Skocz do zawartości
mateusz_kli

Pierwsze akwarium 80x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję swojego pierwszego morszczaka, zabieram się powoli za kompletowanie sprzętu, potrzebuję kilka rad doświadczonych osób, co do obsady to planuję głownie miękasy+  LPSy + jakąś obsadę rybą na tą chwilę jeszcze do końca nie zdecydowałem. Akwa oczywiście z sumpem.

Akwarium: 80x50x50 optiwhite, tył czarny lacoberl, kominem zewnętrznym na środku tylnej szyby (rewizja,spływ, powrót 32mm)
Odpieniacz: Deltec 600ix
Dolewka: Aquatrend EYE czy może jednak zainwestować w aquamedica refill system pro ?
Cyrkulator: 2x Jebao MLW-10      2x Jebao MLW-20
Grzałka: tutaj nie mam pomysłu jaką dać, 150W ? 2x 100W ?
Pompa obiegowa: Jebao MDP-8000    Jebao MDP-5000
Oświetlenie: myślę nad Skylight AQIR-80H Fluo ( czy jednak coś innego ? budżet +/- cena za skylight'a)
Piasek: Biosand od Aquaforest'a (chyba 7.5kg)
Sól: ReefSalt od Aquaforest'a
Skała od Aquaforest'a rock mic 18kg
Bakterie: myślałem o seachem stability.



Co do sumpa nie mam jeszcze żadnego pomysłu, miejsca będzie tyle co w szafce pod akwa, więc myśle że wejdzie 70 x X x X, w przyszłości dobrze by było zrobić refugium, ale na start kulki maxspecta + life bio fill od Aquaforest'a.

Najpierw skompletuje sprzęt, potem zamówie akwa u szklarza (czas oczekiwania ok 3-4tygodnie).

Chciałbym solidnie wszystko przygotować, żeby wszystko w miarę sensownie pracowało.

Proszę serdecznie o pomoc i uwagi co do sprzętu, co zmienić / wmienić.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
 

Edytowane przez mateusz_kli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko pytanie odnośnie pompy. Skąd taki pomysł na 8000L/h? 

Ja mam większy zbiornik (100x50x50) i Jebao 3500. Starcza w zupełności a mam prawie 1.8m powrotu. 

Grzałka 150W powinna starczyć. 

Cyrkulatory dobre ale mi by było szkoda kasy na bajer z WiFi. Przykładowo Svanur W-25 8000L/h z kontrolerem dostaniesz za 230 zł. 

Z lampą nie pomogę bo to temat rzeka. Ja mam T5 8x39w. 

Reszta całkiem spoko. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mateusz_kli napisał:

W sumie racja, to warto zamienić na 5000, żeby było trochę zapasu

a co do cyrkulatorów to zawsze można poszukać bez bajerów.

Niby na morskim się nie oszczędza ale w Twoim przypadku możesz to zrobić kupując słabszy sprzęt. Kilka jest tematów o podobnych litrażach. Zobacz sobie co inni mają. Zawsze 200-300 zł do przodu. Za tą kwotę później kupisz jakieś ładne szczepki. Ja do tego tak podchodzę :)

A ta lampa nie będzie za słaba? Zobacz coś w stylu Maxspect RSX R5-200. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mateusz_kli
Pamiętaj ze jak nie będziesz szalał z rybami możesz spokojnie na początku zrezygnować z odpieniacz i nie w ramach szkoły prowadzenia bez niego tylko po prostu ;) To już masz w 1 fazie 1000zł + na inne wydatki.


Cyrkulator: 2x Jebao MLW-10 - jak na moje za mało ;) Mam SLW czyli starsza wersje w akwarium 60x55x50 i do tego 2x jebao sow 5 i faktycznie przy takiej konfiguracji coś dmucha mam zapas jakiś... a nie skręcam cyrkulacji na 20%.  Więc prędzej 2x ale MLW-20.


Pompa obiegowa - tak samo. Ja co prawda tylko robiłem podejście do sumpa bo dalej cisnę na kaskadzie ale jakoś te parę zł różnicy zawsze przemawia wg mnie do modelu większego.

Oświetlenie: zrezygnowałbym na początek z pienidła i tutaj poświecił większe środki. A co kupić. To już zależy na którą grupę wyznawców się natkniesz. Pamiętaj są tacy co płaca, a potem bronią tych lamp gorzej jak religii. :bow Ja tam mam lampę DIY i jakoś Ci od markowych lamp przychodzą i mówią ze im to tak nie rośnie :D

Piasek: wg uznania


Sól: wg uznania są tutaj sekty i ludzie co przerobili różne sole i na każdej było super lepiej (po pierwszej 10% podmianie :clowning), a potem używają innej znowu super soli.


Skała od Aquaforest'a rock mic 18kg - poczytaj o syntetykach i wybierz coś co ludzie używają im im idzie, najgorzej kierować się typowo wyglądem czy marketingowym bełkotem. To korale maja wyglądać a nie skała.


Bakterie: myślałem o seachem stability. - chyba dosyć powszednie obecnie. Ja tam używam kzeta i vibrantu i sobie chwale ;)

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę sith114 cyrkulacji moze byc. U siebie w akwarium 70x50x40h mam 2x slw4 i 1x mlw -10 kreci ale wydaje mi się ze mogło by lepiej. Planując sump pamiętaj o dodatkowych zeczach ktore bedziesz musiał zmieścić w szafce. Zbiornika na dolewke chyba ze wydzielisz komorę w sumpie, później pojemniki na płyny do ballinga albo jakieś inne buteleczki. Duży sump to fajna sprawa ale ilość zeczy ktora trzeba zmieścić w szafce jest tez spora. Powodzenia w kompletowaniu i starcie.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Może być za mało.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy to się tak właśnie zastanawiam, czy lepiej nie dołożyć do Maxspect' RSX R-150 np.

Co do cyrkulacji to dam 2x MLW-20,

do sumpa dam life biofil i kulki maxspecta, myśle, że powinno być okej.

Szkiełko już zamówiłem, czekam na produkcję,

Sump będe projektował jak zrobię szafkę pod akwa i zobaczę ile na co będzie miejsca po wszystkim.

@Sitth114 a co do skały to co byś polecał ?

Edytowane przez mateusz_kli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci moge cos tam powiedziec, co do wkładu dałbym jedno złoże albo maxspect albo biofil, albo skałe poprostu, mi na biofil skakały parametry, na maxspect wszystko się ustabilizowało, ale np miałem sól red sea reef salt i tak samo same problemy a na af reef salt wszystko ok. Może pomyśl nad falownikiem red sea wave? Ja mam akwa 57x47x35 cm i falownik red sea wave 25 i powiem Ci tak chodzi na jakieś 25% ustawiony pionowo jedna czesc po tyle akwa a druga na przód, jest super żadnych martwych stref itd, bezszelestny, mase opcji ustawień. Lampe mam od Reef Factory wersje m pro, i działa mi obecnie na 60% mocy, w moim przypadku chyba optymalnie, korale lps i miekkie, jeden sps. Napewno mogłoby być lepiej ale goniopora mi fajnie rosnie , euphylie sie podzieliły, nic nie leje  dodatkowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kokomag napisał:

Ja Ci moge cos tam powiedziec, co do wkładu dałbym jedno złoże albo maxspect albo biofil, albo skałe poprostu, 

Moim zdaniem im większa różnorodność, tym lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam uważam ze jak damy za dużo różnych wkładów to jak się coś dzieje to czasami nie wiadomo w czym problem często gęsto, to takie moje zdanie, na początku uważam ze to był mój błąd za dużo wkładów, przy zmianie baniaka zostało tylko jedno złoże i jest git

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kokomag napisał:

ja tam uważam ze jak damy za dużo różnych wkładów to jak się coś dzieje to czasami nie wiadomo w czym problem często gęsto, to takie moje zdanie, na początku uważam ze to był mój błąd za dużo wkładów, przy zmianie baniaka zostało tylko jedno złoże i jest git

 

Częściowo masz rację. Zbyt duża i nieprzemyślana różnorodność, w przypadku problemów, może utrudnić znalezienie przyczyny.

Ale np. stworzenie dwóch stref w sumpie.... jedna z dużym przepływem, w którym będą umieszczone większe dziurawe kawałki (np kulki maxspect, siporax, gruby matrix), a druga w wolniejszym przepływie, w którym umieścimy drobniejsze media - mniejsze kawałki matrixa lub drobny Live bio fil. Pozwoli to stworzyć miejsca zarówno mocno natlenione dla bakterii nitryfikacyjnych, jak i te ze strefami, w których tlenu będzie brakować - dla bakterii denitryfijacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2022 o 21:19, Arek77 napisał:

Częściowo masz rację. Zbyt duża i nieprzemyślana różnorodność, w przypadku problemów, może utrudnić znalezienie przyczyny.

Ale np. stworzenie dwóch stref w sumpie.... jedna z dużym przepływem, w którym będą umieszczone większe dziurawe kawałki (np kulki maxspect, siporax, gruby matrix), a druga w wolniejszym przepływie, w którym umieścimy drobniejsze media - mniejsze kawałki matrixa lub drobny Live bio fil. Pozwoli to stworzyć miejsca zarówno mocno natlenione dla bakterii nitryfikacyjnych, jak i te ze strefami, w których tlenu będzie brakować - dla bakterii denitryfijacyjnych.

zgadzam się jak najbardziej

zauważyłem ze bardzo często akwaryści dają nie zliczone ilości różnych zloz co do niczego dobrego nie prowadzi:(   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło właśnie odebrałem - potem wrzucę fotki, zostaje kwestia szaki, lampy i pompy.

Nad pompą myśle finalnie o jebao MDP-6000, szafkę zamówię u jakiegoś lokalsa.

Co do ośwetlenia, to ostatecznie myślałem jednak nad Maxspectem RSX R5-200, tylko w opisie ta lampa jest dla akwa od 83,5 zatem czy ja to zamontuje na akwa 80cm ?
Resztę gratów już praktycznie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mateusz_kli napisał:

Szkło właśnie odebrałem - potem wrzucę fotki, zostaje kwestia szaki, lampy i pompy.

Nad pompą myśle finalnie o jebao MDP-6000, szafkę zamówię u jakiegoś lokalsa.

Co do ośwetlenia, to ostatecznie myślałem jednak nad Maxspectem RSX R5-200, tylko w opisie ta lampa jest dla akwa od 83,5 zatem czy ja to zamontuje na akwa 80cm ?
Resztę gratów już praktycznie mam.

Ja w akwa 100x50x50 mam pompę Jebao DCP 3500 i jest skręcona na jakieś 35%. Tak jak wyżej pisałem.
Więc po co Ci taka pyda ? :D 

Full opti brałeś ?

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaman wole z zapasem :D ale rzeczywiście jak w Twoim wystarcza 3500, to też wezmę 3500 :)
Akwa full opti, tył lacobel czarny.

cały czas mam dylemat co do tej lampy... generalnie trochę czasu jest - bo czekam na szafkę.

 

Co do skały to myślałem nad 20kg, myślę, że jakoś to powinno wyglądać :)

Akwa.thumb.jpg.a01c22c224fa8d13001302dc1315b37f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mateusz_kli napisał:

Aquaman wole z zapasem :D ale rzeczywiście jak w Twoim wystarcza 3500, to też wezmę 3500 :)
Akwa full opti, tył lacobel czarny.

cały czas mam dylemat co do tej lampy... generalnie trochę czasu jest - bo czekam na szafkę.

 

Co do skały to myślałem nad 20kg, myślę, że jakoś to powinno wyglądać :)

Akwa.thumb.jpg.a01c22c224fa8d13001302dc1315b37f.jpg

Ja mam jakieś 23 kg skały i jest ładne gruzowisko :D Więc powinno Ci styknąć.

IMG_20220306_144012.thumb.jpg.73563d24d4d1f4b22bad6c3f8c009bc3.jpg

Co do lampy to myślę, że dobry wybór. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, to 20kg myślę że w zupełności mi wystarczy :)
A piasku ile Ci poszlo ?
zostanie mi sump do zaprojektowania, ale to dopiero jak będe miał gotową szafkę i pomierze co mi wejdzie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, mateusz_kli napisał:

No to super, to 20kg myślę że w zupełności mi wystarczy :)
A piasku ile Ci poszlo ?
zostanie mi sump do zaprojektowania, ale to dopiero jak będe miał gotową szafkę i pomierze co mi wejdzie :)

 

10kg wrzuciłem. Mam warstwę jakieś 2 cm. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/d/oferta/szafka-pod-akwarium-bialy-laminat-klik-100-x-40-i-70wysoka-blat-36mm-CID103-IDKjHDB.html

Napisz do tego gościa. Szafki na wysokim poziomie robi. Obite grubym pcv co zabezpiecza przed wodą. Ja czekałem dwa tygodnie. Zrobi Ci pod wymiar. Szafka wysyłana kurierem do samodzielnego montażu. Koszt kuriera 40 zł. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zrobił normalnie na szerokość 50cm. Pisałeś do niego? :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafeczkę już niedługo będę miał u siebie :) 

 

mam dylemat jeszcze z lampą… 

maxspecta rsx r5-200 nie wsadzę na baniak prawdopodobnie, chyba będzie z duży, bo po zewnatrz akwa ma 80cm,  a lampa wg producenta 83.5 

 

zastanawiam się nad modelem niżej, pytanie czy to pociągnie?

ew. Jakaś inna lampa w tych pieniądzach mocowana na baniaku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.