Skocz do zawartości
SheerG

Nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć:)

W związku z tym że w obecnym akwarium brakuje już miejsca, nadszedł czas na postawienie większego zbiornika.

Miejsca wystarczy na zbiornik o wymiarach: 95x55x60h 

I tu zaczynają się pytania ;)

1) Grubość szkła? Osobiście dałbym 12mm bez wzmocnień. Zastanawiam się natomiast nad opaską dookoła.

2) Komin? Nie mam pojęcia gdzie najlepiej umieścić… lewa, prawa a może środek? Chyba ze szukać miejsca na zewnętrzny ?

3)Średnica otworów? Spływ, powrót, rewizja.

4) Stelarz? Zabudowę będzie robił stolarz pod cała zabudowę sypialni. Chciałbym aby szyby były równo z drzwiczkami zabudowy. W takim przypadku zamawiam mniejszy stelarz ?Czy akwarium na gotową zabudowę?

Na ten moment to są najbardziej nurtujące mnie zagadnienia.

Jeśli chodzi o sprzęt.

Światło :

3x Radion Rx15 G5 Pro +
6x 39T5

Cyrkulacja:

Maxspect gyre xf 350+ 330

Plus coś do dmuchania za skałę.

Obieg:

Tu nie mam pojęcia, myślałem o przepływie 8 tys .

Ale marka, model ? Obecnie mam tunze od 4 lat niezawodna.

Odpieniacz:

Na początek mój stary wysłużony Deltec SC1350. Potem w razie potrzeby pomyślimy nad  czymś większym.

Sump:

Nie mam projektu oraz nie wiem jak go ugryźć.

 Musi się znaleść miejsce na mały reaktor na pellety DVH all in one. 
Ok 8 litrów life bio fil oraz na 3l kulek od Maxspect.

Pulka na watę filtracyjna pewnie tez się przyda. 
Refugium, rollermat ? Nie mam zdania.

 

Obsada docelowa to głownie SPS oraz jakieś pole z Acanami oraz euphylliami w dolnych partiach.

Konstrukcje skalną planuje raczej lekką, dwa filary z rozgałęzieniami na boki. Ramiona będą wisieć w toni wodnej dla milszego efektu.

Na skalę się jeszcze nie zdecydowałem. Celuje raczej w suchą.

Ryby standardowa obsada jak w 80% akwariów. Para błazenków, para mandarynów wspaniałych, pokolec królewski, stadko chromisów…

Większość z Was stawiała już kilka akwariów w swojej przygodzie z morszczyzną, wiec mam nadzieje że pomożecie rozwiać wątpliwości.

To akwarium będzie już docelowym, większego oraz kolejnego już nie mam zamiaru stawiać ;)

Z góry dziękuje za pomoc oraz poświęcony  czas ;)

 

Pozdrawiam,

 SheerG

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Osobiście wziąłbym grubsze szkło bez wzmocnień. Jeżeli nie będziesz miał korony wygląda estetyczniej. 

2. Większość poleci Ci zewnętrzny. Ja zrobiłem wewnętrzny z tego względu, że łatwiej samemu wywiercić otwory w dnie. Najlepiej z boku. Wtedy rewizja i spływ bezpośrednio prosto do sumpa leci. Bez żadnych kolanek. 

3. Pompa 25 (35 mm), spływ i rewizja 32 (45 mm). Możesz dać większe bo i tak będziesz regulował pewnie pompę i wysokość wody w kominie zaworem. 

4. Stelaż musi być mniejszy o 2 cm z każdej strony. Tak, że jak przymocujesz płytę to będzie zlicowana z akwa. Zależy też jak grubą płytę chcesz dać. Ale zasada taka sama. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienia mają jedną wielką zaletę. W trakcie czyszczenia szyb nic się nie wychlapuje. Ja w poprzednim miałem wzmocnienia po długiej krawędzi, a w nowym zrobiłem dookoła i jestem zadowolony.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie przepadam za wzmocnieniami ale właśnie przez to chlapanie chcę zrobić ramkę.

Problem mam z kominem…

Nigdy nie miałem komina w akwarium , zawsze pudełko przelewowe które można było w 25 min przełożyć w każdym momencie:unsure:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SheerG napisał:

Problem mam z kominem…

Nigdy nie miałem komina w akwarium , zawsze pudełko przelewowe które można było w 25 min przełożyć w każdym momencie:unsure:

 

Jak zamawiałem szkło, to nawet nie wiedziałem, że można mieć komin na zewnątrz :huh: Gdybym teraz zamawiał (mam rok akwarium) to zamówiłbym z zewnętrznym. Wymyśl sobie aranżacje i do niej dopasuj miejsce komina 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.