Skocz do zawartości
THORGAL

Przesiadka na 220 l ,sump,komin i rozterki sprzętowe.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przygotowuje się powoli do przesiadki z akwarium 90x40x35h z panelem(widoczne na zdjęciu) na nieco większe szkiełko o wymiarach 100x55x40h z sumpem.

Będzie to pierwsze moje akwarium z sumpem.

Jak to bywa przy nowym projekcie nasuwa się mnóstwo pytań.Mam już jakieś wstepne założenia ale chętnie posłucham też porad osób mające podobne akwarium.

Może żeby nie przeciągąć i nie zawalać tematu podam kwestie które mnie nurtują.

1.Odpieniacz:

Myślę nad tymi modelami:

Twistman integra 100

Deltec 400i 

Bubble Magus Curve 5

2.Pompa obegowa:

Jebao DCP 5000

3 Sump

I tu jest problem.Maksymalnie na ile będę mógł sobie pozwolic to sump 55x35xh(wysokość wyliczę aby pomieścił odpowiednią ilość wody)

W sumpie planuje wiadomo,odpieniacz,pompe oraz ile wejdzie kulek maxpecta i złoża life bio fil.Takie mam teraz i jestem bardzo zadowolony.

Za cholerę nie wiem jak rozłożyć przegrody.Zaznaczam że odpieniacz i zrzut będzie z lewej strony a pompa z prawej.

Jak zaprojektować przegrody aby jak najlepiej  woda przeciskała się przez złoża.

Chętnie posłucham porad:)

4.Komin

Tutaj też mam problem bo nie wiem jakie najlepiej powinien miec wymiary.Sugestie mile widziane:)

5.Hydraulika

Kolejny problem.Mianowicie chodzi o średnice rur zrzutu,,rewizji i powrotu.Tutaj też nie mam doświadczenia.Tak jak pisałem.To pierwsze akwarium z sumpem.

6.Oświetlenie

Mam w tej chwili dwie lampy Maxspecta Jumpi donich planuje dołożyć dwie świetlówki 39W T5

7.Skała

Mieszana.Część żywej skały,część RRR.

W zasadzie to wszystko.

Tak jak pisałem,jeśli ktoś mógłby w jakimkolwiek aspekcie coś zasugerowac to będę wdzięczny:)

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie:)

 

IMG_20211211_201033.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. nie wiem, nie podpowiem, bo nie używam.

2. Powinno być OK.

3. Sump. Dlaczego w szafce 100cm możesz dać sump 55cm? Nie poszalejesz. 20cm na odpieniacz musisz zostawić. Jebao DCP 500 ma wymiary : 196x104x163, czyli 12cm na pompę minimum. + 2cm na szyby, to daje ci tylko 21cm na komorę środkową.

4. Komin, musisz określić, czy wewnętrzny czy zewnętrzny. Wewnętrzny 20-25x10-12cm pewnie byłby ok.

5. Hydraulika.

Ja bym dał rewizję i spływ 32, powrót 25. Może nawet mniejsze o rozmiar (25/20mm) by wystarczyło, ale akurat tutaj lepiej mieć zapas.

6. ja bym się raczej zastanowił nad trzecim jumpem.

7. skałępewnie część przełożysz, chyba, że masz jakieś straszne plagi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi:)

Aktualna skala nie ma żadnych plag, jest czysta .Startowałem na Marco rocks plus ATM Colony i tak przyjemnego dojrzewania nigdy nie miałem:)Jednak cała przesiadka będzie polegała na tym że stare akwarium wyjeżdża a na jego miejsce wjeżdża gotowy,wcześniej przygotowany zestaw z nową skala.Nowa skala będzie się kręciła w mojej wodzie z podmianek.Ze starego zbiornika przejdzie też większość korali.Ta szafka niestety bezapelacyjnie częściowo zajęta jest przez żonę i naprawdę na większy sump nie mogę sobie pozwolić. Nie iem tylko jak najlepiej te przegrody rozplanować:)

Co do światła to jeszcze przemyśle ale bardziej skłaniam się aby dołożyć z przodu i z tyłu po swietlowce T5.Decyzja jeszcze nie podjęta 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze się tak zapytam : liczyłeś czy sump pomieści wodę z akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie.Dlatego nie mam ustalonej wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, THORGAL napisał:

Ta szafka niestety bezapelacyjnie częściowo zajęta jest przez żonę

A co żona tam zamierza trzymać? Bo ani papiery, ani ubrania, ani elektronika się nie nadaje. Chyba, że część szafki będzie całkowicie odcięta od sumpa. Inaczej wilgoć i sól zje cokolwiek tam wsadzisz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra uwaga:).Mają tam być buty:) Ale zabezpiecze to odpowiednio  że będzie dobrze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buty, szczególnie skórzane, i sól, to jest naprawdę niedobre połączenie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą,ale to już moja głowa w tym aby było dobrze:).

Ja wiem że najczęściej przy projektach jest wiele rozterek typu:"Zrób szersze akwarium,wyższe..powiększ sumpa itp".Ale naprawdę są sytuacje że się nie da i trzeba optymalnie przygotować to na co możemy sobie pozwolić:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o odpieniacz to mam większą wersję Twistman Integra 150 i sobie chwalę.

Jeżeli chodzi o złoża to również mam kulki i Life Bio Fil. Kulki mam w dwóch wąskich przegrodach jedna - w swoim temacie wrzucałem projekt sumpa wiec możesz zerknąć. 

Tylko u Ciebie przez ten mały rozmiar zrobi Ci się naprawdę wąska środkowa komora. 

A co ze zbiornikiem na dolewkę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie mi chodziło:)Skoro Integra 150 u Ciebie się sprawdza to u mnie 100 będzie dobrze:)

Sump.Hmm.Wiem że nie duży ale taki musi być niestety i taki będzie.

Poza tym chyba każdy widział akwarium Szopena(YT) i jaki mikro sumo ma u siebie.A akwarium wygląda zacnie:)

No właśnie.Czesto skupiamy sie zbytnio nad całą strona techniczną aż przesadnie a akwaria wyglądają jak wyglądają;)

W tej chwili w mojej setce mam mikro panel w ktorym jest wepchnięty Tunze9004 ..do tego pompa i złoża też jakoś dużo nie wchodzi.Dlugi czas nutrienty na poziomie 0 pomimo że mam 6 małych ryb i sporo korali. Niedawno zacząłem więcej karmić mrożonkami i przy NO3 wciąż nie widzę zmiany koloru na teście a PO4 mierzone milwakuee 0,08.Część korali przy "0" strasznie marudziły. A mam miękkie i lps.Skala jak mówiłem czysta.Regularnie stosuje Vibrant bo miałem plagę valonii i ten środek naprawdę zadziałał.Moze i na inne glony też 

Rozumiem że w Twoim projekcie z lewej strony jest odpieniacz z którego woda od spodu przeciska się przez złoże?Na takim projekcie będę się wzorował.

Rozumiem też że tego typu układ przegród jest optymalny?

Zbiornik na dolewkę też będzie ale nie w tej szafce 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.