasem śmierdziuchami.

Parametry wyzerowane ( prawie ).

Swego czasu stosowałem VSV ( kilka lat ). Przez ten czas stosowałem większość dostępnych bakterii na runku.

Efekt ten sam - redukcja nutrientów.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłeś do zbiornika większość dostępnych typów bakterii, więc i w zakresie pożywki masz sporą swobodę. A im prostrze źródło wegla, tym szersze spektrum działania.

Dobra metoda, bioróżnorodność jest zawsze lepsza od specjalizacji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.